Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Horáček popsal „výměnný obchod“. Chce být spolupracujícím obviněným

  16:52
Obviněný podnikatel Tomáš Horáček policii popsal vedle zmanipulovaných nemocničních tendrů i příběh jednoho posudku, který měl ušetřit exposlance ODS Marka Šnajdra vyšetřování v kauze zakázky na leteckou záchrannou službu z roku 2008. O zakázku se zajímali i kriminalisté, nakonec však případ odložili.

Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. foto: Martin AdamecMAFRA

Jak souvisí grant pro letecký ústav a úklid v nemocnici? Na první pohled mezi nimi nejsou styčné plochy, ale stíhaný podnikatel Tomáš Horáček, který usiluje o post spolupracujícího obviněného, popsal policii do protokolu příběh, kde se podle něj obojí spojilo v systému „kšeft za kšeft“.

Konkrétně Horáček hovořil o souvislosti mezi manipulací s tendrem na úklid v Nemocnici Na Bulovce (NNB) a grantem ministerstva vnitra pro simulování leteckých nehod.

Motivace stíhaného podnikatele promluvit a zaplést do příběhu další lidi je zřejmá – hraje o co nejnižší trest pro sebe samého. Osoby, jejichž údajnou protiprávní činnost Horáček kriminalistům vykreslil, označují jeho slova za lživá a účelové výplody fantazie. Kriminalisté musejí ale prověřit všechna jeho slova a neberou je na lehkou váhu, protože minimálně v jednom případě se k podezření přidávají i ministerstva zdravotnictví a financí, která ve společném auditu odhalila alarmující praktiky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Úklidová zakázka

A co se mělo stát špatně kolem úklidu Bulovky? O výběru úklidové firmy začalo vedení NNB dle Horáčka hovořit v průběhu roku 2016, zejména na podzim, kdy zařízení vedla Andrea Vrbovská, proti níž policie vede trestní řízení pro podezření z manipulace zakázek.

„Tehdy paní ředitelka Vrbovská svolala schůzku mezi mnou, jí a jejím známým Danielem Pálkem z firmy TSB. (...) Paní ředitelka zahájila schůzku s tím, že nás představila a byla by ráda, kdybychom společně připravili zakázku na úklid a abychom její znění průběžně koordinovali s jejím tehdejším provozně-technickým náměstkem panem Novákem (František Novák, tehdy náměstek ředitelky NNB a od dubna do července 2018 ředitel této nemocnice – pozn. red.),“ řekl kriminalistům Horáček.

Zmiňovaný podnikatel Pálek je spolumajitelem společnosti TSB, která se zabývá úklidem kanceláří či technologických hal. Pálek už před rokem mimo jiné kvůli machinacím s touto úklidovou zakázkou skončil mezi obviněnými, stejně jako náměstek Novák, Vrbovská a Horáček. Pálek je zároveň manželem členky KDU-ČSL Moniky Pálkové, jež do konce roku 2017 působila ve funkci náměstkyně ministra vnitra a v současnosti tam pracuje jako vedoucí samostatného oddělení strategií, což je útvar podřízený náměstkovi pro ekonomiku, strategie a evropské fondy. Důležité je to proto, že rovněž o Pálkové se Horáček do policejního protokolu rozhovořil; ona měla podle něj zajistit právě ten obchod na oplátku.

Klíčová jednání o „cinklé“ úklidové zakázce se podle Horáčka odehrála v listopadu 2016 v O2 areně na koncertě věnovaného životu a dílu Petra Hapky. Na akci se měl on sám sejít s Vrbovskou a manželi Pálkovými.

Klíčová jednání o „cinklé“ úklidové zakázce se podle Horáčka odehrála v listopadu 2016 v O2 areně na koncertě věnovaného životu a dílu Petra Hapky. Na akci se měl on sám sejít s Vrbovskou a manželi Pálkovými.

Roli tehdejší náměstkyně ministra vnitra líčí Horáček: „Ve stejné době, kdy se začala připravovat zakázka na úklid, se domluvila dr. Vrbovská s paní Pálkovou, že paní Pálková zajistí prostřednictvím své funkce na ministerstvu vnitra grant pro tehdejšího blízkého přítele dr. Vrbovské. (…) Domluvily se, že nastaví a vypíšou grant, který bude předem nastaven na daného uchazeče nebo zájemce,“ popsal Horáček.

Grant se týkal simulace zásahů u leteckých nehod. Oním zájemcem o příspěvek ministerstva vnitra ve výši 38 milionů korun, na kterého Horáček při výslechu ukázal, byl tehdejší vedoucí Ústavu letecké dopravy na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) Stanislav Szabo. Horáček domluvu popsal tak, že mělo jít de facto o kšeft za kšeft – ředitelka Vrbovská pomůže Pálkovi se ziskem úklidové zakázky, jeho manželka zařídí grant pro Szaboa a košickou leteckou fakultu, kde nyní pracuje jako děkan. „O skutečnosti, že je tento projekt (míněn grant) poskytnutý ministerstvem vnitra součástí dohod zakázky na úklid, hovořila mimo Pálka i sama ředitelka Vrbovská,“ tvrdí Horáček.

