Lidovky.cz

Hazardní kolečko Petra Vrzáně

  14:03

Do konce roku působil Petr Vrzáň ve státním dozoru nad loteriemi. Teď jedná o tom, že by byl mluvčím sdružení provozovatelů hazardu Spelos.

Pokud při pokerovém turnaji vyhrajete hru, aniž byste měli nejvyšší kombinaci karet, porušíte loterijní zákon. Tak alespoň vykládá vládní novelu zákona Asociace českého pokeru. foto: © ReutersČeská pozice

Petr Vrzáň kdysi působil jako manažer v kasinu, za Topolánka se stal šéfem státního dozoru nad loteriemi. Koncem roku ministerstvo financí zrušilo oddělení, ve kterém měl jako jeho vedoucí vliv na loterijní legislativu a kontrolu hazardu v Česku. Vrzáň byl rovněž zástupcem ředitele Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karla Korynty. Nyní dostal lano od sdružení provozovatelů hazardu Spelos. Rozhodovat o jeho angažmá by se mělo v nejbližších týdnech.

Dle zdrojů ČESKÉ POZICE z hazardního trhu rozhodli zástupci Spelosu (vznikl před rokem z iniciativy Synot Tipu z impéria Ivo Valenty a sdružuje dvacítku provozovatelů centrálních loterijních systémů v zemi) o jmenování Vrzáně svým mluvčím již tento týden. Na informaci ČESKÉ POZICE Vrzáň reagoval: „Zatím to není pravda, mé angažmá ve Spelosu je v jednání. Rozhodovat by se mělo v nejbližších týdnech.“

Ministerstvo financí koncem roku zrušilo metodické, kontrolní a analytické oddělení na odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriem. Dle Vrzáně, jenž tím přišel o post vedoucího tohoto oddělení, byla tímto krokem ministerstva „zrušena kontrola nad loteriemi“.

„Oddělení, na němž Vrzáň působil, jsme zrušili v rámci zeštíhlovacích úkolů ministra financí. Z jeho části vzniklo oddělení právní,“ vysvětluje náměstek ministra financí Tomáš Zídek, pod nějž odbor státního dozoru nad loteriemi spadá. Ministerstvo nicméně dle Zídka předpokládá, že v návaznosti na nový zákon o finančních úřadech a přerozdělení kompetencí v rámci státního dozoru přejde otázka metodik a povolování pod nové finanční ředitelství. „Z tohoto důvodu už vytváříme strukturu, která bude mít podobu budoucího řešení státního dozoru,“ dodává Zídek.

Střet zájmů? Nikoliv.

Vraťme se k Vrzáňovi. Není jeho případné angažmá ve sdružení loterijních firem střetem zájmů? „Nabídka nepřišla proto, že končím na ministerstvu, ale protože se Spelos údajně rozhodl řešit personální zastoupení ve svém čele. Myslím si ale, že pracovat v takovém profesním sdružení není přechod na druhou stranu. Loteriím se navíc věnuji poměrně dlouho, již od dob, kdy jsem býval poslancem,“ říká Vrzáň, který v minulosti působil rovněž v manažerské pozici v jednom z kasin sítě Happy Day Antonína Šimka. Poslancem byl za Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa, v jejímž čele stál Miroslav Sládek.

Přesto zůstává otázkou, zda by Vrzáň svým přestupem na druhou stranu nezpochybnil své dosavadní působení v odboru, jehož úkolem je zejména příprava loterijních zákonů a regulace hazardu v zemi. A jemuž také v minulosti šéfoval. „Samozřejmě to není úplně jednoduché. Státní úředník by podle všeho neměl dělat minimálně po dobu tří měsíců v branži, ve které byl státním úředníkem. Ale zákon o státní službě tohle snad vyloženě nezakazuje,“ domnívá se Zídek.

Oficiálně v čele Spelosu nicméně Vrzáň nemůže působit minimálně do 1. února, odkdy by mu měla dle informací ČESKÉ POZICE běžet výpovědní lhůta. Spelos také musí ukončit poměr s dosavadním mluvčím Jiřím Hrabovským. Ten byl již údajně odvolán.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.