Lidovky.cz

Hlasujte: Kdo by měl být českým premiérem?

  11:07

Čeho se bojí komunisté ♦ Jak to bude s mešitami? ♦ Tajná schůzka v sídle PPF ♦ Baba Dymáková o dvacet let blbější ♦ Kdo chce vyhrát volby, potřebuje Benešovy dekrety

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Dámy a pánové, v rozhodujících předvolebních dnech jsme Vám nabídli směs poznámek, glos a reflexí na téma vrcholící kampaně. A také anketu na téma: Optimální předseda vlády ČR. Nabídka nekopíruje seznam lídrů jednotlivých volebních subjektů. Soustřeďujeme se na očekávané favority, na reprezentanty výrazných politických směrů, tajné tipy, ale i další politické osobnosti, a to v abecedním pořadí.

Hlasování je uzavřeno. Děkujeme za pozornost. Volební glosy a poznámky můžete dále sledovat v aktuálním on-line pásmu.

Čtvrtek 24. října 2013

Kampaň končí: Poslední televizní utkání lídrů

Diskuse, která může pomoci nerozhodnutým.“ Takto Václav Moravec označil poslední debatu, v níž se před kamerami sešli lídři devíti politických subjektů kandidujících do sněmovny. Pokud by tato premisa platila, mohla diskuse pomoci voličům maximálně odradit je od úvahy nad volbou některých politiků.

Co se programové stránky týče, jednotliví kandidáti ničím nepřekvapili – což je ostatně na konci kampaně logické. Václav Moravec se rozhodl, že dominovat budou témata „složená daňová kvóta“ a „druhý důchodový pilíř“. A to i přesto, že v jedné chvíli sám přiznal, že v popisování rozdílu mezi druhým a třetím důchodovým pilířem už trochu tápe. Tím méně z toho mohl být poučený průměrný volič.

Každopádně odprezentovat pár programových bodů nakonec jakž takž zvládl skoro každý. Moderátor sice chvílemi oponoval ve stylu „proč jste to a to neprosadili, když jste byli ve vládě“ – díky čemuž byly samozřejmě v nevýhodě donedávna vládnoucí pravicové strany –, ovšem i na tuhle kličku mediální poradci zvládají politika celkem slušně připravit.

Daleko podstatnější tak byl dojem, jakým jednotliví kandidáti působili. A zde už bychom mezi nimi našli zásadnější rozdíly, než když básnili o tom, kolik peněz kde ušetří a komu všemu je budou moci věnovat.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD) působil velmi přesvědčivým dojmem. Moravec ho zkoušel nachytat jen na důchodové politice vlády Vladimíra Špidly, ovšem exkurzy kamsi do let 2002 až 2004 ho opravdu rozhodit nemohly. Vítěze příštích voleb lze označit i za vítěze čtvrteční debaty.
  • Miroslava Němcová (ODS) vystoupení zvládla a vybavit si u ní nějaký slabší moment je také složité. Nejtvrdší oříšek pro ni bylo zkoušení z toho, zda skutečně ODS pomáhá střední třídě – opět nešlo o nic, co by neobhájila několika frázemi.
  • Vojtěch Filip (KSČM) byl hned zkraje ztrapněn tím, že ignoroval Moravcovu otázku, a když se dosytosti vypovídal na úplně jiné téma, nedokázal reagovat na dotaz „Jak zněla moje otázka?“ Ale jinak ani on nebyl nucen vybočit mimo rámec obvyklých sloganů.
  • Karel Schwarzenberg (TOP 09) působil unaveně a skoro až bez zájmu. Jak ostatně shrnul v reakci na problémy ministerstva práce a sociálních věcí jeho stranického kolegy Jaromíra Drábka s IT tendry – dopodrobna se o zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu nezajímal.

Jinak se vedla již mnohokrát obehraná diskuse na téma „jak asociální vláda přivedla občany na hranici chudoby“ versus „nejsou líbivá řešení, jsme na tom lépe než jiné státy“. Daleko živěji působila debata v momentě, kdy se na pódium dostali lídři subjektů ve sněmovně nezastoupených.

  • Zdeněk Žák (SPOZ) si politickou debatu zjevně spletl se soutěží Hip Hap Hop, když na diváky v publiku při příchodu i při loučení pokřikoval „Ahój“. Pokřikoval ostatně i na moderátora a na své partnery v diskusi. Až hystericky reagoval na kritiku volebního angažmá hradního kancléře Vratislava Mynáře. Okřikoval publikum za to, že se smálo jeho větě o odbornosti Miloše Zemana. Divákům slíbil, že do důležitých funkcí bude prosazovat odborníky „po dobrém nebo po zlém“. Vystoupení ministra dopravy bylo otřesné.
  • Andrej Babiš (ANO) závěrečné vystoupení také příliš nezvládl. Hned zkraje popuzeně reagoval na smích publika slovy: „Tady určitě všichni mají velké firmy a něco řídí, tak tomu rozumí.“ Podobně nezvládl minipřestřelku s Němcovou, kdy se jí vysmíval, zda se vůbec někdy potkala se zahraničním investorem.
  • Tomio Okamura (Úsvit) si sám komicky vběhl do pasti, když přiznal, že v jeho systému odvolatelnosti politiků by mohli být politici odvoláváni i za to, že nechodí do práce, aby pak nedokázal přesvědčivě vysvětlit, proč v Senátu chyběl při třetině hlasování. Jinak bylo jeho programem stát se Švédskem, popřípadě Švýcarskem.

Kromě těchto excesů se výše zmíněná trojice věnovala především monotónnímu vypravování o tom, jak všichni politici před nimi všechno pokazili, co kde rozkradli a jak jen oni jediní to napraví. Na první pohled se od nich lišila dvojice lídrů již zavedených, byť v posledních volbách neúspěšných stran.

  • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) si odehrál tradiční lidovecká témata podpory rodin s dětmi. Moravec se ho pokoušel zahnat do defenzivy pouze tím, že za KDU-ČSL kandiduje také Tomáš Podivínský, člen současné vlády Miloše Zemana.
  • Ondřej Liška (Strana zelených) nic nepokazil, naopak ještě dostal nahrávku, když mohl zbylé debatující poučovat o nakládání s odpady.

Proti neúčasti v debatě protestovali například Svobodní, Piráti nebo Hlavu vzhůru. Posledně jmenovaní se ovšem do debaty dostali alespoň oklikou, když Česká televize zařadila do vysílání promluvu jejich nejvýznamnějšího podporovatele Václava Klause z jejich mítinku.

Na přímou konfrontaci mezi jednotlivými mluvčími prakticky nedocházelo, až na drobné šťouchance typu „Kolik stojí vaše kampaň“, které se odehrávaly mezi Babišem, Liškou a Žákem. Ovšem na nějaké detailní vyúčtování (které bude například u SPOZ nepochybně opět velice zajímavé) není pochopitelně v pořadech tohoto typu prostor.

Sám Moravec ocitoval politology, že tato volební kampaň nemá jedno velké téma. Na druhou stranu se sám ani nepokusil nějaké takové téma závěrečné debatě vtisknout.

Předseda Zemanovců zůstává fantomem

Ve čtvrteční superdebatě lídrů v České televizi jeden šéf chyběl. Kdo je předsedou prezidentské strany SPOZ, měla veřejnost před volbami jen malou šanci zjistit. Zdeněk Štengl, oficiální předseda a lídr pardubické kandidátky, se v průběhu celé kampaně mediální pozornosti úspěšně vyhýbal. Místo něj strana nastrčila ministra současné vlády v demisi Zdeňka Žáka.
Kromě toho, že se snažil pět ódy na práci pětice ministrů, kteří za Zemanovce kandidují, Žák znovu otevřeně hájil propagační email, který byl ve středu rozeslán pod hlavičkou ministerstva dopravy novinářům. V emailu si pět kandidujících ministrů za SPOZ (Zdeněk Žák, Miroslav Toman, František Koníček, František Lukl, Martin Pecina) stěžovalo na nedostatečný prostor, který jim média dopřávají. Žák na tomto postupu nevidí nic nekorektního. Strategie Zemanovců je opravdu zvláštní. Raději nechat ministry vlády provozovat volební agitku, než ukázat v předvečer dne D voličům člověka, kterého patrně nikdy neviděli, ačkoli stojí v čele subjektu, který má jistou šanci do sněmovny proniknout.

Vláda? Nic pro nás, tvrdí (mimo záznam) komunisté.

Je celkem reálné, že komunisté během pátku a soboty zabodují. Trend posledních předvolebních průzkumů naznačoval, že se mohou přehoupnout přes svůj poslední výsledek z voleb do sněmovny v roce 2010, kdy získali lehce přes jedenáct procent hlasů. A předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka variantu vlády opřené o komunisty zmiňuje často jako tu nejvíce pravděpodobnou a v zásadě ideální.

Pokud by opravdu nastala situace, že obě strany složí v Poslanecké sněmovně minimálně sto jedničkovou většinu, bylo by od komunistů legitimní nárokovat si přímou účast na vládnutí. Ostatně kolem tohoto tématu krouží, jejich výroky však byly doposud v tomto směru spíše mlhavé. Například předseda strany Vojtěch Filip v Interview Daniely Drtinové k vládní účasti komunistů uvedl: „Je to otázka, jakou důvěru dostaneme mezi občany. Už jsem několikrát řekl, že pokud by byla situace tak vážná, že tu bude vláda národní shody, tak do ní KSČM v každém případě vstoupí. Pokud dostaneme tak velkou důvěru, že bychom volby vyhráli, tak samozřejmě navrhneme takové lidi, kteří by byli schopni takové funkce zastávat.“

Ani jeden z případů, který Filip zmiňuje, pravděpodobně nenastane, nicméně podle informací ČESKÉ POZICE, které jsme „mimo záznam“ zachytili od některých představitelů strany, komunisté zůstanou v opozici i v případě, pokud by povolební rozložení sil hrálo pro koaliční vládu s ČSSD. Proč?

Jsou si vědomi, že účast na vládě by mohla znamenat konec jejich porevoluční protestní rétoriky. Nesli by břímě odpovědnosti za vládní politiku, a rovněž obávají, že koaliční vládnutí by je mohlo v očích věrných voličů zdiskreditovat, pokud by museli přistoupit na kroky, jež by byly v rozporu s jejich programem. Příkladem mohou být vojenské mise – komunisté například požadují vystoupení ze Severoatlantické aliance a staví se proti jakékoliv západní intervenci, která není posvěcena mandátem Rady OSN.

Pak jsou tu i personální otázky: komunisté se obávají, že v případě převzetí některých ministerstev by se i v jejich pověstné jednotě mohly najít trhliny. Hrozilo by, že své lidi prostě neukočírují. Což by mohlo být pro další volební výsledek katastrofální.

ODS našla téma kampaně. Vzpomněla si dost pozdě.

