Lidovky.cz

František Savov chce u soudu v Londýně použít Babišovy SMS

  9:20
Česká justice stíhá uprchlého podnikatele za údajné daňové podvody a snaží se o jeho vydání z Londýna. Ten u tamního soudu bude argumentovat i tím, že čelí politickému procesu, jehož hybatelem má být vicepremiér Andrej Babiš..

Vagonka Legios a František Savov foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Sílu boje, který veřejně vede ministr financí Andrej Babiš proti daňovým únikům a trvá na jejich postihování soudy, může paradoxně oslabit on sám. A to v ostře sledovaném případu podnikatele Františka Savova, kterého česká justice stíhá v kauze údajných podvodů na dani z přidané hodnoty v rozsahu asi 650 milionů korun a snaží se o jeho vydání z Londýna. Právě tam Savov dlouhodobě pobývá a u tamního soudu bude bojovat, aby nebyl předán české justici.

Savov bude argumentovat mimo jiné i tím, že čelí politickému procesu a snaze ho zničit. A hybatelem toho má být právě Babiš. Jako důkazy mají dle informací LN posloužit SMS z jejich komunikace, v nichž má Babiš Savova zastrašovat. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů se měla konverzace týkat případného obchodu mezi oběma byznysmeny, kdy Savovovy požadavky rozčílily Babiše natolik, že reagoval příliš ostře. Jeho SMS reakce měla být ve smyslu, že Savova zničí.

Přiznání kontaktu

To vicepremiér Babiš popírá. Kontakt s uprchlým podnikatelem ovšem přiznává. „Nikdy jsme se nebavili po SMS o penězích, takže to není možné,“ uvedl pro LN Babiš. „Naposledy jsme spolu komunikovali 3. června 2013, kdy jsem si stěžoval, že na mě útočí jeho týdeník Euro a jeho tehdejší šéfredaktor Pavel Páral o mně vydává lži. Reagoval, že není Páralova máma. Na to jsem mu už neodpověděl,“ přiblížil údajně poslední textový rozhovor se Savovem Babiš, který tehdy ještě neseděl ve vládě.

Vicepremiér Andrej Babiš popírá, že jeho SMS reakce měla být ve smyslu, že Savova zničí. Kontakt s uprchlým podnikatelem ovšem přiznává.

Potenciální obchody spolu prý pak řešili mnohem dříve, okolo roku 2010. Tehdy byla ve hře možnost, že by Babišova společnost AGF Media mohla odkoupit od Savovova vydavatelství Mladá fronta, a. s., (nemá nic společného s vydavatelstvím MAFRA, které vydává MF DNES a Lidové noviny – pozn. red.) týdeník Sedmička. „O ceně jsme se ale určitě nebavili,“ dodal Babiš s tím, že se pak stejně rozhodl založit vlastní projekt – týdeník 5+2.

V Česku stíhaný Savov na informace LN reagoval ostřeji: „Považujeme za velmi nestandardní, že se informace o materiálech z neveřejného spisu britského soudu dostaly do novin, které vlastní vicepremiér vlády ČR Andrej Babiš.“ Savov přes svého mediálního zástupce Jana Hrubeše dodal: „Alarmující je to zejména v situaci, kdy jde navíc o důkazy týkající se bezprostředně jeho osoby,“ vzkázal LN. Zároveň označil zájem LN za snahu ovlivňovat soudy, kdy další stání v Londýně by mělo být 8. června.

Argument pro britský soud

„Načasování i zájem vašeho deníku právě o tyto podklady jistě není náhodný. Mediální tlak ze strany periodika, vlastněného ministrem financí a vicepremiérem vlády České republiky, vnímáme jako nepřípustný pokus ovlivnit rozhodování britských orgánů. Vzhledem k probíhajícím řízením ve Velké Británii nebudeme samozřejmě komentovat ani jejich průběh, ani předložené důkazy,“ uvedl Hrubeš. Pokud Savov skutečně SMS zprávami, které by naznačovaly zastrašování z Babišovy strany, disponuje, může to být pro britský soud argument, proč ho české justici nevydat.

Pokud Savov skutečně SMS zprávami, které by naznačovaly zastrašování z Babišovy strany, disponuje, může to být pro britský soud argument, proč ho české justici nevydat

„V Británii nikdo nebude řešit, jak je Andrej Babiš impulzivní nebo není a že některé ostré věty, které pronáší, nejsou míněny vážně. Tamní soud uvidí text odeslaný z mobilu vicepremiéra. A pokud bude dostatečně ostrý, mohou soudci přistoupit na konstrukci, že je tady Savov pod politickým tlakem. A to přes to, že ty konverzace jsou staršího data, tedy z doby, kdy Babiš ještě nebyl vicepremiérem,“ řekl LN právník se zkušenostmi z mezinárodních soudních síní, který si nepřál být s případem spojován.

Paradoxně by tak Babiš, „bojovník proti daňovým podvodům“, mohl být jedním z důvodů, proč se údajný daňový podvodník českým soudům vyhne. Že vyšetřování firem napojených na Františka Savova je politicky a mediálně zmanipulované Andrejem Babišem, zmiňoval uprchlý podnikatel již v minulosti.

Vysávání falešnými fakturami

„První velké rozpory s Andrejem Babišem začaly v létě 2010,“ uvedl v minulosti dřívější mediální zástupce Savova Michal Donath. Poté proběhly policejní razie u výrobce železničních vagonů Legios, spojovaného se Savovem. Vyšetřování možných daňových úniků v této firmě probíhá dodnes. Babiš už dříve tuto konstrukci označil za nesmysl.

