Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hejtman Jiří Zimola: Média situaci dramatizují. ČSSD není v rozkolu!

  21:15

„Vratislav Mynář a Bohuslav Sobotka by se měli sejít a znovu poměřit stisk svých rukou,“ zastává se jihočeský politik svého předsedy.

foto: © ČTKČeská pozice

Od lidí blízkých hlavě státu jsme zaznamenali názor, že Miloš Zeman by v ČSSD potřeboval silnějšího spojence než Michala Haška – třeba prý Jeronýma Tejce či Jiřího Zimolu. Druhý ze jmenovaných, jihočeský hejtman, ovšem není typem politika-střelce, který by se bezhlavě pouštěl do riskantních akcí. Když v březnu na sjezdu strany usoudil, že by bylo výhodné udržet pozice ve stínové vládě, stáhl svou kandidaturu na funkci místopředsedy strany, podpořil na tento post plzeňského hejtmana Milana Chovance a získal pozici stínového ministra pro místní rozvoj.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI potvrzuje Zimola pověst politika, jemuž jsou bližší taktická řešení a diplomatické vyjadřování, zcela jasnému přihlášení k některému z proudů v ČSSD se obratně vyhýbá.

ČESKÁ POZICE: Máte názorově, politicky či lidsky blíže k Bohuslavu Sobotkovi, nebo Michalu Haškovi?

ZIMOLA: Obou stranických kolegů si jako politiků velice vážím a jsem přesvědčen, že všichni sdílíme stejný cíl, kterým je přivést sociální demokracii v příštích volbách k vládě. Nikdy jsem nebyl zastáncem onoho mediálního rozdělování sociální demokracie na „Sobotkovce“ a „Haškovce“. Já jsem v prvé řadě sociální demokrat a mým cílem je prosazování a naplňování sociálnědemokratického programu.

ČESKÁ POZICE: Jste ovšem znám jako sympatizant Miloše Zemana. Co vás na něm imponuje? Co by měl podle vás od něho šéf Sobotka okoukat, a co naopak nikoliv?

ZIMOLA: Miloše Zemana považuji za skvělého politika a velkou osobnost. Jako předseda sociální demokracie a premiér naší země za sebou zanechal velký kus práce, na který naše strana může navazovat. Domnívám se však, že pro politika je důležité najít svůj vlastní „styl“ a nikoli kopírovat někoho jiného. Do srovnávání bych se proto nerad pouštěl.

ČESKÁ POZICE: Radíte se v rámci své politické kariéry s prezidentem? Dojížděl jste za ním na konzultace ještě v době jeho chalupářství na Vysočině? Chodíte za ním na Hrad?

ZIMOLA: S Milošem Zemanem se určitě neradím, a to ani nyní, ani v minulosti, i když si jeho názorů velmi vážím. S prezidentem jsem se setkal jako hejtman Jihočeského kraje společně s dalšími zástupci Asociace krajů a na schůzce jsme především rozebírali situaci v krajích a regionální témata.

Vždy jsem byl a vždy budu sociálním demokratem

ČESKÁ POZICE: Dokázal byste si představit, kdyby prezidentovi sympatizanti byli ve straně přitlačeni do kouta, že byste ČSSD opustil a přešel do SPOZ? Jaký je váš názor na tuto stranu?

ZIMOLA: Nedomnívám se, že situace, kterou tady naznačujete, by reálně nastala. Jsme strana rozumných lidí a rozdílné názory na určitá témata určitě nejsou překážkou toho, abychom nemohli společně jako strana fungovat a prosazovat společný program. Vždy jsem byl a vždy budu sociálním demokratem.

Asi by se oba pánové  měli sejít a znovu poměřit stisk svých rukou

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o vyjadřování bývalého předsedy SPOZ a dnes prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který se otevřeně pustil do předsedy vaší strany a posmíval se mu za „nepevný“ stisk ruky alias politickou slabost? Měl jste chuť se svého předsedy zastat či se za něho porvat?

ZIMOLA: Nikdy jsem nebyl příznivcem „vyřizování si účtů“ přes média a pokud se k tomu někdo uchyluje, ukazuje to mnohem víc o něm samém. Asi by se oba pánové  měli sejít a znovu poměřit stisk svých rukou.

ČESKÁ POZICE: Připadá mi, že v médiích se o situaci uvnitř strany píše možná až příliš dramaticky, že reálně situace mezi Sobotkovým a Haškovým táborem není tak vyostřená, respektive že pan předseda má situaci vcelku pod kontrolou...

ZIMOLA: V žádné straně neexistuje stoprocentní shoda názorů úplně na všem, stejně tomu je i v sociální demokracii. Ale máte pravdu, že média situaci přílišně dramatizují, určitě naše strana není v nějaké fázi rozkolu. Myslím, že některá média fabulováním pseudovnitrostranických sporů řeší nedostatek jiných témat, kterými by plnila svůj obsah.

ČESKÁ POZICE: Existuje riziko, že Miloš Zeman jako jeden z „tatíčků“ sociální demokracie v první polovině 90. let chce nyní stranu opanovat skrze své loajální politiky?