Občanští demokraté konečně přišli na to, čím se mají v kampani chlubit. Miroslava Němcová a Bohuslav Svoboda dva dny před volbami vypočítali seznam kmotrů, kterých se ODS za poslední dobu zbavila, a označili se za jedinou stranu, která tento proces podstoupila. Po právu. ČSSD na odstřihnutí od struktur politických podnikatelů (kterých má v krajích opravdu dostatek) stále ještě nenašla odvahu. TOP 09 si ještě nezačala podobné obchodní sítě napojené na stranu ani identifikovat. Bolestivé vnitřní boje mezi skupinou lidí, kteří berou politiku jako službu veřejnosti, a skupinou, která ji považuje za snadnou příležitost ke zbohatnutí, tyto strany teprve čeká. Nalhávat si, že bez střetů se to obejde, je nesmysl.

ODS opravdu nelze upřít, že zčásti prošli očistným procesem. Jen v Praze se strana dokázala zbavit lidí jako Tomáš Hrdlička nebo Ondřej Palounek i drtivé většiny jejich „podřízených“, kteří se přestěhovali převážně do spolku Hlavu vzhůru. Na Ústecku ve straně skončili Alexandr Novák a Patrik Oulický, a tamní kandidátka byla složena nejspíše už celá bez jejich vlivu. Tyto procesy byly velmi náročné, nechybělo v nich vyhrožování či zastrašování. „Kmotři“ sice stále tlučou kolem sebe, nicméně jejich vliv na chod ODS je omezený.

Na druhou stranu, ne všude dokázala ODS tento proces realizovat. Ve středních Čechách se na lídra kandidátky prosadil Petr Bendl, muž historicky spojený s Ivo Rittigem, a k tomuto úspěchu mu na středočeském sněmu pomohly i hlasy dalšího krajského šíbra Marka Šnajdra. O nějakém radikálním pročištění v moravských buňkách strany není známo prakticky nic. Zůstávají zde také jižní Čechy s úřadujícím předsedou Martinem Kubou, který se nikdy nedokázal věrohodně odstřihnout od tamního hybatele Pavla Dlouhého, ačkoliv na „jihu“ se hovoří o tom, že vztahy mezi oběma muži ochladly (o tom má svědčit třeba i to, že před Dlouhého hlubockou restaurací Hubert prý visí plakát podporující jednoho z kandidátů ODS, jenž figuruje na kandidátce za Kubou).

I proto nemohl být Kuba na závěrečné tiskovce, kde Němcová a Svoboda toto téma poprvé jasně pojmenovali. A tento fakt může být i vysvětlením, proč ODS otevřela téma až nyní. Špatně se hlásá očista od podivných zákulisních struktur, pokud aktér jedné z nich sedí v čele strany. Tedy se vyhlásí až dva dny před volbami, kdy už si nikdo žádné hlubší rozbroje nedovolí. Zároveň však už ODS nemá čas na to, aby toto téma voličům dostatečně vepsala do paměti.

„Nekubovská“ část vedení ODS teď už jen čeká, až jihočeská ODS utrpí volební debakl, během nějž samotnému lídrovi reálně hrozí vykroužkování. Protitah Kuby a spol. se samozřejmě nabízí – zkritizovat pravděpodobný volební debakl ODS, připsat ho na vrub party kolem Němcové a do čela ODS „vystrčit“ Jiřího Pospíšila, jehož plzeňská ODS naopak může očekávat celkem solidní výsledek a jehož muž v pozadí Roman Jurečko má s Pavlem Dlouhým dlouhodobě výborné vztahy.

Nicméně to vše je otázkou až pro povolební kongres.

Plánuje Úsvit stavění mešit Okamurovi za zády?

Tomio Okamura se ve středu velmi rozhořčil. Na svém facebookovém profilu se pustil do tvůrců Volební kalkulačky.

„Média o mně začala šířit novou lživou pomluvu, že prý jsem proti kontrole kvality a značení potravin dovážených ze zahraničí, a ještě další lež, že prý podporuji stavbu mešit a islamizaci ČR. Chce se mi z některých médií a z těch tzv. volebních kalkulaček zvracet – jak je možné, že média takto beztrestně lžou a podvádí? Jak je možné, že je jakási internetová ‚volební kalkulačka‘ takto zmanipulovaná?“
Jenže autoři Volební kalkulačky si odpovědi na otázky ohledně mešit a potravin nevymysleli ani nevydedukovali. Vycházeli z odpovědí, které zaslali sami členové volebního týmu Úsvitu, kteří odpovědi při vyplňování nejspíš popletli. V první řadě by si tedy Okamura měl udělat pořádek ve vlastní straně.

„Jako tvůrci Volební kalkulačky se musíme proti těmto obviněním naprosto zásadně ohradit. Odpovědi na otázky pro tuto aplikaci nám poskytla samotná strana Úsvit. Otázky jsme zaslali ve formě elektronického dotazníku přímo na oficiální adresu info@hnutiusvit.cz,“ komentuje Kamil Gregor, datový analytik sdružení KohoVolit.eu, které provozuje volební kalkulačku.
K dotazníku měl tedy přístup volební štáb Okamurovy strany. Ten navíc autorizoval své odpovědi bezpečnostním kódem, díky němuž lze jednoznačně ověřit jejich autenticitu. Sdružení obdrželo odpovědi. 23. září 2013 v 10:25:44. Volební kalkulačka byla spuštěna o dva dny později a od té doby funguje už téměř měsíc.
„Za celou tu dobu nás Tomio Okamura ani jiný představitel strany nikdy nekontaktoval s upozorněním, že poskytnuté odpovědi nejsou správné, ani se žádostí o vysvětlení této skutečnosti. Kdyby se tak stalo, samozřejmě bychom chybné odpovědi opravili,“ upřesnil Gregor, který po Okamurovi požaduje omluvu.

Ztupla baba Dymáková nebo politici?

Že předvolební kampani chybí nosné téma, není třeba nijak dokazovat. Díky volebním plakátům víme, kdo chce ve státě uklízet, kdo zajistí, aby fungoval, a kdo ho rozvrací (to musí být jistě ten pan Kalousek, když ho ti hodní pánové z plakátů zastavili).

Nad kampaní se den před volbami zamyslel i elitní advokát Tomáš Sokol. Čtení je to zajímavé, protože býval ministrem vnitra a také byl předsedou (volebně neúspěšné) strany Svobodní demokraté - Liberální strana národně sociální. Dozvíme se, že vzletné myšlenky Sokola a jeho přátel ve straně mírnili lidé znalí marketingu a lidových mas (které strana očividně nikdy neoslovila).

„Obvykle se v téhle souvislosti (při sestavování volebního programu – poznámka redakce) objevilo magické kritérion, ,baba Dymáková z Horní Dolní´. Nebyla-li naděje, že ,to´ baba bude kapírovat, nebylo ,to´ nic pro volební program,“ vzpomíná Sokol.

„Soudě podle dnešních plakátů a argumentů volebních lídrů, nějakou babu Dymákovou co virtuálního intelektuálního oponenta má každá partaj. Akorát, že je ta dáma o dvacet let blbější, takořka již ve stadiu vegetativní formy života,“ hodnotí Sokol ve svém blogu.

Nezbývá než se ptát, zda za těch dvacet let ztupli tolik voliči (respektive baby Dymákové), nebo politici a tvůrci jejich kampaní. Z billboardů se na nás valí totiž de facto prázdná hesla, okořeněná leda nějakým ostřejším slovem, jako je bordel.

Středa 23. října 2013

Poslední křeč ČSSD je tu

Už je tady máme zase. Kdo chce vyhrát volby, zjevně se bez nich neobejde. Benešovy dekrety.

Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek na úterní tiskové konferenci několikrát pohrozil, že žádosti církví o vydání majetku ohrožují „restituční hranici 25. února 1948“, a že je něco takového nepřípustné. Že by se přitom opíral o nějaké solidní právní rozbory, to z jeho slov nevyplývalo.

Ještě aby ano. Hašek by musel připustit, že nejsou ojedinělé takové názory právníků, podle nichž je prolomení Benešových dekretů restitučním zákonem vyloučené. Ať už přímo formulací zákona, nebo například tím, že podle Benešových dekretů se zabavoval majetek Němcům a Maďarům, nikoli církvím. Jenže o fakta tady nejde.

V případě předvolebního meditování o Benešových dekretech totiž nejde o fakta nikdy. Jde o útok na nejnižší pudy voličů, rozdmýchávání protiněmeckých či, v případě Haška, proticírkevních nálad. Využití latentní xenofobní emoce, kdy se mluvčí staví do pozice toho, kdo Čechovi ubrání jeho češství, i kdyby mělo spočívat v tom, co si Čech kdy kde ukradl.

Hašek se po Miloši Zemanovi opičí v lecčems, takže vytažení tématu Benešových dekretů ani moc nepřekvapuje. ČSSD by se jen měla přestat tvářit jako strana, k níž patří i respekt a tolerance k menšinám. Její první místopředseda usiluje o hlasy xenofobů a antiklerikálů.

Vostrá: Jak se zachová ČSSD, nevíme…

Poté, co do médií prosákla „tajná“ schůzka vedení komunistů a sociálních demokratů z úterního večera, píše na webu strany místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá, účastnice onoho setkání: „Uvidíme, jak se skutečně ČSSD po volbách zachová. Jisté není nic. Vždyť právě současný předseda Sobotka byl ministrem financí v letech 2002 – 2006 ve vládě ČSSD společně s Kalouskovými lidovci a Unií svobody (došlo například na privatizaci OKD). Tuto koalici s pravicovými stranami ČSSD preferovala, i když ve Sněmovně byla pohodlná většina levice.“

Jako by se KSČM pokoušela rozprášit spekulace, že šlo o setkání, kde se pravděpodobně dohadovaly podmínky povolební spolupráce obou stran.

Pokud bychom však měli brát vážně předvolební prohlášení politiků, vypadalo by to, že vláda sociální demokracie se jeví jako jediná možná s podporou komunistů, ať už formou přímé účasti na vládě, nebo nikoliv. Shrňme si totiž, co zatím ČSSD deklaruje.

  • S TOP 09 do koalice nepůjde, ani s ODS.
  • Vůči hnutí ANO se zatím takto ostře nevymezila, ale od koalice by mohl odradit třeba protichůdný názor na daně, které chce sociální demokracie na rozdíl od Andreje Babiše zvyšovat.
  • Dále sociální demokraté varují před volbou malých stran jako je Úsvit přímé demokracie nebo Hlavu vzhůru.
  • Z pravděpodobných parlamentních stran, bereme-li v potaz poslední průzkumy, zbývá KDU-ČSL. Ve včerejší debatě lídrů v Národní technické knihovně, kterou pořádaly MF Dnes a iDNES.cz, však předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyloučil potenciální povolební spolupráci s ČSSD za podpory komunistů.

