Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Grant Evropské výzkumné rady získalo 24 českých vědců v cizině

Spočítat přesný počet českých vědců, kteří získali grant Evropské výzkumné rady mimo svou vlast, není snadné, za pomoci expertů Technologického centra Akademie věd však LN sestavily první přehled oceněných Čechů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 6. 2017 4:46
....

Mimochodem, to s tou nejmladší generací už je naprostá ujetost. Nikdy a nikde nebyla lepší příležitost pro mladé než v nových infrastrukturách z VaVpI. Postdoktorandské granty VpK byly úžasné a bylo ještě několik podobných výzev. Dostalo se i na zdaleka ne ty úplně nejlepší. Navíc jsou infrastruktury na venkově, kde se s rodinou dá sehnat slušné bydlení v pěkném prostředí.

Stačilo k takto získaným mladým "připárovat" ty, kdo umějí Horizon a ERC, a tito mladí mohli dalších 5 let žít z NPU II. Co na tomto MŠMT udělalo špatně? Udělalo co mohlo, nejvíce za proklínaného ministra Dobeše, To jen kamenné instituce nebraly a neberou své infrastruktury vážně, protože neberou vážně svou roli ve společnosti. Žijí svou vnitřní politikou a bojem o zachován statu quo. A lidé jako vy už v tom jedou tak dlouho, že mají pocit, že to je ten svět za který musí bojovat.

0 0
možnosti

Petr Svoboda

12. 6. 2017 9:44
Re: ....

... jsme u jadra. Mluvim o independent junior PIs a zacnete mluvit o postdoktorandskych grantech a o tom, jak mladi mohli zit z NPUII. Junior PI potrebuje:

- opravdu nezavislou pozici (to postdoc a cokoliv zavanejici inbreedingem neni).

- flexibilni a dostatecne financovani (v cem je problem navzdory rostoucimu objemu penez, co do systemu tece?)

- cas na vedu (ten jim mj. krade grantovy cyklus a byrokrati, co si nevazi jejich casu)

- funkcni mentoring (samolibe mazacke rady nepomuzou, jenom z nich casem udelaji stejne mazaky)

- lidi (k jejichz vyberu a vedeni potrebuji ten mentoring)

... nepiste mi, ze tohle vsechno davno existuje. Existuje to na papire, ale realne to dobre nefunguje. Vymysleji to tu totiz lidi s vlastni 20-30 let starou zkusenosti s tuzemskym zacatkem a ridi to shora bez plne zpetne vazby. Vytvorili jste system, ze ktereho profituji zabehnute laboratore ale ne ty, co zacinaji. A to, ze mlci a makaji zatimco ja si otviram hubu, neznamena, ze by se mnou nesouhlasili.

0 0
možnosti

10. 6. 2017 22:04
.....

Jo, pochopil jste to dobře.

Dokud nebudou dobré univerzity, nebude dobrá ani věda na Akademii věd a nebude dobrý ani stát. Když se mohla "obětovat" Roithová, mohl jste to udělat i vy. Čím víc by Vás/ nás bylo, tím spíš by se univerzity změnily a potažmo i Akademie věd, pokud by o ni někdo ještě stál. Takhle má smůlu celý stát a Bojdys odchází.

Ano, jste tím vinen svým, dost velkým, dílem i vy. Je to tak a to neokecáte. A nemáte si co stěžovat. Zato já si co stěžovat mám, v tom si notuji třeba s Michalem Šebkem. Vědci si za stav vědy mohou sami a kdokoliv, kdo chce něco dělat dobře, je vystaven kolektivní nenávisti jak v 50. letech.

Pokud jde o tažení proti Štysovi, tak za to prezidium pod vedením kandidáta Drahoše utratilo i dost peněz. Třeba za letenky do Bruselu. Nešlo o prospěch státu, ale o zájem Akademie věd.

O tom, že byste neměl předem daný obrázek, nemám iluze. Ale pokud je to pravda, pak je to tak, že jste se ani nesnažil pochopit, co je jádrem problému. Nebo si to jen nec

0 0
možnosti

10. 6. 2017 22:08
Re: .....

Nebo si to nechcete připustit.

Nebo nemáte schopnost podstatu problému pochopit, to bývá u vědců dost obvyklé. Kultura impakt faktorů za ta tři desetiletí vychovala lidi, kteří se pohybují po povrchu a dělají věci konformní s názorem komunity. Jinak to nejde, nikdo by to necitoval.

0 0
možnosti

Petr Svoboda

10. 6. 2017 15:00
SPF&TGU

Dalibore, ktere jedine ceske akademicke pracoviste ma kvalitni SPF chov a funkcni TGU? Pokud to chapu dobre, Vase rada by byla tam nechodit a jit misto toho reformovat univerzitu? Vy mate perverzne zabavne mentorske reci, to musim ocenit.

A co se tyce Vaseho obrazu, vite, ze nase e-mailova a internetova komunikace muze dolozit, ze jsem se ptal na Vase nazory a postoje. Zadny dlouholety akademicky funkcionar mi o Stysovi nic nenakecal. Neptal jsem se a nebylo potreba. Za obrazek, jaky o Vas mam, si muzete osobne ... ale co, prece Vas nebude trapit nazor jednoho smesneho biologa :-)

0 0
možnosti

10. 6. 2017 11:32
....

Oceňuji, že jste se už poučil a už mne explicitně nejmenujete.

Věda je veřejná služba a jen, když ji dobře vykonáváte, zasloužíte si své peníze. A na akademii věd ji nemůžete vykonávat dobře, protože ta se vyvinula tak, že slouží jen sama sobě. Proto jste měl jít na univerzitu jako, například, Petr Nachtigall a tam se snažit o nápravu. Věta "... co mi nabídla ..." byla zcela mimo mísu v situaci naší republiky v roce 1992, 1995 a, bohužel, je i nadále.

A to zejména kvůli lidem, kteří místo aby se zeptali - jako Michal Hocek, abych jmenoval - co tím bylo zamyšleno a co se dá dělat - si nechají od nějakých dlouholetých akademických funkcionářů nakecat, že ten Štys je naprostý debil a jeho cílem je jen ohrozit Akademii věd. Navíc kamarád toho Zemana.

Kdyby mne rektoři a AV tenkrát podpořili, dnes bychom měli tenure track a Bojdys by neodcházel.

0 0
možnosti

Petr Svoboda

5. 6. 2017 20:40
...

...

vsem gratuluju a drzim ve vyzkumu palce.

... ted, co odejde Bojdys, tak v CR ubyde dalsi ERC grant. To, ze je zdejsi prostredi

pro nadejne juniorske vedce demotivacni, je mezi juniorskymi vedci verejne

tajemstvi. Bylo to tak, uz kdyz jsem se vratil, je to tak i po deseti letech.

Pokud jste venku a premyslite o navratu, pokud se nevracite z rodinnych duvodu

a mate moznost neco delat v nejakem

normalnim akademickem prostredi, dobre asi to jeste rozmyslete a promluvte si s lidma, co tim prosli. Zvlast jaky to je dostavat sodu od GACRu a snaset mentorsky poucovani z minulyho stoleti ...

0 0
možnosti

Petr Svoboda

5. 6. 2017 20:41
Re: ...

... to formatovani je strasny, omlouvam se, ale nemuzu za to ... a stezovat si na zdejsi diskusni system je noseni drivi do lesa.

0 0
možnosti