ZIMOLA: Určitě se nedomnívám, že by se prezident Zeman snažil sociální demokracii opanovat. Je nepopiratelným faktem, že Miloš Zeman má k sociální demokracii blízko, to samozřejmě nelze vhledem k minulosti, která je spolu váže, popřít, ale považuji za naprosto mylné tvrzení, že by se systematicky snažil posilovat svůj vliv dovnitř sociální demokracie, usiloval o její štěpení a vytváření „zemanovského křídla“.

ČESKÁ POZICE: Mezi poslanci jsem zaslechl názor, že Michal Hašek coby Zemanova spojka do sociální demokracie je slabý, že prezident by měl vsadit spíše na vás nebo Jeronýma Tejce. Dokážete si takovou roli představit?

ZIMOLA: I poslanci jsou jen lidé a i oni mají právo být někdy unaveni. Jiné zdůvodnění této spekulace mne nenapadá.

Rusnokova vláda je schopná a kompetentní!

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte dosavadní postup Bohuslava Sobotky při vyjednáváních o případné podpoře či nepodpoře vlády Jiřího Rusnoka?

ZIMOLA: S některými výroky pana předsedy jsem nesouhlasil a otevřeně jsem to přiznal, když jihočeská ČSSD vyslovila svůj nesouhlas s výzvou, aby členové ČSSD, kteří přijali místo v úřednické vládě, vystoupili ze strany. Ale i přes tyto názorové rozdíly nepochybuji, že sociální demokracie je naprosto jednotná v postoji, že současnou politickou situaci nejlépe vyřeší rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb.

Podmínky, za jakých by ČSSD podpořila vládu, by měly být známé počátkem srpna

ČESKÁ POZICE: Jak na vás působilo, když se v médiích objevilo, že podmínky ČSSD pro podporu vlády sdělil Jiřímu Rusnokovi nikoli předseda, ale statutární místopředseda strany?

ZIMOLA: To, že Michal Hašek sdělil Jiřímu Rusnokovi podmínky ČSSD, byla interpretace médií. Sám Michal Hašek vysvětlil, že s premiérem Rusnokem jednal z pozice předsedy Asociace krajů ČR a trojice podmínek byla jeho osobním názorem, nikoliv oficiálním postojem strany. Podmínky, na kterých strana stále pracuje, by měly být známé počátkem srpna.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám nesmyslná jedna z podmínek, že výměnou za podporu vlády Rusnokův kabinet zařídí předčasné volby? Vždyť vláda nemá ani sto hlasů ve sněmovně, natož 120, aby mohla být dolní komora rozpuštěna…

ZIMOLA: Jakou má nebo nemá vláda skutečnou podporu, je zatím ve fázi vyjednávání a já bych se nerad pouštěl do spekulací. Až dojde na skutečné hlasování, pak se teprve ukáže. Stále ale trvám na tom, že jediné řešení současné situace spočívá v rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. A pokud podpora Rusnokovy vlády je k tomu cestou, pak jsem pro, abychom se jí vydali.

Pokud budou naše podmínky splněny, domnívám se, že by ČSSD vládu podpořit měla

ČESKÁ POZICE: Měla by ČSSD Rusnokovu vládu podpořit? Jaké by z toho plynuly pro vaši stranu výhody? Nemůže populární Zemanova vláda před volbami ČSSD oslabit a vzít ji z plachet opoziční vítr? Jaké je ideální řešení pro ČSSD?

ZIMOLA: Určitě nikdo nemůže očekávat, že bychom podpořili vládu, která ve svém programovém prohlášení půjde proti našemu sociálnědemokratickému programu. Budeme určitě požadovat splnění základních priorit. Pokud budou naše podmínky splněny, domnívám se, že by ČSSD vládu podpořit měla. Nevím, zda vládu nazývat slovem populární, když ani neměla šanci se o „popularitu“ pořádně poprat, to může ukázat jen čas. Ale musím říct, že na základě jednání se členy vlády, které vedla Asociace krajů, mohu už nyní prohlásit, že vládu vnímám jako kompetentní a schopnou vykonávat svoji funkci. To ovšem nic nemění na věci, že úřednickou vládu považuji pouze za přechodný stupeň vedoucí k předčasným volbám.

Opoziční hlasy mohou klidně stačit, důležité bude, zda to bude nadpoloviční většina přítomných poslanců

ČESKÁ POZICE: Uvědomujete si, že pokud vláda důvěru sněmovny získá, bude opírat o přeběhlíky a de facto zrádce pravicových stran (opoziční strany momentálně mají jen 91 hlasů)?

ZIMOLA: Samozřejmě vláda nebude mít jednoduchou pozici. Nebude legitimní vládou vzešlou z voleb, ale určitě je lepší variantou pro občany, než návrat vlády ODS, TOP 09 a přeběhlíků od Věcí veřejných, tedy osob, které si říkají LIDEM. A ještě k důvěře: opoziční hlasy mohou klidně stačit, důležité bude, zda to bude nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Fischer je problém

ČESKÁ POZICE: Jaký na vás dělá dojem fakt, že Jan Fischer před prezidentskými volbami sympatizoval spíše s Karlem Schwarzenbergem, ale před druhým kolem poněkud překvapivě podpořil Miloše Zemana? Nepřipadá vám jeho účast ve vládě jako odměna za tuto podporu?

