Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Hořký intelektuální spor jako symbol rozdělení západní civilizace

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman a profesor Harvardovy univerzity Niall Ferguson patří mezi nejvlivnější dnešní intelektuály. Jejich dlouholetý střet o ekonomické pojetí je ale velmi drsný a dostal se z intelektuální do osobní roviny. Nelze jej však ignorovat. Týká se totiž nás všech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J

Jan111

2. 9. 2015 15:21
Historik ?

Historik sa nemá v žiadnom prípade zaoberať tým, čo by bolo keby. Niall Ferguson je spisovateľ, ktorý je síce veľmi populárny a úspešný, ale s prácou historika to nemá nič spoločné.

0 0
možnosti
T

Tatana

1. 9. 2015 10:02
Náš aktuální problém není ekonomika USA-VB,

ale Iránu, Iráku, Afganistánu,  atd. před tím, kdy se v těchto zemích "začalo angažovat NATO", uprchlíci z těchto zemí od nás totiž očekávají minimálně stejné ekonomické podmínky, jaké měli doma v době míru.

Jak u nich fungovalo zdravotnictví, školství, bytová politika, kolik ze svého příjmu platili za "komunální služby" předtím, než byla celá infrastruktura zničena válkou?

Je přeci úplný nesmysl očekávat od lidí ze střední třídy úplnou závislost na sociálních dávkách za předpokladu, že to, co my považujeme za sociální dávky pro chudinu, v zemích jejich původu nebyl sociální standart, a teprve výdělek ze zaměstnání nebo podnikání vedl k sociálnímu vzestupu.

Neměly by společnosti, ekonomicky využívající nerostné bohatství těchto zemí, nést náklady spojené s uprchlíky?

Proč EU jako celek nežádá náhradu za náklady s uprchlíky spojené od těchto společenství, např.formou renty pro občany těchto zemí.

0 0
možnosti
KP
Re: Náš aktuální problém není ekonomika USA-VB,

Také jsme tam poslali AČR. Který člen NATO nikoliv? Není třeba posílat do postižených zemí peníze. Oni jich nemají málo za ty suroviny. Stačilo by tam neposílat armády. Doufám, že se uprchlická krize, která zatím pořádnou krizí není, jí opravdu stane a pořádně nám zatopí. Jinak se naše smýšlení nehne z místa.

0 0
možnosti
VN

31. 8. 2015 13:20
Jaká je ta nenápadná, ale podstatná chyba

při odvození obou multiplikátorů?

Třeba je to pro vás houska na krámě, ale nepíšete jen pro ekonomy. Tedy spíš sem píšete pro leckohos - ale hlavně pro neekonomy.

A jak jsem pochopil, ani ekonomům to nemusí být zřejmé...

0 0
možnosti
KP
Re: Jaká je ta nenápadná, ale podstatná chyba

S inflací je to podobné. Tak nějak je vžito, že optimální je inflace kolem 2%. Proč zrovna tolik, o tom se už nediskutuje.

0 0
možnosti
FK

30. 8. 2015 11:55
Vážený pane Kohoute,

děkuji, moc dobře napsané. Musím si zase něco nastudovat.

0 0
možnosti