Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

H-System: poslední šance pro poškozené

  9:39
Obvodní soud pro Prahu 2 začal minulý týden rozplétat dlouholetou kauzu vyvedení majetku tvůrce miliardového podvodu Petra Smetky. Zhruba tisíc podvedených v kauze H-System spojené s jedním z největších porevolučních podvodů má poslední šanci dostat se aspoň k části svých ztracených peněz.

Zakladatel vytunelovaného H-systému Petr Smetka foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Dáš milion, dostaneš dům nedaleko Prahy. Tomuto snu ztělesněném společností H-System před 22 lety propadla tisícovka lidí. A vzhledem k tomu, že jimi zaplacená miliarda se rozplynula v síti firem kolem zakladatele firmy Petra Smetky, je jméno firmy i synonymem jednoho z největších porevolučních podvodů.

Minulý týden začal Obvodní soud pro Prahu 2 rozplétat kauzu vyvádění majetku již před devíti lety odsouzeného Smetky. Vzhledem k 10milionové hodnotě pozemků v Rabyni u slapské přehrady, o něž se jedná, jde o poslední větší šanci podvedených klientů se alespoň k části zmizelých peněz dostat.

Právě tyto pozemky v minulosti získal podle policie podezřelým způsobem podnikatel Luděk Fabinger, který minulý týden stanul před soudem jako obviněný. Na základě důkazů shromážděných protikorupční jednotkou jej státní zástupce Boris Havel viní z poškozování věřitele. Jen tento bod obžaloby, pracující s použitím fiktivní směnky, připustila projednat soudkyně Daniela Reifová – související údajný zločin, kdy měl Fabinger podvodně nabýt pozemky, k hlavnímu líčení nepustila.

Přehazování pohledávky

„Použiji veškerých právních prostředků, aby byly oba body obžaloby, které úzce souvisejí, projednány,“ uvedl Boris Havel po jednání, při němž Fabinger odmítl vypovídat.

Princip celého podvodu, tak jak jej zmapovala protikorupční jednotka, je velmi komplikovaný a svou úlohu v něm hraje řetězec firem, které si mezi sebou postupovaly pohledávku údajně zajištěnou právě majetkem v Rabyni.

Princip celého podvodu, tak jak jej zmapovala protikorupční jednotka, je velmi komplikovaný a svou úlohu v něm hraje řetězec firem, které si mezi sebou postupovaly pohledávku údajně zajištěnou právě majetkem v Rabyni. LN se pokusily celý příběh rekonstruovat od začátku. V roce 1991 si Smetka na firmu SRI-Stavební činnost, realizace, investice, přes niž podnikal jako fyzická osoba, vzal u Komerční banky úvěr 17 milionů korun. Peníze měly sloužit na rekonstrukci rekreačního areálu v Rabyni. O rok později byl úvěr zajištěn právě nemovitostmi u Slap. V květnu 1995 krátce před splatností půjčky převedl Smetka dluh na společnost S.O.K., která rovněž patřila do konglomerátu jím ovládaných firem. V červnu 1998 byl na S.O.K. prohlášen konkurz a o měsíc později si svou pohledávku „Rabyně“ ve výši přesahující 11 milionů (část dluhu již byla splacena) přihlásila i Komerční banka. V listopadu téhož roku pak bankovní dům odprodal tuto pohledávku za pět milionů firmě Intermadera, jež opět patří do skupiny Smetkou ovládaných firem.

Zápletka začala v srpnu 1999. Smetka notářským zápisem prohlásil převod dluhu na S.O.K. za neplatný. Svůj dluh uznal vůči Intermadeře, a to 14,2 milionu (původních cca 11 milionů se navýšilo o úroky). V prosinci 1999 začalo Smetkovo stíhání kvůli podvodu na klientech H-Systemu a v červnu 2000 proto státní zástupce nechal obstavit jeho majetek včetně areálu v Rabyni.

Smetka stále ve vězení

Jenže mezitím skončil v roce 2000 konkurz na S.O.K., v němž Intermadera získala přibližně 4,5 milionu korun.

V konečné zprávě se konstatuje, že ohledně pohledávky ve výši 11,9 milionu (tedy té odkoupené od Komerční banky) byla Intermadera uspokojena ve výši 6,47665 procenta. Nehledě na to však na základě Smetkova přihlášení se k dluhu obchodovala Intermadera s pohledávkou dál a v roce 2002 ji přeprodala brněnské společnosti WBA. Ta pak v roce 2003 navrhla exekuci na rabyňský areál, ačkoliv na něm byla plomba státního zastupitelství. Obvodní soud pro Prahu 1 pak překvapivě exekuci nařídil.

V roce 2004 odsoudil Městský soud v Praze Smetku ke 12 letům vězení za podvod. O dva roky později verdikt potvrdil vrchní soud.

V roce 2004 odsoudil Městský soud v Praze Smetku ke 12 letům vězení za podvod. O dva roky později verdikt potvrdil vrchní soud. Za mřížemi je dodnes přes pokusy o předčasné propuštění. Prvoinstanční soud jej letos chtěl propustit, odvolací ale i kvůli „nedostatečné vůli nahradit škodu poškozeným“ tento krok zamítl.

Vraťme se k inkriminované pohledávce. Na podzim 2004, po prvoinstančním rozsudku nad Smetkou, změnila „rabyňská pohledávka“ opět majitele. WBA ji převedla na švýcarskou schránkovou společnost Artex Trade. Ta byla exekutorem Danielem Týčem vedena jako zajištěný věřitel. Dražba rabyňského areálu, z jejíhož výnosu měla být pohledávka splacena, byla ohlášena na prosinec 2005. Tehdy na scénu vstupuje realitní podnikatel Luděk Fabinger, jehož právník včera při procházení listinných důkazů stále opakoval, že o dosud popsaných krocích neměl jeho klient zdání.

Plán překazil až správce

Plán, který s Fabingerem měl dle policie domluvit sám Smetka, zněl: Fabinger vydraží lukrativní pozemky u Slap za přibližně 29 milionů a kromě toho od Artex Trade koupí pohledávku, která je pozemky jištěna, za zhruba 15 milionů. Takže peníze, které exekutor získá v dražbě, poputují na Fabingerův účet jako uspokojení pohledávky.

Stalo se. V listopadu 2005 ještě před nařízenou dražbou, byla postoupena pohledávka od Artex Trade firmě C.T.E. Broadcast, kterou řídila dnešní Fabingerova žena. V dražbě pak Fabinger za 29 milionů získal pozemky v Rabyni. Než byl ale dokonán plán, zasáhl insolvenční správce. Výtěžek z dražby obstavil.

V roce 2011 pak Vrchní soud v Praze označil pohledávku C. T. E. Broadcast, která i s příslušenstvím vyšplhala na hodnotu 45 milionů přihlášenou do insolvenčního řízení na Petra Smetku, za neoprávněnou. Opíral se přitom o fakt, že společnost Intermadera předtím, než začala se spornou pohledávkou obchodovat, ji uplatnila v konkurzu na firmu S.O.K. a tím uznala, že dlužníkem je S.O.K., a ne Petr Smetka. Od té doby je případ pohledávky na dovolání u Nejvyššího soudu.

Fabinger je tedy souzen jen za to, že se pokusil věřitele poškodit tím, že C.T.E přihlásila fiktivní pohledávku do insolvenčního řízení na Smetku. Soud má pokračovat 18. ledna.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha