Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fukušimské strašidlo v českých houbách

  11:10

Panickou e-mailovou zprávu o ozářených houbách si přečtěte, oceňte autorovu fantasmagorii a smažte. Až začnou růst hřiby, s klidem do lesa!

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Českým internetem se v poslední době začala šířit poplašná e-mailová zpráva o radioaktivitě hub, způsobené spadem prachu z fukušimské elektrárny. Autorem poplašného textu musel být schopný falzifikátor. Dokázal skloubit pravděpodobné jevy s úplnými smyšlenkami, a tím otupit „varovné senzory“ průměrně vzdělaného příjemce.

Člověk tomu mohl tisíckrát nevěřit, v podvědomí však pracovaly síly, co jestli na tom přeci jen něco není. Autorův záměr se většinou neminul účinkem, e-mailový dopis, který přicházel od přátel ze všech stran, mohl leckoho znejistit. Vynalézavost plagiátora a pestrost jeho nápadů ocenil i biogeochemik a mykolog z Akademie věd ČR Jan Borovička, jehož závěry nám pomohly celou smyšlenku od základu vyvrátit.

Abychom před každým argumentem vědce nemuseli připomínat různé smyšlenky, které vyvrací, ocitujme nejprve „dílo Satanovo“. Je zajímavé, že text přicházející různými cestami se liší v nuancích. Má různá oslovení, jednou je bezpohlavní, jindy se na čtenáře obrací starostlivá žena-matka. Zřejmě na jeho postupném obrábění zapracovala lidová tvořivost, podobně jako na pohádkách či lidových písničkách. Naštěstí nedostane k dispozici ta dlouhá léta zrání. Za půl roku po něm pes neštěkne. První verzi, kterou jsem do počítače od přátel dostal, podepsala jakási Radmila.

Příběh strašlivý o Fukušimě a houbách

Dobrý den,
jsem se bavila se známým, který už dlouhou dobu pracuje pro  Akademii věd ČR jako biochemik a nejčastěji se zabývá výzkumem  nezávadnosti potravin. Povídal mi, že právě dělali výzkum, jak fukušimská katastrofa ovlivňuje složení hub, které lidi můžou normálně nasbírat v lese. A výsledky byly tak špatné, že jim úplně zakázali je zveřejnit!
Ten známý mě prosil, abych to nikomu neříkala, ale já si myslím, že by to měl vědět každý. Houby jsou totiž známé tím, že v sobě akumulují těžké kovy a jsou schopné pojmout až 100krát vyšší koncentraci než je v okolním prostředí. A navíc dokážou nasát tyhle těžké kovy i z půdy nebo deště!
Radioaktivní těžké kovy pronikají přes myceliové vlákno podhoubí do nitra buněk a tam zůstávají. Jde např. o cesium s poločasem rozpadu 30 let (to je doba, než se rozpadne polovina jader atomu), jehož  zamoření je intenzívně sledováno už od Černobylské katastrofy! Cesium dokáže snadno putovat tělem člověka a ozařovat jej. Nejvyšší koncentrace radiace bývá naměřena v hřibovitých houbách (např. praváci nebo křemenáče), protože mají ze všech hub nejvíce pigmentu.
Ti vědci otestovali první letošní houby a zjistili, že skoro všechny několikanásobně překročily limity kontaminace, které jsou ještě pro člověka bezpečné. A jsou přesvědčeni, že za to může právě havárie ve  Fukušimě, protože výsledky z předchozích let byly v pořádku. Nechápu, proč nás naše vláda neinformovala, že i na území ČR dopadla japonská radiace.
Pošlete prosím tento mail všem svým známým, aby se dověděli, jaké nebezpečí jim hrozí. A pokud letos pošlete děti na tábor, tak jim zakažte, aby jedly houby. Jde o jejich zdraví!
Radmila

Kde to ten biochemik asi naměřil?

Mykolog Borovička nemusí vykládat prostým houbařům, že houby letos ještě pořádně nerostly. Natož „praváci a křemenáče“. „V čem by to onen ,biochemik z Akademie věd‘ asi naměřil?“ táže se Borovička.