Po Zemanovi podpořil Vladimír Franz piráty

Hudební skladatel, výtvarník, pedagog a kandidát na prezidenta v roce 2012 Vladimír Franz podpořil ve volbách Českou pirátskou stranu. „Nacházíme se v čase voleb a já tyhle volby beru jako takovou laboratorní zkoušku. Já osobně, pakliže jsem viděl spektrum, které tady je, nalézám sympatie pro stranu Pirátů, ne proto, že by věděli všechno, ale mám pocit, že jdou do toho srdcem a mají energii. Já osobně budu podporovat Piráty, ale vy jste svobodní lidé svobodné vůle, aspoň doufám, tak se rozhodněte sami," vzkazuje Vladimír Franz ve volebním videu, které pro stranu natočil. Sám se však jako volič angažovat nebude, neboť v době voleb bude pobývat v Mexiku.

Nevadí Pirátům, že Franz podpořil v druhém kole prezidentské volby Miloše Zemana? ČESKÁ POZICE se zeptala předsedy pirátské strany Ivana Bartoše: „Podpora Zemana v druhém kole od pana Franze je diskutabilní. Celá ,aféra´ vznikla na základě jediného rozhovoru pro časopis Týden, kde pan profesor hovořil spíše ve stylu ‚hodím si kostkou‘. Oba kandidáti na prezidenta byli volbou mezi menším zlem,“ míní Bartoš a dodává: „Pokud srovnáte vyjádření pana profesora k letošním volbám ve vztahu k Pirátům a jeho údajnou podporu Zemana, musíte jasně vidět rozdíl. Média a jejich ohýbání reality funguje na jedničku. Podpora Pirátů ze strany Vladimíra je opravdová a to si může každý divák ve videu ověřit.“

Pro Bartoše je prý v první řadě důležité spojovat se s lidmi, kteří překročili práh osobního pohodlí a nabourali ve své době zažité pořádky. „Franz naší mozaiku skvěle doplňuje. A jeho kandidatura ,odspoda´ je skrze pirátská,“ věří.

V rozhovoru Bartoš okomentoval také prudký nárůst popularity v anketě ČESKÉ POZICE „Kdo by měl být českým premiérem?“ Poté, co jsme v úterý večer zveřejnili zprávu, že piráti se nabourali do předvolební debaty deníku MF Dnes a serveru iDNES.cz, obdržel Bartoš několik set hlasů a jasně dominuje: „Nějaký raketový nárůst tam nevidím. Sice vedu, ale žádné podporovatele pirátů jsme nenaháněli. To by pak vypadalo trochu jinak. Na anketu jsem pouze upozornil na své facebookové stránce, kde jsem explicitně řekl, že nechci být premiérem. Jsme na internetu. I když je vážný, někdy je to přeci jenom legrace.“

Levicoví tajnůstkáři v luxusu

Voliči ještě ani nevyrazili k volebním urnám a už probíhají tajné schůzky, které zavánějí rýsováním povolebních spoluprací. V úterý na večer se podle deníku Právo sešli vrcholní představitelé levice Bohuslav Sobotka a Michal Hašek za ČSSD a Vojtěch Filip a Milena Vostrá za KSČM. Utajená (sic!) schůzka se konala v luxusní restauraci AvantGarde v Praze 6 v sídle finanční skupiny PPF.

Pokus to byl hezký. V takovém „lokálu“ by málokdo očekával zástupce stran cílící na pracující lid, když předkrmy se pohybují okolo 200 korun a v nabídce je i láhev Bordeaux i za 20 tisíc. Kromě toho je restaurace zastrčena v kancelářské budově, takže provoz náhodných kolemjdoucích ve srovnání s centrem Prahy je nulový. Přesto se zdá, že jsou politici nepoučitelní. Budova PPF Gate je prošpikovaná kamerami. A jak si pamatujeme z „kauzy Savoy“ a památné schůzky Miroslava Šloufa a bývalého kancléře Jiřího Weigla před prezidentskou volbou v roce 2008, mohou být záznamy kamer pěkně ošidné.

Protagonisté schůzky se zaklínají, že o povolebním uspořádání rozhodně nejednali. Šlo jim prý o církevní restituce. Jistě, Šlouf taky předával Weiglovi dárek k narozeninám. Uvěříme jim, až se Filip stane předsedou Poslanecké sněmovny.

Opencard před volbami nebouchne

Mohla to být předvolební pumelice. Kauza Opencard, ve které byli obviněni bývalý i současný pražský primátor, měla být rozuzlena koncem října. V posledních týdnech se dokonce spekulovalo, že obžaloba by mohla padnout i v den voleb – tedy tento pátek.

Primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09) již při nástupu do funkce avizoval, že bude-li obžalován, odstoupí z funkce. Kdyby se tak stalo zrovna při volbách, případ by mohl negativně dopadnout na celou TOP 09. V případě ODS by byl zase poškozen exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), který kandiduje v Praze na druhém místě.

Tato předvolební mina však nevybuchne. Zjišťovali jsme na Městském státním zastupitelství, zda obžaloba skutečně v nejbližších dnech padne. „Vyšetřování ještě nebylo ukončeno, nemáme tudíž od policie žádný návrh, dotaz ohledně obžaloby je tak předčasný,“ odpověděla mluvčí Štěpánka Zenklová. (Mimochodem je zajímavé, že obvinění v kauze Opencard nebyla proti ODS ani TOP 09 výrazněji použita v rámci předvolebního boje.)

Úterý 22. října 2013

Piráti v akci

Česká pirátská strana v úterý „hackla“ předvolební debatu, již s deseti lídry politických stran uspořádal v Národní technické knihovně v Praze deník MF Dnes a server iDnes.cz.

Když moderátor a šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský poprosil o dotaz z publika, objevil se mezi diváky mladík, který svou otázku nesměřoval na jednoho z účastníků, nýbrž na předsedu pirátské strany Ivana Bartoše, jenž se jakoby náhodou rovněž nacházel v obecenstvu. A samozřejmě měl po ruce mikrofon propojený se audiosystémem v Ballingově sále.

Zmíněný mladík se Bartoše zeptal, co si myslí o tom, že piráti nebyli k diskusi přizváni. „Snažili jsme se zjistit, podle čeho byli účastníci debaty vybráni,“ odpověděl Bartoš s tím, že odezva zatím zněla pouze „podle různých průzkumů“. Zároveň se podivoval nad tím, že je mezi debatujícími šéfka bloku Hlavu vzhůru Jana Bobošíková, zatímco piráti či například Strana svobodných občanů nikoli.

„Šéfpirát“ Ivan Bartoš nabourává předvolební debatu:

„Ve chvíli, kdy vidíme, že nás média záměrně cenzurují, tak nekončíme u nadávek, ale snažíme se s tím i něco dělat. Proto jsme se také rozhodli nabourat se do předvolební debaty iDnes.cz. To, že pozvali Janu Bobošíkovou a vynechali piráty, je výsměch. Ve všech průzkumech aspoň trochu seriózních agentur jsou piráti před Hlavou vzhůru a v poslední době i před zelenými,“ sdělil ČESKÉ POZICI krátce po ukončení debaty místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Že si s piráty není radno zahrávat, strana předvedla již minulý čtvrtek, kdy v rámci happeningu „Piráti na ČT“ promítala přímo na budovu České televize výzvu, aby ČT přestala porušovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Piráti se tím snažili přimět veřejnoprávní televizi k tomu, aby respektovala zákon a zveřejnila na svém webu článek o výsledku studentských voleb v roce 2012, který jej tehdy po pěti minutách smazala.

Šloufova akce Čisté ruce 2013

Miroslav Šlouf se královsky baví. Odložil původně plánovanou dovolenou v Africe a týdny před volbami se upnul k destrukci Zemanovců. Zatím se mu daří, v posledních průzkumech před volbami se strana potopila pod pětiprocentní hranici. Šlouf však nehodlá situaci podcenit, a tak i na poslední dny před volbami, kdy by měla kampaň finišovat, nalajnoval Zemanovcům věru příjemné povyražení: vznik platformy Obroda, jejímž základem by měly být údajně až stovky nespokojených členů SPOZ. Pozorujeme štěpení strany v přímém přenosu?

Šlouf ČESKÉ POZICI řekl, že po volbách se uskuteční schůze jeho Obrody. „Nebudeme se schovávat, pozveme novináře,“ chechtá se do telefonu. Na adresu předsednictva SPOZ vzkazuje: „Jsme chlapi a tak to řeknu narovinu, i když je to trochu neslušné. Oni vy..rou hovno a ještě se v něm patlají. Čím víc se v tom pak člověk patlá, tím víc to smrdí.“

V pondělí večer jsme obdrželi z adresy cisteruce2013@seznam.cz e-mail, ve kterém jsou záměry platformy Obroda verbalizovány:

Platforma chce ve své činnosti zejména:

  1. Obrodit politickou kulturu, kdy tato obroda pomůže všem občanům i politikům, i těm, kteří byli proti pravidlům poškozeni svou vlastní stranou.
  2. Zaměřit svůj program na některé problémy v ČR například v rámci okruhu pro oddlužení a finanční gramotnost seniorů, okruhu pro řešení církevních restitucí, okruhu pro snížení kriminality a okruhu pro řešení stavu pitné vody v ČR. To jsou body, přes které lze měnit i politickou kulturu a jsou zásadní a neřešené.
  3. Zastavit současnou privatizaci politiky.
  4. Nápravu stavu, kdy každé další volby stav v republice nezlepší, ale naopak často zhorší.

Jako platforma, která vychází ve velké části ze členů SPOZ, víme, že náprava musí začít jako první na domácí půdě, a tak má také za cíl:

  1. Dovedení strany k předčasnému Mimořádnému Sjezdu a to v začátku roku 2014. Hlasování o důvěře současnému vedení, které zásadním způsobem svým chováním poškodilo SPOZ před volbami.
  2. Nápravu vůči nespravedlivě, ale hlavně řádně neodůvodněně vyloučeným, neodůvodněně odsunutým a perzekuovaným členům, kteří se nemohou dovolat práva.
  3. Demokratizace vztahů ve SPOZ a vrácení k původním hodnotám rozšiřování práv občanů, zejména pak při výběru politických reprezentantů prosazováním úprav volebních a dalších zákonů.

Zlobivý karlovarský lídr

Je až s podivem, s jakou nevolí mluví o stranické centrále a jejích chybách ještě před volbami karlovarský lídr Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ). Bývalý policista a starosta Plasné Josef Kvasnička, který proslul svými komentáři o Hnědočeších (rozuměj Romech), v rozhovoru pro iDNES.cz nenechal na centrále bezmála nit suchou.

Shrňme si to: Nesmyslně dává centrála na plakáty v okolí Karlových Varů ministra zemědělství Miroslava Tomana, který však kandiduje v Ústí. A vůbec ministry Rusnokovy vlády tlačí moc dopředu. Billboard „Zastavili jsme Kalouska“ je podle Kvasničky taky nesmysl. Kandidatura známých tváří? No, ono se to dělá… Daniel Hůlka? Pravice měla Kubišovou… A co kancléř Mynář? Já bych měl morální zábrany kandidovat.

