Lidovky.cz

Individuální a firemní filantropie: Inspirujte se příběhy druhých

Slovensko

  12:33
Nadace VIA oznámila finalisty 17. ročníku prestižního ocenění VIA Bona. Jsou mezi nimi studenti, nadšenci, podnikatelé, malé i velké firmy, kteří mají minimálně jedno společné: snaží se svému okolí smysluplně pomáhat svým časem, znalostmi, energií nebo penězi.

Loňští laureáti. Ocenění vyhlašuje Nadace VIA, která od svého vzniku v roce 1997 podpořila 3400 projektů částkou přesahující 275 milionů korun. Na snímku vítězové ročníku 2013 (zleva): za Českou spořitelnu náměstek generálního ředitele Jiří Škorvaga, za Z-Trade ředitel firmy Zbyšek Záliš, srdcař roku Tomáš Slavata, Hana Machačová (otevírání nových cest), Scott Keel s Petrem Olivou (školní dobročinnost) a Martin Hausenblas (cena novinářů). foto: archivČeská pozice

Šest kategorií, v každé tři adepti na vítězství. Představujeme finalisty Ceny VIA Bona 2014 za individuální a firemní filantropii (nominováno bylo 111 přihlášek). Jejich stručné příběhy mohou být inspirací i pro ostatní, kteří by chtěli, ale tápou, „jak na to“.

Cena novinářů pro individuálního dárce:

  • Michal Rybář za financování výcviku tří asistenčních psů a cesty pro pracovníky a klienty s postižením do německého Mitterteichu. Ve své firmě zaměstnává řadu lidí se zdravotním postižením a podporuje místní komunitu. Pravidelně přispívá na rekonstrukci a údržbu zámku v Brandýse nad Labem, podporuje sportovní aktivity, děti a potřebné, podporuje projekt ŠANCE, pomohl v Indonésii vystavět školu, zasílá adresnou pomoc při povodních.
  • Sanjiv Suri za originální fundrisingovou výzvu pro organizaci Lékaři bez hranic – rozhodl se vrátit do Indie a znovu ji objevit ze sedla kola. Ujel 843 kilometrů za osm dní a při této příležitosti oslovil své obchodní partnery a přátele. Dosud se mu podařilo pro organizaci v Česku získat přes 1,2 milionu korun.
  • Kvido Štěpánek za dlouhodobou pomoc a podporu řady neziskových organizací (například Orlickoústecká nemocnice, UNICEF, sdružení Jasněnka, Nadace charty 77).

Cena za školní dobročinnost:

  • Aktivní Kladno za to, že se rozhodli ve svém okolí něco změnit. Studenti Gymnázia Kladno si vyzkoušeli organizaci velké akce v Domě kultury Rozjezd!, další rok úspěšně zahájili uspořádáním Galaparty v Galerii Kladno. Dále mimo jiné pravidelně spolupracují s Domovem seniorů, se Speciální školou Slunce v Unhošti či s družinami, pro které připravují kulturní programy.
  • Martin Kučera a Vojtěch Paukner za projekt „Milý Ježíšku…“. Do funkčního systému obdarovávání dětí z dětských domovů bylo zapojeno 24 dětských domovů z Česka a Slovenska, které nominovaní sami kontaktovali. Celkem bylo vyslyšeno 500 dětských přání. Webové stránky projektu www.milyjezisku.eu navštívilo 30 tisíc návštěvníků.
  • Kvarta B Gymnázia Chodovická Praha 9 za zapojení do akce Projekt Občan a realizaci projektu se zaměřením na seniory. Od loňského listopadu navštěvuje skupina studentů jednou týdně Domov sociálních služeb na Praze 9, hrají se seniory hry, předčítají knihy, chodí s nimi ven a pořádají pro ně besídky a jiné aktivity.

