Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Golfista Babický v Paroubkových službách: Chce být guru na kulturu

  8:27

Stal se členem širšího vedení LEV 21. Známosti s Markem Dalíkem či Romanem Janouškem prý s jeho vstupem do politiky nesouvisí.

„Do strany jsem šel pomoci kultuře, nikoliv kvůli politickým postům. Mé důvody byly prozaické až romantické,“ říká Alan Babický. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Alan Babický se dosud v médiích objevoval především na stránkách bulvárního tisku jako přítel moderátorky TV Nova Lucie Borhyové či Michaely Ochotské. To by se mohlo změnit. Milovník golfu a majitel marketingové společnosti Ingolf se totiž vydal na dráhu politika. A v prosinci loňského roku zakotvil ve straně Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) expremiéra Jiřího Paroubka, jak uvedl v prosinci týdeník Euro. Podle stranických dokumentů byl „bratr“ Babický rovnou kooptován do širšího vedení strany.

Kromě atraktivních žen se Babického jméno v minulosti v bulváru objevilo i ve spojitosti s Markem Dalíkem. Jak uvedl deník Aha! v roce 2009, na jednom večírku údajně oba pánové měli na starost tehdy premiérského synka Tomáše Topolánka. S dalším vlivným lobbistou Romanem Janouškem se Babický zná z golfu. Oba se v roce 2002 stali v barvách týmu GK Čechie golfovými mistry republiky.

ČESKÁ POZICE před časem informovala, že dům v Radlické ulici v Praze, v němž sídlí Paroubkova strana, je ve vlastnictví firmy Eukaryota, v jejíž souvislosti se objevuje jméno Romana Janouška. Zajímalo nás, zda nový člen předsednictva LEV 21 Alan Babický není v nedávno vzniklém politickém subjektu Janouškovým „vyslancem“. V telefonickém rozhovoru to Babický zcela odmítl. Ve straně prý bude mít na starost především oblast kultury a rád by též něco udělal pro „masový sport“. A říká, že je mu blízký odkaz prvních československých prezidentů Masaryka a Beneše.

O krajských volbách v Praze

ČESKÁ POZICE: Jak došlo k tomu, že jste se stal členem předsednictva Národních socialistů – levice 21. století (LEV 21)? Inicioval jste jednání vy, nebo někdo ze strany?

BABICKÝ: Víceméně to bylo oboustranné. V podstatě navazuji na svého dědečka, který byl členem národních socialistů. Vzhledem ke svému věku (Babickému je 45 let – pozn. red.) a ambicím pomoci masovému sportu a kultuře mi to přišlo jako zajímavá životní „nabídka“, se kterou sice bude spousta práce a bude to celé časově náročné, ale zase mi to dává reálnou šanci nějak přispět. Myslím si, že podmínky pro kulturu nejsou v této zemi optimální, ani kultura národa jako taková není na dobré úrovni.

ČESKÁ POZICE: Ale kdo tedy jednání mezi stranou a vámi inicioval?

BABICKÝ: Abych pravdu řekl, tak si myslím… Nepamatuji si. Probíhalo mnoho rozhovorů a už si nevybavuji, jestli někdo řekl „tak pojď“ nebo jestli jsem řekl „já bych šel“. Opravdu nevím.

ČESKÁ POZICE: S kým se znáte ve straně?

BABICKÝ: Znám se s Jirkou Šlégrem, Petrem Bendou a ještě dalšími.

ČESKÁ POZICE: Co bude vaší náplní? Budete ve sportovní „rubrice“ strany s poslancem Jiřím Šlégrem?

BABICKÝ: S dovolením bych to nenazýval rubrikou, to není z politického slovníku. Říkejme tomu spíše gesce nebo zodpovědnost. Primárně budu pracovat na kulturních tématech a neziskových organizacích. Jirkova vize podpory sportu se primárně opírá o podporu špičkových a výkonnostních sportovců. Já bych rád udělal něco pro masový sport. Ale můj hlavní směr je kultura a neziskový sektor. Moje pojetí kultury je odlišné. Připravil jsem si pro svůj – zatím miniprogram – podtitulek „Kultura nezačíná nákupem lístků do divadla“. Kulturu chápu kromě té profesionální, která je pro umělce a spoustu lidí okolo i byznysem, i v mnoha přesazích do lidského života.

ČESKÁ POZICE: Jste politickým nováčkem a rovnou jste se dostal do předsednictva partaje. Vytáhl vás takzvaně někdo nahoru?

BABICKÝ: Poopravil bych vás. Nikdo nikoho nevytahuje. Princip je takový – a věřím, že jste si to pečlivě nastudoval –, že předsednictvo by mělo mít minimálně třicet členů dle stanov. A po sjezdu zbývala ještě volná místa. Z logiky věci mi vyplývá, že kooptováni mohou být lidé, kteří jsou vyprofilováni ve společnosti či politice jako takzvané „výraznější osobnosti“ nebo lidé s odborností nebo předpoklady, ochotou či ambicemi pro práci v té či oné oblasti. Byl jsem osobně přítomen na ustavujícím sjezdu a následně po několika rozhovorech s vedením strany pozván na grémium. Po představení své minivize rozvoje kultury jsem byl kooptován do předsednictva.

ČESKÁ POZICE: Budete LVA 21 sponzorovat?

BABICKÝ: Pokud se tím dají označit vlastní nápady, myšlenky a investice časová, tak ano. O finančním příspěvku jsem zatím neuvažoval. Podíváte-li se ale na to normální logikou – a ne novinářskou nebo jinou podezřívavou –, když pro stranu něco děláte, přinášíte víc, než když jí dáte několik tisíc korun.

ČESKÁ POZICE: Chystáte se v krajských či senátních volbách kandidovat?

