Lidovky.cz

Hamáček: Hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program

  9:39
„Součástí naší strategie do budoucna je přesvědčit ty voliče, kteří odešli, že jsme předvídatelní, zatímco u ANO nevědí, jestli se za rok zase nevrátí do středopravých pozic a nenechá levicové voliče na holičkách,“ říká v rozhovoru první místopředseda sněmovny a nový šéf ČSSD Jan Hamáček.

Hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program, tvrdí Jan Hamáček. ČSSD prý proto nemůže být totální opozicí vůči menšinové vládě ANO. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Buď budeme ve vládě, anebo v opozici,“ říká v rozhovoru první místopředseda sněmovny a nový šéf ČSSD Jan Hamáček. Jednání s hnutím ANO je prý pro jeho stranu příležitost. Rozštěpení poslaneckého klubu ČSSD v případě dohody o vzniku vlády s účastí ČSSD nepředpokládá. Pokud členové strany ve vnitrostranickém hlasování takovou dohodu schválí, předseda strany očekává, že to poslanecký klub bude respektovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je atmosféra ve straně, když srovnáte situaci před a po sjezdu?

HAMÁČEK: Situace v sociální demokracii se prozatím uklidnila, nové vedení teď může stranu začít vracet do formy. Ale čeká nás strašně moc práce a času máme strašně málo. Pro mě sjezd splnil očekávání, ve svém projevu jsem vyzýval, aby se oba proudy ve straně spojily.

Volba mé osoby je podle mého signálem, že strana má zájem se sjednotit, a volba Jiřího Zimoly to jenom potvrdila, protože on je viditelným představitelem tradičního proudu. Těším se na spolupráci s ním, komunikujeme spolu a děláme všechno pro to, abychom ČSSD posunuli dopředu, a samozřejmě čekáme na pokračování sjezdu, který dovolí kompletní vedení.

Volba mé osoby je podle mého signálem, že strana má zájem se sjednotit, a volba Jiřího Zimoly (statutárního místopředsedy – pozn. red.) to jenom potvrdila, protože on je viditelným představitelem tradičního proudu. Těším se na spolupráci s ním, komunikujeme spolu a děláme všechno pro to, abychom ČSSD posunuli dopředu, a samozřejmě čekáme na pokračování sjezdu, který dovolí kompletní vedení.

LIDOVÉ NOVINY: V období do pokračování sjezdu bude důležité, kam se pohnou jednání o vládě. Vy jste na sjezdu prosadil měkčí variantu usnesení, která přímo nevylučuje vládní spolupráci s trestně stíhanou osobou. Jaké jsou vaše cíle, co si přejete říci straníkům, až se zase sejdete?

HAMÁČEK: Ideální varianta je, že se zásadně posuneme ve vyjednávání s ANO a dalšími partnery. Sjezd stanovil jasné podmínky pro zahájení jednání a jsem rád, že delegáti rozhodli, že chceme jednat, to jsem i navrhoval. Druhá alternativa by byla říci, že zůstáváme rovnou v opozici, že jednat nebudeme. Byl jsem pro jednání, protože mám pocit, že je to pro sociální demokracii příležitost. Zahájení jednání ale automaticky neznamená vstup do vlády. Pokud nebudeme schopni prosadit naše programové priority, pak ve vládě nebudeme.

LIDOVÉ NOVINY: Je ve vaší ideální variantě vláda bez Andreje Babiše?

Sjezd jasně řekl, že účast obviněného politika ve vládě je zásadní problém, vyzvali jsme hnutí ANO, aby takové lidi do vlády nenavrhovali. Je to věc, se kterou jdeme na jednání.

HAMÁČEK: Sjezd jasně řekl, že účast obviněného politika ve vládě je zásadní problém, vyzvali jsme hnutí ANO, aby takové lidi do vlády nenavrhovali. Je to věc, se kterou jdeme na jednání.

LIDOVÉ NOVINY: Jedno kolo už máte za sebou. Řekli jste, že nyní se budete bavit o programu, nikoliv personáliích. Co když se dohodnete na programu a premiér v demisi řekne, že chce být ve vládě? Nebylo by pak sebevraždou pro vaši stranu, kdyby z jednání odstoupila? ANO by totiž mohlo prosazovat váš program, ale bez vás...