Advokát Moniky Pálkové Martin Dostál potvrdil LN Horáčkova slova o tom, že jeho klientka navštívila na podzim 2016 koncert Petra Hapky. Všechno další ale odmítá. „Byl mi tam pan Horáček představen. Vyměnili jsme si asi dvě tři zdvořilostní fráze typu ‚dobrý den‘ a ‚těší mě‘. Nikdy víc jsem již s panem Horáčkem nemluvila. S paní Vrbovskou jsem se nikdy nedomlouvala na zajištění jakéhokoliv grantu,“ tlumočil Dostál LN klientčina slova. Dotazy směřující na Pálka nechal nezodpovězené. Vrbovská na zaslané dotazy LN nereagovala.

Posudek k letecké záchrance

Szaboa a Vrbovskou pojí dlouholeté pouto, ale podle Horáčka mezi nimi v letech 2016 a 2017 propukl svár. Szabo údajně trpěl pocitem, že mu Vrbovská dluží. „Dr. Vrbovské vyčítal a zdůrazňoval, že za pár drobných zamezil trestnímu stíhání jejího kamaráda Marka Šnajdra. Ona mu následně připomenula, že mu zajistila projekt od ministerstva vnitra,“ řekl Horáček policistům. Dle jeho slov šlo o to, že Szabo, expert na leteckou dopravu, se měl postarat o vytvoření revizního znaleckého posudku v kauze tendru na leteckou záchrannou službu. Takový posudek skutečně vznikl.

Jde o příběh, o němž v lednu 2016 informovala ČT: uvedla, že policie prověřuje údajně předraženou zakázku na provozování letecké záchranky podepsanou v roce 2008 za ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Policie v té souvislosti zkoumala i činnost exposlance ODS Šnajdra, který byl v době podpisu kontraktu ve funkci náměstka ministra zdravotnictví.

Policie se tehdy opírala o znaleckou expertizu od Vysoké školy ekonomické (VŠE), podle níž tendr předražený byl. Horáček tvrdí, že se tehdy Šnajdr snažil opatřit posudek, který by oponoval názoru expertů z VŠE, a celé obvinění tak shodil.

Policie se tehdy opírala o znaleckou expertizu od Vysoké školy ekonomické (VŠE), podle níž tendr předražený byl. Horáček tvrdí, že se tehdy Šnajdr snažil opatřit posudek, který by oponoval názoru expertů z VŠE, a celé obvinění tak shodil. „Hledali způsob (míněni Šnajdr, Vrbovská a Szabo), jakým posudek VŠE napadnout či zpochybnit, aby se povedlo trestní stíhání daných osob zastavit,“ vykreslil Horáček detektivům.

Kriminalisté tendr na leteckou záchranku prověřovali přes půl roku, v srpnu 2016 případ odložili. Důvody tohoto rozhodnutí nechtěl na dotaz LN mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej komentovat.

Horáček naznačuje, že na tom měla podíl kýžená expertiza; obviněný podnikatel tvrdí, že si vzpomíná na hádku mezi Šnajdrem a Szaboem, který údajně cítil, že za odvedené služby mohl dostat víc.

Mělo se to stát na přelomu loňského května a června v restauraci ve Vězeňské ulici v centru Prahy: „Na této schůzce si pan Šnajdr s panem Szaboem vyříkávali nějaké vzájemné plnění, kdy pan Szabo uvedl, že ho za tuto finanční částku (dle Horáčka 300 tisíc korun, co měl stát inkriminovaný posudek – pozn. red.) de facto vytáhl z kriminálu s tím, že Šnajdr se ostře ohradil, že to, co bylo požadováno, tak zaplatil, nebo bylo zaplaceno, tak nechápe, proč toto téma nadále vytahuje.“

„Jsou to jen Horáčkovy výmysly“

Šnajdr na dotazy LN týkající se tohoto příběhu se znaleckým posudkem nereagoval. Již dříve označil celé Horáčkovo svědectví za výmysl a důsledek historických obchodních sporů. „Poznal jsem Horáčka před zhruba třemi a půl lety. Krom společného akvizičního projektu v Praze, který jsme připravovali po dobu dvou let a ze kterého se pan Horáček a jeho lidé pokusili zcizit poskytnutou investici, bylo velmi zajímavé poslouchat jeho častá a expresivní vyprávění týkající se jeho vztahů s vrcholovými představiteli hnutí ANO,“ napsal Šnajdr LN.

„Nikdy jsem se osobně ani nepřímo za žádnou organizaci neúčastnil a nikomu nepomáhal se zajištěním revize jakéhokoliv znaleckého posudku – tedy ani toho týkajícího se historické zakázky na provozování letecké záchranné služby. Nikdo mě o to ani nežádal.“

Bývalý vedoucí Ústavu letecké dopravy na ČVUT Szabo Horáčkova slova rovněž odmítá. „Nikdy jsem se osobně ani nepřímo za žádnou organizaci neúčastnil a nikomu nepomáhal se zajištěním revize jakéhokoliv znaleckého posudku – tedy ani toho týkajícího se historické zakázky na provozování letecké záchranné služby. Nikdo mě o to ani nežádal,“ napsal LN děkan košické letecké fakulty.

Dodal, že projekt simulace leteckých nehod je úspěšným projektem košické univerzity s dalšími partnerskými školami v Česku. „Projekt je od začátku podrobován standardním kontrolám a schvalováním jednotlivých etap řešení. V současnosti projekt vstupuje do své finální fáze realizace a je dobrou ukázkou úspěšné projektové spolupráce mezi renomovanými univerzitami. Odmítám jeho spojování s nepodloženými tvrzeními Tomáše Horáčka,“ dodal Szabo.

Článek byl v Lidových novinách pulbikován dne 21. června 2019.