Cena za osobní zaujetí – Srdcař roku:

  • Jiří Hrabčuk za aktivitu v občanském sdružení MÉDEA Hlinsko, které se zabývá prací s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí, rizikovou mládeží, dětmi s poruchami chování a dětmi v náhradní rodinné péči. Díky Hrabčukově angažovanosti se sdružení stalo jedním z nejvyhledávanějších v Pardubickém kraji.
  • Barbora Jindřiška Petrtýlová za mimořádnou výdrž a obětavost, se kterými se již 14 let každou první sobotu v měsíci neúnavně účastní projektu organizace UNICEF Pečení pro děti. Kromě pomoci s realizací akce přímo na místě vytváří a spravuje web projektu, finančně přispívá do fondu a jako dobrovolník se účastní i dalších dlouhodobých projektů organizace.
  • Petr Sýkora za osobní nasazení a odvahu při realizaci unikátního projektu Dobrý anděl. Za více než 30 měsíců existence nadačního fondu pomohl rozdělit více než 1500 rodinám s nemocnými dětmi téměř 90 milionů korun, a umožnil tak více než 27 tisícům dárců zažít radost z dávání.

Cena za otevírání nových cest:

  • ČSOB za Kartu dobré vůle, která umožňuje svým majitelům odvádět 0,6 procenta z provedené platby u obchodníka na vybrané charitativní projekty. Letos by mohly být díky kartě přerozděleny mezi neziskové organizace dva miliony korun.
  • Aleš Jeník za dlouhodobou podporu neziskového sektoru. Začala zapojením do projektu společnosti Vodafone Rok Jinak a vytvořením online platební brány pro neziskové organizace Darujme.cz. Jeník následně založil sdružení CRM pro neziskovky, které pomáhá profesionalizaci neziskového sektoru napojením na CRM systém Salesforce.com.
  • Společnost LMC za jedinečný projekt Smysluplnedarky.cz, kterým přitáhla jak firemní klienty, tak své zaměstnance k zodpovědnému dárcovství. Ročně umožňuje LMC bezmála 500 neziskovým organizacím bezplatnou inzerci na portálech Prace.cz a Jobs.cz a odborně i finančně podporuje mnoho neziskových organizací.

Cena pro malou a střední firmu:

  • Galvamet za dlouholetou podporu Charity Vsetín. Kromě významné finanční pomoci se do společných aktivit zapojují i zaměstnanci firmy, kteří podporují již běžící projekty a iniciují vznik nových.
  • První chodská za propracovanost a dlouhodobost projektu Nadační fond Schody do života, na který každoročně uvolňuje jedno procento ze zisku. Projekt cíleně podporuje potřeby každého dítěte dětského domova zvlášť. Hlavním vkladem jsou stovky až tisíce hodin dobrovolné práce zaměstnanců a vedení firmy. 
  • RSJ za štědrou podporu neziskové organizace Dialog Jessenius, která díky ní pomáhá onkologicky nemocným pacientům. Kromě finanční spolupráce se firma snaží pomáhat i s propagací těchto projektů. RSJ je ceněna i pro podporu vědy a výzkumu.

Cena pro velkou firmu:

  • Avast Software za rozvoj paliativní péče v Česku a dlouhodobou pomoc občanskému sdružení Cesta domů, která díky tomu mohla posílit stabilitu zdravotního týmu a zvýšit kapacitu poskytované pomoci. Avast nominovaly i další organizace, které firma finančně podporuje: Hospicová péče sv. Zdislavy, Hospic Anežky České, Sdílení, Nadační fond Umění doprovázet, Domov Sue Ryder, Společnost Duha, Oblastní charita Červený Kostelec a Sdružení Linka bezpečí.
  • Avon Cosmetics za dlouhodobou finanční podporu organizace proFem, která směřovala na realizaci workshopů s tematikou domácího násilí, mediální kampaň k benefičním koncertům a do Fondu právní pomoci pro oběti domácího násilí.
  • Preciosa za již skoro dvacetiletou finanční podporu Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově. Preciosu nominovaly i další organizace, které finančně podporuje: občanské sdružení Kokonín, taneční škola TAKT Liberec, Česká sklářská společnost a Jablonecký klub onkologických pacientů.

Vyhlášení vítězů proběhne 1. října během slavnostního večera v rezidenci velvyslance USA v Praze, pod jehož záštitou se celá akce tradičně koná.

Pozitivní zprávy zasílejte na adresu: pozitivnizpravy@lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.