HAMÁČEK: Nebylo by rozumné přes média odkrývat celou naši vyjednávací taktiku, se kterou do jednání společně s Jirkou Zimolou jdeme. Nejdříve je třeba si vyříkat, jestli v programové rovině jsme spolu vůbec schopni spolupracovat. Hnutí ANO například říká, že chce navyšovat důchody, to je pro sociální demokracii priorita, a jsme v tom tedy ve shodě. V minulé koaliční vládě ale nebyli ministři z hnutí ANO vždy nakloněni navyšování důchodů. Pokud ale opravdu platí, že chtějí důchody zvedat, pro ČSSD je to příležitost, jak pomoci důchodcům.

Je důležité, aby ČSSD ve vládě byla přímo zastoupena, to je ta nejspolehlivější pojistka, že naše programové priority budou prosazeny. Pokud se dohodneme, pak je tu ale jedna zásadní věc, totiž že o tom, zda za dohodnutých podmínek do vlády vstoupíme, rozhodne členská základna ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Přes to nejede vlak.

Proto je důležité, aby ČSSD ve vládě byla přímo zastoupena, to je ta nejspolehlivější pojistka, že naše programové priority budou prosazeny. Pokud se dohodneme, pak je tu ale jedna zásadní věc, totiž že o tom, zda za dohodnutých podmínek do vlády vstoupíme, rozhodne členská základna ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Přes to nejede vlak.

LIDOVÉ NOVINY: Dokážete si reálně představit, že se něco takového může stát? Už je čtyři měsíce po volbách.

HAMÁČEK: To je, ale reálná jednání začínají až teď. První kolo byla jednání pouze pro forma, hnutí ANO seriózně nejednalo, hlavním cílem pokusu bylo ustavit menšinovou vládu. Ve chvíli, kdy pokus získat ve sněmovně důvěru ztroskotal, se teprve začalo seriózně hovořit. Ze strany ANO vůči sociální demokracii byla jednání velmi rychle zastavena a čekalo se na sjezd.

LIDOVÉ NOVINY: Hlavní brzda celého procesu je osoba Babiše, to se shodneme?

HAMÁČEK: Shodneme a já věřím, že to takto pochopí i hnutí ANO.

LIDOVÉ NOVINY: Předmětem kompromisu by mohlo být i ustoupení od podmínky neúčasti obviněných osob?

Pokud by hnutí ANO chtělo ustavit vládu na půdorysu jich, KSČM a SPD, má k tomu možnost, ta koalice už ukázala svoji funkčnost během ustavení Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že taková vláda tu není, usuzuji, že ANO ji nechce a preferuje jinou cestu. Pak by ale mělo respektovat pozice potenciálních partnerů.

HAMÁČEK: Nechci předbíhat, je jisté, že jednání nebudou jednoduchá. Vstupujeme do nich sebevědomě, je nám jasné, že pokud by hnutí ANO chtělo ustavit vládu na půdorysu jich, KSČM a SPD, má k tomu možnost, ta koalice už ukázala svoji funkčnost během ustavení Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že taková vláda tu není, usuzuji, že ANO ji nechce a preferuje jinou cestu. Pak by ale mělo respektovat pozice potenciálních partnerů.

LIDOVÉ NOVINY: Když jsme spolu mluvili před sjezdem, uvedl jste, že kdyby hrozilo naplnění vlády ANO opřené o KSČM s SPD, umíte si představit, že by ČSSD zkusila situaci zachránit a volila ze dvou zel to menší. Tedy raději stíhaný Babiš opřený o demokratické strany než stíhaný Babiš s podporou extremistů.

HAMÁČEK: To jsou možné scénáře, zatím nejsou na stole. Nechci o nich nyní spekulovat a znovu říkám: pokud ANO chce postavit koalici s SPD a KSČM, mohou to udělat zítra a sociální demokracie nebude mít šanci tomu zabránit. Pokud ANO takovou vládu nechce, my jsme připraveni. A ještě jednu věc zopakuji: o naší účasti ve vládě za vyjednaných podmínek nakonec rozhodne členská základna ČSSD.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby vám Babiš řekl, já v té vládě prostě budu, prásknete mu dveřmi?