Až se zdá, že si pan starosta umetl cestičku k triumfální větě, jež může zaznít už o víkendu: Já vám to říkal, že to děláte blbě…

Mistr Antikampaň: Ing. Tomáš Hrdlička, MBA

Na konci září Tomáš Hrdlička jednomu z redaktorů ČESKÉ POZICE sám od sebe napsal: „Žiju teď jako nestraník volněji a dělám PR poradce ve volbách. Mám heslo pro Svobodu: Svobodu pro Svobodu! Dejte mně 4 minuty, ať nedostanu 4 roky.“

Dne 21. října se přesně toto heslo objevilo v hlavním městě na anonymních plakátcích, které zesměšňují bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobodu i pražskou jedničku ODS Miroslava Němcovou (s heslem Žiju na Vysočině, proto nejlépe rozumím Pražanům). Přestože Hrdličkův podpis na plakátu chybí, vzhledem k zaslané SMS zprávě není pochyb, že autorem posměšného letáku je právě tento „PR poradce“.

Hrdlička byl v létě vyloučen z ODS a své bývalé straně oplácí. A nejen jí. V minulém týdnu se ve schránkách objevil pamflet proti Andreji Babišovi a hnutí ANO s heslem Opravdový příběh Andreje Babiše alias agenta StB Bureše – podepsaný Ing. Tomáš Hrdlička, MBA. Hrdlička je v letošní kampani možná nejaktivnějším „antikampaňérem“, konkurovat by mu snad mohl jen Miroslav Šlouf. Může to však ukazovat, že lobbista ztratil část vlivu a pracuje tomu odpovídající metodou. V minulých volbách se věnoval vedle občanské demokracie i Věcem veřejným, letos to však na velký pozitivní úspěch nevypadá – Hlavu vzhůru, zdá se, do sněmovny nekráčí, jediným jeho želízkem může být Okamurův Úsvit, kolem kterého Hrdlička dlouhodobě poletuje.

Volby si trénují i budoucí politologové

Středoškolští studenti si už volby – pod patronátem Člověka v tísni – zkusili. Preferovali nejvíce TOP 09 a Piráty. Jaké politické preference však mají studenti vysokoškolští? Univerzita Hradec Králové (UHK) pořádá od tohoto pondělí až do čtvrtka studentské „parlamentní volby“ v rámci seminárního předmětu tamních politologů.

„Cílem je zaprvé získat sociopolitický profil voliče z řad studentů UHK. Součástí hlasovacích lístků, které budou jinak totožné s těmi pro ostré sněmovní volby v Královéhradeckém kraji, totiž budou i otázky na základní sociodemografické identifikátory a dřívější politické zkušenosti hlasujících. Zadruhé se pokusíme zjistit, nakolik znalost skutečných výsledků voleb ovlivní jejich volební chování. V týdnu od 4. listopadu proto hodláme akci zopakovat,“ vysvětluje Jan Outlý z katedry politologie.

Mladí politologové se na této akci mají i něco přiučit: výsledky budou zpracovávat, počítat a analyzovat, což je jeden z cílů vyučovaného předmětu Stranické a volební systémy. Zkušenost z akce vyústí v politologický workshop, kde budou výsledky představeny a porovnány s tím, co Češi republice „nadělí“ ve dnech 25. a 26. října.

Pondělí 21. října 2013

Síla posledních průzkumů

Den před vypršením termínu, po kterém se již dle zákona nesmějí zveřejňovat výsledky předvolebních šetření, přineslo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) následující volební model:

  • ČSSD 26 procent
  • KSČM 18 procent
  • ANO 16,5 procenta
  • TOP 09 9 procent
  • ODS 6,5 procenta
  • KDU-ČSL 5 procent
  • Úsvit 5 procent
  • SPOZ 3,5 procenta
  • Piráti 2,5 procenta
  • Strana zelených 2 procenta

Průzkum potvrzuje ochabující pozici ČSSD a naopak silný volební finiš hnutí ANO. Výsledky jsou dobrou zprávou také pro lidovce a Úsvit, neboť právě poslední průzkumy bývají jedním z důležitých vodítek pro nerozhodnuté voliče.

Hardcore bizarre

Čelo hitparády, kterou zatím válcoval šlágr Metelescu blescu, se otřásá pod náporem pecky z dílny SPOZ, interpretované jejím kandidátem Jaromírem Duškem. Singl Jaromír Dušomír, v němž se někdejší král železničářských odborů po vzoru Ondřeje Lišky pokouší státotvorně rapovat, aspiruje minimálně na platinovou desku.

Oproti šéfovi Zelených však Dušek cílí zjevně na jiné posluchače. Verbální náplň jeho díla („jsem Jaromír Dušek a jdu do voleb“, „pošleme ho do sněmovny, ať jim to tam nandá“, „pošleme ho do sněmovny, ať jim to tam ukáže“) svědčí o představě producentů o povaze svých fanoušků. Těžko nevzpomenout na dávnou definici levicového voliče z úst Mirka Topolánka: „Co je to obyčejnej Čech, pro kterýho dělá Paroubek politiku? No to je přece knedlo vepřo zelo, a v podstatě je třeba všechny zavřít a nakopat do prdele.“

Polehčující okolností by snad mohlo být vyjádření interpreta na jeho webových stránkách: „Když se letos v srpnu mělo hlasovat o rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu, vůbec jsem nevěřil, že je to reálné. Vsadil jsem se se svým kamarádem Jirkou, že bude-li rozpuštění skutečně odhlasováno, budu muset repovat. Absurdnější trest ho mohl jen těžko napadnout. Sázku jsem prohrál, a výsledek posuďte sami…“

Zda je Duškův nářez ještě k překonání, napovědí příští hodiny, rádi bychom ovšem letos tuto tematickou rovinu opustili nadobro. Málo se však může změnit na charakteristice celé hudební části letošní kampaně, jak s jasnozřivým předstihem zazněla z úst klasika:  „Stalo se něco divnýho. Až to budu vědět, tak vám řeknu.“ Správně, Roman Janoušek, krátce poté, co vystoupil z auta.

Volte třeba i Klause

Celou svou vrcholnou politickou kariéru strávil Václav Klaus varováním před malými politickými subjekty, jeho despekt k nim vyústil až v návrh změny Ústavy, který by menší strany prakticky vymazal. Ještě před třemi lety Klaus hovořil o tom, že nové a neznámé strany jsou „největším nebezpečím demokracie“. Pak ovšem objevil Víta Bártu a z ohrožení demokracie se náhle stal nejmilovanější spojenec.

I letos se Klaus po neúspěšném pokusu rozložit ODS ještě před volbami přiklonil k marginálnímu projektu. A stejně jako v případě VV si i letos vybral projekt pražského politického polosvěta – Hlavu vzhůru, jejíž kandidátku v hlavním městě smontovali dohromady Tomáš Hrdlička, Karel Hošek a Ondřej Palounek. Ostatně, jak pravil samotný Klaus v rozhovoru pro MF Dnes, kmotři pomáhají zprůchodnit rozbitý systém vládnutí v zemi.

V témže rozhovoru Klaus pravil, že letošní volby jsou zcela nepodstatné – „bezelstně říkám, že mě tyto volby nezajímají a já od nich neočekávám vůbec nic“. A hle, co nyní vidíme: Tentýž Václav Klaus se poprvé od roku 2002 nechal zvěčnit i na plakátech. Vůdkyně hnutí Jana Bobošíková si nikdy nehrála na to, že by cílila na zvlášť sofistikované voliče, ve volebním štábu „hlavovzhůrníků“ tak zřejmě doufají, že se pár voličů nechá zmást a půjde volit Klause, který nekandiduje.

Prostředníček pro Zemana

Čtyři dny před volbami se na Vltavě objevil mohutný vztyčený prostředníček směřující k oknům Pražského hradu. Podle informací iDNES.cz připravil tuto instalaci umělec David Černý, který se v minulosti podílel na kampani pro Karla Schwarzenberga. Své dílo Černý okomentoval bez zábran: „Je to normální fakáč těm zm***m komunistickejm zasr**ejm na Hradě. Nápad vznikl z nasr***sti na Zemanovy probolševický praktiky nabourávající zásady demokracie.“

Najednou tolik gaytolerance

V rámci taktiky zalíbit se co možná všem se z celé plejády politiků stávají nejtolerantnější zástupci české společnosti. Krátce před volbami si vzpomněli i na gaye a lesby, respektive na možnost adopce stejnopohlavními páry. V anketě Lidových novin přetékali vstřícností k adopci stejnopohlavními páry nejen tradiční podporovatelé, jako je Strana zelených, ale přidal se i Martin Kuba, nebo Vojtěch Filip z KSČM nebo předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Dokonce ani Tomio Okamura nebyl ve svých vyjádřeních tak ostrý, jak by se z často až xenofobní rétoriky jeho Úsvitu dalo usuzovat. Připustil třeba umělé oplodnění leseb a následné osvojení partnerkou.

jiné anketě se hnutí Hlavu vzhůru naopak vyjádřilo, že nepodporuje adopci homosexuálními páry. Pro srovnání: před lety se sama vůdkyně Jana Bobošíková vyslovila pro. A dokonce byla v jednu dobu v tomto směru jediná z politiků, kteří adopce podporovali a jejichž uskupení překračovala dvouprocentní voličskou podporu.

Osamělým odpůrcem tak zůstal Pavel Bělobrádek, šéf KDU-ČSL. Jemu čest – aspoň se v rámci předvolebního boje neohnul.

Strašidla a spol.

Definitivním potvrzením blížících se voleb je okamžik, kdy člověk ve schránce objeví modrou obálku s volebními lístky. Je to mimo jiné chvíle, kdy se volič může blíže seznámit i s kandidáty a stranami či hnutími, o nichž do té doby nikdy neslyšel. Jednoduše proto, že málokoho zajímají – ať už jsou to dolní místa kandidátních listin nebo strany, jejich šance na zvolení se pohybují někde mezi nulou a mínus pětimilionem.

 A je to možná škoda. Za SPOZ v Praze například na 31. místě kandiduje Vítězslava  Klimtová, podle popisu na lístku spisovatelka a objevitelka Pohádkové země. Internetový vyhledávač dále doplní, že dotyčná je autorkou Lexikonu ohrožených druhů strašidel.

Díky straně soukromníků se volič dozví, že existuje funkce Odborný expert EU pro otázky sociálního dialogu v úklidovém průmyslu. Je jím Irena Bartoňová Pálková, číslo tři na pražské kandidátce hnutí soukromníků. Za tuto stranu kandiduje na 12. místě i Iveta Vojtová, povoláním kartářka.

Vlnu nostalgie zajistí kandidátka Suverenity – Strany zdravého rozumu, uskupení, které se nyní odřízlo od Jany Bobošíkové a kandiduje na vlastní pěst. Nasadilo věru silné zbraně. Stačí chvilka vyhledávání, aby člověk zjistil, že jednička pražské kandidátky Leoš Středa je skutečně tím doktorem, jehož reklamy na léčebné přístroje Středaform a Středalaser v 90. letech zaplavovaly vysílání televizních stanic.