Druhý výchozí bod je stejně zřejmý: Česko je od Fukušimy natolik vzdáleno a vzdušné proudění z té oblasti nás natolik míjelo, že radioaktivní spad z Fukušimy byl u nás prakticky nulový.

Ale i kdyby tomu tak nebylo, popisovaná nebezpečná kontaminace hub by stejně nastat nemohla. „Podezřelé je už to, jak rychle by se radioaktivita v houbách měla projevit. To se může stát až poté, co se radionuklidy postupnou migrací dostanou až do hlubších vrstev půdy,“ připomíná Borovička. A na to ani fiktivní radionuklidy dost času neměly.

Nesklízíme Fukušimu, sklízíme Černobyl

Tvrdit, že houby radioaktivní nejsou, by však byla taky lež. Některé houby mají opravdu vysokou schopnost akumulovat radioizotopy. Většinou přirozeně se vyskytující radioaktivní prvky, zejména radioizotopy draslíku, uranu, thoria a produktů jejich přeměny.

Naštěstí jsou už pryč časy, kdy aktivita Cesia 137 dosahovala v houbách až stovek tisíc becquerelů na kilogram sušinyPřestože od katastrofy v Černobylu uplynulo už 25 let, stále ještě jsou u nás zbytky tohoto radioaktivního spadu. A některé druhy hub, jako třeba pavučince, mají obzvláštní schopnost akumulovat právě radioizotopy cesia, které přiletěly z Černobylu. Izotop Cesium 134 má poločas rozpadu dva roky, Cesium 137 dokonce 30 let. „Cesimum 134 už prakticky vymřelo, ale Cesium 137 v houbách stále ještě detekujeme, navzdory tomu, že jeho aktivita významně poklesla. Naštěstí jsou už pryč časy, kdy na rozhraní osmdesátých a devadesátých let dosahovala v houbách aktivita Cesia 137 až stovek tisíc becquerelů na kilogram sušiny. A na významně zasažených územích Evropy bylo cesium aktivity ještě mnohem vyšší,“ vysvětluje Borovička.

Z té doby si Češi přinesli nedůvěru, že vláda jim skutečné údaje tají. Kdo neposlouchal zahraniční rozhlas, klidně se v nevědomosti nechal zkrápět radioaktivním deštěm. S utajováním informací o nebezpečných kontaminacích ovšem pracuje i náš falzifikátor. Zřejmě je to v něm „jako v koze“, takže tu smyšlenku nejspíš nepsal studentík, který si chtěl vystřelit z ustrašené starší generace, ale její vrstevník. Borovička je přesvědčen, že v dnešních demokratických podmínkách by takovou informaci ani utajit nešlo.

Smířit se s radioaktivitou

Zkonzumovat deset kilo čerstvých hub ročně vůbec nevadíNic jiného, než smířit se s malou dávkou radioaktivity, konzumentovi hub nezbývá. Až do této chvíle jsem ale sám nevěřil studii „předních českých odborníků“ z roku 1987, kolik lze sníst „zářících hub“. Když se však o ni dnes opírá dvojitý doktor Borovička, který jako mykolog zároveň působí na dvou vědeckých ústavech Akademie věd – na Geologickém a na Ústavu jaderné fyziky –, nezbývá než ocitovat respektovaný závěr: Zkonzumovat deset kilo čerstvých hub ročně vůbec nevadí. Celková dávka tehdy odpovídala zhruba třetině dávky, kterou člověk získá z přirozeného prostředí. A protože prostředí je nejspíš stejné a radioizotop Cesium 134 vymřel a jeho bratr Cesium 137 zeslábl, můžeme se pustit do konzumace hub kilo sem kilo tam.

Tomu možná chtěl autor podvodného varování zabránit. Věřil, že Češi se leknou radioaktivity a on bude mít alespoň na počátku houbařské sezony v lese klid.

PS: Uvedený e-mail je typickým příkladem takzvaného hoaxu. Jde vesměs o zprávy, které varují před smyšlenými viry a různými útoky na počítač, falešné prosby o pomoc, pyramidové hry a nabídky na snadný výdělek či řetězové dopisy štěstí. Jedním z typických rysů těchto zpráv je výzva k dalšímu šíření. Databázi hoaxů naleznete například na serveru Hoax.cz.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...