Lidovky.cz

Horáček ve vazbě promluvil. Ukázal na šéfa VZP

  15:16
Obviněný podnikatel Tomáš Horáček ve vazbě povolil a rozehrál ostrou hru proti důležitým postavám českého zdravotnictví. Nejvýznamnější osobou, na kterou Horáček ve své dvoudenní výpovědi ukázal, byl generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Kauza se dotýká i exposlance ODS Marka Šnajdra.

Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. foto: Martin AdamecMAFRA

V polovině letošního ledna ve vazební věznici v Litoměřicích atmosféra nebývale zhoustla. Podnikateli Tomáši Horáčkovi po půl roce za mřížemi došla trpělivost. Vadilo mu, že je v případu cinknutých nemocničních zakázek označovaný za ústřední figuru. Sám sebe považoval spíše za prostředníka než organizátora. Rozhodl se, že se vyšetřovatelům přizná. Kriminalistům popsal ze svého úhlu pohledu podezřelý systém výběrových řízeních v pražských špitálech – Nemocnici Na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Po osmi dnech od svého slyšení brány věznice opustil. Vyplývá to z materiálů, které souvisejí s Horáčkovou lednovou výpovědí a s nimiž se LN seznámily.

Nejvýznamnější osobou, na kterou Horáček ve své dvoudenní výpovědi ukázal, byl generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má bezmála šest milionů klientů a v letošním roce plánuje hospodařit se 194 miliardami korun. Horáček policii popsal příběh dermatologické společnosti (její plné jméno LN znají), která usilovala o smlouvu s VZP – tak, aby její klienti měli péči hrazenou pojišťovnou. Soukromá společnost své ambulance provozuje v několika krajích, takže bylo zapotřebí „sladit noty“ v rámci jednotlivých krajů – k dojednání smlouvy bylo zapotřebí souhlasu regionální pobočky VZP a příslušného krajského úřadu.

Podle Horáčka se do vyjednání smlouvy, které probíhalo v letech 2015 až 2018, zapojil kromě něho i exposlanec ODS Marek Šnajdr, šéf VZP Kabátek a jeho někdejší náměstek Petr Honěk. „Mám za to, že pan Šnajdr tyto záležitosti předjednával s generálním ředitelem Kabátkem, kdy tuto informaci mám jak od Šnajdra, který se s ním pravidelně setkával, tak od doktora Hoňka, který byl Kabátkovým podřízeným,“ vykreslil v polovině letošního ledna Horáček policistům. Podle něho bylo zapotřebí, aby na regionální pobočky pojišťovny zatlačila centrála VZP. „K tomu, aby bylo možné zdravotní pojišťovnu, respektive její zástupce, přesvědčit o tom, aby hlasovali pro, bylo zpravidla potřeba, aby dostali jejich nadřízení – regionální pobočky – pokyn přímo z ústředí,“ dodal Horáček. Za uzavření smluv si podle Horáčka měli jednotliví protagonisté rozdělit několikamilionovou provizi. Krajským oddělením VZP se ale povel z ústředí nelíbil. „Od počátku bylo evidentní, že se tak stalo proti vůli regionálních poboček, neboť tyto neprodleně zahájily v krajských ambulancích kontroly… Nelíbilo se jim, že ústředí prosadilo úhradu těchto smluv bez konzultace s příslušnou regionální pobočkou,“ vysvětlil Horáček vyšetřovatelům.

Horáček měl dle svých slov za pomoc s vyjednáním smluv mezi ambulancemi a VZP slíbeno, že bude moci akcionářsky do dermatologické společnosti vstoupit. „Jednou z podmínek, aby se mohl realizovat vstup do společnosti, bylo právě prolomit vazby, vztahy na zmiňovanou VZP a pokusit se alespoň v některých regionech uzavřít smluvní vztah. Majitel ambulancí sám věděl, že bez přímého kontaktu na příslušné osoby, které tímto způsobem o nových smlouvách a podmínkách rozhodují, by bojoval s takzvanými větrnými mlýny,“ popsal Horáček před kriminalisty údajné fungován uvnitř VZP.

Vydírají mě!

Horáčkův výslech trval v polovině ledna dva dny, od rána do večerních hodin. V závěru Horáčkův advokát policistům řekl, že klient se jim přiznal a rozkreslil ovlivňování smluv a veřejných zakázek s cílem objasnění trestné činnosti. Vyšetřovatele ujistil, že Horáček je připravený svá tvrzení zopakovat nejen během šetření, ale i soudu – což je pro úspěšnost vyšetřovatelů před soudem vždy klíčové. V současnosti je Horáček obviněný z pletichy ve výběrových řízeních.

„Chci zdůraznit, že na své výpovědi na policii trvám a odpovědnosti se v žádném případě nezříkám. O tom, že skutečnosti, které jsem vypověděl, nejsou pro řadu osob příznivé, svědčí zejména to, že od mého propuštění na svobodu čelím permanentním atakům, nátlakům, vydírání a pokusům o nepřátelské převzetí mých firem.“

