Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Hongkongští demonstranti používají na obranu taktiku z videoher

Policisté zasahovali v metru v Hongkongu foto: Twitter.com/ReutersReuters

Generace vyrostlá na videohrách dokáže oklamat policii i příslušníky mafie. Už si to na videohrách vyzkoušeli, získání takové zkušenosti v reálném životě by bylo obtížné a nebezpečné.
  17:46

Pětatřicetiletý Ah Sing vypadá jako hongkongský učitel na základní škole nebo vychovatel či praktikant z klubu mládeže – veselý, přátelský. Teď však působí, jako by se právě vrátil ze zákopové války – v obývacím pokoji jeho miniaturního hongkongského bytu jím stále zmítá energie a adrenalin a má co dělat, aby se nepozvracel.

„Vydal jsem se v červenci na předměstí Yuen Long, protože jsem slyšel, že někdo napadl demonstranty vracející se z pokojného protestu. Když jsem dorazil, horda triádů mlátila cestující hlava nehlava,“ říká a těžce polkne. „Po tomto zážitku jsem pak pořád zvracel. Když se mě ptáte na Yuen Long, je mi zase špatně.“

Útok triád

Mluví útržkovitě o tom, co se 21. července 2019 odehrálo na okrajovém hongkongském předměstí Yuen Long, kdy triády, gang příslušníků hongkongské mafie, kteří straní komunistické Číně, zaútočil obušky v metru na demonstranty. Dozvídám se překvapivé podrobnosti – například, že příslušníci triád, kteří na rozdíl protestujících bývají středního věku a tělnatí, nebyli v takové výhodě, jak by se zdálo.

Příslušníci triád, kteří na rozdíl protestujících bývají středního věku a tělnatí, nebyli v takové výhodě, jak by se zdálo. Mezi protestujícími se totiž najde hodně fyzicky zdatných jedinců. Překvapilo mě, jak se jeden kluk bránil holí.

„Mezi protestujícími se totiž najde hodně fyzicky zdatných jedinců. Překvapilo mě, jak se jeden kluk bránil holí – byl velmi rychlý a měl vše pod kontrolou. Každý pohyb vycházel z trupu a každou ranou se posouval vpřed.“ Jako Bruce Lee, napadne mě. „A když skončil, udělal tohle,“ Ah Sing vezme deštník a zastrčí si jej s rozmachem za opasek jako samurajský meč.

Nedávno se na internetu objevila fotografie, jak hongkongská police donutila zadrženého demonstranta, aby si vyhrnul tričko. „Mysleli si, že tam má nějakou ochrannou umělohmotnou výztuž – a byl to jen pekáč buchet,“ směje se Ah Sing. A dodává: „Tak tvrdé měl svaly na břiše. Je to jen můj názor, ale domnívám se, že do protestů se stále častěji zapojují lidé zdatní v bojových uměních.“

Policista jako vánoční stromeček

Ah Sing se pohybuje v přední linii protestů a nepokojů, které Hongkongem cloumají již téměř čtyři měsíce. Jako vyzvědač sleduje policii při přípravách na zásah a informuje protestující, kolik příslušníků, obušků či pušek se slznými granáty se na ně připravuje. Demonstranti se pak mohou zachovat podle míry ohrožení – buď přesunou více lidí a barikád až k frontové linii, nebo je nechajív záloze, když se zdá, že se policie chystá k delší akci.

„Tajné“ zamíchané v davu poznáte na první pohled. Policista je totiž zvyklý trénovat ověšený jako vánoční stromeček – někdy až s 15kilovou výbavou –, takže mívají níže těžiště a taky jsou vždy připraveni zatýkat, proto mají tělo pořád trochu ve střehu.

