Lidovky.cz

Hradní panoptikum

  8:22

Nejdůležitější úředníci bývalého i současného prezidenta se opakovaně projevují jako zcela nekompetentní osoby.

Bývalý tajemník Václava Klause Ladislav Jakl si už ani nepamatuje, co kde o amnestii napovídal, protože si zjevně vymýšlí na počkání. Současný kancléř Miloše Zemana zase klidně přiznává, že je neschopný. Že tito lidé mají nebo měli vliv na rozhodování hlavy státu, je přízračné.

Bývalý tajemník a šéf politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl navštívil nedělní pořad televize Prima a opět se pohoršoval, jak je špatně chápán. Kdyby ovšem chtěl hledat viníka tohoto svého fatálního nepochopení, musel by se podívat do zrcadla.

Byl to on, kdo tvrdil, že u tvorby amnestie nemá co dělat žádný právník, aby posléze oznámil, že jich oslovil celou řadu.

Byl to on, kdo si u hradního právníka Pavla Hasenkopfa objednal sepsání pracovní verze amnestie a požadoval od něj připomínky k textu Zdeňka Koudelky, aby posléze pravil, že Hasenkopf o vzniku amnestie nic neví.

Byl to on, kdo říkal nesmysly o tom, jakých trestných činů se dotkne aboliční článek amnestie, protože nevěděl, jaký zločin má sazbu 10 let a jaký let 12.

Byl to on, kdo opakoval bludy o závazné evropské judikatuře, která měla vliv na aboliční článek amnestie.

A v neděli 12. května na Primě odhalil Jakl další zajímavosti. Například jak se tři nejbližší prezidentovi spolupracovníci dennodenně bavili s Klausem „o tom nejmenším detailu amnestie“. Letmý pohled do e-mailové konverzace Jakla s Hasenkopfem, který někdejší hradní právník poskytl portálu iHNed. cz, ukazuje, jak tato usilovná práce nad nejjemnějšími finesami Klausova novoročního počinu osvobozujícího tuneláře vypadala:

HASENKOPF: Bude se promíjet jen odnětí svobody, nebo i jiné tresty?

JAKL: O tom jsme neuvažovali.

HASENKOPF: Bude se odpouštět zákaz činnosti?

JAKL: O tom jsme taky neuvažovali.

HASENKOPF: Měli bychom vyloučit tresty odnětí svobody uložené až jako náhradní?

JAKL: Možná, to jsme nezvažovali.

Jak se může každý čtenář e-mailové komunikace mezi členy Kanceláře prezidenta republiky přesvědčit, Ladislav Jakl chápe výraz „nejmenší detail“ velice velkoryse. Hasenkopf jej musel upozorňovat například i na to, že má Česko nový trestní zákoník.

Možná jsem hloupý, možná neschopný, ale to nevadí

Nedosti na tom. Do mlýna přispěl v neděli i nový hradní úředník, kancléř Vratislav Mynář. Už v rozhovoru pro lidovky.cz vysvětlil, že nevidí důvod, proč se Hasenkopfovi omlouvat za nesmyslné obvinění, že jedním z autorů Klausovy amnestie. „Vyšetřoval jsem to já sám. Svým způsobem, možná hloupým a možná laickým, jsem se chtěl dopídit autorů amnestie,“ sdělil Mynář portálu.

Mimochodem, kdyby chtěl Mynář skutečně udělat aspoň trochu jasno o vzniku amnestie, stačilo by podívat se do e-mailových schránek předchozího úřednictva. Na příkladu konverzace Jakla s Hasenkopfem je vidět, že se zde objevují střípky, z nichž by šlo zrekonstruovat, kdo nese na finálním textu skandální amnestie jaký díl viny.

Mynář a Jakl okázale prezentují, že není důležité, zda je člověk ve své práci dobrý nebo aspoň uspokojivý

Mynář a Jakl okázale prezentují, že není důležité, zda je člověk ve své práci dobrý nebo aspoň uspokojivý – prezidenti Klaus i Zeman u svých podřízených zjevně oceňují jiné kvality. U Jakla se už naštěstí nemusíme obávat, že by spoluutvářel rozhodování někoho, kdo v této zemi bude mít nějaké důležitější pravomoci.

Děsivější je situace v týmu současného prezidenta Miloše Zemana. Ten sám s oblibou říká, že jeho nejhorší vlastností je důvěřivost – čímž naráží na své personální majstrštyky v podobě výběru ministrů Ivo Svobody, Stanislava Grosse nebo někdejšího šéfa Úřadu vlády Miroslava Šloufa.

I výběr kancléře Mynáře ukazuje, že v oblasti HR se Zeman od svých premiérských let příliš nezlepšil. Jestliže má hlava státu naslouchat podobně kompetentním lidem, jako je Mynář, zřejmě nejsou přehnaná slova, že současný prezident představuje pro Česko bezpečnostní riziko. Tím spíše, s jakou četností ho trápí všechny ty zanícené palce a náhlé virózy.

 

Poslednímu vývoji sporu o autorství amnestie a většině nepravd, které zazněly na její obhajobu, se ČESKÁ POZICE věnovala v textech:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.