Horáčkova slova by mohla do problémů dostat i někdejšího poslance ODS Šnajdra. Pouhých devět dnů po Horáčkově lednovém slyšení se na webu Zdravotnický deník objevil článek s některými informacemi z inkriminovaného výslechu, v němž se Šnajdr vůči Horáčkovým slovům vehementně vymezil – stejně jako nyní. „Jen úcta k novinářské profesi mě vede k reakci na lživá a osobní mstou motivovaná vyjádření defraudanta Horáčka, kterého jsem poznal před zhruba třemi a půl lety. Krom společného akvizičního projektu v Praze, který jsme připravovali po dobu dvou let a ze kterého se pan Horáček a jeho lidé pokusili zcizit poskytnutou investici, bylo velmi zajímavé poslouchat jeho častá a expresivní vyprávění týkající se jeho vztahů s vrcholovými představiteli hnutí ANO,“ napsal Šnajdr LN. Na uzavření smlouvy mezi VZP a dermatologickou klinikou se prý nijak nepodílel. „Krom toho, že na tento proces nemám jakýkoliv vliv, může uváděné tvrzení použít (a brát jej vážně) pouze někdo, kdo nemá základní znalosti, jak probíhá proces uzavírání smlouvy s jakýmkoliv novým poskytovatelem a zdravotní pojišťovnou,“ dodal exposlanec.

Horáček si za svými slovy stojí. „Chci zdůraznit, že na své výpovědi na policii trvám a odpovědnosti se v žádném případě nezříkám. O tom, že skutečnosti, které jsem vypověděl, nejsou pro řadu osob příznivé, svědčí zejména to, že od mého propuštění na svobodu čelím permanentním atakům, nátlakům, vydírání a pokusům o nepřátelské převzetí mých firem,“ sdělil LN Horáček.

Ministr chystá zásah

Ministerstvo zdravotnictví považuje za alarmující Horáčkova tvrzení, která je dle úřadu třeba důkladně prověřit. „Na smluvní vztah VZP s dermatologickou klinikou se v předchozích měsících zaměřila společná kontrola ministerstev zdravotnictví a financí, jejíž předběžné závěry poukazují na nestandardní procesy. Závěry kontroly, která bude v následujících dvou měsících formálně ukončena, budou následně předány policii,“ řekl LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Na smluvní vztah VZP s dermatologickou klinikou se v předchozích měsících zaměřila společná kontrola ministerstev zdravotnictví a financí, jejíž předběžné závěry poukazují na nestandardní procesy."

Vedení VZP nepovažuje spolupráci s danou společností za problematickou. „Dle kolegů z úseku zdravotní péče je zmiňovaná společnost standardním partnerem v oblasti poskytování zdravotní péče, stejně jako jacíkoliv jiní poskytovatelé,“ uvedl tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Majitel dermatologické společnosti je přesvědčený, že jeho firma učinila vše tak, jak měla. „Naše společnost uzavřela v jednotlivých krajích smluvní vztah s VZP dle zákonného postupu na základě výběrových řízení, která probíhají na jednotlivých krajských úřadech. Tato výběrová řízení probíhají na zdravotnických odborech úřadů a jsou rozhodována komisí složenou ze zástupců všech pojišťoven, krajů, lékařské komory, odborníků a pacientů. Výsledky výběrových řízení vyhlašuje krajský úřad a jsou veřejně k dispozici,“ napsal LN.

Dbalého deníček

Ředitele VZP s někdejším vlivným poslancem ODS pojí letitá vazba, o které se spekuluje od roku 2012, kdy se Kabátek stal šéfem nejdůležitější tuzemské pojišťovny. Potkali se již v roce 2006 na ministerstvu zdravotnictví, kde tehdy Šnajdr usedl do židle náměstka ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Kabátek zase vykonával funkci vrchního ředitele přímo řízených organizací a následně byl i vrchním ředitelem pro ekonomiku ministerstva zdravotnictví. „Marek Šnajdr si Zdeňka Kabátka přivedl krátce po svém nástupu na ministerstvo zdravotnictví v roce 2006 jako svého člověka. Dva měsíce poté, co Kabátek přišel na ministerstvo, byl jmenován ředitelem přímo řízených organizací – tedy nejen fakultních nemocnic, ale také třeba Nemocnice Na Homolce a podobně,“ vzpomínal pro Aktuálně. cz v roce 2013 někdejší člen zdravotního výboru sněmovny Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Do nepříjemné situace se Kabátek dostal zejména po roce 2014, kdy vypukla korupční kauza kolem tehdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Ten si psal deník, ve kterém zaznamenával mimo jiné schůzky s vlivnými manažery či podnikateli.

Bývalý člen dozorčí rady VZP je přesvědčený, že Šnajdr ve zdravotnictví dodnes slovo neztratil. „Marek Šnajdr si vliv nadále udržuje. Obecně z ohlasů ve zdravotnictví, které mám, vím, že pan Šnajdr o kontakty nepřišel,“ řekl LN Hovorka.

Do nepříjemné situace se Kabátek dostal zejména po roce 2014, kdy vypukla korupční kauza kolem tehdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Ten si psal deník, ve kterém zaznamenával mimo jiné schůzky s vlivnými manažery či podnikateli. „Ve 13.45 přichází Kabátek, pokračujeme chvíli v chlastu šampaňského, pak k němu kolem taktiky na gama nůž,“ zapsal si Dbalý v srpnu 2009 poznámku týkající se jednoho z tendrů, kvůli nimž byl loni v září nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení.

V roce 2015 server Lidovky. cz uvedl, že Kabátek na jednom z policejních výslechů přiznal, že se při společenských příležitostech setkal s podnikatelem Ivem Rittigem. V Dbalého zápisníku se totiž objevily zmínky o lince mezi ředitelem VZP a kontroverzním lobbistou. „Otevírání obálek VŘ na digitalizaci, kde se všechno pos*alo: konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu – Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. SHIT!!!,“ poznamenal si tehdy Dbalý k jednomu z tendrů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.