Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hladovkou proti korupci? V Indii ano, v Česku těžko.

  13:53

Indové berou boj proti korupci vážně. Dokonce kvůli tomu drží i hladovku. V čele protestů je známý aktivista Anna Hazare.

Indický aktivista Anna Hazare. foto: © ReutersČeská pozice

Anna Hazare, respektovaný indický aktivista přirovnávaný svým přesvědčením k Mahátmovi Gándhímu, vyhlásil na 16. srpna v Dillí „protikorupční“ hladovku. Cílem bylo vystupňovat tlak na vládu, která by podle kritiků měla v tažení proti korupci postupovat daleko razantněji. Hazare svůj čin vysvětlil takto: „Demokracie, svoboda, ideály republiky a skutečná vláda lidu nastanou až ve chvíli, kdy dojde k opravdovým změnám. V protestech nesmíme polevit. Lidé této země musejí cítit svobodu vyjádřit své názory.“

Již v dubnu tohoto roku jednu hladovku Hazare vyhlásil, aby přiměl indickou vládu k plnění předvolebních slibů a vytvoření efektivního protikorupčního mechanismu. Jedním z požadavků byl například vznik funkce speciálního „protikorupčního“ ombudsmana, který by měl pravomoci vyšetřovat a trestat z korupce podezřelé politiky, úředníky a soudce.

Do korupčních skandálů jsou v Indii podle britského deníku The Guardian zataženi vysocí představitelé vládní koalice. Nejzávažnější případy podle vyšetřovatelů připravily zemi o zhruba 25 miliard liber. Velké finanční škody prý přineslo i loňské pořádní Her Britského Společenství v metropoli Dillí.

Nejzávažnější případy korupce připravily Indii o zhruba 25 miliard liber

Na začátku srpna vláda představila legislativní návrh, s nímž však aktivisté nejsou spokojeni. Považují jej za nedostatečný a kritizují vládu za její pomalé a loudavé tempo. Odtud pramení současné protivládní protesty.        

V ranních úterních hodinách byl Hazare indickou policií uvězněn. Za mřížemi postupně skončilo i dalších 1300 „hladovějících“ aktivistů. Důvodem pro jejich zatčení byla časově nespecifikovaná forma protestu. Poté však desítky tisíc Indů po celé zemi začaly proti Hazaremu zatčení demonstrovat. V úterý večer byl Hazare propuštěn, avšak odmítl věznici Tihar opustit a pokračoval v „půstu“.   

Jak dnes informuje indický server The Times of India, Hazaremu se nakonec povedlo s policií dojednat, že zde po dobu 15 dnů bude možné na známém náměstí Ramlila Ground oficiálně protestovat formou hladovky a vyjádřit tak nesouhlas s dosavadním postupem vlády. Parlament by měl také projednat protikorupční návrh, který představili právě zástupci občanských aktivistů.

V České republice se demonstrace či hladovky proti korupci nenosí. Pořád se necháme uchlácholit předvolebními sliby, které po pár týdnech vezmou za své. Není čas na změnu? Možná by taková procházka po Staroměstském náměstí s hladovějícími aktivisty  pohnula svědomím některých politiků. I když to je asi příliš optimistická představa. V této oblasti by stejně v Česku „sytý hladovému nevěřil“.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...