Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Horáček v kraji Ratha. Kauza vede do středních Čech

  15:31
Obviněný podnikatel Tomáš Horáček se po půlroce ve vazbě rozhodl promluvit, protože mu vadilo, že je označován za ústřední postavu kriminální kauzy. Ta se teď začíná větvit a některé její výhonky vedou až do středních Čech. Obviněný Horáček totiž vypověděl o snaze manipulovat s pojištěním tamních špitálů.

Tomáš Horáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Jen několik měsíců vydržel loni Zdeněk Chotěborský v čele Asociace středočeských nemocnic. Její zástupci ho loni v červenci odvolali poté, co se v médiích objevily zprávy, že sjednával schůzky zaměstnanců některých tamních nemocnic s obviněným podnikatelem Tomášem Horáčkem. Vedení pěti krajských nemocnic o Chotěborském navíc tvrdilo, že jim zasahuje do vypisování veřejných zakázek.

O údajné snaze manipulovat s jedním z tendrů přitom svědčí i výpověď, kterou Horáček uvedl v lednu při výslechu v litoměřické vazební věznici. Vyplývá to z materiálů, se kterými se LN mohly seznámit. Motivace stíhaného podnikatele promluvit a zaplést do příběhu další lidi je přitom zřejmá – hraje o co nejnižší trest pro sebe samého. Kriminalisté musejí ale prověřit všechna jeho slova a neberou je na lehkou váhu, protože minimálně v jednom případě se k podezření přidávají i ministerstva zdravotnictví a financí, která ve společném auditu odhalila alarmující praktiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Horáček do protokolu řekl, že se na něj pomocí kryptovacího telefonu obrátil exposlanec ODS Marek Šnajdr. Chtěl probírat tendr na pojištění odpovědnosti za újmu pro všechny nemocnice zřízené Středočeským krajem. „Daná zakázka již byla zveřejněna a on měl eminentní zájem, aby ji získala právě Pojišťovna VZP (PVZP),“ řekl policistům Horáček. „Šnajdr mě požádal o to, abych kontaktoval Chotěborského, aby soutěž buď zrušil, anebo zajistil, že se vítězným uchazečem stane výše uvedená PVZP,“ dodal. Do tendru se přihlásili tři uchazeči. Jeden byl vyřazen hned na začátku a podle Horáčka se řešilo, jak vyřadit i druhého, aby vyhrála PVZP.

„Šnajdr Chotěborského několikrát urgoval prostřednictvím kryptovacího telefonu, a co si vzpomínám, nabídku pojišťovny, která měla být vyloučena, předal osobě, která měla mít za úkol v této teoreticky vítězné nabídce najít chybu,“ dodal.

To vše se odehrálo jen pár dnů předtím, než policie Horáčka zadržela. U výslechu uvedl, že do hry vstoupily i úplatky. „Jakým způsobem se zakázka vyvíjela dál, nevím, neboť následně došlo k mému zadržení, pouze mohu doplnit to, že Chotěborský svůj postup podmiňoval úplatou ve výši 200 tisíc korun, o kterou požádal Šnajdra prostřednictvím mé osoby. Já jsem na jedné z pravidelných schůzek Šnajdrovi tento požadavek pouze předal, přičemž ten uvedl, že s tím nemá problém,“ řekl.

Pojišťovna tendr napadla

Předseda představenstva PVZP Robert Kareš LN potvrdil, že se firma tendru účastnila. „Skončili jsme na druhém místě a na prvním místě byla jiná pojišťovna. Ale ta jiná pojišťovna udělala chybu v nabídce a vyhráli jsme to my. Potom tam došlo k obměně, pana Chotěborského vyhodili a celou veřejnou zakázku zrušili,“ prohlásil.

„Skončili jsme na druhém místě a na prvním místě byla jiná pojišťovna. Ale ta jiná pojišťovna udělala chybu v nabídce a vyhráli jsme to my. Potom tam došlo k obměně, pana Chotěborského vyhodili a celou veřejnou zakázku zrušili.“

Zdůraznil, že tendr pro pět středočeských nemocnic rozhodně nebyl psán na míru PVZP. Naopak tato pojišťovna celkem dvakrát vznesla námitku, že tendr je vypsán diskriminačně tak, aby zvýhodnil stávajícího pojistitele. Stěžovala si dokonce i u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „ÚOHS nám dal za pravdu, soutěž byla pro nás diskriminační a celý proces byl pro nás netransparentní. Naše pojišťovna po ukončení procesu zváží další právní kroky,“ napsal LN.

Zároveň Kareš popřel, že by byl velmi blízkou osobou Marka Šnajdra, což o něm tvrdí Horáček. „Co se týče mého vztahu s Markem Šnajdrem, on byl předsedou správní rady VZP v letech 2010 až 2012 a tam jsem mu chodil reportovat. Neřekl bych ale, že mi byl osobou blízkou, spíš to byl vztah nadřízeného a podřízeného,“ uvedl. LN se snažily kontaktovat i Chotěborského, ale číslo mobilu, který používal v době, kdy vedl Asociaci středočeských nemocnic, už neexistuje. Šnajdr už od začátku kauzy označuje Horáčkova slova za lživá. „Pan Horáček o mně šíří prokazatelné lži, pomluvy a křivá obvinění od doby, kdy jsme já a mí kolegové odmítli svolit, aby půjčka poskytnutá panu Horáčkovi na spolufinancování nákupu Nemocnice Svaté Alžběty byla použita na kauci za jeho propuštění z vazby. Je to on, kdo tuto půjčku nevrátil a zpronevěřil, což je dnes předmětem obchodněprávních a trestněprávních kroků směřujících k vymožení tohoto jeho dluhu. Jinak jsou mi jak jeho osoba, tak jeho aktivity zcela lhostejné. Ne však opakující se bláboly a pomluvy, ty hodlám na doporučení svých právníků řešit právní cestou,“ napsal LN Šnajdr.