Nějak se nelze ubránit dojmu, že úsměv na tváři nebo němou hrůzu před lety vyvolávali výlučně lidé na spodních patrech kandidátek. Z nějakého důvodu však šplhají výše a výše.

Neděle 20. října 2013

Chci Sobotku premiérem, proto #volim_pravici

Martin Kuba pojímá závěr kampaně velkolepě a nutno přiznat, že zvolil vysoké tempo. Vedle toho, že si „vtipně“ založil stránky kubalibre.cz, kde se lze dočíst, že Kuba je pěkný ptáček (o čemž stejně nikdo mezi Budějovicemi a Hlubokou nepochybuje), a zve návštěvníky do restaurací, kde míchá drinky podobného jména, stíhá úřadující předseda ODS dávat i rozhovory.

I o víkendu byl jeden takový na serveru Aktuálně.cz. Dočetli jsme se v něm například, že za mizerné politické prostředí si vlastně mohou voliči sami, protože nedávají dostatečný mandát tradičním a stabilním stranám, jako to dělají voliči v Německu a Rakousku. Jaksi zapomněl podotknout, že v těchto zemích by asi bylo nepřijatelné, aby byl úřadujícím předsedou takové tradiční a stabilní strany člověk, který byl minimálně politicky zodpovědný za machinace s evropskými dotacemi, za které už padl rozsudek, byť zatím nepravomocný.

A ještě zajímavější jistě byla pro pravicové voliče informace, že by si Kuba dovedl představit koalici s TOP 09 a ČSSD. Vzhledem k preferencím je naprosto evidentní, jakou roli by v takovém seskupení hrály pravicové strany. Takže ptáček Kuba by mohl na twitteru zašvitořit s novým heslem: „Chci Bohuslava Sobotku premiérem, proto #volim_pravici“.

Poteče oranžová krev?

Pořad Otázky Václava Moravce v neděli uvedl aktuální předvolební preference od agentury TNS Aisa:

ČSSD 23 procent;
ANO 16 procent;
KSČM 14 procent;
TOP 09 10,5 procenta;
ODS 7 procent;
KDU-ČSL 6 procent;
Úsvit 4 procenta;
SZ 3 procenta;
Piráti 2,5 procenta.

TNS Aisa dodávala České televizi průzkumy po dobu pěti týdnů. Z toho už lze vypozorovat určité trendy. Za prvé jde o výrazně slábnoucí ČSSD, která by ještě před pěti týdny získala 28 procent (nyní o pět méně). Druhým výrazným trendem je masivní posílení hnutí ANO (ze 7 na 16 procent) – dost možná právě na úkor sociální demokracie.

Pokud by volby takto dopadly a ČSSD po sedmi letech v opozici získala méně než 25 procent hlasů, nejenže by nemusela sestavovat vládu, mohla by přijít o své vedení a bolestivě se rozlomit. Za upadající preference totiž nemůže jen lídr Bohuslav Sobotka, ale celé rozhádané grémium včetně zemanovského rebela Michala Haška. A co na to Miloš Zeman?   

Nejlepší podnikatel je stát

Předseda KSČM Vojtěch Filip přišel v rozhovoru pro Hospodářské noviny s podnikatelským záměrem. A nejlepším podnikatelem je podle něj – v duchu minulosti – stát. „Dlouho se tady privatizovalo, a ukázalo se, že privátní vlastníci vůbec nejsou lepší vlastníci než stát. Naopak se někdy nechovají jako podnikatelé, ale jako podnikavci,“ vysvětluje Filip. Že by se podnikavci přesunuli do státní správy, neřeší.

Stát by měl ve Filipově vizi zakládat podniky, zvyšovat mzdy (aby tak naplnil vizi KSČM o zvedající se životní úrovni), a tak vykupovat akcie dnes privátních podniků.

Kde by na to vzal peníze? „Je třeba se podívat na to, co neplatit. Je možné neplatit církevní restituce, můžete uspořit na tom, že nebudete provozovat tolik zdravotních pojišťoven a sloučíte je do jedné,“ říká centralista Filip.

Kterak lidovci „zazdili“ kandidáta

Člověk je o to populárnějším sportovcem, hercem či politikem, zdobí-li jeho cestu na vrchol silný příběh. Názorným příkladem je nevidomý právník Ondřej Závodský, který kandiduje za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. V roce 2005 se stal vedoucím právního oddělení v Zařízení služeb ministerstva vnitra, kde se o pět let později dostal pod silný tlak – kvůli tomu, že opakovaně upozorňoval nadřízené na podezřelé smlouvy. Sice přišel o funkci ředitele, ale Závodského případ pronikl do médií a jeho upozornění nakonec vedla k hloubkovému auditu na ministerstvu vnitra a k podání trestních oznámení.

Nevidomý právník, ověnčený oceněním Nadačního fondu proti korupci, se letos rozhodl kandidovat do Poslanecké sněmovny – v Praze jako nestraník za lidovce. Strana, které se v hlavním městě dlouhodobě nedaří, měla šanci na sebe upozornit volebním lídrem s emotivním lidským příběhem. O tom, jak dobře se dá v médiích případ nevidomého a odvážného Závodského „prodat“, ukazuje nedělní reportáž deníku Aktuálně.cz. Místo toho ale nastoupila „klidná síla“ a Závodský skončil na kandidátce na 4. místě za prověřenými partajními kandidáty.

Třeba si ale lidovci spočítali, že když na cedule a billboardy vyvěsí bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů a regionálního předsedu strany, dostanou hlasů více. 

Když se do SPOZ „zamiluje“ pan Pět procent

„Pokud Miloš neobejme Miroslava, pan Pět procent toho nenechá.“ Tuto větu pronesl jeden politik, když komentoval vnitrostranický souboj ve SPOZ. Měl na mysli konflikt spoluzakladatele strany Šloufa s prezidentem Zemanem, přesněji řečeno s jeho hradními spolupracovníky Martinem Nejedlým a Vratislavem Mynářem. Proč je Šlouf označován za pana Pět procent. Jde snad o nějaké provize ze státních zakázek?

Nikoli. Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE bonmot vysvětlil: „Ale kdepak. Pokud se Šlouf do nějaké strany zamiluje, připraví ji o pět procent hlasů. A teď se zamiloval do SPOZ.“ A jako příklad uvedl volby v roce 2010, v nichž připravil ČSSD a Jiřího Paroubka o 4,3 procenta (které tehdy získala SPOZ), čímž umožnil vznik pravicové vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Tentokrát zřejmě jeho smrtící polibek srazí naděje současného vedení SPOZ, že usedne v poslaneckých lavicích. Pokud se totiž prezident Zeman se Šloufem, s nímž se od letošního března nebaví, neusmíří, dost pravděpodobně SPOZ zůstane před branami parlamentu.

Sobota 19. října 2013

Ukradené téma

Prezidentská strana SPOZ by měla po vzoru Zdeňka Svěráka v kauze metelsku blesku zvážit žalobu na ČSSD, nebo alespoň na jejího statutárního místopředsedu Michala Haška. Ten jim totiž „vyčoudil“ jediné téma letošní kampaně – zastavování exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Hašek v plamenném projevu při zahájení vrcholné fáze oranžové kampaně v Národním domě na Smíchově prohlásil, že ČSSD je jedinou stranou, která „zloducha“ Kalouska může zastavit. Jeho strana je prý jedinou bariérou, aby se znovu dostal do vlády. A přitom z plakátů SPOZ jsme nabyli dojmu, že tenhle padouch už je zastaven.

Jinak sociální demokraté při spouštění Oranžového týdne předvedli tradiční volební „slibotechnu“. V prvních stech dnech své vlády začnou řešit nezaměstnanost, ovzduší na Ostravsku, uzdraví nemocné zdravotnictví, zlepší výběr daní… Až by si jeden myslel, že pak už nebudou mít po zbylé čtyři roky co dělat.

Ještěže tu máme vtipálky

Doposud je převolební kampaň až nebývale nudná. Ještěže se do ní zapojili internetoví vtipálci se svými hoaxy. Nejnověji napadli předvolební kampaň Strany práv občanů – zemanovců, tedy pardon spanilou jízdu prezidenta Miloše Zemana kraji, která s kampaní přeci vůbec nesouvisí. Po prezidentově prohlášení v Kutné Hoře, kde stojí fabrika tabákové společnosti Philip Morris, že začal kouřit až v 27 letech, kdy už to tělu nemohlo uškodit, přišel do redakcí podvodný e-mail tvářící se jako oficiální vyjádření inkriminovaného výrobce cigaret.

Píše se v něm: „Naše společnost se v ČR, ale i globálně, vždy snažila a snaží informovat veřejnost a své zákazníky o všech souvislostech konzumace našich produktů. Proto se musíme ohradit proti tvrzení prezidenta ČR, že kouření tabáku je po 27. roku života bezpečné a že je prevencí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.“ Zpráva pak cituje i smyšleného konzultanta firmy s tím, že kouření je škodlivé v každém věku. Společnost Philip Morris již dementovala, že by šlo o její tvorbu.

Podobně se médii rozšířila (a několika byla dokonce vážně zveřejněna) mystifikační zpráva, že Český rozhlas musí přejmenovat kvůli volbám pořad Zelená vlna, neboť propaguje Stranu zelených. Autoři mystifikace se pak přiznali, že chtěli poukázat na to, že veřejnoprávní média malé strany diskriminují.

Pátek 18. října 2013

Průzkum Medianu: Babiš bere všem

Agentura Median v pátek zveřejnila jednu z nejpropracovanějších analýz předvolebních preferencí, která vedle volebního modelu nabízí i rozbor přesunu voličů mezi stranami ve srovnání s volbami v roce 2010. Nejprve volební model:

ČSSD KSČMTOP 09 ANOODS KDU-ČSL SPOZÚsvitSZ
25,5 %16 %13 %13 %8 %6 %5 %4 %3 %

Pramen: Median

Zajímavá je zejména analýza přelivů voličů. První z grafů (v prezentaci Medianu na straně 9) ukazuje, koho dnes preferují lidé, kteří volili v roce 2010 dané strany. Například ODS by dnes volilo jen 40 procent jejích voličů z roku 2010. Naopak KSČM přes 75 procent, ČSSD a TOP 09 kolem 60 procent. Tehdejší voliči Věcí veřejných, které letos nekandidují, by dnes v největší míře přešli k Babišovu hnutí ANO. Důležité je také upozornit na mladé voliče: ti, kteří mohli jít v roce poprvé k volbám (takzvaní prvovoliči), jsou po turbulentním období Nečasovy vlády zřejmě značně znechucení – k volbám by jich dnes nešlo více než 60 procent.

