Lidovky.cz

I drobné dary zachraňují konkrétní životy

  9:16
Česká nemocnice v Ugandě ročně ošetří více než 25 tisíc pacientů z nejchudších oblastí. Roční provoz stojí kolem osmi milionů, šest hradí Arcidiecézní charita Praha, která nemocnici vybudovala. Na její podporu proběhne 31. října tradiční charitativní koncert.

Péče o pacienty i personál. Česká nemocnice v Ugandě provozuje všeobecné i specializované ambulance, lůžková oddělení i mobilní ordinaci. V posledních dvou letech se snaží více specializovat na dětské a ženské zdraví. Jedním z cílů nemocnice je zvyšování kvalifikace místního zdravotního personálu a vybudování vlastního školicího střediska. foto: Tereza HronováČeská pozice

Na počátku byl program Adopce na dálku, který Arcidiecézní charita Praha spustila v Ugandě v roce 2001. „Díky finanční podpoře dárců z Česka jsme poslali již více než 7300 dětí do školy, a zajistili jim tak lepší vyhlídky na život,“ říká ředitel charity Jaroslav Němec. Následovaly další programy, například podpora pracovních příležitostí v oblasti zemědělství a drobného podnikání, zakládání knihoven a vybavování škol (v únoru 2010 Arcidiecézní charita Praha otevřela vlastní Základní školu sv. Jana Nepomuckého). Od roku 2011 funguje i komplexní Program komunitního rozvoje.

„Základním předpokladem pro kvalitní život je dobrý zdravotní stav, a tak jsme se rozhodli zajistit podporovaným dětem vedle vzdělání i kvalitní zdravotní péči“

„Základním předpokladem pro kvalitní život je dobrý zdravotní stav, a tak jsme se rozhodli zajistit podporovaným dětem vedle vzdělání i kvalitní zdravotní péči,“ dodává Němec. Děje se tak díky v současnosti největšímu zdravotnickému projektu, který čeští dárci podporují v zahraničí – České nemocnici sv. Karla Lwangy. Arcidiecézní charita Praha ji vybudovala v roce 2007 v ugandském kraji Buikwe, oblasti, kde je nejvíce podporovaných dětí.

„Děti z programu mají dokonce svůj prioritní den – úterý ráno –, aby stihly ten den ještě jít do školy. Měsíčně jich z programu ošetříme zhruba sto,“ vysvětluje Lukáš Laube, který nemocnici dva roky vedl. A dodává: „Naše nemocnice ošetří při 93 zaměstnancích kolem 25 tisíc pacientů ročně (od svého vzniku registruje přes 200 tisíc pacientů – pozn. red.). To vše musíme zvládnout s omezenými finančními prostředky a bez nejmodernějšího vybavení.“

A nemoci ubývají

Náklady na provoz činí ročně osm milionů korun. Samotní pacienti přispívají malým poplatkem za poskytovanou péči, šest milionů hradí Arcidiecézní charita Praha (příští rok pět). Kromě dárcovských SMS (více na stránkách nemocniceuganda.cz) mohou již rok individuální i firemní dárci přispívat rovněž v rámci ojedinělého programu Sponzorství nemocničního lůžka. Například 300 korun zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení, 500 korun týdenní hospitalizaci matky v porodnici, 1100 korun týdenní provoz chirurgického lůžkového oddělení.

Díky nutričním školením, včasným novorozeneckým prohlídkám a programu mobilní ordinace se rovněž podařilo dosáhnout velkého pokroku u podvýživy

„Program dárcům ukázal, že i relativně malé finanční částky dokážou zachránit život nebo zdraví konkrétního pacienta. Ohlas dárců na program nás velice těší, vybrali jsme díky němu prostředky, které pokryly více než třetinu z provozních nákladů nemocnice hrazených Arcidiecézní charitou Praha,“ podotýká Laube.

Dobrou zprávou pro dárce je, že i díky jejich pomoci došlo v oblasti, kde nemocnice působí (polovina tamních obyvatel žije pod hranicí chudoby) k úbytku nakažlivých nemocí, jako je tyfus či zápal plic. Díky nutričním školením, včasným novorozeneckým prohlídkám a programu mobilní ordinace se rovněž podařilo dosáhnout velkého pokroku u podvýživy, jak přibližuje Laube: „V roce 2007 jsme zaznamenávali až 500 případů měsíčně, nyní k nám přichází maximálně 20 pacientů.“

Vizí Arcidiecézní charity Praha je zapojovat do provozu nemocnice v co největší míře místní partnery – diecézi Lugazi a kraj Buikwe. „Do financování se také snažíme zapojit co nejvíce dárců z Česka, kterým není lhostejná záchrana životů těch nejchudších v rovníkové Africe,“ říká ředitel charity Němec a dodává: „Abychom myšlenku programu rozšířili mezi co nejvíce lidí a v ideálním případě získali další pravidelné podporovatele, bez nichž bychom provoz nemocnice dlouhodobě neufinancovali, věnujeme tradiční benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha, který proběhne 31. října , právě České nemocnici v Ugandě.“

Benefiční koncert: Podpořte nemocniční lůžko

Arcidiecézní charita Praha pořádá 31. října v pražském Obecním domě 23. benefiční koncert. Sto procent z každé vstupenky (cena se pohybuje od 300 do 1100 korun) půjde na veřejnou sbírku ve prospěch České nemocnice v Ugandě – každá zakoupená vstupenka podpoří týdenní provoz jednoho nemocničního lůžka. Koncert se koná pod záštitou pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky.

Česká nemocnice v Ugandě.

Program:

  • Slavnostní zahájení koncertu (19.30 hod.): arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka, Mons. Václav Malý
  • Antonín Dvořák: Mazurek e moll, op. 49 pro housle a orchestr
  • Ottorino Respighi: Adagio con variazzioni pro violoncello a orchestr
  • Johan Halvorsen: Passacaglia pro housle a violoncello
  • Leoš Janáček: Glagolská mše

Účinkují:

  • Josef Špaček (housle), Petr Špaček (violoncello), Barbora Perná (soprán), Jana Wallingerová (alt), Aleš Briscein (tenor), Jan Šťáva (bas), Daniela Valtová Kosinová (varhany), Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (drigent Jan Kučera) a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala).
  • Vstupenky můžete zakoupit na www.praha.charita.cz nebo v síti www.ticketportal.cz.

Do veřejné sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě lze přispět rovněž finančním darem na bankovní účet Arcidiecézní charity Praha 749126/5500 nebo formou dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS UGANDA (cena jedné SMS je 30 korun) nebo DMS ROK UGANDA (každý měsíc po dobu jednoho roku je odečtena částka 30 korun). Z každé SMS obdrží charita 28,5 koruny.

  • Pozitivní zprávy zasílejte na adresu pozitivnizpravy@lidovky.cz
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.