Lidovky.cz

Haider je passé, ať žije Haiderová!

Evropa

  15:47

Vzniká nová politická dynastie? Dcera někdejšího rakouského populisty číslo jedna je lídrem kandidátky BZÖ pro evropské volby.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ARCHIV, REUTERSČeská pozice

Nová generace populistů nastupuje! Otcové-patriarchové bohužel neměli syny, ale nevadí, pošleme do boje ženy! Předvoj tvoří Francie. Už před třemi lety se vedení tamní Národní fronty (FN) ujala dcera jejího zakladatele Marine Le Penová. A vede si úspěšně! Podaří se v jejích stopách vykročit i Ulrike, starší ze dvou dcer nejslavnějšího rakouského buřiče Jörga Haidera?

Moment, žádný spěch. Menší země, menší cíle. Ulrike, plným jménem Haiderová-Querciaová, se zatím stává jen lídrem kandidátky pro evropské volby. A ani její Strana pro budoucnost Rakouska (BZÖ) není právě velký šlágr. O celostátní podpoře čtvrtiny voličů, kterou se v nových průzkumech chlubí francouzská Národní fronta, si může nechat jen zdát. BZÖ skočila loni před branami vídeňského parlamentu a v domovských Korutanech, někdejší Haiderově nedobytné pevnosti, spadla její podpora ze 45 procent v roce 2009 na pouhou sedminu. Zejména díky tomu, že se rozštěpila při vypořádávání „vládcovy“ pozůstalosti.

Muž, který kolem přelomu století zaměstnával celou Evropskou unii a provokoval kontakty se Saddámem Husajnem či Muammarem Kaddáfím, po sobě zanechal skutečně nevábně zapáchající politické smetiště. Skoro pět let trvalo Korutanům, než se jím zvládly prohrabat. „Systém Haider“ zahrnoval ilegální mnohamilionové toky do stranické pokladny ze zemské banky Hypo Alpe Adria i do soukromých kapes, obchodování s rakouským občanstvím pro zámožné Rusy, mrhání veřejných peněz a klientelismus nebývalých rozměrů. Za desetiletí v čele spolkové země toho charismatický Haider, svého času neomezený vůdce a strážce tradičních národních a rodinných hodnot, stihl opravdu dost. Nádavkem se v roce 2008 zabil při řízení auta poté, co se opil v jenom ze svých oblíbených gay barů.Současná tvář Evropy se Ulrike Haiderové nelíbí, euro se prý už nedá zachránit a celá Evropská unie potřebuje zásadní reformy

Dá se na tak pochybné dědictví navázat a doufat, že jméno Haider zase jednou zapůsobí jako magické zaklínadlo? Sedmatřicetiletá Ulrike, která se pyšní dvěma doktorskými tituly a v Římě vyučuje ústavní právo, doufá, že ano. Jejím cílem je získat alespoň jeden mandát v Evropském parlamentu, a obhájit tím stejný výsledek BZÖ z evropských voleb před pěti lety. Nebude to úplně jednoduché – BZÖ musí kvůli své malé aktuální podpoře nejdříve nasbírat 2600 podpisů, aby vůbec mohla do volebního klání vstoupit. A navíc je na rakouské pravicově-populistické scéně už poněkud přehuštěno. Jasně jí dominuje mladistvý šéf FPÖ Heinz-Christian Strache, mezi jehož nejoblíbenější témata patří kritika Bruselu.

Tou chce (jak jinak) zaujmout i Ulrike Haiderová, která sama sebe popisuje jako „zapálenou Evropanku“ z „generace Erasmus“, která z integrace silně profitovala. Současná tvář Evropy se jí nelíbí, euro se prý už nedá zachránit a celá unie potřebuje zásadní reformy. A proč se rozhodla kvůli nejisté kandidatuře opustit svůj dosavadní pohodlný životní rytmus? „Možná mám přece jen politiku také trochu v krvi,“ říká. A jedním dechem dodává, že by také ráda bránila politický odkaz svého otce a některé věci „napravila“. Mimo jiné nevěří tomu, že působení Jörga Haidera mělo na Korutany devastující vliv a že zahynul tak, jak se oficiálně tvrdí. Přesvědčí o tom i ostatní?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.