Další tabulka (strana 10 prezentace) pak nabízí analýzu toho, jaké voliče dnes dané strany dokážou zasáhnout – například ODS z 80 procent oslovuje své voliče z roku 2010, nedokázala však přidat nové. Třeba TOP 09 oslovuje 60 procent lidí, kteří ji volili v roce 2010, a k tomu přibližně 15 procent voličů, kteří před třemi lety volili ODS.

Zajímavé je složení voličů ANO. Přibližně stejnou měrou – po 15 procentech – oslovuje lidi, kteří v roce 2010 volili ODS, TOP 09, ČSSD a VV. Ukazuje to, že babišovci ubírají třem velkým stranám, které se proti hnutí v současnosti nejostřeji vymezují.

Odbory našly řešení

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) poctivě prošli volební programy všech možných stran a dospěli k závěru: lidé by neměli volit ani ODS ani TOP 09, mají si vybrat některý z levicových subjektů.

Pravice prý mimo jiné experimentovala na lidech. Výsledkem je třeba hrůzostrašných 550 tisíc lidí bez práce. To je vážně docela dost. Jenže je otázka, nakolik za to nese vinu minulá vláda. Letmý pohled na mezinárodní statistiku ukáže, že co se týká nezaměstnanosti, patříme k nejméně postiženým evropským zemím – jsme rovné čtyři procentní body pod průměrem sedmadvacítky. 

Nepovažujme však výsledky odborářské analýzy a priori za podjaté. Vždyť ruku do ohně by za ně jistě dali někdejší šéf Odborového svazu KOVO a dnešní místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, bývalý šéf ČMKOS a dnes poslanec Evropského parlamentu v barvách ČSSD Richard Falbr, jeho nástupce ve vedení ČMKOS a dnes předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a v neposlední řadě pochopitelně i současný šéf ČMKOS, toho času jednička pražské kandidátky ČSSD Jaroslav Zavadil.

Koupačka místo voleb

Že prodloužený víkend není zrovna šťastným termínem voleb, upozorňovali sociologové už ve chvíli, kdy prezident Miloš Zeman zvolil termín všelidového hlasování na příští pátek a sobotou. V pondělí volno pokračuje státním svátkem, na který ještě navazují školní podzimní prázdniny.

Teď cestovní kanceláře potvrzují: Desítky tisíc Čechů zmizí za hranice a k urnám nedorazí. Vyplývá to alespoň z ankety deníku Aktuálně.cz. Jak říká místopředseda asociace cestovních kanceláří Jiří Papež, na daný termín je téměř nemožné sehnat ještě zájezd – jsou vyprodané. Letadla plná Čechů tak zamíří do Egypta, Spojených arabských emirátů nebo na Kanárské ostrovy. Vyprodáno je též v sekci „eurovíkendů“ v Paříži , Římě či Istanbulu. A k těmto „registrovaných“ cestovatelům je třeba připočítat chataře a chalupáře, kterých je dle statistik ČSÚ až 350 tisíc každý víkend, v tomto případě se navíc jedná nejen o víkend prodloužený, ale i „předdušičkový“.

Sousto pro šoubyznys: Kdo vydá soundtrack „Volby 2013“?

Mýlí se ti politologové, kteří poukazují na to, že letošním volbám chybí jedno silné a výrazné téma. Nikoli, tématem Voleb 2013 je jednoznačně otázka, kdo z kandidujících subjektů dokáže zahltit veřejný prostor zoufalejším songem.

Zatím nejnovější klip představil lídr Strany zelených Ondřej Liška pod názvem Barva tvýho hlasu.

Nutno přiznat, že v konkurenci tvořené výplody gigantů českého umění jako jsou

je Liškovo rapování zatím zdaleka nejsnesitelnější. Kupodivu během něj dojde i na stručné představení programu strany a šéf Zelených ze sebe na rozdíl od politických soupeřů nedělá naprostého idiota, přinejmenším vypadá, že se aspoň dobře baví.

Jak soukromě podotkla kolegyně z konkurenční redakce, z letošních voleb by se dal natočit již kompletní soundtrack. Nahrávací společnost nebude těžké vybrat, Vít Bárta a spol. už tuto činnost dokázali provádět i na vrcholné politické úrovni.

Čtvrtek 17. října 2013

Hambaté věci aneb Jak Miroslav Šlouf vypnul zemanovcům web

Záškodnická dílna Miroslava Šloufa vůči Zemanovcům jede na plné obrátky. Poté, co v úterý zpunktoval schůzku kritiků současného vedení SPOZ provokativně v Schwarzenbergském hostinci v Kutné Hoře, předvedl další kousek, ze kterého strana bojující o vstup do sněmovny nebude mít radost – vypnul jí web! Přikládáme Šloufovo půvabné vysvětlení pro ČESKOU POZICI:

„Byl bych i snesl, když si na webu jednotlivé základní organizace posílaly vzkazy, aby se proti mně postavily. To bych všechno přežil. Až do okamžiku, kdy se na webu objevilo porno, a za mnou přišel vnuk se slovy: ‚Dědo, co to je za hambatý věci, na který jsem si kliknul?‘ Řekl jsem si, že to už stačí, přece nemůžu ohrožovat morální výchovu národa. A web jsem vypnul.“

Šlouf je majitelem domény spoz.cz. Jak uvedl iDNES.cz, strana si musela založit novou doménu spoz2013.cz.

Proč přemýšlet o Pirátech

Český internetový podnikatel, novinář a zakladatel zpravodajského serveru Mobil.cz Patrick Zandl píše na svém facebookovém profilu o Pirátech a volbách 2013:

„Letošní volby budou zajímavé tím, jak obtížné je si nějakou stranu vybrat. Každá má svého Kalouska, a když už, tak nějaký přehmat. A tak vysvětlím, proč přemýšlím o Pirátech:

  • Je to strana-nestrana. Přemýšlejí jak pošuci, chovají se jak pošuci a fenomenologie nás učí, že to asi tedy budou i pošuci. Tím jsou se mnou hodně kompatibilní a myslím, že si je v parlamentu zaslouží. Možnost vidět, že se dá něco dělat jinak, než jak se to dělává, je ve skleníkovém prostředí hodně cenná, i když si to skleníkáři nepřipouští a i když se to tak ve skutečnosti dělat třeba ani nedá.
  • Jako jediní zdůrazňují témata pro mladé (a já jsem na prahu dospělosti), kterým ostatní strany nerozumí. Občas je zdůrazňují jinak, z mého pohledu třeba blbě, ale to nemění nic na tom, že by ta témata neměla zapadnout. Digitální svobody, internet, IT... Už jen proto by měli v Parlamentu sedět.
  • Jejich škraloupky nejsou tak podstatné a bývá to spíše nezvládnutá komunikace. Naopak je možnost, že by se do politiky dostali noví lidé, kteří už se nějakou dobu otrkávají. Otázka samozřejmě je, jestli by se tam nedostali s ohledem na svůj věk moc rychle a moc brzy, odtud taky pramení můj dojem, že kdyby dostali hodně procent, byl by to průser (ministr financí za Piráty, to by byl asi velký fofr), ale svých 5-7 procent na úkor ODS si plně zaslouží.“

SPOZ: O sponzorech mlčíme, prudili byste

Strana, která má velkou část programu vystavěnou na boji proti korupci a chce prověřovat majetky bohatých, disponuje zvláštním metrem. Zatímco majitele jachet by měly podle představ SPOZ úřady řádně proklepnout, strana sama odmítá zveřejnit sponzory své kampaně.

A vysvětlení? „No a co byste tam chtěla hledat? To abyste se zase mohla ptát sponzorů, co jsou zač a jestli nám dali peníze?“, odpověděl předseda strany Zdeněk Štengl na otázku reportérky Hospodářských novin, proč není k dispozici seznam mecenášů. „Dovedu si představit, jak byste zase poškodili naše sponzory. Vy redaktoři byste zase běhali a hledali, jak nás poškodit,“ dodal. A je to. Teď mají novináři smůlu a budou muset chválit a chválit.

Jak hluboko ještě padne ODS?

Jediné průzkumy, kterým můžete věřit, jsou ty, které sami zfalšujete. Legendární citát Winstona Churchilla padne na předvolební data snad pokaždé. Porovnejte sami. Mladá fronta Dnes a Týden.cz přišly dnes s exkluzivními průzkumy. Jejich rozstřel je pozoruhodný, byť i jisté spojnice se najdou.

Podle agentury Focus (exkluzivně pro MF Dnes) se do sněmovny dostane jen pět stran. Vítězná ČSSD bude mít 27,4 procenta, druhé bude ANO Andreje Babiše se 14,8 procenty hlasů, o procentní bod méně dostanou komunisté a na poslanecké lavice by ještě dosáhla TOP 09 (12 procent) a ODS (8,8 procenta).

Mnohem brutálnější obrázek přináší Týden.cz na základě průzkumu agentury Médea Research. Stran podle něj zasedne ve sněmovně sedm. Ale tentokrát začněme odzadu. ODS čeká volební debakl, do dolní komory pronikne o fous  – 5,5 procenta. Na frak by dostala jak od KDU-ČSL (6,2 procenta), tak od Úsvitu přímé demokracie (8,2 procenta !).

Na pořadí na prvních příčkách se průzkumy shodnou, jen s drobnými změnami v síle podpory. Takže Médea věští: ČSSD 22,2 procenta, ANO 16,9, KSČM 11,8 a TOP 09 9,6 procenta. Zajímavé na výsledku z dílny Médea Research je, že levice by podle něj nedosáhla na většinu.

Vzácná shoda mezi oběma anketami panuje na dalším výrazném propadu prezidentské strany SPOZ – 3,7 procenta podle Médey a 3,4 procenta dle Focusu. Kdybychom byli paranoidní, skoro bychom dle Churchillova mustru poznamenali, že tyhle průzkumy musí mít na svědomí Miroslav Šlouf.

Středa 16. října 2013

Vyplave slíbená „špína“ na Bohuslava Sobotku až po volbách?

Odpůrci předsedy ČSSD údajně chystají na Bohuslava Sobotku torpédo plné špíny. O tom, že kompromitující materiál je již připraven, se ve vysokých politických, podnikatelských a zpravodajských kruzích hovoří už od září. Sobotku v roli politické mrtvoly by rády viděly síly na obou stranách politického spektra, proto není jisté, odkud střela vyjde. Dobře informované zdroje původně naznačovaly, že smrtící výbušnina má být zveřejněna podle již mnohokrát osvědčené metody, tedy pár dnů před volbami, aby na ni Sobotka a další dotčené osoby nestihli účinně a věrohodně reagovat.

Cílem je odstranit Sobotku, ale nepoškodit ČSSD

Jenže v minulých dnech prý Sobotkovi nepřátelé změnili taktiku. Likvidační akce se nerozjede před volbami, protože by mohla poškodit sociální demokracii, a tím zhoršit volební výsledek. To totiž není v zájmu odpůrců předsedy ČSSD. Cílem je odstranit Sobotku, takže jeho poprava má být uskutečněna až po volbách, aby byly zpochybněny jeho morální předpoklady sestavovat vládu.

