Horoskop 2011: V listopadu se změní svět

Atentát na Putina. Chladné počasí. A šance na růst kurzu juanu. Aneb Jupiter, Saturn či Pluto ukazují na vypráskaný rok.

Ewa Klosová 19.1.2011
Jupiter a Saturn budou mít na svědomí novinky v Severoatlantické alianci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jupiter a Saturn budou mít na svědomí novinky v Severoatlantické alianci. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Jupiter a Saturn budou mít na svědomí novinky v Severoatlantické alianci.

Astrolog Piotr Gibaszewski na sebe strhává pozornost daleko přesahující polské hranice. Hle, co vše zahrnul do svého horoskopu pro rok 2011.

Rok 2011 se mu součtem cifer redukuje na číslo čtyři a čtyřka byla už ve středověku považována za nešťastnou. Je to číslo hmoty, stálosti, konkrétnosti, struktury, země, omezení, trpení, práce, potu, disciplíny a pořádku. Astrolog tvrdí, že se čtyřka navíc spojuje se stagnací, pasivitou a blokádou. Léta čtyřky jsou často obtížná a nezřídka přinášejí krizi – ekonomickou, politickou, kulturní nebo přírodní.

Největší dramata slibují měsíce duben až záříNa základě vzájemných konjunkcí planet v jednotlivých obdobích roku 2011, jejichž popisem našim čtenářům motat hlavy nemíníme, Gibaszewski předpovídá, že svět může očekávat pokračování krize, bídnou mezinárodní situaci, tvrdé pády na finančních trzích a velké rozmary počasí. Nejdramatičtější bude postavení planet od konce dubna do začátku září. Může přinést anomálie klimatu, politické zvraty, problémy na světových trzích a burzách. V listopadu by mělo dojít k nebývalým událostem, které ovlivní průběh dějin a změní svět. Snad ne nějaká další Aurora?

Ekonomika vepsí

V oblasti hospodářské lze podle Gibaszewského čekat návrat recese nebo zpomalení růstu tam, kde se naposled hodně vyhoupl nahoru. Prasknou další spekulační bubliny, vyfouklé přílivem prázdných peněz emitovaných americkým Fed. Klesnou také ceny termínových kontraktů na ropu, zlato a jiné komodity.

Vláda USA bude nadále udržovat nízký kurz dolaru, což může vést ke zničujícím valutovým válkám. Americké hospodářství čekají ještě četné potíže a o reálném vybředání ze stagnace bude možné hovořit teprve koncem roku 2012.

Situace nebude příznivá ani pro eurozónu. Intervence Evropské centrální banky v Řecku a Irsku sice krizi společné měny dočasně zažehnaly, ale nevyřešily hlavní problémy, které trápí Evropskou unii.

V září bude mít jeden ze členů EU velké rozpočtové potíže. Jiné členské země však už nebudou mít chuť k dalším záchranným akcím, což může eurozóně způsobit závažnou trhlinu a v dalších letech její konec.

Splaskne spekulační bublina na trhu s realitami?Zvláštní turbulence lze očekávat v Asii, zvláště v Číně, kterou za posledních dvacet let hospodářské problémy netrápily. Čína do několika let velmi zpomalí růst, možná že ji čeká i recese, kterou způsobí splasknutí spekulační bubliny v obchodu s realitami, růst kurzu juanu a omezení velkých investic. Gibaszewski dokonce ve hvězdách vidí, že Čína začne zvolna vycouvávat z četných míst své dosavadní světové expanze.

Triumfy konzervativců

Komu naskočila v očekávání předpověděné listopadové změny světa husí kůže, může se nad další Gibaszewského věštbou uklidnit. Ubezpečuje, že poslední čtvrtletí bude klidnější. V listopadu má skončit světová krize započatá v roce 2008. Na světových finančních trzích začne nově několikaletý růst. V politice má být z pohledu Gibaszewského letošek rokem konsolidace moci a upevňování konzervativních směrů. Projeví se to ve volbách v různých částech světa, kde většinou vyhraje pravice. Bude tomu tak z největší pravděpodobností i ve volbách do ruské Dumy.

Totalitní režimy a autokracie zůstanou ve výborné formě a urputně a bezohledně budou bránit své pozice a bojovat s veškerým odporem (Čína, Írán, Barma, Kuba, Severní Korea, Bělorusko a jižní republiky bývalého Sovětského svazu).Může však přesto docházet k převratům a pučům, což vyvolá občanské války a mezinárodní konflikty, jaké svět už dávno neviděl.

Klimatický paradox

Svět čeká klimaticky studený rok. Výjimkou bude Evropa.Přestože klimatické výzkumy dokazují postupně narůstající oteplování a s tím spojené nepříznivé jevy pro planetu i člověka, nenalézá Gibaszewski v horoskopu potvrzení varování „radikálních ekologů“. Tvrdí, že rok 2011 může být jedním z nejchladnějších období za poslední léta. Oteplení může očekávat jedině Evropa. Jelikož „čtyřková léta“ obvykle přinášejí četné přírodní katastrofy, svět bude nucen čelit zemětřesením a sopečním erupcím, ohrožujícím infrastrukturu. Tyto katastrofy mohou dle Gibaszewského způsobit velké globální ztráty.

