Lidovky.cz

Hodnocení dlužnické spolehlivosti Česka se zlepšilo o jeden stupeň

  10:49
Po 17 letech se Česko dočkalo zvýšení úvěrového ratingu od jedné z nejvýznamnějších světových agentur. Americká Moody’s ocenila snižující se zadlužení země, pozitivní hospodářský vývoj a také reformy na trhu práce a v oblasti podpory výroby s vyšší přidanou hodnotou známkou Aa3. Navíc změnila výhled ratingu z pozitivního na stabilní.

Nové etapě podniku musel ustoupit i velký průmyslový komín, jehož zbytky ještě čekají na odvezení. Na jeho místě vyroste hala pro vývoj a inovace. V této high-tech kuchyni se v budoucnu uvaří zcela nové typy vozidel, které následně převezmou roli hlavního taháku společnosti Excalibur Army. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Česká republika se může pochlubit novou, lákavější navštívenkou pro zahraniční investory. Moody’s, jedna ze tří světově uznávaných agentur hodnotících spolehlivost zemí z hlediska schopnosti splácet dluhy, respektive bezpečnosti investic, Česku zvýšila známku z A1 na Aa3. Tím nás ze skupiny zemí s visačkou vyšší střední kvalita přesunula o patro výše mezi kvalitní dlužníky. Za důvod agentura označila snižující se zadlužení země a hospodářskou politiku, například na trhu práce či podporu investic zaměřených na inovace.

Lepší rating znamená výhodnější podmínky při financování vládních půjček formou prodeje dluhopisů. Naposledy nás agentura hodnotila v roce 2002. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil nový rating za úspěch vládní politiky a reforem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že lepší známka bude pro zemi znamenat úspory stovek milionů. Opozice však vládě vyčítá, že zamlčuje kritickou část zprávy – dlouhodobou neudržitelnost veřejných financí kvůli absenci reforem zdravotního a penzijního systému.

Ve skupině velmi kvalitní

Agentura Moody’s Investors Service na začátku října zveřejnila nový úvěrový rating Česka. Své dosavadní hodnocení dlužnické spolehlivosti země zlepšila o jeden stupeň z A1 na Aa3. Ze skupiny zemí s označením „dlužník vyšší střední kvality“ postoupila do skupiny zemí s visačkou „velmi kvalitní“. Hlavní zásluhu na tom má snižující se zadlužení země a také reformy na trhu práce a v oblasti podpory výroby s vyšší přidanou hodnotou. Agentura navíc změnila výhled ratingu z pozitivního na stabilní.

Ze skupiny zemí s označením „dlužník vyšší střední kvality“ postoupilo Česko do skupiny zemí s visačkou „velmi kvalitní“. Agentura Moody’s Investors Service navíc v dohledné době nepředpokládá změny, které by vedly k opětovnému snížení ratingu.

To znamená, že v dohledné době nepředpokládá změny, které by vedly k opětovnému snížení ratingu. Naposledy agentura sáhla do žákovské knížky Česka v roce 2002, kdy nám zlepšila známku o jeden stupeň na A1. „Skvělý úspěch pro české hospodářství. Agentura Moody’s po 17 letech zvedla rating ČR! Ocenila zlepšující se fiskální výsledky a také vládní reformy podporující ekonomiku,“ komentoval na svém Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Přidala se i ministryně financí Alena Schillerová, která zdůraznila, že díky lepšímu ratingu může Česko na finančních trzích ušetřit stovky milionů korun.

Šéf komunistů Vojtěch Filip označil nový rating za důkaz, že kritika opozičních stran směrovaná na vládu je neoprávněná. Hlavní ekonom investiční společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že Česko má nyní mezi zeměmi bývalého sovětského bloku, které doposud nepřešly na euro, nejlepší hodnocení. Nicméně v globálním měřítku stále zůstává dlužníkem druhé kategorie. „Žádná z tří nejdůležitějších agentur jí nepřisuzuje prvotřídní hodnocení, které náleží zemím typu Německa, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Austrálie,“ upozornil Kovanda.

Zmíněné země vedou žebříček agentury Moody’s hodnocením Aaa, o příčku níže (Aa1) jsou například Belgie či Hongkong a jen o stupínek nad námi (Aa2) „sedí“ třeba Francie a Spojené království. Další z trojice klíčových tří mezinárodních ratingových agentur, Standard and Poor’s, Česku v roce 2012 udělila známku AA- se stabilním výhledem, což nás ve skupině nejbezpečnějších zemí z hlediska jejich spolehlivosti splatit dluhy znamená stejnou, čtvrtou příčku. Ve čtvrté skupině jsme i podle hodnocení agentury Fitch.

Kritika opozice a ekonomů

Opoziční politici a ekonomové ovšem vládní nadšení kritizují. Shodně poukazují na to, že v době hospodářského růstu se v oblasti úvěrového hodnocení dosahuje dobrých výsledků snadno. Co ale bude, až doba prosperity skončí, ptají se. Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka vláda mlčí o tom, že je Česko po léta opakovaně kritizováno klíčovými institucemi, jako je OECD či Evropská komise, kvůli dlouhodobé neudržitelnosti veřejných financí v důsledku chybějící reformy veřejného zdravotního systému a penzí.

Opoziční politici a ekonomové vládní nadšení kritizují. Shodně poukazují na to, že v době hospodářského růstu se v oblasti úvěrového hodnocení dosahuje dobrých výsledků snadno. Co ale bude, až doba prosperity skončí?

Šéf poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek připomněl, že zpráva ratingové agentury obsahuje i kritické zmínky. „Že nemáme vyřešenou otázku stárnutí populace a že rozpočet svou strukturou snižuje svou odolnost vůči budoucímu možnému ochlazení ekonomiky,“ řekl. Moody’s ve své doprovodné zprávě upozorňuje i na přehřátý trh nemovitostí a snižující se dostupnost bydlení.

„Nadnárodní finančníci považují Českou republiku za spolehlivého dlužníka. Není to žádná zásadní zpráva pro lidi pracující za třetinu německé mzdy nebo pro seniora s důchodem deset tisíc korun po 40 a více letech práce,“ vyjádřil se pro ČTK v podobném duchu i lídr Strany přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura.

Co znamená rating

  • Rating je známkou spolehlivosti (kvality) dlužníka, respektive jeho ochoty a schopnosti splácet půjčky. Je vypracováván pro země i pro soukromé firmy.
  • Rating je jednou z prvních věcí, na niž se dívají investoři při rozhodování o tom, zda v zemi investovat, zda půjčit vládě či firmě a za jakých podmínek. Čím vyšší je rating, tím lepší jsou podmínky (zejména úroková sazba).
  • Ohodnocování úvěrové spolehlivosti má kořeny v USA na počátku 20. století. Tam také vznikla hvězdná trojice dnešních nejvlivnějších agentur – Moody’s, Fitch a Standard & Poor’s.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.