Politická stopa? Nejedna

Šnajdr také upozornil, že s Horáčkem se stýkal ještě jako tajemník na ministerstvu financí i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Pan Horáček toho říkal hodně, například před důvěryhodnými svědky o panu Vojtěchovi, že je jeho člověk a financuje mu aktivity. A ani si nepřejte vědět, co říkal o panu Babišovi. Pravda, nebo taky výmysl? Nechám to na vaší úvaze,“ napsal LN v jiné SMS. Vazeb mezi Horáčkem a hnutím ANO přitom bylo víc.

Chotěborský se dostal do čela asociace v době, kdy středočeskému zdravotnictví šéfovala Jaroslava Němcová (ANO). Jak již dříve informovala MF DNES, poprask na kraji způsobilo už to, jak byl Chotěborský na post šéfa Asociace středočeských nemocnic přiveden. Výběrové řízení na tuto pozici totiž bylo vypsáno 30. října a 7. listopadu už byl ve funkci. Mezitím se nikdo jiný nepřihlásil. Chotěborský byl později navíc oproti své předchůdkyni v této funkci ještě nominován do představenstev všech nemocnic. Díky tomu získal přístup k zadávacím dokumentacím a mnohem větší vliv ve vedení těchto zdravotnických zařízení.

Za pozornost stojí nakonec i to, že Horáček, který se fakticky doznal ke snaze manipulovat se zakázkou pro středočeské nemocnice, zároveň tvrdí, že to bylo na popud Šnajdra.

A Němcové pomáhal i další Horáčkův člověk. Když se stala ministryní práce v první vládě Andreje Babiše (ANO), přivedla si na úřad Lukáše Gibiece, aby jí pomáhal s marketingem. Pracoval přitom pro Horáčka a stejně tak i pro Nemocnici Na Bulovce, kterou tehdy řídila Andrea Vrbovská. Ta je v kauze „cinknutých“ nemocničních zakázek obviněna spolu s Horáčkem.

Němcová přitom tvrdila, že Gibiece jí doporučil šéf KSČM Vojtěch Filip. „Přišla jsem na ministerstvo a nezůstali mi téměř žádní lidé v tiskovém oddělení. Gibiec pracuje také pro Vojtěcha Filipa, od něj jsem na něj dostala doporučení,“ vysvětlila pro MF DNES. Tato souvislost je rovněž pozoruhodná, protože předseda rudých lobboval v minulosti za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného Horáčka.

A za pozornost stojí nakonec i to, že Horáček, který se fakticky doznal ke snaze manipulovat se zakázkou pro středočeské nemocnice, zároveň tvrdí, že to bylo na popud Šnajdra. Je to přitom Šnajdrův úhlavní politický nepřítel David Rath, který jako doktor s oblibou poukazoval na Šnajdrovo nižší vzdělání oslovením „pane bakaláři“, kdo bude v druhé větvi své kauzy stát před soudem kvůli obvinění z manipulace se zakázkami tamních nemocnic. Už nyní přitom spolu s ním soud poslal do vězení i exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou.

Doplňující vyjádření Roberta Kareše, předsedy představenstva Pojišťovny VZP, a.s.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže svým rozhodnutím z 9. 9. 2019 potvrdil dlouhodobý názor Pojišťovny VZP, a.s., a mimo jiné uvedl, že napadené zadávací podmínky předmětné veřejné zakázky byly netransparentní a diskriminační. I přes zákaz ÚOHS uzavřel kraj novou pojistnou smlouvu v parametrech zrušené veřejné zakázky a za cenu 20,5 mil. Kč ročně, což je významně více, než by kraj současně podle původní smlouvy platit měl, a na tuto skutečnost kraj ani nevypsal veřejnou zakázku. Je tedy zřejmé, že tuto zakázku od samého počátku provázejí diskriminační, netransparentní a možná i protizákonné kroky, ale těchto kroků se v žádném případě a za žádných okolností neúčastnila Pojišťovna VZP, a.s., což je nyní oficiálně stvrzeno.

Kauza nemocničních zakázek

Zhruba před rokem spustila policie razii v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Stíhá šest právnických a 14 fyzických osob.

Obviněný podnikatel Tomáš Horáček se po půlroce ve vazbě rozhodl promluvit, protože mu vadilo, že je označován za ústřední postavu kauzy.

Ve své výpovědi ukázal zejména na šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka či exposlance ODS Marka Šnajdra. Ti Horáčkova slova odmítají.

Mezi obviněnými je exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák, exředitel Františku Robert Zelenák či bývalý radní za ČSSD Daniel Hodek.