Pokyny, aby přes síť firem byly falešnými fakturami vysávány stamiliony, měl podle policejního obvinění vydávat sám Savov. Ten se v minulosti vyjádřil v tom smyslu, že za takové „drobné“ by mu páchání trestné činnosti nestálo.

„Tento postup (dotazy LN – pozn. red.) dále posiluje naše přesvědčení, že obvinění vznesená proti podnikateli Františku Savovovi jsou zmanipulovaná a účelová, s cílem poškodit především jeho podnikatelské aktivity,“ uvedl ještě Hrubeš v prohlášení pro LN. V září 2013 policie provedla rozsáhlou akci Octavian. Při ní zatkla asi desítku lidí a došla si pro dokumenty mimo jiné i do areálů, kde sídlily nebo sídlí Savovovy firmy. Na základě více než dvouletého sledování pak přišla s obviněním jedenácti lidí buď z daňových úniků, nebo praní špinavých peněz, případně obojího.

Pokyny, aby přes síť firem byly falešnými fakturami vysávány stamiliony, měl podle policejního obvinění vydávat sám Savov. Ten se v minulosti vyjádřil v tom smyslu, že za takové „drobné“ by mu páchání trestné činnosti nestálo, a rezolutně popřel, že by jeho firmy či on sám zákon porušili.

Akce ostatně nebyla příliš úspěšná. Sám Savov byl již tou dobou v Londýně, odkud řídí svůj byznys dodnes, a to po Skypu, který údajně není sledovatelný. Navíc Savovovy firmy dostaly echo, že razie přijde. Policisté tak většinou našli prázdné místnosti nebo si důkazy nemohli odnést, protože se z místností těsně před zásahem staly právní kanceláře.

František Savov: Podezřelé obchody, či intriky vůči němu?

Za vším stojí vicepremiér Andrej Babiš. Takové vysvětlení své kauzy naznačil František Savov, podnikatel stíhaný pro údajné daňové podvody, už několikrát. Kdybychom brali doslova všechna jeho vyjádření (včetně těch poskytnutých mediálními zástupci), dostali bychom o magnátovi podstatně odlišnou představu, než jakou prezentuje mnoho zákulisních zdrojů.

Muže, který v tuto chvíli řídí většinu svého tuzemského byznysu prostřednictvím Skypu z Londýna, čeká 8. června další stání před britským soudem. Bude se rozhodovat, zda podnikatele vydá k trestnímu stíhání do České republiky. Takové vyvrcholení slibně rozjetého podnikání si určitě nepředstavoval. Během uplynulých 15 let se nicméně Savov vždy pohyboval poblíž velmi podezřelých obchodů.

Pochybné stopy

První stopu zanechal při rozprodeji svazáckého majetku na začátku minulého desetiletí. Hrálo se tehdy o lukrativní jmění – vydavatelství Mladá fronta (nemá nic společného s Mladou frontou Dnes). Likvidátor Fondu dětí a mládeže Pavel Žák ho prodal neznámé skupině investorů za necelých 22 milionů, ačkoli jeho účetní hodnota byla 139 milionů korun. Obchod se dokonce snažil zastavit Jiří Rusnok coby ministr financí, ale neúspěšně.

Důležité je, že na straně oné neznámé skupiny investorů vystupoval právě Savov. Údajně pouze v roli prostředníka, který sháněl peníze. Od té doby se ale otevřeně spekulovalo, že vydavatelství vlastní právě on. Sám to potvrdil v roce 2012, kdy od Petra Kellnera koupil týdeník Euro. Od té doby je vydavatelství Mladá fronta jedním z mála aktiv, ke kterým se otevřeně hlásí.

Savovovo jméno se skloňovalo i v případu vyvedení půlmiliardové pohledávky z České konsolidační agentury. Soud za podvodnou transakci poslal do vězení jejího zaměstnance Jana Šika a podnikatele Miloše Skořepu. Ten druhý během obhajoby zmínil, že zásadní roli hrál právě František Savov. Policie ho však nikdy neobvinila.

Zásadní zlomy

V roce 2009 sledovala Mladá fronta Dnes stopu firem, které se účastnily výše zmíněného rozprodeje majetku SSM. Novináři se tak dostali do na první pohled nepravděpodobného odvětví – k železnicím. Zjistili, že podobná majetková struktura stojí za společností Lostr, která získala lukrativní zakázky od ČD Cargo. O Františku Savovovi se v té souvislosti spíše šeptalo.

Jeho jméno nepadlo ani koncem roku 2010, kdy do sídla Lostru, v tu chvíli už pod jménem Legios, vtrhla policie. Šlo o další podezření z krácení daní, kvůli kterému jsou dodnes stíhání tři čelní představitelé firmy. K zásadním zlomům došlo v roce 2013. Tím prvním byla operace Octavian, v rámci které policie vtrhla do kanceláří hned několika firem. Jak se ukázalo z policejních spisů uniklých do médií, řadu z nich potom přímo spojila se Savovem. Mimo jiné šlo o kampeličku Artesa, mediální agenturu Comunica nebo společnost Garris.

Dalším přelomovým bodem byl krach železničních opraváren Legios. Ostrou bitvu se Savovem rozehrál její věřitel – slovenská Všeobecná úvěrová banka. Ta dodnes tvrdí, že insolvence probíhá nestandardním způsobem, a Savova dává do spojitosti s insolvenční mafií. Sám podnikatel tvrdí, že Legios nikdy nevlastnil.

Tomáš Plhoň

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.