Ah Sing je sice hongkongský občan, ale vyrůstal až do školního věku v pevninské Číně, a proto umí předstírat „čínského turistu“. „Když číhám na policii, jak se připravuje, poleju si někdy předem tričko pivem, aby ze mne táhlo, že jsem namol, jako bývají třeba byznysmeni z pevninské Číny, co se po dobrém obchodě v Hongkongu trousí z baru. Když se se mnou dá někdo do řeči, jen máchnu rukou k demonstrantům kolem a řeknu: ‚Tyto děti město ničí.‘ A policie si mě nevšímá.“

„,Tajné‘ zamíchané v davu poznáte na první pohled. Policista je totiž zvyklý trénovat ověšený jako vánoční stromeček – někdy až s 15kilovou výbavou –, takže mívají níže těžiště a taky jsou vždy připraveni zatýkat, proto mají tělo pořád trochu ve střehu. Když jste jako já zažil policistů stovky, rozeznáte je na kilometry, byť jsou bez uniformy.“

Vyladěná strategie a taktika

Někteří hongkongští občané to neříkají nahlas, ale domnívají se, že by protesty mohly pokračovat i několik dalších měsíců, protože demonstranti poměrně precizně vyladili strategii a taktiku. Při hnutí Occupy v roce 2014 ji čerpali mladí aktivisté z počítačových her. „Všiml jsem si toho, děti byly úžasné.“ V počítačových hrách typu Role-Playing Game (RPG), kdy jako hráč ztělesňujete danou postavu, existuje funkce ‚pohled z hůry‘, která umožňuje podívat se na svou pozici ve hře, jako když si vzdálíte mapu na obrazovce,“ říká Ah Sing.

Někteří hongkongští občané to neříkají nahlas, ale domnívají se, že by protesty mohly pokračovat i několik dalších měsíců, protože demonstranti poměrně precizně vyladili strategii a taktiku

„Byli to skvělí stratégové. Vzpomínám si, jak mi nějaké 13- až 14leté dítě vysvětlovalo: ‚Zablokovat musíme tuto ulici, ta druhá není tak důležitá. Někdo bude sledovat dění odsud a někdo musí být na mostě, aby to viděl shora.‘ Bylo to, jako by měli schopnost si celou akci představit z ptačí perspektivy – jako videohru na obrazovce.“

Deštníkové hnutí bylo statickým a nenásilným protestem, při kterém policie využila toho, že po třech měsících protestu nastalo zimní období a stany na dlouhém úseku hongkongské magistrály Connaught Road už nestačily a policie studenty snadno donutila je odklidit. Dnes používá k vyklízení ulic především slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily, ale i proti tomu využívají demonstranti dovednosti z videoher.

Ovlivnění videohrami

„V RPG narážíte na postavy s různými zbraněmi. Jedna má třeba hůl a jiná nůž – holí to bude bolet a je to zbraň spíš na dálku, nůž by vás mohl zabít, ale je to zbraň na blízko,“ vysvětluje Ah Sing a předvádí na koberci obývacího pokoje.

Demonstranti jsou ovlivněni videohrami i při výrobě stále důmyslnějšího vybavení a při osobní ochraně a obraně. „Když je postava ve videohře zasažena, zastaví se, vedle ní se ukáže škála, kolik má ještě energie, a pokud málo, musí hráč počkat, až se jí dočerpá ze zálohy. A demonstranti dělají totéž.

„Když se k postavě s holí velmi přiblížíte, špatně se jí s holí manipuluje, čímž přestává být tolik nebezpečná a můžete si třeba zajistit, aby byla mezi vámi a postavou s nožem. Ta pak na vás přes postavu s holí nedosáhne. Tímto způsobem postava s holí zkomplikuje akci postavě s nožem, čímž vás ochrání. V ‚pohledu zhůry‘ si toto umístění ve hře můžete ozřejmit, což uplatňují demonstranti v první linii. Hlavní je, že už si to mohli vyzkoušet ve videohrách – získání takové zkušenosti v reálném životě by bylo obtížné a nebezpečné.“

Ah Sing dále říká, že demonstranti jsou ovlivněni videohrami i při výrobě stále důmyslnějšího vybavení a při osobní ochraně a obraně. „Když je postava ve videohře zasažena, zastaví se, vedle ní se ukáže škála, kolik má ještě energie, a pokud málo, musí hráč počkat, až se jí dočerpá ze zálohy. A demonstranti dělají totéž,“ konstatuje a přináší z kuchyně pokličku.