BABICKÝ: Pakliže se vedení strany o mé účasti ve volbách domluví, tak ano.

ČESKÁ POZICE: A v jakém kraji to bude?

BABICKÝ: V Praze nebo Středočeském kraji. V Praze mám momentálně trvalé bydliště, ale stěhuji se kousek za Prahu. Jednou jsme o tom mluvili asi patnáct vteřin, takže jedna z těchto dvou lokalit.

ČESKÁ POZICE: V Praze ale krajské volby nebudou, měl jste tedy na mysli volby do Senátu?

BABICKÝ: No nicméně veškeré otázky ohledně voleb a mé osoby mě nechávají chladným. Do strany jsem šel pomoci kultuře a vypracovat program týkající se kultury. Politické posty nebyly důvodem pro vstup do strany. Mé důvody byly prozaické až romantické. Potenciální nařčení ze strany médií či občanů by byla lichá.

ČESKÁ POZICE: Co na vaše angažmá v Paroubkově straně říkají golfoví kolegové?

BABICKÝ: Ta strana se nejmenuje Paroubkova. To je národně socialistická strana, která tady už je několik desítek let. Národními socialisty byli takoví lidé jako T. G. Masaryk, Edvard Beneš nebo třeba Milada Horáková – a to jsou lidé, které vesměs všichni uznávají a obdivují. Jejich odkaz je mi blízký. Momentálně je předsedou pan Paroubek, protože jsme si ho za předsedu strany zvolili, a já to respektuji, stejně tak jako jiné lidi v jiných pozicích, kteří byli zvoleni. A navíc, dvakrát jsem se s ním osobně setkal a je úplně jiný, než jak ho většinou popisují média.

Golfoví kumpáni a legrace s Dalíkem

ČESKÁ POZICE: Nehrály při vašem kooptování do předsednictva strany vaše kontakty s Markem Dalíkem a Romanem Janouškem? S panem Janouškem jste před lety hrál v jednom golfovém klubu.

BABICKÝ: Nemám k tomu co říct, je to tak absurdní. Pana Janouška znám řádově sedmnáct let. Společné máme jen to, že zhruba v letech 1994 až 1997 jsme se na Karlštejně ocitli v jednom golfovém družstvu. To je vše, co spolu máme společného. Od té doby ho vídám sporadicky, neudržujeme žádný kontakt. Řízením osudu znám spousty lidí, kteří jsou, byli nebo třeba i budou médii skandalizováni za to či ono. I to je jeden z důvodů, proč jsem do své kulturní minivize přidal svou osobní snahu o změnu mediálního zákona, který je opravdu pod úroveň moderní lidsky slušné demokracie ve 21. století.

ČESKÁ POZICE: Co máte na mysli změnou mediálního zákona? Cenzuru nebo něco podobného?

BABICKÝ: Ne, ne! Jde o ochranu veřejně známých osob, reklamy a podobně.

ČESKÁ POZICE: Jak byste si to představoval?

BABICKÝ: Novelizací stávajícího zákona. Rozpoutání diskuse, potom apel na stávající zákonodárce a potom třeba i sepsání návrhu.

ČESKÁ POZICE: Vraťme se k panu Janouškovi. V golfovém klubu Čechie jste spolu nehráli?

BABICKÝ: Nevzpomínám si. Golf je individuální sport. V golfovém či fotbalovém družstvu jste nominováni kvůli tomu, jak hrajete – a ne, co děláte okolo. Myslím si, že v Čechii jsme členové jednoho družstva ani snad nebyli. Nepamatuji se, ale to máte úplně jedno. Jestli to vaši čtenáři, nebo kdokoliv jiný řeší jako podstatnou záležitost, tak dělá chybu. Přešel jsem tehdy z Karlštejnu do Čechie. Nepamatuji si, jestli tam Roman Janoušek byl.

ČESKÁ POZICE: Jste spolu na fotografii golfového klubu Čechie z roku 2002.

BABICKÝ: Jo jo, myslím, že vím, kterou máte na mysli, nedávno jsem na ni koukal v Erpetu na stěně… Pane kolego, ale to je nepochopení problematiky. (smích) Mistrovství republiky je několik a pravidelně střídají svá místa konání. To, že se tehdy tento turnaj konal v Čechii, je normální, o rok později se konal v Erpetu atd. Tato dvě největší indoor centra s FSG simulátory se pravidelně v pořádání mistrovství ČR střídají. A přihlásit se může do kvalifikace víceméně každý. A takových lidí, kteří se mnou nebo s panem Janouškem nebo někým jiným hráli někde nějaký golfový turnaj, je za ta léta řádově třeba i několik desítek tisíc. Když se octnete s někým na fotce, tak je to proto, že jste spolu hráli turnaj a že jste se třeba nějak umístili – jako v našem případě tehdy. A Roman mě tehdy porazil... výjimečně! (smích) Je to, jako když na olympiádě vyhrála Kateřina Neumanová a vedle ní na stupních vítězů stál někdo jiný; to z nich přece ještě nedělá spolupracovníky a tak dále.

ČESKÁ POZICE: A známost s Markem Dalíkem?

BABICKÝ: Pan Dalík o tom vůbec nevěděl. Tomu jsem to s úsměvem na tváři ohlásil, když jsme se minulý týden potkali.

ČESKÁ POZICE: A co vám na vaše politické angažmá řekl? Zajímal se o vznik nové strany?

BABICKÝ: Usmál se. Nic víc v podstatě. (smích) Marek Dalík je velmi vzdělaný politolog. V této republice žije, a kdybych já byl politolog, tak se také zajímám o vznik nové strany. Stejně jako když se já zajímám o každé nové golfové hřiště nebo nový kulturní projekt a některé další věci, které mě osobně nebo profesně zajímají.