Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

I neomylný stratég Paroubek se dopustí lapsu

Evropa

  17:16

Loni v říjnu pozval do Prahy chorvatského politika Iva Sanadera, jehož za pár týdnů zatkla policie v Rakousku kvůli podezření z korupce.

V zahraničněpolitické službě republice se expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek nikdy nedopustil žádného lapsu. Nejde o oficiální konstatování, jen o postřeh z knihy, kterou Paroubek křtil v červnu. „To se žádnému premiérovi přede mnou ani po mně nepovedlo,“ dodal při té příležitosti dnešní národní socialista svým chvástavým stylem. Proč to vůbec zmiňujeme?

Skoro by to mohlo vypadat, že současný vůdce ambiciózní strany LEV 21 je neomylný alespoň při svých zahraničněpolitických aktivitách, když už všichni víme, že doma ani on nemusí být pokaždé prorokem. Důkaz o tom, že ani tato neomylnost neplatí, nám poskytl sám Jiří Paroubek, respektive jeho web Vaše věc. Na tomto webu se můžeme dočíst, že v druhé polovině října 2010 přicestoval do Prahy na Paroubkovo osobní pozvání bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader. Měl v české metropoli přednášku na VŠE a dokonce přispěl webu Vaše věc článkem o euroatlantické integraci balkánských zemí.

Paroubek si zakládá na úzkých kontaktech s významnými zahraničními, především sociálnědemokratickými politiky, s nimiž ho často pojí i osobní přátelství. O restauraci hotelu Kempinski či jiných by mohli povídat... Gerhard Schröder, Tony Blair, Alfred Gusenbauer a další osobnosti a také Ivo Sanader, který se přitom vždy pohyboval napravo od politického středu.

V čem je problém? Sanader, předseda chorvatské vlády v letech 2003 až 2009, sice obrazně řečeno vydláždil své zemi cestu do Evropské unie, jež by měla v Bruselu 9. prosince podepsat přístupové smlouvy, ale v poslední fázi ji díky svým korupčním aférám téměř zazdil. Pro stručné připomenutí:

Paroubek musel vědět, nebo alespoň tušit, co se kolem Sanadera děje

Sanader bez vysvětlení nečekaně rezignoval na funkci předsedy vlády v červenci 2009 a odešel z politiky, čímž tehdy pouze zesílil spekulace, o nichž se psalo v chorvatském tisku. Totiž že je v několika případech podezřelý z korupce. Na začátku roku 2010 se pokusil vrátit do vysoké politiky, ale dopadlo to tak, že ho jeho domovská strana Chorvatské demokratické společenství vyloučila ze svých řad. Smyčka kolem Sanadera se postupně utahovala, expremiér ještě v říjnu 2010 reaktivoval svůj poslanecký mandát, čímž opět nabyl i poslanecké imunity. V prosinci jej na základě mezinárodního zatykače spektakulárně zadržela policie na dálnici v Rakousku a letos v červnu byl na vlastní žádost vydán zpět do Chorvatska. Tam od konce října probíhají první slyšení u soudu v jeho korupční kauze, respektive kauzách. Sanader se samozřejmě cítí nevinný.

Ale zpět k Jiřímu Paroubkovi. Již loni v říjnu Paroubek musel vědět, nebo alespoň tušit, co se kolem Sanadera děje. Přesto chorvatského politika do Prahy pozval, čímž riskoval diskreditaci svoji i své tehdejší strany. Že by to byl úmysl? Asi nikoli, spíše se lze domnívat, že Paroubkova bezpečnostní tykadla prostě přestala v tu chvíli fungovat. Omluvou by mu neměl být ani fakt, že třeba Angela Merkelová svého času (když byl Sanader ještě předsedou vlády) záhřebského kolegu také považovala za přítele...

Zkrátka se dopustil významného faux pas, i když nebyl zrovna ve funkci premiéra (a v tu chvíli jeho chybu ani nikdo nezaznamenal). Ve službě vlasti je však přece poslanec Jiří Paroubek pořád! Kamarády z ciziny by si měl proto vybírat stejně pečlivě jako ty domácí.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč