Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Historik Šebek: Kardinál se konečně dočkal satisfakce

  14:29
Silně lidsky na mne působil moment, kdy Beranova rakev opouštěla kapli římské koleje za zvuku české státní hymny. Byl jsem dojat, přiznává církevní historik Jaroslav Šebek z Akademie věd ČR. Podle něj lze převoz Beranových ostatků srovnat s gesty papežů směřujících k rehabilitaci Jana Husa.

Z baziliky Panny Marie v areálu pražského Strahovského kláštera vyšlo smuteční procesí s ostatky kardinála Josefa Berana. foto: ČTK

Když v katedrále hovořil kardinál Dominik Duka, vybavil jsem si zase jinou scénu, která je důležitá. A to bylo vystoupení kardinála Tomáška v listopadu 1989, kdy pronesl legendární slova: „Já a katolická církev stojíme na straně národa.“ Říká v rozhovoru historik Jaroslav Šebek.

LIDOVÉ NOVINY: V čem je událost převezení ostatků kardinála Berana do vlasti pro historiky tak důležitá? A jak vás osobně zasáhla?

ŠEBEK: Zaujala mne i z toho hlediska, že historikům se mockrát nepoštěstí být u velkých dějinných událostí. Nyní jsem měl možnost být přímo v Římě, u toho, když byly Beranovy ostatky vyzdviženy z hrobky svatopetrské baziliky. Bylo to velmi silné. Viděl jsem, že se do jisté míry uzavírá jedna kapitola naší historie, ta část, jež byla spojena s nuceným exilem Josefa Berana. Prožíval jsem i jisté déj`a vu, neboť znám fotografie ze 17. května 1969, kdy za umírajícím Josefem Beranem přijel papež Pavel VI. A dá se říci, že v koleji Nepomucenum, když jsem na témže místě viděl vozy s vládní delegací, jsem si uvědomil, že jsem svědkem opravdu výjimečné chvíle, kdy se kardinál konečně dočkal satisfakce.

LIDOVÉ NOVINY: Dá se takovýto moment připodobnit k nějakým jiným událostem z českých dějin?

ŠEBEK: Rozhodně bych to nesrovnával s translací (převozem) nějakého těla; důležitý byl například návrat ostatků skladatele Bohuslava Martinů do tehdejšího Československa v roce 1979. Ale z církevního hlediska jsou, myslím, na stejné úrovni velká gesta papežů – Jana Pavla II. a hlavně Františka před třemi lety – k rehabilitaci odkazu mistra Jana Husa. Přirovnal bych to k tomu i proto, že se právě Josef Beran zásadně zasloužil o obnovení diskuse o rehabilitaci a objektivní pohled na Jana Husa díky tomu, že tuto otázku zmínil roku 1965 na II. vatikánském koncilu.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte sobotní mši v pražském chrámu sv. Víta?

Rozhodně bych to nesrovnával s translací (převozem) nějakého těla; důležitý byl například návrat ostatků skladatele Bohuslava Martinů do tehdejšího Československa v roce 1979. Ale z církevního hlediska jsou, myslím, na stejné úrovni velká gesta papežů – Jana Pavla II. a hlavně Františka před třemi lety – k rehabilitaci odkazu mistra Jana Husa.

ŠEBEK: Když v katedrále hovořil kardinál Dominik Duka, vybavil jsem si zase jinou scénu, která je důležitá. A to bylo vystoupení kardinála Tomáška v listopadu 1989, kdy pronesl legendární slova: „Já a katolická církev stojíme na straně národa.“ Tak i nyní se kardinál Duka jasně vyslovil proti nárůstu komunistického vlivu na mocenské rozhodování. Ta atmosféra mi přišla podobná. A překvapilo mne, jak mohutný aplaus plnou svatovítskou katedrálou zněl.

LIDOVÉ NOVINY: Jako historik se zabýváte též nástupem totality. Co říkáte tomu, že český prezident dal přednost sjezdu KSČM?

ŠEBEK: Musím říci, že jsem nakonec docela ocenil, když tam z úst Miloše Zemana zazněly i věty, aby komunisté učinili sebereflexi; že to nebyl žádný vítězný, ale prohraný únor 1948. Je dobře, že to pan prezident řekl. Současně nerozumím tomu, proč tak usiluje o to, aby komunisté byli těmi, o koho se bude případná nová vláda opírat. Jak jsem slyšel reakce některých komunistů na to, co řekli Zeman i Duka, je vidět, že se žádná sebereflexe asi konat nebude...

LIDOVÉ NOVINY: V katedrále byli někteří ministři a předsedové stran. Neměl tam s nimi být i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)?

ŠEBEK: Škoda to je. Pozitivně mne překvapil projev předsedy Senátu Milana Štěcha, jenž o Beranovi hovořil jako o jedné z největších osobností našich dějin... Z toho je vidět, že i různými ideovými tábory byl Beran teď, když se vrátil do vlasti, přijímán, a je škoda, že se premiér nijak neúčastnil.

Rozhovor vyšel v Lidových novinách dne 23. dubna 2018.