Lidovky.cz

Hladoví Číňané v Česku: Na řadě jsou Karlovy Vary

Evropa

  9:50
Hlad čínských investorů po nemovitostech v Česku neutuchá. Poté, co nakoupili v Praze památkově chráněné paláce či několik luxusních vil, obrátili dle informací LN pozornost ke Karlovým Varům. A rovnou k ikonickému Grandhotelu Pupp. Pro společnost CEFC, aktuálního tahouna čínské nákupní jízdy po Česku, má tento krok logiku.

Komu teď patří Pupp? Slavný karlovarský hotel letos v tichosti změnil hlavního akcionáře. foto: Lidové noviny

Společnost CEFC už je zprostředkovaně napojena na karlovarský filmový festival. A zájem Číňanů o nejznámější české lázeňské město výrazně roste. Skončí v jejich rukou i ikona Karlových Varů – Grandhotel Pupp? „CEFC má určitě o Pupp zájem, ale v tomto případě je vyjednávání velmi komplikované,“ uvedl pro LN zdroj z blízkosti exministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který čínské investory v Česku zastupuje.

O zájmu Číňanů jsou přesvědčeni i minoritní akcionáři hotelu, kteří jsou ovšem právě tou komplikací v případné transakci

O zájmu Číňanů jsou přesvědčeni i minoritní akcionáři hotelu, kteří jsou ovšem právě tou komplikací v případné transakci. „My jsme přesvědčení, že to hlavní akcionář chce prodat a už příliš nezáleží na tom komu. Pan Tvrdík byl osobně i s tím hlavním Číňanem z CEFC (prezident společnosti Čchan Čchao-tuo – pozn. red.) dva dny v Karlových Varech, jednu noc strávili v Puppu, to jsme si ověřovali. Součástí toho měla být i prohlídka hotelu, takže opravdu k něčemu došlo,“ potvrdil informace LN jeden z držitelů menšinových podílů pod podmínkou anonymity.

Pupp už letos majitele změnil

Samotný hotel zájem Číňanů nepopírá, ale prohlídku prostor relativizuje. „Nebyla to prohlídka hotelu, ale zasedání smíšené Česko-čínské obchodní komory, která se v Karlových Varech schází přibližně čtyřikrát do roka,“ uvedl mediální zástupce Puppu Marek Pražák.

S kým konkrétně o koupi hotelu Číňané vyjednávají, není zřejmé. Pupp totiž letos v tichosti podle zjištění LN změnil hlavního akcionáře. Tím byla podle poslední výroční zprávy za loňský rok s více než 67 procenty švýcarská banka M. M. Warburg Bank Schweiz. „Banka již akciový podíl nedrží,“ sdělil ovšem LN mluvčí skupiny M. M. Warburg Martin Wehrle. Na letošní valné hromadě se pak hlavní akcionář neukázal.

S kým konkrétně o koupi hotelu Číňané vyjednávají, není zřejmé. Pupp totiž letos v tichosti podle zjištění LN změnil hlavního akcionáře.

„Víme, že současný hlavní akcionář dělá všechno pro to, aby se dostal k 90 procentům akcií základního kapitálu, pravděpodobně z toho důvodu, aby minoritní akcionáře vytěsnili. Chybí jim ale zhruba 15 procent akcií. Těch minoritářů jsou přitom stovky, každý má jeden nebo dva kusy akcií a oni nejsou schopni se k tomu dostat. Nechce se jim přitom dělat dražbu akcií, protože by někdo mohl cenu vyšroubovat výš,“ popisuje situaci okolo vlastnictví hotelu již citovaný menšinový akcionář.

A do podniku se vzdorujícími minoritáři by se CEFC moc nechtělo. Může to být tak první obchod, u kterého Číňané narazí. Díky nákupu, který uskutečnili už v minulosti, ale již s Karlovými Vary propojeni jsou. A to konkrétně s mezinárodním filmovým festivalem, jehož zahájení vždy probíhá právě v Puppu. Jedním z hlavních partnerů je již poslední tři sezony skupina Pivovary Lobkowicz. A pro festival ztělesňovaný především Jiřím Bartoškou vaří Lobkowicz i speciální piva.

Nákupní zářijová horečka

Spolumajitelem pivovarnické skupiny se CEFC stala díky bezmála dvoumiliardové transakci po letošní návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně zkraje září. Bezmála 80procentní podíl v pivovarech koupila společnost Lapasan. A v ní drží Číňané 70procentní podíl.

Přečtěte si rovněž článek Když Číňané nakupují v Česku ve velkém.

