Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hackeři čínské armády prý útočí na americké koncerny

USA

  16:25

Studie americké bezpečnostní agentury uvádí 141 kyberútoků Šanghajské skupiny. Většina byla poprvé propojena s čínskou armádní jednotkou.

Velké společnosti v USA řadu let trápí spolek hackerů známý jako Šanghajská skupina. Dle studie americké bezpečnostní agentury Mandiant, která bude zveřejněna dnes, v úterý 19. února, hackeři jednají na přímý příkaz tajuplné čínské armádní jednotky s číselným označením 61398. Stopy vedou k nenápadné budově na periferii Šanghaje.

Centrála světové kyberkriminality má dvanáct podlaží a zvenku vypadá trochu jako z filmu Věry Chytilové Panelstory. Navzdory tomu 60stránková studie, ze které exkluzivně cituje dnešní web amerického deníku The New York Times, uvádí, že v tomto „chodovském“ paneláku sídlí útvar čínské armády a na západ vypouští jeden gigantický kyberútok za druhým. A navíc zřejmě objevila přímou spojitost mezi ní a Šanghajskou skupinou, která se v minulosti proslavila například hackerskými útoky na společnost Coca-Cola.

Na příkaz čínské armády

Rok od roku sílící kyberútoky se v nedávné době soustředily zejména na kritické části americké infrastruktury. Napadeny byly energetické společnosti, chemické podniky, telekomunikační firmy i vládní databáze. Útočníci získali mnoho dokumentů, prý až stovky terabytů dat, včetně například stavebních plánů, soudních spisů, informací o plánovaných fúzích či e-mailů. S hackery musela dokonce bojovat dokonce společnost, jež kontroluje zhruba 60 procent severoamerických ropo- a plynovodů.

Speciální jednotka čínské armády by prý mohla mít až několik tisíc počítačových odborníků ovládajících angličtinu

V uplynulých šesti letech bezpečnostní agentura Mandiant napočítala 141 kyberútoků Šanghajské skupiny, jejich skutečný počet však prý má být mnohem vyšší. Přitom zhruba 90 procent útoků se agentuře podařilo spojit právě s jednotkou 61398. Experti na počítačovou bezpečnost proto soudí, že hackerská skupina jedná na příkaz čínské armády.

„Je načase přiznat, že hrozba pochází z Číny. Chtěli jsme udělat vše pro to, aby byli bezpečnostní experti vybaveni a připraveni na účinný boj s touto hrozbou,“ uvádí se ve studii agentury Mandiant, která přitom není první, která hackerské útoky z Číny zjistila. Speciální jednotka čínské armády by prý mohla mít až několik tisíc počítačových odborníků ovládajících angličtinu.

Ostrá diplomatická slova

Čína považuje náplň práce armádního útvaru 61398 za státní tajemství a čínské ministerstvo obrany odmítá nést odpovědnost za hackerské útoky. „Je neprofesionální a nepodložené obviňovat bez nevyvratitelných důkazů čínskou armádu z kybernetických útoků ,“ uvedlo čínské ministerstvo obrany.

Bílý dům sice prohlásil, že studii bude detailně analyzovat, ale spojitost mezi hackery a čínskou armádou zatím odmítl potvrdit. Dle webu The New York Times by však měla zanedlouho zaznít ostrá slova na diplomatické úrovni.