Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hazardní ráj v Česku skončí

  9:24
Vláda schválila balík zákonů, jež přiškrtí herní byznys. Daň z hazardu poskočí z 20 na 35 procent a nově bude rovněž zavedena herní přestávka: po dvou hodinách si bude muset hráč udělat 15minutovou pauzu. Herní byznys ale v Česku neskončí; i vládní dokument totiž počítá jen s 11procentním smrsknutím trhu.

Hazard (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Lidé na dávkách nebudou moci prohnat příspěvky, které jim dává na přežití stát, štěrbinou hracích automatů. Peníze v blikajících bednách také nebudou moci končit takovou rychlostí jako dnes. A v hospodách se hrát nebude už vůbec.

To jsou některé změny, jež přinese nová regulace hazardu, kterou v balíku tří zákonů na konci července schválila vláda. Loterijním firmám pak stát také rázněji ukousne z peněz, které zbývají po vyplacení výher sázejícím.

Premiér Bohuslav Sobotka si pochvaluje, že tím vláda plní své programové prohlášení. Spokojené jsou i organizace bojující proti hazardu.

„Končí dosavadní eldorádo,“ uvedl šéf českého Transparency International David Ondračka.

Vrátila se povinná pauza

Vláda na svém zasedání ještě návrh ministerstva financí zpřísnila, což bojovníky s gamblerstvím uspokojilo. Vrátila se tak původně vypuštěná povinná pauza při hraní na automatech. Po dvou hodinách si bude muset hráč dát čtvrt hodiny pauzu. Na začátku přitom resort vedený Andrejem Babišem plánoval, že to bude již po hodině. Konkrétně toto opatření loterijním firmám extrémně vadilo.

Že hazard dosud přílišnou regulací netrpěl, přiznávají i ti, kteří z něj žijí.

„Je to, jako by vám v hospodě po třetím pivu řekli, že vám další nenalijou, dokud si nedáte přestávku,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro LN senátor Ivo Valenta, majitel předního hráče na trhu holdingu Synot.

Že ovšem hazard dosud přílišnou regulací netrpěl, přiznávají i ti, kteří z něj žijí. „Když zde bylo prostředí bezmála regulace prosté, pak každý krok k větší regulaci bude někomu nahrávat a někomu ne,“ řekl LN v reakci na výtky, že některé kroky v tažení proti hernímu byznysu mohou nahrávat kasinům, Tomáš Kment, prezident asociace českých kasin.

Protihazardní aktivisté nicméně plánují, že se pokusí ještě v parlamentu některé parametry zákona zpřísnit.

Plán: tři miliardy navíc

Největší bolestí pro loterijní firmy je daňová část včera schválených zákonů. Dnes si stát bere ze sumy, která je rozdílem mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami, 20 procent. Až potom firmy hradí náklady a daně ze zisku. Od roku 2017, kdy by měla nová regulace vstoupit v platnost, to bude 25 až 35 procent, podle rizikovosti dané hry.

Resort financí si v důvodové zprávě naplánoval, že díky tomu vybere ročně na hazardu zhruba o tři miliardy navíc oproti dnešním více než sedmi miliardám.

Resort financí si v důvodové zprávě naplánoval, že díky tomu vybere ročně na hazardu zhruba o tři miliardy navíc oproti dnešním více než sedmi miliardám. Upravuje přitom přerozdělení těchto peněz mezi státem a obcemi tak, že obce by si neměly pohoršit a nadále mít „svých“ pět miliard. Co se vybere navíc, skončí ve státní kase.

Problém u tohoto propočtu ovšem je, že vládní materiál téměř nepočítá s tím, že se trh kvůli přísnější regulaci smrskne. Respektive čeká, že se zmenší jen málo. Důvodová zpráva říká, že asi o 11 procent. I tak šlo ale ministerstvo trochu do sebe. V první verzi dokumentu si slibovalo výběr vyšší o pět až šest miliard. Po zapracování opatření na včerejším zasedání vlády bude výnos ještě o miliardu nižší.

Jenže ani nový výpočet nezahrnuje další faktory, které s hazardem zahýbají. Třeba pražská primátorka Adriana Krnáčová oznámila, že hazardu vyhlásí nulovou toleranci. Podle její vize, kterou má projednat radnice v září, to znamená, že v Praze už nedostane povolení žádná nová herna a staré, kterých je dnes na tři sta, dožijí do dvou let. Hraní bude povolené pak jen ve 23 kasinech, která budou smět být jen v luxusních hotelích. Plus jedna výjimka – ještě jedno kasino bude moci roztáčet ruletu na ruzyňském letišti. To by ovšem byl podstatný zásah do daňového výběru – z loňských 7,5 miliardy korun byla zhruba jedna miliarda právě z Prahy.

Sportovci dostali příslib

Jednání se ještě točila kolem peněz, které dnes loterijní firmy díky daňové výjimce posílají na sport přes Český olympijský výbor. Tomu část hazardních společností může poslat čtvrtinu svého předepsaného odvodu. Vloni to bylo 444 milionů korun. Tuto výjimku novela zruší.

Po posledních jednání ale musel Andrej Babiš slíbit, že školství navýší rozpočet o adekvátní částku, která půjde na sportování mládeže.

Po posledních jednání ale musel Andrej Babiš slíbit, že školství navýší rozpočet o adekvátní částku, která půjde na sportování mládeže. ČOV si tak přímý odvod užije naposledy příští rok, kdy bude zřejmě vyšší než těch 400 milionů. Než totiž vstoupí v platnost včera probírané zákony, měla by platit přechodná novela z pera poslance Jana Volného, která pro příští rok dělá s hazardem jediné – zvedá odvod z příjmů ze hry na 25 procent z dnešních dvaceti. Sněmovnou už prvním čtením prošla.

Vláda poslala do dalšího legislativního projednávání ještě jednu normu související s hazardem. Novelu lidoveckého poslance Jana Bartoška, která slaďuje českou legislativu s evropskou. Kromě jiného více zapojuje obce do povolovacího řízení pro provozování hazardu už od počátku, což by mělo přinést větší jistotu i podnikatelům.

Autor: