Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Giganti nabízejí pro Temelín reaktory, které ještě nikdo neviděl v chodu

  11:46

Westinghouse, Areva a Atomstrojexport převzaly zadávací dokumentaci k dostavbě Temelína. Kdo z nich první dokončí ukázkový reaktor?

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ISIFA, ČTKČeská pozice

Do soutěže o dostavbu Temelína se podařilo oslovit nejvýznamnější světové dodavatele jaderných technologií, kteří nabízejí ty nejmodernější jaderné reaktory. Je tu však jeden zásadní háček: tyto reaktory ještě nikdo neviděl v chodu. Závody mezi třemi zájemci budou tedy probíhat ve dvojí rovině: nabídnout Česku nejlepší podmínky pro další dva bloky Temelína a zároveň dokončit ukázkový reaktor.

Na jeho funkční existenci velice záleží Danielu Benešovi, novému šéfovi skupiny ČEZ, která je zadavatelem zakázky. Ani česká vláda by od této podmínky neměla za žádnou cenu ustoupit, aby pod tlakem mezinárodní politiky nakonec nekoupila zajíce v pytli. Proto se už teď jeví iluzorní předpoklad, že se podaří vybrat spolehlivého vítěze soutěže o dostavbu Temelína do naplánovaného prosince 2013 a podepsat s ním smlouvu.

Zadávací dokumentace o třech tisících stranách přesně specifikuje potřeby a požadavky zadavatele na předmět veřejné zakázky, tedy na dodávku dvou kompletních bloků jaderné elektrárny na klíč, včetně palivových souborů na devět let provozu. Zadávací dokumentace obsahuje obchodní a technické podmínky, které mají být v rámci realizace veřejné zakázky splněny, hodnotící kritéria a způsob hodnocení nabídek.

Nabídky mají být předloženy do začátku července 2012. Více než rok si česká strana ponechala na vyjasnění nabídek. Ale dočká se toho uvidět ukázkový reaktor v provozu?

Možná jen chiméra

Zdánlivě nejblíže požadavku ředitele Beneše předvést reaktor v chodu má francouzská Areva. Jako jediná ze tří uchazečů má dva rozestavěné reaktory v Evropě. Jenže oba reaktory, jak ve finské jaderné lokalitě Olkiluoto, tak doma ve Flamanville, trpí značnými potížemi výstavby a potýkají se s nekvalitou prací. A to i svářečských, na nichž u reaktoru velice záleží. Stavby se velice prodražují. Nově se projevily vážné závady na elektronice kontrolního systému reaktoru. Chybí analýza rizik a náhodných událostí. Podle svědectví dělníků je spíš snaha objevené závady zakrýt než odstranit. Vnitřní kontrole Arevy některé závady unikají a dohledají je až pracovníci finského jaderného regulátora. Náklady na Olkiluoto už stouply více než dvakrát na 6,6 miliardy eur, termín dokončení se několikrát posunul, nyní se hovoří o roku 2014. I Areva může mít problém předvést fungující reaktor.

Rusové dokončují reaktor v Indii, ale staršího typu než ten, který chtějí nabídnout do Temelína. Firma Westinghouse staví reaktory v Číně, odkud je však k dispozici velmi málo informací, aby bylo možno udělat si obrázek, jak je tam projekt přijímán. V Číně staví i Areva. Vybírat si podle fungujícího reaktoru může být tedy takřka neřešitelný problém.

Nezapomenout na pojistku

Ve smlouvě by se nemělo zapomenout na pojistku v případě prodražování realizace projektu. Finové tak na reaktoru Olkiluoto učinili a nelitují toho.

Jak uvádí ČEZ, hodnotící kritéria jsou nastavena v optimálním poměru: 50 procent zahrnuje technickou specifikaci projektu včetně bezpečnosti a licencovatelnosti, zbylých 50 procent zahrnuje cenu a obchodní podmínky. Mezi nimi záruky, platební podmínky či podmínky dodávek jaderného paliva.

Edvard Sequens z občanského sdružení Cala připomíná, že by se ve smlouvě nemělo zapomenout na pojistku v případě prodražování realizace projektu. Finové tak na reaktoru Olkiluoto učinili a nelitují toho. Takřka dvojnásobné předražení proti projektu by mělo jít na dodavatele – francouzskou polostátní Arevu. Výstavba by neměla zatížit finské daňové poplatníky víc, než určil projekt. Předražení ovšem zatíží daňové poplatníky ve Francii. Jak z toho ven je věcí francouzské vlády a Arevy.

I u nás je třeba myslet na zadní kolečka, zejména když jde o největší zakázku, jakou kdy Česko vypsalo: s předběžným odhadem 150 až 200 miliard korun.

Všichni tři zájemci počítají s účastí českých podniků, takže část zisků zůstane doma. Francouzi prý už nalezli 145 možných subdodavatelů, z nichž někteří již dodávají komponenty do Olkiluota či do Číny. Američané podepsali smlouvu o spolupráci s inženýrskou firmou I & C Energo. A Rusové? Šéf Rosatomu, jehož součástí je člen česko-ruského konsorcia Atomstrojexport, slibuje, že české podniky získají až 70 procent zakázky a Škodu JS dokonce postavili do čela konsorcia.

Zbytečně nespěchejme

Harmonogram dostavby se řídí prognózou, že v roce 2015 se výroba elektřiny začne vyrovnávat spotřebě a že v roce 2020 či 2022 přestaneme být exportní zemí. Podle Sequense se kvůli krizi růstová předpověď velice sníží, takže není třeba s výběrem dodavatele spěchat. Vládní cíl využít německého odklonu od jádra a vybudovat v Česku „Evropské jaderné centrum“ vyvážející elektřinu dopadne jistě lépe, využijí-li se již osvědčené reaktory než experiment v případě, kdyby se podepsala smlouva jen na reaktor viděný na papíře.