Rozhodně nebudeme práskat dveřmi. Budeme diskutovat, a pokud se ukáže, že jednání nikam nevedou, můžeme je kdykoliv ukončit. Uvidíme, jak k tomu přistoupí hnutí ANO.

HAMÁČEK: Rozhodně nebudeme práskat dveřmi. Budeme diskutovat, a pokud se ukáže, že jednání nikam nevedou, můžeme je kdykoliv ukončit. Uvidíme, jak k tomu přistoupí hnutí ANO.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je nálada v členské základně? Milan Chovanec, neúspěšný kandidát na předsedu ČSSD, vystupoval rázně proti vládě s Babišem, kdežto vy i Zimola jste byli pro vládu s hnutím ANO.

HAMÁČEK: Když se podíváme na výsledky sjezdu, alternativa nejednat a jít rovnou do opozice, personifikovaná Milanem Chovancem, dostala něco málo přes sto hlasů a alternativa jednat zvítězila. Současně ale máme s některými věcmi zásadní problém.

LIDOVÉ NOVINY: Co vám na Babišovi vadí víc? Že je trestně stíhaný, nebo že je vedený jako agent StB?

HAMÁČEK: Obojí je problém, nicméně o tom, že Andrej Babiš nemá čisté lustrační osvědčení, jsme věděli, už když jsme s ním vstupovali do vlády poprvé pod premiérem Bohuslavem Sobotkou, ani tehdy ho nebyl schopen předložit. Ačkoliv to všichni věděli, vláda jinak postavit nešla, osvědčení po něm tedy nikdo nežádal. V takové situaci už byl ministrem, takže za větší komplikaci považuji trestní stíhání.

LIDOVÉ NOVINY: Na sjezdu ČSSD vystoupil Miloš Zeman a mimo jiné řekl, že pobyt v opozici by podle něho byl pro stranu likvidační a přinesl by jí pád pod pět procent.

Když se podíváme na výsledky sjezdu, alternativa nejednat a jít rovnou do opozice, personifikovaná Milanem Chovancem, dostala něco málo přes sto hlasů a alternativa jednat zvítězila

HAMÁČEK: Na to jsem také upozorňoval. Velmi poctivě a otevřeně jsem delegátům sdělil svůj názor na působení v opozici a možnost účastnit se na vládě. Na opozici pokládám za hlavní problém to, že kdybychom byli v opozici vůči menšinové vládě hnutí ANO, nemohli bychom být totální opozici, jelikož hnutí ANO do značné míry vytunelovalo náš program.

Často bychom byli nuceni hlasovat s vládou, což by nás odlišovalo od pravicové opozice, ale současně by nás voliči vnímali jako součást jednoho pytle s TOP 09 a ODS. Pro našeho voliče by naše pozice pak mohla být velmi nečitelná.

LIDOVÉ NOVINY: Zeman také doporučil, aby ČSSD vládu jen tolerovala výměnou za náměstky.

HAMÁČEK: To je věc, o které bych s Milošem Zemanem rád mluvil, protože s ním v tomto směru nesouhlasím. Obecně zastávám názor, že tolerance menšinové vlády znamená vystavení bianko šeku. Jakmile vláda získá důvěru, řadu věcí řeší na úrovni exekutivy, to znamená sama bez vlivu parlamentu.

Obecně zastávám názor, že tolerance menšinové vlády znamená vystavení bianko šeku. Jakmile vláda získá důvěru, řadu věcí řeší na úrovni exekutivy, to znamená sama bez vlivu parlamentu.

Nerozumím tomu, jak to pan prezident s požadavky na náměstky ministrů myslel. Ze své definice a vzhledem ke služebnímu zákonu by to museli být političtí náměstci, odborné náměstky není možné politicky nominovat. A pamatuji si výroky pana prezidenta, v nichž politické náměstky označil de facto za zbytečné.