Ústup USA ze slávy

Zatímco Amerika významně oslabí, Rusko bude snovat svůj sen o impériu. To vyčetl z prolínajících se drah planet jiný polský astrolog Edward Gardasiewicz. O jeho služby je takový zájem, že si už v roce 1997 ve Štětíně založil astrologickou firmu Vega.

Pro Evropskou unii našel Gardasiewicz vstřícnější hvězdy než jeho kolega. Tvrdí totiž, že v roce 2011 se členské státy doberou k těžce vypracovanému porozumění. Citlivým bodem budou rozpočet a financování. Problémy Řecka se mohou opakovat ve Španělsku, Portugalsku, Irsku a jiných státech EU. Přijde období hledání správných mechanismů zajišťujících hospodáření států, které se ocitly na pokraji kolapsu.

Ve věštění potíží eurozóny si však Gardasiewicz se svým konkurentem nezadá. V celé Evropě budou lidé dle jeho předpovědi protestovat. Zavládne nesouhlas s jednáním politických elit. Podstatné se může ukázat zastupování Evropské unie v mezinárodní aréně. Bude nutné upevnit spolupráci s USA. V NATO nadejde čas prověrek a důležitých jednání. Vyprovokuje to nejprve Jupiter a poté putující Saturn, který bude po celý rok v opozici ke Slunci, Merkuru, Venuši a Marsu.

Světové mocnosti: hej i ouvej

Expanze Spojených států bude v roce 2011 rozhodným způsobem omezená. Gardasiewicz předpovídá, že USA budou nadále bojovat s finanční krizí. Postavení planet věští další problémy. Přemisťující se Pluto vážně ovlivní míru zadlužení USA. Pozice Baracka Obamy podstatně zeslábne.

Vladimiru Putinovi hrozí atentát nebo nehodaRusko naopak dosáhne svých cílů. Tvaru začnou nabývat ruské sny o impériu. Gardasiewicz tvrdí, že dojde k novému rozdání karet. Budou upevněna současná spojenectví a navázány výhodné dohody. Horoskop Ruska předpovídá expanzi, kterou povzbudí mimořádný vliv Jupitera. Pro Vladimíra Putina bude tento rok podstatný. Bude se moci předvést v úloze zodpovědného politika světového formátu. Hrozí mu však atentát nebo nehoda. Dmitrij Medveděv může počítat se skvělou druhou polovinou roku. Jeho ambice se týkají modernizace Ruska.

Opásané Německo

V Německu bude nutné šetřit, dojde k sociálním omezením a utahování opasků. Vypukne boj o udržení pracovních míst. Projeví se praktický přístup Německa k rozpočtu a finančním prostředkům. Gardasiewicz vidí v postavení planet také šance na diplomatické úspěchy. Angele Merkelové se ovšem postaví do cesty obtíže. Bude muset projevit dovednost ve spojování rozporných zájmů.

Čína mírně zchladne

Že by konečně došlo ke změně kurzu juanu?V Číně nebudou nadále dodržována lidská práva. Země se ocitne pod silným tlakem mezinárodního společenství. Solí v jeho oku je Tibet. Přesto se Čína bude angažovat v mezinárodní politice a bude mít zájem ji ovlivňovat z pozice impéria. Vzniknou potíže spojené s její angažovaností v regionálních konfliktech a zhorší se čínské vztahy s některými sousedními státy. Hospodářství bude mírně chladnout, nadále však s tendencí růstu. V podstatném ohledu se však Gardasiewicz shoduje s Gibaszewským:Číně může dojít ke změně finanční politiky. Že by skutečně došlo ke změně kurzu juanu?

Velmi silné mocenské ambice však v tomto reginu projeví také Indie. Upevní se její pozice v OSN. Stejný horoskop ovšem platí i pro sousední Pákistán. Teď jen aby se tyto státy nedostaly do dalšího vzájemného konfliktu.

Horký východ

Severní Korea bude své sousedy a svět vydírat použitím síly jadernými zbraněmi. Tyto hrozby by se neměly podceňovat. Planety dle Gibaszewskéhopředpovídají v Koreji napjatou situaci nebo dokonce vypuknutí války. Ve druhé polovině roku se ve světové aréně znovu objeví Čečensko. Oživí se tu úsilí o získání nezávislosti.

V horoskopu pro Izrael a Palestinu se naopak objevuje možnost usmířit konflikt a zrušit to základní, co státy rozděluje. Hlavní slovo teď bude mít Izrael.

I doma lze být prorokem

V pohnuté historii Polska nastává pět minut slávyNavzdory tomu, co tvrdí nespokojenci a pesimisté, polské prognózy jsou vynikající. Alespoň to tvrdí astrolog Piotr Gibaszewski. V pohnuté historii Polska nastává pět minut slávy. Letos si země připíše několik okázalých a efektních úspěchů. Optimismus přináší přechod Jupitera přes polský horoskop. Analytici Světové banky nepřehánějí, když předpokládají, že polský HDP v roce 2011 překlene čtyři procenta. Jupiter Polsku zajistí obraz jednoho z nejslibnějších světových trhů. Vysoký hospodářský růst, dynamika produkce, klesající nezaměstnanost, růst platů a pokračování privatizace podniků představí Polsko jako kvetoucí protiklad oproti trápení jiných členů EU.