Lidovky.cz

Gangy rabují egyptské památky

  9:09

Poté, co se vytratila policie, došlo k masivním útokům na staroegyptské lokality, píše šéf českého egyptologického výzkumu profesor Bárta.

Dopad aktuálních událostí v Egyptě si zatím příliš neuvědomujeme, ale nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva, píše profesor Bárta pro ČESKOU POZICI. foto: © Miroslav BártaČeská pozice

Egyptské památky jsou v ohrožení. Významné části slavných lokalit, jako jsou Gíza, Abúsír a Sakkára, se staly cílem zlodějských gangů, píše profesor Miroslav Bárta v exkluzivním textu pro ČESKOU POZICI.

Je neděle, den klidu v Evropě. Nicméně dva a půl tisíce kilometrů směrem na jih se Egyptem valí nezastavitelná vlna událostí, jejichž dopad si zatím příliš neuvědomujeme, ale které nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva na této planetě.

Mnoho z nás pravděpodobně sleduje poslední vývoj událostí v Egyptě a zápas o budoucnost a budoucí orientaci země. Zatímco hlavní politické události probíhají na ulicích a zejména na Tahrírském náměstí a všude v zemi umírají lidé, slavná minulost starověké civilizace na Nilu je v ohrožení. Již v noci z pátku na sobotu se podařilo zasadit vážnou ránu všem předsevzetím o mírových protestech. Několik zlodějů proniklo střechou Egyptského muzea ležícího v epicentru dění na Tahrírském náměsti a poškodit některé unikátní předměty dokumentující faraonskou historii země.

Na základě fotografií, televizních záznamů a vyjádření Zahiho Hawase, ředitele Egyptské památkové správy, je zřejmé, že došlo k poškození unikátních památek, mezi něž patří dvě dřevěné sošky panovníka Tutanchamona, které ho zachycují při lovu na člunu a stojícího na panterovi. Další do určité míry poškozené soubory se skládají z dřevěné armády vojáků a z člunu z pohřební výbavy hodnostáře Mehsetiho z Asjútu staré asi 4000 let. Vyjmenovat bychom mohli ještě některé další unikátní předměty. Naštěstí se zloději nedostali do přízemí muzea, kde se nacházejí mimo jiné unikátní předměty z doby stavitelů pyramid. Ušetřeny zůstaly i trezorové místnosti se sbírkami zlata a nejcennějšími nálezy z Tutanchamonovy hrobky.

Podrobnější fakta na www.eloquentpeasant.com.

Poté co z ulic celé země zmizela policie, došlo v noci ze soboty na neděli k masivním útokům na staroegyptské lokality. Vzhledem k tomu, že po dvacet let pracuji na pyramidových polí, mám právě odtud nejvíce informací. Významné části lokalit jako jsou Gíza, Abúsír a Sakkára se staly cílem zlodějských gangů. Podle posledních nedělních informací došlo k násilnému otevření téměř všech archeologických objektů v Sakkáře včetně slavných hrobek vysokých hodnostářů v těsné blízkosti Stupňovité pyramidy panovníka Džosera datované do 27. stol. před Kristem.

V poušti pracují organizované gangy ve dne v noci

Stejně tak se staly cílem zlodějů unikátní archeologické objekty, jež na pyramidovém poli v Abúsíru objevila česká expedice v průběhu posledních padesáti let. Rozsah škod bude nutné teprve zjistit v dalších dnech, protože v poušti pracují organizované gangy ve dne v noci. Přesto, že jejich aktivity jsou nahodilé, zcela jistě i v těchto hodinách zanikají nebo jsou poškozovány památky nedozírné hodnoty. Poškozeno bylo i muzeum a sklady v Mit Rahíně, Memfidě, srdci starověkého Egypta.

Je třeba konstatovat, že většina Egypťanů si vážnost situace dobře uvědomuje: než přijela armáda, lidé vytvořili ochranný řetěz kolem Egyptského muzea, můj přítel a kolega, ředitel muzea v něm dokonce přespal... Podobně byla bráněna oblast Západních Théb, kde se nachází mimo jiné i slavné Údolí králů. Mimochodem: tuto oblast bránili obyvatelé, kteří odtud byli násilně vysídleni.

Stejně tak informace o stavu památek na pyramidových polích byly získány prostřednictvím egyptských kolegů, kteří byli vystaveni i palbě gangů. V každém případě je velmi pravděpodobné, že pokud bude současná nejistá situace nadále přetrvávat, dočkáme se dalších těžkých ztrát, které již nyní poznamenávají egyptskou archeologii na dlouhá léta dopředu.Situace však není beznadějná. Přes veškeré aktuální tragédie nám všem dává činnost jednotlivých osobností v Egyptě sílu věřit v budoucnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.