Nechme se tedy překvapit. Je však skutečně neuvěřitelné, že tato volební kampaň je na rozdíl od řady předešlých vedena velmi korektně. Zatím se neobjevila žádná špína, která by nějakého politika donutila odstoupit z předních míst kandidátek. Počkejme však ještě, co přinesou nejbližší předvolební dny.

Film o Mrázkovi: Spíš střílečka

Den před volbami se v kinech začne promítat film Petra Nikolaeva o životě a díle zavražděného mafiána Františka Mrázka. Po shlédnutí Příběhu kmotra na novinářské předpremiéře si dovolujeme pochybovat o obavách, které toto načasování delší dobu vyvolávalo.

Spekulovalo se, zda film zásadně nenabourá finále kampaně. V příběhu, inspirovaném knihami novináře Jaroslava Kmenty, jsou připomínáni politici jako Ivan Langer, Miroslav Šlouf, Václav Klaus a především Stanislav Gross, byť jejich jména jsou pozměněná. Jenže film je více střílečkou a kriminálkou, než politickým thrillerem obsahujícím předvolební zničující munici. (ČESKÁ POZICE se filmu bude věnovat v obsáhlejším článku.)

Shakespearův sonet pro voliče

Další díl absurdního předvolebního divadla přidal v úterý večer v debatním pořadu České televize kandidát za ANO 2011 Martin Stropnický, někdejší diplomat, kulturní manažer a také známý herec. Ve vzkazu voličům vytáhl Shakespearův sonet v Hilského převodu, jenž četl z papíru:

Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak pýchou dme se pouhý parazit,
jak pokřiví se každá čistá věc,
jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
jak sprostota se sápe na slušnost,
jak blbost na schopné si bere bič,
jak umění je pořád služkou mocných,
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.
Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat.

A pak přišla neuvěřitelná pointa: „Shakespeare by volil číslo dvacet,“ zakončil notně přehrávající Stropnický. Místo rozsáhlého komentáře si přejeme, aby v duchu sloganu ANO 2011 skutečně bylo líp a pro takovou budoucnosti si dovolujeme poukázat na devátý verš citovaného sonetu.

Jak těžké je podporovat SPOZ

Dvě stovky lidí, to není tak docela málo, uvážíme-li, že strana táhnoucí za jeden provaz čítá dohromady necelé tři tisícovky členů

Volič zemanovců musí být v těchto dnech parádně dezorientovaný. Na stranickém webu Jednotní zemanovci.cz se může potěšit heslem Táhneme všichni za jeden provaz! Pak si koupí středeční MF Dnes a dočte se o setkání neposlušné skupiny až dvou set zemanovců v kutnohorském Knížecím schwarzenbergském (!) hostinci. Jde o straníky kolem vyloučeného senátora Vladimíra Drymla a ostrakizovaného lobbisty Miroslava Šloufa. Dvě stovky lidí, to není tak docela málo, uvážíme-li, že strana táhnoucí za jeden provaz čítá dohromady necelé tři tisícovky členů.

Jednotní zemanovci hlásají, že strana drží pospolu a kritici kolem Šloufa a Drymla prezidentovu stranu nerozloží. Šloufovci zase plánují vyvolat po volbách mimořádný sjezd a vedení kolem Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého zničit. Není třeba většího intelektuálního úsilí, aby člověk pojal podezření, že Šlouf & Partners míní oslabit stranu natolik, aby se do sněmovny vůbec nedostala.

To všechno zmíněný deník hbitě komentuje jako jistý přetlak ve výtahu k moci, a suma sumárum nelze než znovu povzdychnout, že letos to politici voličům opravdu neusnadňují.

To nebudou peníze Jardy…

Famózní volební seskupení Hlavu vzhůru, jehož pražskou kandidátku sestavovali ti  nejpovolanější pražští političtí podnikatelé, předvádí v hlavním městě neskutečnou kampaň. Najaté brigádnice rozdávají kromě obvyklých reklamních předmětů typu propisek nebo klíčenek s logem i dévédéčka. Jejich vložením do mechaniky si můžeme připravit nemálo zábavných zážitků.

Jeden z nich nabízí hned úvodní obrazovka. Zaculí se na vás trojice úřadujících starostů, z nichž už ani jeden není členem strany, za níž se nechal do obecního zastupitelstva zvolit. Takovým lidem budete bezpochyby věřit, že budou hájit konzervativní hodnoty. Toto trio doplňuje Gabriela Kloudová, bývalá ředitelka kabinetu Mirka Topolánka a bývalá partnerka sociálně demokratického exministra Karla Březiny, díky níž hned dostává heslo „Známe Prahu jinak, než jen z oken vládní limuzíny“ přesvědčivější rozměr.

Nemálo se lze pobavit i u dvojice videí „Když voda stoupá“ a „Podpora Václava Klause“. Díky prvnímu zjistíte, že

  • Bohumil Zoufalík (starosta Prahy 10, zvolen za ODS) si zaslouží vaše hlasy proto, že umí držet lopatu a ukazovat na pytle,
  • Miroslav Zelený (starosta Prahy 5, zvolen za TOP 09) proto, že se umí dívat na rozvodněnou Vltavu,
  • Pavel Caldr (starosta Prahy 4, zvolen za ODS) proto, že umí pohladit psa.  Tuto dovednost dokonce vzápětí projeví i Zelený.

Na druhém videu se můžete seznámit s hlubokomyslnou úvahou Václava Klause na téma „Co jsme měli s hlavou“.

Na DVD bohužel nenajdeme tu nejzajímavější informaci, tedy kdo celou zábavu platí. Jména skutečných generálních sponzorů, kterým jde evidentně o to, aby se pár zkompromitovaných lidí ukazovalo až do pražských komunálek v roce 2014 v co možná nejpříznivějším světle. Takovou otevřenost bychom ovšem od Hlavovzhůrníků (Vzhůrohlavistů, Hlavovzhůristů, Hlavovzhůriánů?) ani nečekali.

Komunista Filip: Haló, jsme tu

V sérii různých chatů, předvolební rozhovorů a diskuzí došlo i na komunistického lídra Vojtěcha Filipa. Pohovořil se čtenáři iHNed.cz.

V jedné odpovědi o spolupráci na levici říká: „S ČSSD jednáme jako suverénní politická strana a jenom výsledek voleb bude rozhodovat o tom, jaké bude povolební uspořádání. ČSSD by měla změnit svůj přístup k občanům ČR a neopakovat svůj povolební postoj z roku 2002, kdy promarnila levicovou většinu ve sněmovně, i když občané ve volbách rozhodli jinak.“ Přeloženo: Haló, jsme tu. Tentokrát na nás nezapomenout! Povolební spolupráce – náš cíl.

Jen o pár minut později však Filip na jinou otázku reaguje: „Vymezovat se k případné povolební spolupráci ještě před konečnými výsledky voleb, je z mého pohledu politicky naivní.“

Takže Vojtěch Filip si buď protiřečí, anebo se považuje za naivního, což nepředpokládáme.

Úterý 15. října 2013

Slalomářka Mirka Němcová

S dotazy čtenářů na iDNES se Miroslava Němcová vypořádala po svém. Z 56 položených otázek si jich pro odpověď vybrala pouze osm. A v nich byly obsaženy dvě pochvalné reakce a tři nahrávky na smeč proti politické konkurenci. Rozebrala svůj pohled na domácí porody, které na rozdíl od řady jiných politiků ODS schvaluje či přiznala chybně nastavený druhý pilíř důchodové reformy.

Nevypořádala se však ani s jediným dotazem, jenž byl kriticky mířen přímo na ni. Kupříkladu Jan Burda se marně ptal: „Když jste sama poslušně hlasovala pro zvyšování daní (i když ODS slibovala, že se zvyšovat nebudou) a přes odpor většiny veřejnosti pro církevní restituce (noční hlasovaní), jste tou správnou osobou pro pozvednutí ODS?“

Hvězdná pěchota: Něco pro vaši zahrádku

Co takhle nějaký praktický tip, jak před podzimem ošetřit trávník? Za dobrou zahrádkářskou radu pak laskavě vhodit jeden hlas pro ODS. Propagační leták kandidátky středočeské ODS Dany Eklové Makrlíkové ukazuje, že politička, která kandiduje z třináctého místa, se rozhodla neobtěžovat voliče vážnými tématy. Jenže Eklová jde do voleb s heslem „politika je poslání, ne obchod“. Pozornému čtenáři letáku přitom neunikne, že zahrnuje i odkaz na webové stránky www.zahrada-realizace.cz, což je stránka firmy LEONE GARDEN, jejíž je Eklová  jednatelkou.

Kdo ještě není antidalajlamista?

Čeští politici zřejmě zakládají nový ideologický směr. Pracovní název by mohl být antidalajlamismus. Jeho duchovním otcem se stal expremiér Petr Nečas, který se vloni na brněnském veletrhu nechal slyšet, že „dalajlamismus a pussyriotismus škodí českému exportu“. Na jeho straně stojí bezpochyby prezident Miloš Zeman a tím pádem povinně i celá prezidentská strana. A teď se přidala i ČSSD. Stínový ministr financí Jan Mládek na úterním fóru Zlatá koruna prohlásil, že „představitelé státu by se měli vyhnout přehnané kritice kvality demokracie a lidských práv v zemích jako je Čína nebo Rusko, protože tím Česko připravují o desetitisíce pracovních míst“. V případě kritiky Ruska jde podle něj dokonce o drzost, vzhledem k tomu, co se v Česku v poslední době děje.

Podpořil ho i úřadující předseda ODS a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Antidalajlamismus prostupuje napříč politickým spektrem, zatímco Česká republika nastrkuje odkaz Václava Havla, kde může.

Faktor Veselovský

Ve volbách nekandiduje jen deset stran, o kterých se nejčastěji mluví. Téměř mimo hlavní proud pozornosti usiluje o hlasy třeba hnutí Občané 2011. A to pouze v Praze; na jeho kandidátce figuruje zpěvák Aleš Brichta. V prezidentských volbách hnutí podporovalo Táňu Fischerovou a v pondělí dostalo poprvé šanci na sebe výrazně upozornit – v pořadu Události, komentáře. Ve vysílání vystoupil lídr Ludvík Adámek, který se však neorientoval v programu svého hnutí natolik, že se pod tlakem moderátora Martina Veselovského nechal vehnat až do pamětihodné odpovědi: „Já vám říkám, tady normálně se říká, že se krade, že se odklání peníze, že mizí tunely a vy mně teď budete tady tavit?“. Díky bohu za Veselovského!

Smetanův odkaz

Chodce po pražských ulicích, důrazně atakovaných výtvory politických stran, může cosi zarazit: nápadný nedostatek „tykadel“. Vzpomínka na ne tak dávno odsouzeného řidiče Romana Smetanu za poškozování volebních materiálů, respektive za pokus vnést po partizánsku do voleb trochu té lidové tvořivosti a legrace, jako by vybledla.

