Lidovky.cz

Inflaci srážejí nižší nájmy a energie. Ale potraviny z dovozu zdražují

Jaký je vztah mezi nezaměstnaností a inflací? foto: Česká pozice

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,9 ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. U potravin dobrá úroda. Cena brambor je nejnižší za čtyři roky. Inflace se vrátila do tolerančního pásma a bude dále klesat. Navzdory tomu je stále vzdálená od inflačního cíle ve výši dvou procent.
  9:09

Spotřebitelské ceny v říjnu zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. U potravin dobrá úroda. „Na vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nájemné ale zdražilo o dvě procenta, vodné o 1,7 procenta a stočné o 1,5 procenta. Do vývoje inflace se přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka promítá několik protichůdných vlivů. „Nejdůležitějším důvodem bylo zlevnění cen elektřiny a zemního plynu. Ceny energií tím v podstatě s určitým zpožděním reagují na propad cen energií a ropy na světových trzích v předchozích měsících,“ řekl Marek.

Negativní role kurzu koruny

„Důvodem je globální recese způsobená pandemií koronaviru. Nyní to doběhlo s určitým zpožděním až do maloobchodních cen elektřiny a plynu pro české domácnosti.“ V případě potravin je situace složitější a nelze ji zobecnit. Například ovoce zdražilo o více než šest procent a zelenina o 1,5 procenta. „Je to logický vývoj, protože u nás sezona skončila a musíme ovoce a zeleninu dovážet. Na druhé straně ale klesly meziměsíčně ceny brambor o více než tři procenta, protože letošní úroda byla dobrá,“ popisuje Marek.

Negativní roli hrál v září i kurz koruny. Dováželi jsme dráž, protože koruna byla oslabená. Meziměsíčně se ceny vyváženého i dováženého zboží zvýšily téměř o dvě procenta, koruna se oproti euru propadla asi o 3,5 procenta.

Cena brambor je nejnižší za uplynulé čtyři roky. Podle Marka řada lidí pravděpodobně využila jarního lockdownu a vypěstovali si vlastní, takže o komoditu nebyl příliš velký zájem. Vliv potravin na zpomalení růstu cen vidí i David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank. Nasvědčují tomu podle něho příznivé odhady letošních sklizní.

„Inflace se konečně vrátila do svého tolerančního pásma. Přesto je stále vzdálená od inflačního cíle ve výši dvou procent. Vysoké ceny stále nepříjemně doléhají na domácnosti, kterým se v průběhu koronavirové krize snížily příjmy,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. A připomněl, že jsme v březnu podobně jako ostatní země zavřeli hranice, z toho důvodu vznikaly problémy se zásobováním, což způsobilo zdražování některých potravin. To už ale pomalu opadá.

„U vepřového masa je stále zvýšená poptávka z Číny. Mají tam problémy s africkým morem prasat a museli vybít své chovy. A Číňané jsou milovníci vepřového. Navyšují poptávku v Evropě, a potom nám chybí,“ vysvětluje Křeček. Negativní roli hrál v září i kurz koruny. Dováželi jsme dráž, protože koruna byla oslabená. „Jsem tedy přesvědčený, že se bude zlevňovat dál,“ dodává Křeček. Meziměsíčně se ceny vyváženého i dováženého zboží zvýšily téměř o dvě procenta, koruna se oproti euru propadla asi o 3,5 procenta.

Velká neznámá

Inflace bude mít tendenci dále klesat i podle analytika ČSOB Petra Dufka. Velkou neznámou je ale podle něho reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci konečně otevřít své kamenné prodejny. „Zda půjdou cestou marží, nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu, lze jen spekulovat. Dezinflační trend to však s ohledem na stav ekonomiky už nejspíš nezastaví,“ předpokládá Dufek.

Velkou neznámou je reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci otevřít své kamenné prodejny. Zda půjdou cestou marží, nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu, lze jen spekulovat.

Statistici také zveřejnili bilanci vývozních a dovozních cen za září. Ceny v exportu vzrostly meziročně o 0,9 procenta, především vlivem zdražení strojů a dopravních prostředků. Dovozní ceny, které proti loňskému září klesly o 1,3 procenta, byly podle ČSÚ ovlivněny setrvávajícími nízkými cenami ropy a ropných výrobků. Meziměsíčně se ceny vyváženého i dováženého zboží zvýšily téměř o dvě procenta.

Česká národní banka oznámila, že říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala. Ve velké shodě s jejím očekáváním skončily všechny složky inflace, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Co zdražilo a zlevnilo

(v procentech)

  • zelenina: +6,6
  • ovoce: +1,5
  • vepřové maso: +1,8
  • jogurty: +3
  • víno: -4,4
  • cukr: -10,6
  • brambory: -3,5
  • vejce: -3,7
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.