Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hašek a Tejc odcházejí do stínu, z něhož lépe odstřelí Sobotku

  23:17

Své rezignace na stranické funkce účastníci lánské schůzky zabalili do volebního debaklu. Aneb slyš, Sobotko, teď je řada na tobě!

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Dva povolební týdny se namísto tradičních vyjednávání o možné vládě nesly v duchu rozkolu u „nevítěze“ voleb. Lánská schůzka vrcholných sociálních demokratů v čele s Michalem Haškem u prezidenta těsně po sečtení výsledků, které pro ČSSD znamenaly nečekaný debakl, překryla bezmála veškeré jiné politické dění. Nejhůř z frašky kolem utajované schůzky vyšel Hašek, který nepokrytě lhal, když tvrdil, že nebyla.

V pátek, po až příliš dlouhém váhání, pak Hašek skutečně odstoupil z funkce statutárního místopředsedy strany, když jej k tomu vyzvala ať už přímo či nepřímo řada krajských organizací. Hejtmanem Jihomoravského kraje či poslancem, abychom jmenovali jen nejdůležitější z jeho kumulovaného funkcionářského balíku, ale zůstává. Spolu s ním se „kál“ i Jeroným Tejc, jenž se vzdal čerstvě nabytého postu šéfa klubu sociálnědemokratických poslanců.

Hrozba poslaneckou neposlušností

Ve společném prohlášení ale již nebyla ani stopa studu, že vrcholní politici „strany s nejdelší tradicí v zemi“ klamali veřejnost. „Chceme stabilizovat situaci v ČSSD, umožnit vznik vlády, kterou tato republika potřebuje a zastavit štvavou kampaň, které jsme byli vystaveni,“ zaznělo například z jejich úst. A hned útočili rovněž na předsedu Bohuslava Sobotku, který „ve vedení nesnese odlišné názory“. Zároveň skrytě pohrozili poslaneckou neposlušností, když uvedli, že budou ve sněmovně hlasovat pro věci, které „jsou v souladu s programem ČSSD“. Tedy nikoliv případně dohodnutým koaličním programem, který se nyní „puči se ubránivší“ předseda pokusí vyjednat především s hnutím ANO a KDU-ČSL.Ve společném prohlášení již nebyla ani stopa studu, že vrcholní politici „strany s nejdelší tradicí v zemi“ klamali veřejnost

Právě z této hrozby by měl Bohuslav Sobotka znervóznět nejvíce. Ta totiž věstí především, že nemůže případným koaličním partnerům garantovat 50 poslaneckých hlasů své strany stoprocentně. Ta také říká, jdeme z vedení, ale okopávat ti kotníky, Slávku, budeme nadále. A ze stínu, kam jsi nás vykázal, to bude mnohem účinnější. Sdělení o potenciální nejednotnosti poslaneckého klubu ČSSD by nemělo uniknout ANO a KDU-ČSL.

Je zřejmě jen otázkou času, kdy na Sobotku, jehož postavení ve straně je bezmála stejně vratké jako těsně po volbách, vypluje nějaké dlouho připravované kompro. Anebo nastane jednodušší varianta. Prezident Miloš Zeman jej přece jen nakonec, po ustavení Poslanecké sněmovny (což může trvat i několik týdnů), pověří sestavováním vlády a pozůstatky „pučistů“ již zařídí, aby důvěru Sobotkův kabinet nedostal.

Slovo za slovem z pátečního prohlášení je varováním pro předsedu: „Abychom umožnili Bohuslavu Sobotkovi plně uplatnit mandát předsedy a osobní zodpovědnost za fungování vlády, rozhodli jsme se k dnešnímu dni rezignovat na své funkce ve vedení ČSSD,“ řekl Hašek. Aneb až Slávku sám zpackáš vládu, taky půjdeš. „Loajalita nesmí znamenat rezignaci na vlastní názor a právo jej vyslovit,“ pokračoval Hašek. Zapomeň, Slávku, že ti dáme pokoj, zní překlad. A zatímco ty budeš mít plné ruce práce, my bez funkcí se můžeme soustředit na ostrou kritiku.

Odstupte, Chovanče a Zaorálku

Už s tím ostatně začali: Sobotka nerespektuje demokratické rozhodnutí předsednictva, které jej dvoutřetinovou většinou vyzvalo k odstoupení. A stejně tak nerespektuje, když v tajné volbě demokraticky dvoutřetinovou většinou zvolili noví poslanci za svého šéfa Tejce. Navíc budou „pučisté“ nadále připomínat to, že Sobotka na rozdíl od nich nepřijal osobní zodpovědnost za výsledek voleb.

Touto mantrou se zaklínal Zdeněk Škormach, když ve čtvrtečním Hyde Parku České televize oznámil svou vlastní rezignaci na místopředsednickou funkci ve straně (místopředsedou Senátu samozřejmě zůstal). Lánská schůzka je podle něj jen mediální bublina a hysterie, ale on jako zodpovědný politik vyvozuje tyto důsledky z volebního debaklu, kdy ČSSD namísto očekávaných 30 získala s bídou 20 procent hlasů.Sobotka by si po odstranění svých „nepřátel“ z vedení ČSSD měl začít psát svůj vlastní rezignační projev

Tím se „pučisté“ pokusili přehrát kartu neschopnosti vyvodit osobní následky z výsledku voleb na zbytky sociálnědemokratického vedení. Hašek v projevu vyzval k rezignacím i další místopředsedy strany. Milana Chovance, který jako první z účastníků večeře v Lánech schůzku vyzradil, jako člověka zodpovědného za kampaň, a hlasitého kritika „prezidentových hostů“ Lubomíra Zaorálka, protože ten měl na starosti přípravu programu. Výzva k odstoupení předsedy zatím ale nezazněla.

Jen pro pořádek dodejme, že Chovanec svou rezignaci nabídl a Sobotka ji odmítl. Poslední z lánských návštěvníků, jihočeský hejtman Jiří Zimola, vysoké stranické funkce opustil již v minulém týdnu. Tím si mimochodem zajistil mnohem větší šance na brzký návrat do nejvyšších pater politiky, protože se přece „zachoval jako chlap“.

Bohuslav Sobotka, který v posledních dnech trval na odstoupení všech, kteří proti němu osnovali „spiknutí“, by dnes slavit neměl. Dosáhl sice svého, ale tím si zajistil ve straně mnohem silnější opozici, než by potřeboval. Měl ukázat trochu více shovívavosti třeba k Jeronýmu Tejcovi. Takto by si měl začít pomalu připravovat svůj vlastní rezignační projev.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.