Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hrozí nám Babišistán?

  10:27

Petr Holec z Reflexu se domnívá, že vstup Andreje Babiše do politiky by mohl být hrozbou pro demokracii, protože chce stát řídit jako firmu.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Předestírám, že smyslem tohoto příspěvku není slepě obhajovat Andreje Babiše, který mimo jiné finančně podpořil založení projektu ČESKÁ POZICE. Cítím jen potřebu upozornit na páteční komentář Proč Andrej Babiš skončí v politice špatně z klávesnice redaktora časopisu Reflex Petra Holce.

Ten si myslí, že pokud by Babiš vstoupil do politiky, nemá šanci na úspěch a skončí fiaskem podobně jako podnikatel Vít Bárta (už opět člen Věcí Veřejných), jen se slovenským přízvukem. A nejen to – prý by mohl být i hrozbou pro naši demokracii. Petr Holec ve svém zápisku mimo jiné napsal:

  • Řízení firmy se také nebezpečně vylučuje s demokracií, jíž jsme si kdysi slíbili na Letné. Coby majitel či ředitel firmy se sice můžete zeptat podřízených na názor, nakonec se ale stejně rozhodujete po svém. Někdy je také můžete za jejich názor vyhodit, obvykle když jsou chytřejší než vy.
  • Voliče vyhodit nemůžete, i když mají názory sebehloupější. Ostatně kdyby to bylo možné, museli bychom z Česka po Němcích nyní odsunout i velkou část Čechů. Řekněme, že řízení firmy v demokratickém kapitalismu spíš připomíná autokracii, či přímo totalitu. A naopak že řízení firmy za totality připomíná demokracii, kde si každý může dělat, co chce.
  • Navíc je podnikatelů na politiku škoda. Čímž samozřejmě nemyslím Babiše, jehož uzeniny ani chleba nemají nic společného s uzeninami ani chlebem. Jenže když podnikatelé odejdou do politiky, přestanou vytvářet bohatství, které pak politici prošustrují. Anebo se v ní nakazí závadnými nápady a prošustrují pak vlastní firmu. Viz někdejší senátor Václav Fischer. Úplně šťastný případ není ani ten Bártův.

Poměrně dogmatický výklad (či nezdařilý pokus o jakousi politologickou analýzu) Babišovy myšlenky, že stát by měl být řízen jako firma. Ono by totiž neuškodilo, kdyby se politici chovali k veřejným statkům jako k něčemu, co jim patří a o co by se měli starat s pečí řádného hospodáře. Místo toho si řada politiků dělá ze státu cedník a chová se k němu jako k dojné krávě, z jejíhož vemene za chvíli místo mléka poteče leda tak krev.

Zakladatel politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš na Holcův komentář zareagoval několika ostřejšími odstavci, ve kterých svůj „firemní“ koncept hájí a snaží se jej vysvětlit. Babiš mimo jiné poznamenal (celé znění přikládáme v příloze):

  • Sám samozřejmě nevím, jestli v politice skončím dobře nebo špatně, pro mě osobně je trauma, že vůbec do politiky jdu (jenže mám opravdu pocit, že něco dělat musím). Proto také nechci kandidovat do sněmovny, kde se často tlachá o ničem a pak se schválí patlanina (naposled třeba nemasný neslaný zákon o veřejných zakázkách), která má za cíl na chvíli umlčet novináře a veřejnost.
  • To, že chce ANO 2011 řídit stát jako firmu, neznamená, že by naše hnutí mělo řídit voliče, jak pan Holec naznačuje. Voliči by naopak měli mít možnost nejen volit, ale i navrhovat odvolání členů parlamentu či vlády, kteří neplní svůj program nebo se zpronevěřili proti zákonu. Odborníci, kteří budou mít důvěru, by pak měli řídit státní správu, ale budou mít také odpovědnost za to, aby státní správa byla funkční. Voliče tedy, pane Holče, skutečně nikdo vyhazovat nebude a nechce!
  • Já sám se podnikáním živím docela dobře, rozhodně si nepotřebuji v politice ani nakrást ani si leštit své ego. Koncept „řízení státu jako firmy“ zde nikdo ještě nenabídl, protože by se musel skutečně zodpovídat před voliči, svými akcionáři. Musel by zkrátka přijmout odpovědnost, což se v české politice nenosí.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...