Lidovky.cz

Idioti z Bruselu

Evropa

  20:23

Čím je ohrožena evropská prosperita? Třeba absencí politiky týkající se efektivního využití vzácných kovů do roku 2020.

Evropská unie prožívá podle slov předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa největší krizi ve své historii. foto: © ReutersČeská pozice

Vášnivá diskuse se rozpoutala minulou středu v divácky populárním pořadu Newsnight televizní stanice BBC, jehož tématem byla vážná zadluženost členských zemí Evropské unie. Přímo z Bruselu unii reprezentoval Amadeu Altafaj, mluvčí komisaře Olliho Rehna odpovědného za hospodářství a měnové záležitosti.

Poté, co se Altafaj pokusil odpovědět na dotaz moderátora programu Jeremyho Paxmana, zda „by se nechtěl omluvit za to, že Evropa zůstala v této krizi bez vedení“, neudržel se Peter Oborne, hlavní politický komentátor deníku The Daily Telegraph, a reagoval slovy: „Poslouchat tohohle idiota z Bruselu je příšerné.“

Paxman se poté obrátil k Altafajovi se slovy: „Pane idiote z Bruselu, přejete si odpovědět?“ Na to Altafaj skutečně odpověděl, vyslechl vášnivou několikaminutovou debatu britských aktérů pořadu a po dalším „idiotovi z Bruselu“ od Obornea sundal sluchátka i mikrofon a zmizel z obrazovky. Mezi Bruselem a BBC nastal mírně řečeno pěkný tanec. Amadeu Altafaj je v tom spíše nevinně, ale nevystihl Peter Oborne sice vulgárně, ale docela přesně situaci, v níž se Evropská unie momentálně nachází?

Záznam z pořadu Newsnight televizní stanice BBC, 28. září 2011.

EU je v hodně špatné formě

V tento osudný den hovořil předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso podruhé od loňského roku před Evropským parlamentem o „stavu unie“. Pozornost přitom byla soustředěna především na dluhovou krizi. (Od chvíle, kdy byla přijata Lisabonská smlouva, znamená hodnocení předsedy komise před unijními poslanci dialog mezi komisí a parlamentem o prioritách pro příští rok.) Barroso by chtěl ve frustrované unii obnovit víru v Evropu. Hovořil o ozdravení, obnově a reformě, které jsou podle něj již na cestě a rozhodně se dostaví.

Co se týče současnosti, Evropská unie prožívá podle slov předsedy EK největší krizi ve své historii. Cestu z krize však nepředstavují povýšenecké rady ostatních mezinárodních aktérů, řekl mimo jiné v narážce na amerického prezidenta Baracka Obamu, nýbrž reformy a solidarita členských států. Což je (v duchu socialistické rétoriky) nedostatkové zboží. O tom všem se Barroso zmínil pro něj nezvykle ostrým tónem, když se až příliš kódovaně opřel do Berlína a Paříže, aby se nepokoušely řešit unijní problémy samy a bez ostatních.

V eurozóně klesá ukazatel „obchodního klimatu“ již sedm měsíců a v září už se přehoupl do negativních číselOtázkou zůstává, zda rozhořčený tón dokáže dát zapomenout na onu trapnou skutečnost, že vedoucí představitelé eurozóny, kteří se až po krk a dosti bezvýchodně utápějí v krizi, museli letět na druhou stranu Atlantiku na výroční konferenci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Evropská unie je skutečně v hodně špatné formě.

Evropská komise před týdnem také oznámila, že jak v celé unii, tak na území eurozóny došlo v září k výraznému poklesu indexu ekonomické nálady. V eurozóně klesá ukazatel „obchodního klimatu“ již sedm měsíců a v září už se přehoupl do negativních čísel. Další čerstvé konstatování EK hovoří o rozvolněnějších evropských mravech, co se týče přestupkových řízení v oblasti vnitřního trhu. V tomto ohledu vede Belgie, proti níž je v současnosti v běhu celkem 101 řízení.

Který idiot zapomněl na vzácné kovy?

A pokud by snad tento zdaleka ne vyčerpávající výčet ještě pořád nebyl dost – aktuální číslo unijního týdeníku European Voice pojednává o tom, že evropská prosperita je ohrožena jedním klíčovým nedostatkem plánu Evropské komise na efektivní využití zdrojů do roku 2020: vypadla z něj totiž politika týkající se vzácných kovů. Takřka veškeré vzácné kovy potřebné pro vývoj špičkových technologických přístrojů pocházejí z Číny. Vloni v září Peking export vzácných kovů jednoduše pozastavil po své diplomatické roztržce s Japonskem, zatímco v lednu svůj vývoz snížil o 35 procent.

Potichu bychom se mohli ptát, který idiot z komisařů pobírajících měsíční plat přes dvacet tisíc eur si asi této chyby nevšiml? A co na to říká Barroso?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.