ZIMOLA: Považuji takovouto konstrukci za pouhou mediální snahu „hledat něco, kde nic není“. V prvním kole pánové Fischer a Schwarzenberg stáli proti sobě jako soupeři, tak o nějakém velkém sympatizování bych asi nehovořil. To, že ve druhém kole podpořil Miloše Zemana, bylo jeho volbou a určitě v té době o nějakých nabídkách postů ve vládě nemohla být řeč.

Určitě není v zájmu naší země, aby v čele resortu financí stál člověk, který bude spojován s podivným a neprůhledným financováním své kampaně

ČESKÁ POZICE: Jaké podmínky směrem k Rusnokově vládě byste definoval? Je pro vás účast Jana Fischera v kabinetu nepřekročitelnou překážkou? Chtěl byste se dozvědět, proč a za co Fischerovi na účet poslal – den před jmenováním vlády – dva miliony korun David Sivor, důchodce žijící v Izraeli, jehož syn je význačný developer?

ZIMOLA: Podmínky podpory Rusnokovy vlády budou předmětem široké stranické diskuze. Já sám jsem odeslal okresním organizacím požadavek, aby se k vládě vyjádřily, názor řadových členů, ale i našich sympatizantů a voličů je pro mě velice důležitý. Takže určitě nezáleží jen na mně. Podmínky by pak měly vycházet z široké vnitrostranické shody. Kauza Jana Fischera ohledně náhlého splacení dluhů z kampaně může být komplikací, ovšem nechci předjímat, jak se strana k této záležitosti postaví. Určitě však není v zájmu naší země, aby v čele resortu financí stál člověk, který bude spojován s podivným a neprůhledným financováním své kampaně.

ČESKÁ POZICE: Měla by podle vás Rusnokova vláda rozhodovat o zásadních věcech typu dostavba jaderné elektrárny Temelín?

ZIMOLA: Domnívám se, že role úřednické vlády by měla spočívat především v nastolení určité stability v zemi, nikoliv v dělání velkých a do jisté míry kontroverzních rozhodnutí. Co se týče konkrétně Temelína, dle nejnovějších vyjádření společnosti ČEZ se rozhodnutí o dostavbě odkládá do doby, než bude schválena státní energetická koncepce. Tudíž o Temelínu by měla rozhodovat již vláda vzešlá z řádných voleb. Zároveň i prezident Zeman ujišťoval, že rozhodování této vlády o Temelínu není na pořadu dne.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí tří exposlanců z pravomoci orgánů činných v trestním řízení?

ZIMOLA: Nepřísluší mi komentovat rozhodnutí snad nezávislého soudu. Jako politik jeho rozhodnutí respektuji. Nejsem vzděláním právník, abych se mohl pouštět do odborných polemik nad výkladem Ústavy. To mi ovšem nemůže bránit mít na věc svůj jednoduchý občanský názor. A s přihlédnutím k němu jsem smutný z takového výkladu Ústavy, kdy soud v podstatě připustil nepostihnutelnost jakéhokoli trestného činu, provedeného poslanci na půdě Sněmovny. Třeba i vraždy, bude-li chápána jako poslancův „projev“.

Co možná ublížilo Zimolovi, pomohlo sociální demokracii

ČESKÁ POZICE: Když se zpětně ohlédnete za rokem 2011 a kauzou „jihočeská losovačka“, na kolik zbrzdila či nabourala vaši politickou kariéru? Nebýt toho, už byste zřejmě byl v nejvyšším vedení strany…?

ZIMOLA: Opravdu? Zaprvé kauza údajně zmanipulovaných výběrových řízení je stále v šetření policie a nikde, s výjimkou tradičních „spřátelených“ médií, jsem nezaznamenal, že by se na tom snad měl podílet kdokoli z politického vedení kraje. Možná je to jen takové přání otcem myšlenky. A zadruhé: ač jsem měl z několika krajů nominace na funkci místopředsedy, dobrovolně jsem se na sjezdu kandidatury vzdal ve prospěch hejtmanského kolegy Milana Chovance z Plzeňského kraje. Jsem přesvědčen, že to bylo rozumné rozhodnutí, které možná ublížilo Zimolovi, ale velmi pomohlo sociální demokracii.

ČESKÁ POZICE: Jaký je váš vztah s politickým podnikatelem Pavlem Dlouhým? Spekuluje se, jaký vliv měl či má na politický život váš či bývalého ministra průmyslu Martina Kuby.

ZIMOLA: Od počátků působení v hejtmanském křesle o sobě podobné řeči slyším. Je signifikantní, že je rozšiřují ti, kteří jsou v Dlouhého restauraci U Huberta stálými hosty a poslušně čekají, až si na ně domácí pán udělá čas. Moje vztahy s Pavlem Dlouhým jsou přísně vymezeny na vztahy hejtmana a předsedy krajské agrární komory, kteří spolu musí řešit problematiku jihočeského zemědělství. Na vztahy jiných se musíte ptát jinde.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...