Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Google a internet: orbitální koncepce

  12:51
Jak pokrýt internetem méně rozvinuté země světa? Dlouho se hovořilo o nasazení horkovzdušných balónů, proběhly i první testy jejich možností. Letos na jaře spektrum potenciálních technologií rozšířila bezpilotní stratosférická letadla. Obě varianty řada odborníků odmítala jako nepoužitelné pro účely trvalého pokrytí. Co budou namítat proti mamutí satelitní síti?

Satelit Google. foto: Wikimeedia Commons, montáž Richard CortésČeská pozice

Nejprve deník Wall Street Journal přinesl počátkem června informaci o plánu společnosti Google na vybudování soustavy 180 malých satelitů, jež by pokrývaly Zemi internetovým signálem. Hodnota projektu byla vyčíslena na pouhou jednu až tři miliardy dolarů, což se zdá být velmi málo. Ve firmě samotné se však objevil člověk, jenž se na satelitní komunikaci specializuje a umí stavět malá a levná orbitální zařízení. Jmenuje se Greg Wyler, zakladatel startupu O3b Networks. Nyní v Googlu vede tým dvaceti lidí, kteří možnosti orbitální koncepce internetového pokrytí rozvíjejí.

Ve prospěch společnosti Google hraje i fakt, že cena postavení a vypuštění jednoho satelitu v posledních letech výrazně klesla

Právě z jeho dílny má vycházet koncept malých, levných a lehkých satelitů. Jejich hmotnost by se měla pohybovat kolem 120 kilogramů, přičemž současné modely O3b Networks dosahují hmotnosti 680 kilogramů. Satelity budou rotovat kolem Země ve výšce 160 až 2000 kilometrů. Tím by se měla zvýšit jejich rychlost a zkrátit latence při přenosu signálu.

Ve prospěch společnosti Google hraje i fakt, že cena postavení a vypuštění jednoho satelitu v posledních letech výrazně klesla. Stále se však pohybujeme minimálně v řádu desítek milionů dolarů za kus. Ve světle komerčních letů do vesmíru by třímiliardový rozpočet mohl postačovat. Google by si zajisté dokázal vyjednat zajímavé množstevní slevy. Nebo si celý vesmírný ekosystém pořídí a postaví sám.

Jeden satelit za 500 milionů

Že to se satelitní technikou myslí provozovatel nejužívanějšího internetového vyhledávače světa vážně, dokazují i jeho další akviziční aktivity. Počátkem června Google za 500 milionů dolarů v hotovosti převzal firmu Skybox Imaging, která se věnuje zhotovování satelitních snímků s vysokým rozlišením. Pro jejich pořízení využívá vlastní levné a malé stanice, které snímky odesílají na Zemi. Jejich služby chce společnost Google nejprve využít pro své služby Maps a Earth. Právě fotografie a videa pořízená z vesmíru figurovala v oficiálním prohlášení o realizaci akvizice.

Případná mamutí síť Googlu by musela být poměrně pravidelně obnovována

Rozvíjející se společnost Skybox chce dodávat snímky na denní bázi. Tím by se rychlost aktualizace mapových podkladů ve službách Googlu výrazně navýšila. Doposud dochází k obměnám nejvýše v řádu měsíců. Mohly by se rovněž objevit zcela nové internetové služby. Díky zrychlené aktualizaci lze potenciálně sledovat dopravu, výstavbu různých objektů nebo oblasti zasažené živelní katastrofou. Vysoké rozlišení snímků by umožnilo přesnější vyhodnocování situací.

Původně firma Skybox chtěla na orbitu vypustit 24 vlastních satelitů. Aktuálně provozuje jen jeden, jenž rotuje od listopadu minulého roku. Zajímavým faktem je však životnost stanic. Skybox ji odhaduje na čtyři roky. Znamená to tedy, že by případná mamutí síť Googlu musela být rovněž poměrně pravidelně obnovována. Výzvou tudíž zůstává samotná doprava satelitů na oběžnou dráhu.

Prodá Richard Branson?

Již zmíněné komerční lety do vesmíru představují hlavní byznys společnosti Virgin Galactic. Žádný se ovšem ještě neuskutečnil. Firma, která patří známému britskému podnikateli Richardu Bransonovi, vyvíjí vlastní kosmickou loď s opakovaným nasazením. První komerční let se měl uskutečnit již letos, ale byl odložen. Vstupenka na palubu vyjde na 250 tisíc dolarů.

Minoritní vlastnický podíl ve Virgin Galactic by Googlu umožnil dozorovat svého hlavního poskytovatele „vesmírných dopravních služeb“

Objevila se však firma Google, která chce ve Virgin Galactic získat podíl. Za 1,5 procenta zaplatí 30 milionů dolarů. Jde ale o neoficiální informaci, kterou přinesl server Sky News. Minoritní vlastnický podíl by nejspíše dopravu satelitů na orbitu neřešil, ale umožnil by Googlu dozorovat svého hlavního poskytovatele „vesmírných dopravních služeb“. Oficiálně žádná potvrzení ze strany obou firem nedorazila, do mozaiky satelitních plánů potenciálního investora však tato transakce dobře zapadá.

Je otázkou, zda společnost Google ukončí své projekty horkovzdušných balónů, z nichž mělo být šířeno internetové pokrytí. Je rovněž otázkou, proč investovala do bezpilotních dronů, ale v jejich případě existuje vícero možností nasazení. Satelitní komunikace by oba koncepty překonala. Nabízí větší pokrytí, stabilitu a ve finále nemusí být drahá. Navíc – distribuce internetu z vesmíru nenarušuje práva států, nad nimiž se satelity pohybují. V případě letadel a balónů by tento problém vznikl.