Lidovky.cz

Hrad hledá superúředníka. Ve hře je sněmovní matador Kynštetr.

  11:18

Pokud Vratislav Mynář uspěje ve volbách do sněmovny, bude Miloš Zeman potřebovat nového kancléře. Tentokrát snad s prověrkou.

Vystřídá Petr Kynštetr (vlevo) hradního kancléře Vratislava Mynáře? foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Blížící se volby do Poslanecké sněmovny nastolují nanovo otázku, kdo bude hradním úředníkem číslo jedna. Současný prezidentův kancléř Vratislav Mynář vede kandidátku Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) ve Zlínském kraji, a pokud uspěje, bude muset hradní post opustit. Alespoň to přislíbil.

Poslanecké křeslo ale jisté zatím nemá, aktuální volební preference jeho strany jsou na hraně. Zatímco ještě v září se spíše pohybovaly nad pěti procenty nutnými pro vstup do sněmovny, aktuálně jsou těsně pod ní.

Záležet bude hodně také na tom, jak dopadne ve všelidovém hlasování maskot zlínských Zemanovců, podnikatel František Čuba, protože z kraje se dostane za Zemanovce do sněmovny nejspíš maximálně jeden kandidát. Čuba při posledních krajských volbách získal 2,5 tisíce preferenčních hlasů a z posledního místa kandidátky se vyšplhal na první. Do dolní komory parlamentu nyní kandiduje z desátého místa.

Mynář, který v půlce září v regionální mutaci MF Dnes proklamoval, že „nechce sedět jedním zadkem na dvou židlích“ (čímž mínil mimo jiné právě i souběh funkce kancléře a poslance), na svůj krajský mandát již k 1. říjnu rezignoval. Jeho náhradníkem je místopředseda zlínské SPOZ Dalibor Maniš.

Historie se opakuje

Skončí-li Mynář jako hradní kancléř, prezident bude bez své pravé ruky. V pražských kuloárech se tak živě spekuluje, kdo by jej mohl nahradit. Nejčastěji zaznívá v rozhovorech se zpravidla dobře informovanými zdroji jméno dlouholetého kancléře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra. Ten patřil mezi horké kandidáty již letos v lednu těsně poté, co byl Miloš Zeman zvolen v historicky první přímé volbě hlavy státu.

ČESKÁ POZICE se tématu věnovala podrobně v článku: Kdo bude Zemanův Weigl? Mluví se i o Dalíkově muži.

Sám Kynštetr tento scénář zlehčuje. „Nikdo mi takovou nabídku nepředložil, takže jsem o takové nabídce ani nemohl přemýšlet,“ odpověděl na dotaz ČESKÉ POZICE.

Pražský hrad se opevnil baštou mlčení. Přes pokusy kontaktovat jeho mluvčí Hanu Burianovou nebylo možné vyjádření, zda již probíhají nějaká jednání o případném náhradníkovi Vratislava Mynáře, získat.Kynštetr patřil mezi horké kandidáty již letos v lednu těsně poté, co byl Miloš Zeman zvolen v historicky první přímé volbě hlavy státu

Kynštetr usedl do křesla kancléře dolní komory parlamentu již na začátku devadesátých let, a přežil tam tak všechny předsedy sněmovny. Ze své funkce je odpovědný předsedovi, ale ten jej v případě nespokojenosti odvolat nemůže. To má v pravomoci jen organizační výbor sněmovny.

Do povědomí širší veřejnosti se Kynštetr dostal hlavně kauzou takzvaných létajících poslanců. V roce 2010 odmítal médiím s odvoláním na ochranu osobních údajů poskytnout informace, kteří poslanci si nechávali proplácet letenky mezi Prahou a Ostravou. S výmluvou na „bezpečnostní důvody“ tytéž dotazy odbyl už šest let předtím. Když tehdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová následně zveřejňování nařídila, uvolnil Kynštetr pouze údaje aktuálních poslanců, do dřívějších let se pustit odmítl.

Co vlastně kancléř sněmovny dělá?

Jako vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jak správně zní jeho funkce, zodpovídá za chod úřadu. Spadá pod něj kancelář předsedy dolní komory, sekretariáty místopředsedů, poslaneckých výborů či komisí nebo třeba odbory legislativní a organizační či poslanecká knihovna.

Sám Kynštetr to popsal v rozhovoru pro Týden.cz takto: „Řídím útvar zhruba 350 lidí a zodpovídám za to, aby všechno bylo v pořádku a všichni plnili úkoly tak, jak mají. To znamená, že máme na starosti správný sled legislativního postupu se vším, co s tím souvisí: zabezpečujeme veškeré organizační, technické a odborné zázemí pro poslance, součinnost s vládou, s ministerstvy, s krajskými úřady, s prezidentskou kanceláří, provoz budov, které jsou sídlem Poslanecké sněmovny atd.“

Dalším jménem, o němž se mluví jako o „náhradníkovi“ Vratislava Mynáře, je nynější šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Ten by o tuto pozici ale nestál. Dlouholetý diplomat a expert na zahraniční vztahy totiž pomýšlí spíše na stěhování do jiné budovy v rámci Hradčan, než jen na přesun z kanceláře do kanceláře. Spekuluje se o něm jako o budoucím ministru zahraničí, který sídlí v Černínském paláci.

Tentokrát s prověrkou?

Pokud se nakonec prezidentský kancléř skutečně měnit bude, mohla by se i změnit nynější „nekomfortní“ situace, kdy jeden z nejvyšších státních úředníků nemá bezpečnostní prověrku. Vratislav Mynář si o ni zatím ani nepožádal. Sám to vysvětluje tím, že jde o velmi komplikovanou věc a chce všechny podklady odevzdat „na první dobrou“. Prezident Zeman zase problém bagatelizuje, že s vládou mluví napřímo a na jednání o utajovaných skutečnostech posílá kancléřova zástupce či bezpečnostního ředitele.

Mimochodem, spekulovalo se i o možnosti, že by na uvolněný kancléřský úřad mohl nastoupit někdejší blízký Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf. V současné napjaté atmosféře, kdy Šloufovo křídlo podkopává svými útoky na Mynáře a dalšího vlivného člena SPOZ, místopředsedu Martina Nejedlého volební preference prezidentské strany, je takový krok nepředstavitelný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.