Kromě toho nasypala CEFC peníze také třeba do fotbalové Slavie, v níž ovládá nově téměř 60 procent. Se skoro 40 procenty šel do obchodu s Číňany pak miliardář Jiří Šimáně. V jím ovládané letecké společnosti Travel Service ostatně CEFC zakoupila v rámci této nákupní horečky už desetiprocentní spoluúčast s opcí na bezmála 50procentní balík akcií.

Navíc se čekají další nákupy čínských firem v Česku...

Kromě toho se CEFC rozšoupla na realitním trhu v Praze. Odkoupila od skupiny CPI miliardáře Radovana Vítka skvost secesní architektury v pražské ulici Na Příkopě – budovu bývalé Živnobanky. Kromě toho si pořídili i památkově chráněný Martinický palác na Hradčanech a několik vil v Praze. Naposled luxusní objekt s rozsáhlým pozemkem v Rooseveltově ulici v pražské Bubenči.

Navíc se čekají další nákupy čínských firem v Česku. „CEFC není vrcholem čínských investic, ale začátkem snahy vybudovat z Prahy finanční a technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu, tak jako Londýn chce být světovým finančním centrem pro Čínu a Berlín vstupní branou Číny do Evropské unie,“ uvedl před časem Tvrdík.

Lázně sázejí na Číňany

Do lázeňského města přijelo v druhém čtvrtletí meziročně o 24 procent Číňanů více. Zatím však využívají primárně hotelové služby a do lázeňských procedur se příliš nepouštějí.

Ostatně vztahy s říší středu aktuálně na své cestě utužuje premiér Bohuslav Sobotka. Minulou středu měl třeba přednášku na Pekingské univerzitě. Při jednáních se věnoval hlavně spolupráci ve zdravotnictví a také třeba bankovnictví. Minulé pondělí pak po jednání s českým ministerským předsedou potvrdila letecká společnost China Eastern, že příští rok zřídí přímou linku mezi Šanghají a Prahou. Bude to už tak druhé letecké spojení Číny a Česka. Od letošního září mezi Pekingem a Prahou létají aerolinky Hainan Airlines.

To je mimochodem důležitá zpráva i pro Karlovy Vary. Ty totiž stále více sázejí na čínskou klientelu, která má nahradit slábnoucí zájem dosud dominantních Rusů. „Teď se rýsuje šance získat hosty z jiných zemí a docílit mnohem pestřejšího portfolia klientely. A v Číně roste astronomickou řadou počet vydávaných víz,“ konstatoval před časem karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Čísla mu dávají za pravdu. Do lázeňského města přijelo v druhém čtvrtletí meziročně o 24 procent Číňanů více. Zatím však využívají primárně hotelové služby a do lázeňských procedur se příliš nepouštějí. To chtějí tamní provozovatelé změnit.

Kdo ovládá Pupp, ovládá Vary

Historie slavného Grandhotelu Pupp, který zvlášť v posledních letech platí za jeden ze symbolů karlovarského filmového festivalu, trvá už přes tři sta let. A i když se v poslední době dění okolo významné stavby podstatně zrychluje, vždycky šlo o epicentrum karlovarských událostí. Za jeho vznikem přitom stál obyčejný český cukrář.

Pomalu zrozený sen

Jan Jiří Pop, později přejmenovaný na Johanna Georga Puppa, měl to štěstí, že se do Karlových Varů dobře přiženil. Společně se svou ženou postupně odkoupili budovu Českého sálu, kterou tu nechal o několik dekád dříve vystavět Andreas Becher. Sen se rodil pomalu. Známou fasádu dostala stavba teprve na přelomu 19. a 20. století, když slavní rakouští architekti Fellner a Helmer přestavěli několik objektů na velký komplex.

Není těžké jmenovat mnohé slavné osobnosti, které za stovky let v Grandhotelu Pupp přenocovaly. Ten měl tu čest hostit například Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Napoleona Bonaparte a samozřejmě moderní celebrity jako Michaela Douglase nebo Johna Travoltu.

Nejasné vlastnictví

Potomci původních majitelů, ač jich po světě chodí hned několik, neměli po revoluci o své dědictví zájem. A tak přišla privatizace. Ještě v devadesátých letech se k vlastnictví komplexu hlásili podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček, známí ze sklářsko-porcelánského byznysu. Od pádu IPB, která jejich aktivity financovala, ale z orgánů hotelu zmizeli. Kdo ho vlastní dnes, není jasné.

Přitom nejde jen o stavbu v hodnotě přes jednu miliardu, která jim patří. Grandhotel Pupp je totiž jedním ze dvou zakladatelů nadace karlovarského filmového festivalu (tím druhým stále zůstává město Karlovy Vary). A právě ta drží práva k pořádání slavného filmového svátku a vlastní jeho ochranné známky. Hotel je tak nejen epicentrem filmového festivalu, ale zároveň jeho neuralgickým bodem. Kdo ovládá hotel, ovládá Vary.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.