Jako by současný stav volební kampaně vyjadřoval až něco jako poslušnost či dokonce apatii

Jako by současný stav volební kampaně vyjadřoval až něco jako poslušnost či dokonce lidově tvořivou apatii. Nikdo si dnes příliš netroufá jít ve Smetanových stopách a přimalovat třeba takovému Bohuslavu Sobotkovi či Zdeňkovi Žákovi tykadélka a kníry. Riskoval by totiž nejen soudní proces, ale třeba nepřízeň z nejvyšších míst v podobě odmítnuté milosti. Zato by však hojná předvolební bojová hesla získala alespoň nějakou stopu reality.

A tak se objevují zatím jen její náznaky. Třeba pražská komunistická parta vyhlížející jak z časů normalizace zpodobněná na bledě zeleném pozadí (nechtěně tak připomínající cely komunistických kriminálů) se dá potkat s přemalovaným pruhem přes oči. Vyhlíží to jako fotky zatvrzelých kriminálníků z komunistického televizního pořadu Policie radí, pátrá, informuje. Usměvavá Jana Bobošíková s rudě vymalovaným očním bělmem coby připomínka, jak ohnivou se stala příznivkyní Václava Klause, který se v současnosti vehementně deklaruje za velkého antikomunistického bijce. Anebo zohavený Karel Schwarzenberg v Karlíně, respektive obří graffiti, kde je zpodobněn, jenže v tomto případě jde o „výměnu názorů“ mezi streetartovými umělci.

Informace pro vulgárního ministra

Ministr práce a sociálních věcí (a lídr středočeské kandidátky SPOZ) František Koníček seznámil veřejnost se svým pojetím výkonu politické funkce. Webu Aktuálně.cz oznámil, že na dotazy veřejnosti reprezentované v tu chvíli reportérkou zmíněného média nehodlá odpovídat, neb není její otrok nebo sluha. Půvabná okolnost, že šlo o dotazy na téma, jak může vlastnit anonymní akcie a zároveň jako reprezentant prezidentské strany prosazovat zrušení těchto anonymních akcií, je už de facto vedlejší. Podstatnější je byzantský přístup k výkonu veřejné funkce, manifestovaný v závěrečné odpovědi rozhovoru: „Chováte se jako hovado.“

Takže pane ministře, máme pro vás odhalení. Jste osobou placenou z veřejných peněz. Veřejnost si politiky platí jen za to, aby jí sloužili. Obvykle si veřejnost tyto své zaměstnance vybírá v procesu, jehož základem jsou volby. Že vy jste se rozhodl stát se součástí vlády sestavené podle jiného mustru, na tomto principu nic nemění. Máte svobodnou volbu si od občanů ČR peníze nebrat a nijak se jim nezpovídat. Čili, pane Koníčku, jste sluha české veřejnosti.

Pondělí 14. října 2013

Předvolební průzkum: Rýsují se překvapivé koalice

Agentura ppm factum v pondělí publikovala aktuální volební model:

  • ČSSD 62 mandátů,
  • KSČM 44 mandátů,
  • TOP 09 35 mandátů,
  • ANO 29 mandátů,
  • ODS 18 mandátů,
  • KDU-ČSL 12 mandátů.

Kdyby takto dopadly volby, sociální demokraté by mohli sestavit – jak dlouhodobě proklamují – menšinovou vládu s podporou komunistů. Jenomže průzkum ukazuje, že takový volební výsledek by umožnil ČSSD zvolit i nekomunistické řešení – hypoteticky třeba vytvoření kabinetu s ANO a lidovci (celkem 103 křesel). Dle dosavadních modelů se zatím taková varianta neukazovala jako početně reálná.

Zveřejněná čísla také ukazují, že stoprocentně vyloučena není ani zdánlivě utopická myšlenka vzniku středopravé vlády. Čtveřici TOP 09, ANO, ODS a KDU-ČSL by nyní chybělo k většině jen 7 mandátů!

Pražská ČSSD: Překoná Zavadil rekord?

V pondělí večer přinesla Česká televize takzvaný volební potenciál stran v Praze. (Jde o procenta hlasů, která „by strana mohla v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb“).

  • TOP 09 31 procent
  • ČSSD 26 procent
  • ANO 19,5 procenta
  • ODS 17 procent
  • KSČM 10,5 procenta
  • SZ 8,5 procenta
  • Piráti 8 procent
  • KDU-ČSL 8 procent
  • SPOZ 8 procent

Volební potenciál je sice novinkou předvolebních průzkumů, nemáme k dispozici výsledky z minulých měsíců a těžko tedy porovnávat trend. Přesto stojí za to se pozastavit u procent, která připisuje pražské ČSSD.

Sociální demokraté v minulosti v hlavním městě vždycky tahali za kratší konec. Když si do letošních voleb pražská organizace vybrala do pozice lídra hřmotného odborářského „psa“ Jaroslava Zavadila, dokonce ani někteří pražští socialisté nevěřili, že s takovým kandidátem udělají díru do světa. Jenomže 26 procent hlasů by pro pražskou ČSSD představovalo historický výsledek – maximum zatím dosáhli ve volbách v roce 2002, tehdy získali 25,85 procenta hlasů.

Volte ODS, ať vyhraje sociální demokracie, přeje si Topolánek

Předvolební šílenství v médiích vrcholí a k budoucímu výsledku se vyjadřuje kdekdo. Populární je vytahovat odložené politiky. Mají půvab v tom, že si mohou dovolit ostřejší vyjádření: po volbách nebudou muset hledat partnery mezi uraženými. To je i případ rozhovoru s bývalým premiérem a expředsedou ODS Mirkem Topolánkem, který přineslo pondělní vydání deníku E15.

„Vládu bude skládat prezident, protože na politické scéně zůstane jediným stabilním prvkem. Limitovat ho může jen to, že se SPOZ nedostane do parlamentu. Ale pořád to bude on, kdo bude rozdávat karty,“ tipuje expremiér. Již asi také zaslechl kuloární tipování, že Miloš Zeman protlačí i po volbách do premiérského křesla nynějšího šéfa vlády Jiřího Rusnoka, jak jsme zaznamenali i my.

Topolánek: „Neskrývám, že stabilitě této země by prospělo, kdyby ČSSD přesvědčivě zvítězila podobně jako na Slovensku.“Topolánek, ač pravičák, má také jasno, že nejlepší by bylo vítězství sociální demokracie. „Neskrývám, že stabilitě této země by prospělo, kdyby ČSSD přesvědčivě zvítězila podobně jako na Slovensku. Aby mohla vládnout buď sama, nebo nejvýše s jedním partnerem. Pravicové voliče vyzývám, aby přes všechna programová a personální selhání a přes všechny skandály volili ODS,“ uvádí v rozhovoru pro E15.

Vláda levice jej neděsí, neopomněl si však kopnout do Ústavního soudu ČR, který ho v jeho vrcholné éře v politice nejednou potrápil. „Neměl bych z ní takový strach (z levicové ústavní většiny v parlamentu – poznámka redakce), kdyby se nezměnilo personální složení Ústavního soudu. Jeho základní úlohou je nepřipustit změny v ústavě, které by ohrožovaly demokratický vývoj. Ale náš Ústavní soud dlouhodobě vstupuje i do politických rozhodnutí, a to značně přesahuje jeho původní poslání. Kombinace velmi vlivného a celkem jasně politicky orientovaného prezidenta, levicové ústavní většiny v obou komorách parlamentu a modifikovaného Ústavního soudu může přinést změny, které se nemusí všem občanům líbit,“ míní Topolánek.

Hvězdná pěchota

Poté, co hnutí Hlavu vzhůru představilo nesmrtelný song „Metelesku blesku“, KSČM kontrovala hitem „Komunisté, to je jisté“ a všem vytřel zrak Úsvit Tomia Okamury, jenž angažoval pěvecké duo Eva a Vašek, ODS se rozhodla zabojovat, patrně u občanů, v jejichž případě není jistá způsobilost k právním úkonům. Za konzervativce můžete do sněmovny poslat Doktora Ferdu (alias MUDr. Ferdinanda Poláka). Místo puntíkatého šátku se bohužel vyfotil se stetoskopem. (Na tento reklamní počin upozornil na svém facebookovém profilu odborník na sociální sítě a pedagog Josef Šlerka.)

Trpělivost Michala Haška

Ta slova si zapamatujme: „Politiku beru jako řemeslo a učím se ji postupně, tak to mimochodem chodí běžně na západě Evropy či v USA. Nestydím se za to,“ řekl v online rozhovoru pro web idnes.cz statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, který je od sjezdu ČSSD v roce 2011 v permanentní válce se šéfem strany Bohuslavem Sobotkou.

Pokud by tedy Hašek (37 let) chtěl dělat politiku postupnými kroky, nebude po volbách Sobotkovi dupat na paty a moudře přijme nejdříve roli ministra Sobotkovy případné vlády. Pak by třeba nemusel dopadnout jako jiný mladý a ambiciózní sociální demokrat, který před deseti lety přišel do Strakovy akademie politicky nepřipraven.

Hašek byl v pondělí na internetu na roztrhání. Kromě rozhovoru s lidmi na iDNES odpovídal i na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. „Očekávám, že sestavením vlády bude pověřen předseda ČSSD, a tím je Bohuslav Sobotka,“ ubezpečil znovu Hašek. Uvidíme, pokud nezíská ČSSD přes 25 procent a hejtman obdrží více preferenčních hlasů než předseda…

Aktuálně.cz si naplánovalo takový sociálně demokratický pondělek, a tak možnost debatovat se čtenáři dostal také předseda strany Sobotka. Je přesvědčený, že to bude on, kdo za ČSSD povede jednání o sestavení vlády. Na otázku čtenáře stran možného „puče“ ze strany Miloše Zemana a Michala Haška podotkl: „Žádné puče si s ohledem na naše závazky vůči voličům nemůžeme dovolit. Podívejte se na to, jak dopadla ODS.“

Zato čtenáři mají jistotu, že Sobotka nezmění image „na zarostlého drsňáka“ a la Petr Nečas, čímž by se podle tazatele posunul věkově ke střední a starší generaci. „Neplánuji, zůstanu takový, jaký jsem a jakého mne lidé znají,“ ujistil Sobotka. Na základě dlouhodobého pozorování vývoje situace uvnitř ČSSD však lze konstatovat, že pakliže Sobotku lidé znají především jako lídra levice a premiérského kandidáta, za čtrnáct dní to platit nemusí. Záleží i na konzistentnosti postojů Michala Haška.

Více Ázerbájdžánů!

Jestliže si stěžujeme, že náš politický systém je prohnilý, vlastně jeden z nejhorších na širém světě, měli bychom se uklidnit. Ještě jsme to nedotáhli tak daleko, že se výsledky voleb zveřejňují den před jejich koncem, jako se před pár dny povedlo Ázerbájdžáncům. Více takových Ázerbájdžánů! Dávají naději, že by mohlo být ještě podstatně hůře…

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.