Lidovky.cz

Hlas lidu: Policejním prezidentem má být Lochman.

  17:09

V čele „svépomocné“ ankety Zvolte policejního prezidenta se usadil velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman a jeho náskok narůstá.

Velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman (vpravo) je mnoho let uznávaným policejním profesionálem, který má nesporné renomé v zahraničí. foto: ČTKČeská pozice

Zájem veřejnosti o výběrové řízení na místo policejního prezidenta je poněkud přemrštěně soustředěn na složení komise, která má vybrat vhodného kandidáta. Navržení sociálnědemokratičtí zástupci (František Bublan a Martin Pecina) účast v komisi odmítli, protože nebyla garance, že na policejního prezidenta bude nakonec navržen komisí vybraný kandidát. Možná se pánové vrátí, bude-li ona garance. Jenže zajímavé jsou i jiné aspekty tohoto procesu.

Například, proč je výběrové řízení - bůhvíproč - omezeno jen na policisty, a to ke všemu jen na ty, kteří jsou zařazeni v nejvyšší tarifní třídě? Jde například o krajské policejní ředitele, jejich náměstky, šéfy celostátních útvarů nebo jejich náměstky.

Na webové stránce www.p1000.eu se objevila „svépomocná“ anketa Zvolte policejního prezidenta. Je v ní možné hlasovat jak pro současné náměstky policejního prezidenta, tak pro krajské policejní ředitele či některé velitele celorepublikových policejních útvarů.

Nabrala poměrně jednostranný vývoj. V jejím čele se usadil velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman a vede ji doposud. Jeho náskok pozvolna roste. Pod ním se odvíjejí všelijaké chvilkové bitvy, v nichž jsou zřetelně kampaňovitě posouváni jednotliví adepti vzhůru, aby zas byli přeskočeni jinými.

Troufám si však tvrdit, že suverénní vedení Lochmana je asi jiného druhu. Jeho útvar není natolik velký, aby jeho podřízení proklikali svého velitele do čela. Není to ani třeba. Lochman je mnoho let uznávaným policejním profesionálem, který má nesporné renomé v zahraničí.

Libor Lochman však angažmá v čele policejního sboru odmítl, byť adresnou nabídku dostal. Z hlediska různých personálních jevů a postupů a čachrů a podivností, jež se ve státní správě odehrávají, a s ohledem na různé „pošuky“, kteří se nezdráhají si říct o nějaké vysoké místo, je tento Lochmanův přístup ještě pozoruhodnější.

Dovolte malou odbočku. Kdysi byli tři ministři Klausovy vlády pověřeni výběrem nástupce na uvolněné ředitelské místo v Bezpečnostní informační službě (BIS). Měli jednoho kandidáta, k němuž byl vybrán protikandidát. Kvůli odstínění médií byl do hry zatažen třetí člověk z branže, odborník zcela srozuměný s tím, že jde pouze o klamný manévr.

Lochmanův útvar není natolik velký, aby jeho podřízení proklikali svého velitele do čela

Při audienci si s ním ministr popovídal o postu ředitele BIS. Dotyčný, který „ve firmě“ předtím sloužil, podal ministrovi perfektní rozbor situace, v níž se BIS nacházela. Shrnul ji do deseti bodů, proč by musel být blázen, kdyby na něco takového přistoupil. Po odchodu tohoto stínového kandidáta se ministr hluboce zamyslel: „To by byl ředitel!“

Tuto vzpomínku uvádím právě v souvislosti s Liborem Lochmanem. Je pravdou, že policejní ředitel příliš ve funkci nevyužije svých policejních schopností a zkušeností. Toto místo je prý otravně administrativní a manažerské. Leč vykonávat by ho měl nikoli suchý administrátor či nadupaný manažer, ale člověk, který v oblasti trestněprávní (proč by to měla být jen policie?) něco dokázal, umí policisty strhnout a k tomu všemu má morální kredit.

Ty, kteří si to o sobě myslí, lze přehazovat vidlemi. Ty, o nichž si to myslí druzí, je o několik řádů méně. Proto i ona anketa může být jistým vodítkem.

Odborná komise, kterou navrhl Radek John

Podle ministra vnitra v ní měli být: měli být i bývalí ministři František Bublan a Martin Pecina (nikoli však Ivan Langer), šéf policejních odborů Milan Štěpánek, vládní legislativec a expert na extremismus Michal Mazel, náměstci ministra vnitra Jaroslav Salivar a Jiří Franc, policejní psycholožka Ludmila Čírtková, ředitel policejní ochranné služby František Snopek a šéf strategického plánování policejního prezidia Pavel Osvald. Komisi měla předsedat šéfka personalistiky ministerstva vnitra Ivana Moravcová. Návrh tohoto složení je prozatím platný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.