Handrkování o Sazku, díl miliontý první

Penta chce stopnout tendr na prodej loterijní firmy, PPF nesouhlasí. Pravidla výběrového řízení prověří vrchní státní zastupitelství.

Aktualizováno. Penta nevzdává boj o Sazku. Spolu se spřízněnou skupinou E-Invest vyzvala členy věřitelského výboru zkrachovalé loterijní společnosti, aby zastavili prodej podniku ve výběrovém řízení, případně změnili jeho podmínky tak, aby garantovaly všechny zásady insolvenčního zákona. Vůči tomu se ohradila konkurenční skupina PPF, která podporuje „rychlý a průhledný tendr, v němž zvítězí nejvyšší nabídka doložená složenými finančními prostředky“.

Na pravidla výběrového řízení se chce podle MF Dnes zaměřit také vrchní státní zastupitelství. „Případem Sazky se zabýváme od začátku. Proto se chceme podívat i na podmínky prodeje Sazky mimo dražbu tak, jak je schválil insolvenční soudce,“ uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Podle informací deníku se státnímu zástupci příliš nezdají tvrdé podmínky pro případné uchazeče.

Penta s E-Investem jsou zastánci prodeje Sazky ve veřejné dražbě. Tvrdí, že nastavení podmínek tendru, který vyhlásil insolvenční správce Josef Cupka, zvýhodňuje skupiny PPF a KKCG. Pokud se podmínky tendru nezmění, Penta se jej údajně přímo ani nepřímo nezúčastní a příští týden představí svoji nabídku na koupi Sazky, aby ji bylo možné porovnat s nabídkami ostatních zájemců.

Výběrové řízení považuje Penta za pochybné a netransparentní a dění kolem Sazky dokonce nedávno přirovnala k praktikám takzvané konkurzní mafie. Investiční skupina kritizuje například Cupkovo rozhodnutí, podle nějž se má půlmiliardová kauce pro účast v tendru skládat na účet J&T Banky. Skupina J&T je totiž propojena s PPF, a to přes Energetický a průmyslový holding.

„Dochází k omezení účasti ve výběrovém řízení a následně k umělému snížení kupní ceny, které bude ve výběrovém řízení dosaženo, a tím k poškození všech přihlášených věřitelů dlužníka,“ dodala Penta. Problém je v tom, že PPF spolu s KKCG věřitelský výbor ovládají, a těžko tedy konkurenční skupině vyhoví.

PPF: Jde o zdržovací taktiku

Podle PPF má konkurz svá zákonná pravidla, „která se neřídí mediálními prezentacemi ani sliby“. „Chápeme, že pro Pentu by nejlepším scénářem bylo vyhrát ve výběrovém řízení a následně ‚naprosto neočekávaně‘ nezískat souhlas antimonopolního úřadu, anebo nezískat financování, umrtvit prodej na dalších šest měsíců a mezitím získat 30 procent loterijního trhu pro sebe. To je však cesta k výraznému poškození všech věřitelů Sazky. Taková cesta je pro nás nepřijatelná“, říká Kamil Ziegler, šéf Sazka týmu ve skupině PPF a člen věřitelského výboru loterijní firmy.

O vítězi výběrového řízení, který by měl být znám zhruba za měsíc, má rozhodovat cena. Zájemci musejí předem složit jistinu půl miliardy korun a poté doručit správci závaznou finanční nabídku, včetně potvrzení o složení celé nabízené částky na speciálním vázaném bankovním účtu, a také podepsanou kupní smlouvu.

Vítěz musí ještě získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, případně kompetentních evropských orgánů. Souhlasné stanovisko úřadu musí doložit do pěti měsíců ode dne, kdy bude zveřejněn výsledek výběrového řízení. Pokud souhlas nezíská, bude muset zaplatit smluvní pokutu 1,5 miliardy Kč. Celé výběrové řízení by se pak opakovalo.

ČSTV kope do Hušáka i Cupky

Kolem Sazky se ale dějí i další věci. Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), největšího akcionáře loterijní firmy, ve středu rozhodl, že podá trestní oznámení na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka i na jejího insolvenčního správce Josefa Cupku. Důvodem je údajné porušení povinností při správě cizího majetku.

Trestní oznámení na Hušáka se týká stažení odvolání proti konkurzu společnosti bez vědomí a souhlasu ČSTV. Hušák svůj krok, jenž vedl k potvrzení konkurzu, vysvětlil úmyslem ukončit insolvenční řízení, které by za dané situace nemohlo vést k dříve prosazované reorganizaci podniku.

Trestní oznámení na Cupku zase souvisí s tím, že 19. července se nemohla uskutečnit valná hromada Sazky, protože někteří akcionáři neměli k dispozici své akcie, jež byly uložené v trezoru sídle Sazky a nedostali k nim přístup.

Shrnutí klíčových událostí kolem Sazky si přečte v článku: Rozhodnuto: Sazka je v konkurzu