„Když vás někdo bije obuškem, máte sklon nastavit štít proti každému úderu, ale demonstranti vědí, že musejí na chvíli polevit, jinak by si oslabili loket a nemohli by se dálebránit. Tato koncepce už jim je vlastní a nyní ji používají v reálné situaci.“

Štíty

Demonstranty neinspirují jen videohry. Jak ukazují muzea historické bojové výzbroje, už od doby bronzové se na střed vnější strany štítu připevňoval kovový kužel. Ah Sing otočí pokličku držátkem ven: „Obranný štít je zároveň koncipován jako útočná zbraň, protože pokud vás někdo bije obuškem, pravděpodobně se přitom uhodí o kovový kužel.“

V RPG hrách si postavy vyrábějí štíty z jakýchkoli materiálů. Proto i demonstranti taví dětské plastové hrací rohože a slévají je s jinými materiály – plasty a kartony.

„Ve hře úrovně 1 by obyčejný štít přišel na 100, ale štít s kuželem na 200 herních peněz, protože zvyšuje úroveň útoku o devět až deset bodů. Někteří chytří studenti takové prvky používají.“ V RPG hrách si postavy vyrábějí štíty z jakýchkoli materiálů. Proto i demonstranti taví dětské plastové hrací rohože a slévají je s jinými materiály – plasty a kartony.

„Dokonce umístění zásob,“ říká Ah Sing, „je nyní mnohem promyšlenější ve srovnání s hnutím Occupy před pěti lety, kdy bylo vše, od jídla až po solný roztok na vymývání očí, na jednom místě. Nyní jsou zásoby na různých místech a uplatňuje se oběh dodávek.“ „Pozoroval jsem například z mostu demonstranty, jak počítají kroky, aby zjistili, jak dlouho jim potrvá přesun zásob na dané místo. Všichni někdy hráli RPG, kde je skladování a uchovávání zásob součástí hry – nemusejí si to ani vysvětlovat.“

Buffing

Ne všechny koncepty videoher použité při protestu obsahují násilí. Ah Sing říká, že i příslušníci církví, kteří vyšli ve velkém počtu do ulic při demonstracích v červnu, mají paralelu v RPG. „Na začátku protestu zpívali křesťané píseň ‚Oslavuj Pána‘. V RPG je vždy postava zvaná mnich nebo kouzelník, a pokud zpívá, mohou si bojovníci v přední linii navýšit svou sílu nebo sílu útoku tím, že se k ní přiblíží. Nazývá se to ‚buffing‘. Věříme, že když křesťané vyjdou a zpívají píseň, dodává nám to sílu – a policii to oslabuje,“ říká Ah Sing.

V RPG je vždy postava zvaná mnich nebo kouzelník, a pokud zpívá, mohou si bojovníci v přední linii navýšit svou sílu nebo sílu útoku tím, že se k ní přiblíží. Nazývá se to „buffing“. Tento termín používaný hráči pro „zvýšení výkonu“ je nyní mezi demonstrujícími běžný.

„Buffing“, termín používaný hráči pro „zvýšení výkonu“, je nyní mezi demonstrujícími běžný. Když 17. července vyšlo na podporu demonstrantů do ulic devět tisíc důchodců, převážně s šedivými vlasy, říkali tomu demonstranti „buffing stříbrným štítem“.

Jak se události v Hongkongu rychle vyvíjejí a protesty jsou stále násilnější, ohlíží se Ah Sing za událostmi ze začátku léta, téměř s nostalgií: „Policie se teď chová natolik brutálně, že by tvrdě zasáhla i proti ‚stříbrnému štítu‘. Ani úcta ke stáří už ji neomezuje.“

Článek vznikl ve spolupráci se Zuzanou Chvatíkovou.