Lidovky.cz

Hlas z Izraele: Arabské jaro se může změnit v radikální islámskou zimu

Blízký východ

  8:01

Generálmajor Ejal Eisenberg varoval před možností války na Blízkém východě, v níž by byly použity zbraně hromadného ničení.

Írán rychle spěje k výrobě vlastní atomové bomby a raket pro přenos jaderných hlavic. foto: REUTERSČeská pozice

Dnešní revoluce v arabském světě a zhoršující se izraelsko-turecké vztahy zvyšují pravděpodobnost vzniku regionální války na Blízkém východě. Toto varování vyslovil v pondělí v projevu v Institutu pro národně bezpečnostní studia v Tel Avivu generálmajor Ejal Eisenberg, vrchní velitel izraelské armády pro domácí frontu.

„Vypadá to jako arabské jaro, ale může to také být radikální islámská zima. To nás přivádí k závěru, že z dlouhodobého hlediska se pravděpodobnost totální války neustále zvyšuje. A je možné, že v ní budou použity zbraně hromadného ničení,“ prohlásil také v projevu generálmajor Eisenberg.

Šok a popírání

Ve svém hodnocení současné situace na Blízkém východě Eisenberg dále řekl: „Írán se nevzdal svého jaderného programu. Právě naopak, pokračuje v něm, seč mu síly stačí. V Egyptě se armáda hroutí pod tíhou běžných bezpečnostních akcí, v důsledku čehož ztrácí kontrolu nad Sinajským poloostrovem a izraelsko-egyptská hranice se mění v teroristickou. A je možné, že tento poloostrov začnou ovládat islamisté.“

Tvrzení generálmajora Eisenberga šokovala izraelské politiky i nejvyšší představitele izraelské armády

Generálmajor Eisenberg navíc v projevu odhalil šokujcí skutečnost, že během nedávných bojů v Gaze byly u teroristických skupin objeveny zbraně hromadného ničení. Kvůli tomuto zneklidňujícímu vývoji bylo izraelským civilistům doporučeno, aby přijali vyšší bezpečnostní opatření.

Tvrzení generálmajora Eisenberga šokovala izraelské politiky i nejvyšší představitele izraelské armády. A zareagovali na jeho předpovědi jejich vehementním popíráním. Ministr obrany Ehud Barak dnes řekl: „Jsem přesvědčen, že se naši nepřátelé neodváží použít chemické zbraně proti Izraeli, pokud jimi disponují, ani dnes, ani v budoucnu. Dobře vědí, proč by o použití chemických zbraní proti Izraeli neměli ani přemýšlet.“

Jen žádnou paniku

Barakův poradce Amos Gilead pak prohlásil: „Není třeba vyvolávat paniku.“ A pokusil se vyvrátit tvrzení generálmajora Eisenberga na základě „skutečných faktů“. Dle něho nebyla nikdy izraelská bezpečnostní situace lepší. „Na jihu i na severu země máme dobrá odstrašovací opatření. Arabské režimy v naší blízkosti jsou stabilní. A musíme se starat pouze o to, aby se dnešní situace nezměnily v reálné hrozby,“ uvedl také Gilead.

A upozornil, že Izrael má velký prostor k jednání a spoustu času, aby se připravil na nečekané události. „Není proto přesné tvrzení, že nás čeká totální válka,“ reagoval na Eisenbergův výrok. Pokud jde o možnost použití nekonvečních zbraní ve válce proti Izraeli, si však už byl méně jistý: „Musíme se chovat stejně jako v případě předpovědí počasí. Víme, že nejsou vždy přesné a často nás překvapí neočekávaný déšť nebo bouřka. Totéž platí pro předpovědi národní bezpečnosti.“

Od chvíle, kdy NATO v březnu zahájilo vojenskou akci k odstranění Muammara Kaddáfího, bylo do Gazy a na Sinajský poloostrov propašováno velké množství libyjských zbraní

Podíváme-li se však na situaci Izraele, pak Eisenbergova předpověď se zdá z dlouhodobého hlediska důvěryhodnější než Gileadova. Především neplatí Gileadovo tvrzení o stabilních arabských režimech.

Nestabilní režimy

Armáda, která dnes vládne v Egyptě, rozhodně nemá situaci v zemi pod kontrolou. Má v úmyslu zůstat u moci a potlačit posun země k demokracii. V současnosti spolupracuje s islamisty, což Gilead nezmínil. Na Sinajském poloostrově pak nevyvíjí žádné úsilí, aby odtud vytlačila teroristy. A ti stále víc začínají toto území používat jako svou základnu.

V Sýrii je situace natolik nestabilní, že by v ní během několika hodin mohla vypuknout válka. Jordánsko je sice zdánlivě v klidu, ale nepokoje místních obyvatel mohou propuknout každou chvíli. Libye sice nikdy nebyla součástí skupiny arabských států zaměřených proti Izraeli, ale její význam pro izraelskou bezpečnost stále roste. Od chvíle, kdy NATO v březnu zahájilo vojenskou akci k odstranění Muammara Kaddáfího, bylo do Gazy a na Sinajský poloostrov propašováno velké množství libyjských zbraní. Írán rychle spěje k výrobě vlastní atomové bomby a raket pro přenos jaderných hlavic.

Z toho vyplývá, že Eisenberg se snažil Izraelce upozornit na reálná nebezpečí a Gilead se je naopak pokoušel bagatelizovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.