Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hon na iPhone 5

  22:24

Ze spekulací okolo nových generací úspěšných technologických vynálezů se stal celosvětový byznys.

Indicie, která by mohla fanouškům prozradit, jak bude nový drahokam z kalifornského Cupertina vypadat a co všechno bude umět, se může schovávat opravdu všude – i ve fotografii suši. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Do začátku tiskové konference, během které by společnost Apple měla představit již pátou verzi svého chytrého mobilního telefonu, zbývalo v okamžiku vydání tohoto textu jen pár hodin. Teoreticky však už té chvíli byl iPhone 5 všude.

Skrýval se v každém pšíknutí zaměstnance firmy Apple, v každé excelové tabulce asijských dodavatelů či prezentaci mezinárodních mobilních operátorů. Indicie, která by mohla milionům fanoušků po celém světě prozradit, jak bude nový drahokam z kalifornského Cupertina vypadat a co všechno bude umět, se mohla skrývat opravdu všude – i ve fotografii oběda.

Představte si následující scénář. Zaměstnanec koncernu Apple si v kantýně firemní centrály v kalifornském Cupertinu vyfotí talíř se suši. Běžný člověk by z takové fotografie dokázal vyvodit tři věci: fotograf zřejmě miluje suši, má štěstí, protože v applácké jídelně tuto japonskou delikatesu nabízejí, a není úplně v pořádku – kdo si fotí oběd v jídelně?

Internetoví novináři a blogeři specializující se spíš na technologické než asijské laskominy jsou však schopní z obrázku vydedukovat mnohem víc. Třeba jak bude vypadat s napětím očekávaná nová generace chytrého telefonu z kalifornské dílny snů.

Tajemství suši

Tajemství zmíněného snímku odhalil blog Pocketnow. Jeho provozovatelé totiž s oblibou publikují fotografie, které byly pořízeny ještě nezveřejněnými chytrými telefony. Dílo s nenápadným názvem Lunch bylo poprvé zveřejněno na Flickru, komunitním webu pro sdílení fotografií. Objevilo se mezi obrázky Antona D’Auria, softwarového vývojáře pracujícího pro Apple. Ta opravdová tajemství se samozřejmě neskrývají v zobrazeném motivu, ale v takzvaném Exchangeable image file format, zkráceně Exif, specifikaci pro formát metadat vkládané do souborů digitálními fotoaparáty.

Základní data tvrdí, že fotka byla pořízena čtvrtou verzí iPhonu. Jenže trénované oči zkušených lovců digitálních perel okamžitě poznaly, že další data rozhodně k mobilu, který představil Steve Jobs 7. června 2010, nepatří. Originální rozlišení totiž odpovídá zhruba osmi megapixlům, iPhone 4 jich však má pouze pět. Navíc hoši z blogu Pocketnow zjistili, že chytrý telefon, jenž vyfotil svačinku, to učinil s pomocí objektivu mnohem vyspělejšího, než má k dispozici iPhone čtyřka.

Technoblázinec zašel již tak daleko, že si redaktor webu Huffington Post Jason Gilbert nedávno postěžoval, že trpí nemocí i5FS

Když si k tomu přidáte informace o místu pořízení, jež Exif rovněž obsahuje a které potvrzují, že fotka opravdu vznikla v legendární ústředně Applu v ulici Infinite Loop v kalifornském Cupertinu, lze předpokládat, že novinka bude mít digitální fotoaparát s osmi megapixly.

Zaručené drby

Z technického hlediska to však není nic zvláštního. Chytré telefony jiných výrobců takový „foťák“ už dávno mají. Je však nutné podotknout, že se Exif data dají snadno zfalšovat, což připomínají i provozovatelé blogu Pocketnow. Proč by to ale softwarový expert D’Auria dělal? Že by skryté PR?

Fakt, že se specializovaní blogeři a novináři zabývají dokonce i talíři se syrovou rybou, prozrazuje ještě jednu věc. Ze samotných spekulací okolo nových generací úspěšných technologických vynálezů se stal celosvětový byznys, jímž se jejich sběrači mohou více než slušně živit. Příklad: jeden z nejpopulárnějších technologických blogerů Nick Bilton, který v současnosti píše pro list The New York Times, nedávno odmítl přejít ke konkurenčnímu médiu CNET. Tento web mu přitom za první tři roky spolupráce nabízel plat 1,5 milionu dolarů!

Za takové peníze není žádný drb příliš absurdní, žádný zdroj nevěruhodný. Zmíněný CNET na své stránce „iPhone 5 rumor roundup“ nasbíral téměř 80 „tutových“ informací o vzhledu a funkčnosti nového telefonu Apple. A jen ve Velké Británii tento web navštíví měsíčně 9,8 milionů unikátních uživatelů.

Nemoc jménem i5FS

Technoblázinec zašel již tak daleko, že si redaktor webu Huffington Post Jason Gilbert nedávno postěžoval, že trpí nemocí i5FS –  chronickým únavovým syndromem iPhone 5. Nakonec se odreagoval tím, že sestavil formulář, na jehož základě si každý může napsat zprávu (nejspíše kachnu) o nejnovějším appláckém produktu.

 

Pro fanoušky, kteří tento článek čtou ještě v úterý odpoledne středoevropského letního času a se nemohou dočkat večera, a pro hypochondry obávající se i5FS máme řešení. Stačí se podívat na následující video francouzské webové stránky Nowhere Else, které vám v bezbolestných dvou minutách naservíruje ty nejzajímavější informace k novému iPhonu. Informace, které nový šéf Applu Tim Cook během dnešní zvláštní akce Let’s Talk iPhone pravděpodobně všechny vyvrátí. A co má být, alespoň budeme moci začít lovit iPhone 6.