Hrozí další výbuchy ropných vrtů?

Závěr vyšetřování Obamovy komise: ropa v Mexickém zálivu unikla kvůli snaze firem BP, Halliburton a Transocean uspořit čas a peníze.

David Kasl 7.1.2011
Z ropného vrtu pod plošinou Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přestala ropa unikat 12. července. Téměř tři měsíce po výbuchu unikajícího plynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z ropného vrtu pod plošinou Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přestala ropa unikat 12. července. Téměř tři měsíce po výbuchu unikajícího plynu. | foto: © ReutersČeská pozice
Z ropného vrtu pod plošinou Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přestala ropa unikat 12. července. Téměř tři měsíce po výbuchu unikajícího plynu.

Za výbuch ropného vrtu pod plošinou Deepwater Horizon, jenž nastal 20. dubna loňského roku v Mexickém zálivu, může systémové selhání. „Ať záměrně, či nikoli, mnohá rozhodnutí společností BP, Halliburton a Transocean, jež zvýšila riziko výbuchu, jim prokazatelně ušetřila významné množství času (a peněz),“ píše se v závěrech vyšetřovací komise Bílého domu, jež citovala například agentura Reuters.

Dle komise, kterou pověřil americký prezident Barack Obama vyšetřováním příčin historicky největšího úniku ropy do moře již během záchranných prací, bylo možné tragédii předejít. Komise zároveň upozornila, že únik nastal kvůli systémovému podcenění rizik podmořské těžby jak ropnými společnostmi, tak federálními regulátory.

Komise dále tvrdí, že jak BP, tak obě další zainteresované ropné společnosti špatně posoudily rizika spojená s jejich rozhodnutími a selhaly při komunikaci mezi sebou i se svými vlastními zaměstnanci. Federální regulátoři dle zprávy komise neměli dostatek zkušeností a lidí, aby byli schopni těžební firmy adekvátně kontrolovat.

Základní příčiny výbuchu ropného vrtu se mohou opakovat, varuje vyšetřovací komise.

„Výbuch nebyl výsledkem řady neuvážených a neočekávaných rozhodnutí ropných firem nebo vládních úředníků, jež by se nemohly objevit znovu,“ píše se dále v části zprávy, kterou komise zveřejnila ve středu. „Základní příčiny jsou systémové. A pokud se neprovede významná reforma jak fungování celého těžebního odvětví, tak vládního dozoru, mohou se opakovat,“ varuje komise.

Její zpráva poukazuje na devět rozhodnutí, která zvýšila riziko výbuchu a zároveň znamenala potenciální úsporu času. Minimálně sedm z nich přitom přičítá společnosti BP, které vrt patřil. Kompletní zprávu zveřejní komise 11. ledna.

Dle deníku The Wall Street Journal zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti 15. prosince společnost BP a její partnery kvůli údajnému porušení amerického zákona na ochranu pobřeží a mořských vod (Clean Water Act) a zákona o znečištění ropou (Oil Pollution Act).

Firmám hrozí pokuta ve výši 1100 dolarů za uniklý barel ropy. A pokud se u nich prokáže hrubé zanedbání, až 4300 dolarů za barel. Dle oficiálního odhadu uniklo z vrtu do Mexického zálivu od 20. dubna do 12. července 4,9 milionu barelů ropy. Z toho se však zhruba 800 tisíc barelů podařilo buď spálit, nebo odčerpat. Maximální výše pokuty se proto může pohybovat od 4,5 do 17,6 miliardy dolarů.