LIDOVÉ NOVINY: Babiš zmínil, že by konstrukce vlády mohla stát jako menšinový kabinet hnutí ANO, v němž by byli politici z ČSSD, ale bez koalice.

HAMÁČEK: Objeví se ještě řada variant, více či méně realistických, ale nerad bych komentoval každý nápad, který se objeví ve sdělovacích prostředcích. Nemá cenu, abychom se vzájemně překvapovali prostřednictvím novin s tím, jak všelijak by to mohlo být. Ale můj postoj je takový, že buď budeme ve vládě, anebo v opozici.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké resorty byste si přál vyjednat pro ČSSD? S ohledem na programové cíle strany.

HAMÁČEK: Nechci hovořit o konkrétních resortech, takhle daleko určitě nejsme. Obecně chci říci, že pokud bychom se tak daleko dostali, musí to být ministerstva, která nám umožní prosazovat náš volební program. Hodně se spekulovalo, že mám zájem o ministerstvo obrany. Jakkoli vnímám jeho důležitost pro bezpečnost státu, z hlediska prosazování sociálnědemokratického programu rozhodně není prioritou.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby se rýsovalo, že vznikne vláda s účastí ČSSD, můžete vyloučit rozštěpení poslaneckého klubu?

Hodně se spekulovalo, že mám zájem o ministerstvo obrany. Jakkoli vnímám jeho důležitost pro bezpečnost státu, z hlediska prosazování sociálnědemokratického programu rozhodně není prioritou.

HAMÁČEK: Vycházím z toho, že klíčovým momentem je vnitrostranické hlasování, tam budou mít všichni členové možnost se vyjádřit, co člen, to hlas. Pokud členové dohodu schválí, očekávám, že to poslanecký klub bude respektovat.

LIDOVÉ NOVINY: Má ČSSD ještě šanci uspět v boji o voliče proti populistickým stranám?

HAMÁČEK: Hnutí ANO velmi umně manévruje, není programově ukotveno. Řada voličů ANO z roku 2013 hnutí už loni nevolila, protože se ANO zásadně posunulo doleva. Tehdy působilo jako středopravý projekt, nyní je středolevý. I podle našich analýz velká část voličů ČSSD a KSČM přešla k hnutí ANO.

Součástí naší strategie do budoucna bude přesvědčit právě ty voliče, kteří odešli, že u nás mají jistotu, jsme předvídatelní, zatímco u ANO nevědí, jestli se za rok zase nevrátí do středopravých pozic a nenechá levicové voliče na holičkách. To ČSSD nikdy neudělá.

LIDOVÉ NOVINY: Ale podíváme-li se na ANO, SPD, Piráty, berou vám některá témata. Co s tím chcete dělat?

My náš program chceme opravdu prosazovat a realizovat. Věřím, že činy, pokud budou dobře komunikované, jsou více než témata psaná do šuplíku.

HAMÁČEK: Hnutí ANO pro středové voliče zatím nic moc neudělalo, pouze slibovalo. Piráti o účasti ve vládě, kde by mohli pro voliče něco udělat, nechtějí ani jednat, těžko tak mohou v opozici svoje témata přetavit v konkrétní činy. My náš program chceme opravdu prosazovat a realizovat. Věřím, že činy, pokud budou dobře komunikované, jsou více než témata psaná do šuplíku.

LIDOVÉ NOVINY: Preference hnutí ANO ale rostou.

HAMÁČEK: Lidé mají nějaká očekávání a zatím věří tomu, co ANO říká. Otázka je, jestli to splní. Budeme pečlivě sledovat, jak hnutí ANO plní svoje sliby.Některé ani splnitelné nejsou, protože ANO se zásadně odmítá podívat na příjmovou stránku rozpočtu. Upozorňoval jsem na to, že odsud odtékají stovky miliard do zahraničí; kdybychom tu udrželi alespoň část těch peněz, můžeme je použít na starobní penze nebo investice do infrastruktury. Hnutí ANO o tom odmítá diskutovat a mě by zajímalo, kde chce na svoje sliby vzít peníze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.