Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Franz boduje u mládeže i diváků TV Nova

  15:16

Popularita prezidentského kandidáta Vladimíra Franze v posledních dnech prudce roste. Potvrdil to i diskusní pořad „Cesta na Hrad“.

„Některé politiky známe již dvacet let, a stejně je vždycky něco osvítí, že si najednou myslí, že jsou dobří. Občané ale nyní ve volbách řekli, že tuto divnou mantru už nechtějí opakovat,“ říká „občanský kandidát“ na prezidenta Vladimír Franz. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Popularita prezidentského kandidáta Vladimíra Franze v posledních dnech prudce roste. Potvrdil to i prezidentský speciál televize Nova „Cesta na Hrad“ ve čtvrtek 13. prosince. Franz v něm svými odpověďmi přesvědčil 84 procent hlasujících diváků. V diskusi byl jeho protivníkem kandidát Občanské demokratické strany, senátor Přemysl Sobotka. Ten u diváků výrazně neuspěl.

Diskuse trvá 35 minut, je přerušená minimálně dvěma reportážemi ze života přítomných prezidentských kandidátů a moderátorka Markéta Fialová klade mnoho otázek na různá témata. Kandidáti tedy mají na své odpovědi málo času, průměrně okolo dvou minut, a proto se nemůžou tématům náležitě věnovat a vysvětlit své postoje, pouze proklamují teze z vlastních programů, aniž by je podpořili argumenty. Z tohoto hlediska kadidáti můžou pořad „Cesta na Hrad“ snad považovat za zpříjemnění své volební kampaně.

Předchozí debatě těchto dvou prezidentských kandidátů na Vysoké škole ekonomické v Praze se ČESKÁ POZICE věnovala v článku:  

Liberec má dluhy, ale kdo je nemá

To, že Franz ve včerejším řečnickém duelu Sobotku – měřeno sympatiemi diváků TV Nova – výrazně porazil, mohlo také způsobit, že odpovídal na divácky atraktivnější otázky. Moderátorka Fialová se Franze mimo jiné zeptala na mediálně probírané téma jeho skinheadské minulosti, na spojitost s Danielem Landou a položila i intimní dotaz týkající se jeho tetování. Franz ke své životní etapě svázané se skupinou Orlík například uvedl, že se „nikdy v životě nepral a nesnáší jakoukoliv formu extrémismu“.

Občanský aktivista Tauchman se ptal spíše na politickou sebereflexi ODS za stav hospodaření v Liberci a Přemysla Sobotku přímo neobviňoval

Naopak Sobotka musel reagovat na otázky, které se víc týkaly nejen domácí politiky, ale i Evropské unie. A rozhodně diváckou přízeň nezískal, když do debaty z videoprojekce vstoupil Jaroslav Tauchman z občanského a protikorupčního webu Náš Liberec. Sobotka byl za Liberec čtyřikrát zvolen senátorem a předsedá zde i regionálnímu sdružení ODS.

Tauchman se Sobotky zeptal, co si myslí o tom, že Liberec je „nejzadluženějším městem v republice s obludnou klientelistickou lobby“, za kterou podle něho zodpovídá ODS, jež zde vládla do roku 2010. Sobotka místo aby s pokorou uznal podíl odpovědnosti občanských demokratů, reagoval poněkud arogantně a s úsměvem: „Já v komunální politice nejsem od roku 1996, takže je zbytečné, aby mě někdo vinil z toho, co se děje v Liberci. To, že Liberec má dluhy ano, ale které město je dneska nemá. ODS v Liberci už není 2,5 roku ve vedení města a pan Tauchman trochu pokřivuje pravdu.“ Tauchman se však spíše ptal na politickou sebereflexi ODS za stav hospodaření v Liberci a Přemysla Sobotku přímo neobviňoval.

Senátor Sobotka poté na dotaz moderátorky Fialové dodal, že „jeho samotného ani nikoho jiného nenapadlo, že by on sám odstupoval z funkce (míněno asi  předsedy místního sdružení)“ a vyvozoval nějakou osobní zodpovědnost z toho, že ODS získala v nedávných krajských volbách v Liberci pouze sedm procent hlasů. „Udivuje mě, že pan Tauchman mě takto odsuzuje. Až on něco dokáže nejen v politice, ale i pro město Liberce, tak bude koukat, jak to není jednoduché,“ snažil se vrátit úder Sobotka.

Prezidentovy osobní antipatie

Vladimír Franz dostal také v pořadu možnost vyjádřit se k nedávným obavám prezidenta Václava Klause, že by na Hrad mohl usednout Franz nebo Tomio Okamura. Dle Franze je příčinou prezidentova prohlášení osobní antipatie. „Neznám obavy pana prezidenta, ale je pravda, že já jsem se zase zmínil o tom, že se mi nelíbilo, jakým způsobem on spustil debatu o Národní knihovně. Když bych byl já prezidentem, tak by to byla jedna z mých priorit, Národní knihovnu postavit,“ poznamenal s tím, že Klaus mu asi chtěl kritiku nějak vrátit.

Vladimír Franz nejspíš mladé lidi fascinuje svým nekonvenčním zjevem, alternativními postoji i tím, že není spojen s žádnou politickou stranou

O tom, že Franz možná začíná oslovovat víc voličů, svědčí i nejnovější průzkum veřejného mínění agentury PPM Factum týkající se prezidentských kandidátů. Umístil se v něm čtvrtý s 9,8 procenty, Sobotka až šestý. U diváků TV Nova však Franz boduje již delší dobu. Na jejím webu si v dlouhodobé anketě udržuje stabilně třetí příčku za prvním, dnes již oficiálně vyřazeným prezidentským kandidátem Okamurou a druhým Milošem Zemanem. Naopak názory Přemysla Sobotky diváky TV Nova nelákají, což ukazuje procento jejich sympati pro něho.

Nejvíc podporovatelů má Vladimír Franz mezi mladými lidmi, jež nejspíš fascinuje svým nekonvenčním zjevem, alternativními postoji i tím, že není spojen s žádnou politickou stranou. Dokazuje to také výsledek studentských voleb uspořádaných obecně prospěšnou společností Člověk v tísni. Takzvané volby nanečisto se odehrály 11. a 12. prosince na téměř 450 středních školách v celé České republice. Drtivě v nich zvítězil právě Vladimír Franz. Na Pražském hradě by ho rádo vidělo 40, 7 procent středoškolských studentů.