Lidovky.cz

François Hollande míří do Elysejského paláce

  17:18

První kolo prezidentských voleb zásadní překvapení nepřineslo. Do finále 6. května postoupili François Hollande a Nicolas Sarkozy.

Francouzi v neděli 22. dubna ukázali, že se průzkumy příliš nemýlily. Vítězem prvního kola francouzských prezidentských voleb se stal s 28,63 procenta hlasů kandidát socialistů François Hollande. Začněme si zvykat na jeho tvář. foto: © ReutersČeská pozice

„Ukažme, že průzkumy veřejného mínění se mýlí a neodpovídají realitě,“ ukončil svůj poslední mítink 19. dubna před prvním kolem prezidentských voleb dosluhující francouzský prezident Nicolas Sarkozy. A na pařížském náměstí Concorde od něho také třikrát zaznělo: „Pomozte mi!“

Francouzi však v neděli 22. dubna ukázali, že se průzkumy příliš nemýlily. Už několik měsíců ohlašovaly vítězství kandidáta socialistů Françoise Hollanda. A to se i stalo. Hlavní protivník Sarkozyho obdržel 28,63 procenta hlasů. Předpověď se naplnila i v případě současného nájemníka v Elysejském paláci. Obsadil druhé místo se ziskem 27,18 procenta hlasů.

Vůdkyně radikální pravice Marine Le Penová naopak získala oproti průzkumům o dvě procenta víc – 17,90 –, čímž překvapila. Lídr extrémní politické levice Jean-Luc Mélenchon nepřekvapil. S 11,11 procenta hlasů neohrozil třetí místo Le Penové v prvním kole prezidentských voleb. Před pěti lety třetí, centrista François Bayrou, nakonec získal pouze 9,13 procenta hlasů. Průzkumy však jeho propad ohlašovaly už delší dobu.

Do druhého kola prezidentských voleb 6. května tedy postoupil Hollande a Sarkozy, což se očekávalo.

Odlišná realita a aritmetika

Pomohli Francouzi dosluhujícímu prezidentovi Sarkozymu, nebo nepomohli? Jedno je jisté. Neuskutečnila se levicí ohlašovaná oranžově-rudá vlna, která měla pravici smést z politické scény. Sečtou-li se totiž hlasy všech pravicových a levicových kandidátů, lépe si vedla pravice: 47,12 ku 43,76 procenta. Dle tohoto poměru by tedy měl Sarkozy, pokud se mu podaří oslovit alespoň třetinu příznivců centristy Bayroua, ve druhém kole svou funkci obhájit. Realita se však od těchto aritmetických úvah značně liší.

Le Penová se už totiž nechala slyšet, že „hlasovat pro Sarkozyho je naprosto zbytečné, neboť za pět let nic nedokázal. Svou politikou problémy Francie jen prohloubil, a proto by podpora Sarkozymu k ničemu nevedla“. Většina francouzských komentátorů se pak shoduje, že pro Sarkozyho nebude snadné získat hlasy centristů. Svou volební kampaň totiž založil především na lichocení a vemlouvání se do přízně stoupencům Le Penové. A svědčí o tom například jeho výroky o snižování počtu imigrantů, ohrožení ze strany Evropy či o nárůstu kriminality.

Většina francouzských komentátorů se shoduje, že pro dosluhujícího prezidenta Sarkozyho nebude snadné získat hlasy centristů

I proto komentátorka týdeníku Le Point Sylvie Pierre-Brossolettová ve svém prvním povolebním hodnocení napsala: „Hlavním poraženým nedělních voleb je odstupující prezident. Sarkozy nejenže nezískal 30 procent hlasů, což si sám stanovil jako nutnou podmínku k vytvoření dynamiky pro druhé kolo, ale vzhledem k výsledku Le Penové, která ho navíc určitě osobně nepodpoří, bude muset pokračovat ve své nekompromisní pravicové rétorice.“

A Pierre-Brossolettová dodala: „To bude nejen jasným signálem pro centristy, ale i dalším přesvědčivým argumentem pro Hollanda, že je třeba Sarkozyho odmítnout. Stručně řečeno, je to kandidát na prezidenta, jenž kvůli vytváření atmosféry strachu z cizinců či Evropy je nejvíc odpovědný za vzestup le penistů.“

Nálada pro socialistu

Přesně to Hollande v pondělí 23. dubna ráno učinil. Navíc vyzval centristy ke společné mobilizaci proti le penistům. Socialistický kandidát má tudíž mnohem lepší postavení pro druhé a finální kolo prezidentské volby v neděli 6. května než Sarkozy. Navíc levicový radikál Mélenchon dostal méně hlasů, než se čekalo, což Hollandovi nesvazuje ruce stejně jako Le Penová Sarkozymu.

Mélenchon se nikdy netajil, že socialistu Hollanda ve druhém kole podpoří. Přidají-li se k němu centristé a nezanedbatelný počet pravicových voličů zklamaných Sarkozyho působením v Elysejském paláci, uvedená aritmetika vypadá jinak. A potvrdil ji i první průzkum po nedělním hlasování. Hollanda chce za dva týdny volit 54 a Sarkozyho jen 46 procent dotázaných.

Socialistický kandidát Hollande má mnohem lepší postavení pro druhé a finální kolo prezidentské volby v neděli 6. května než Sarkozy

Ve Francii panuje nálada, kterou nejlépe vystihl levicový deník Libération i jeden z hlavních pravicových komentátorů Franz-Olivier Giesbert. Pondělní Libération má na titulní straně fotografii Sarkozyho se zavřenýma očima na tmavém pozadí, z něhož vystupuje jediné slovo: Fin! (Konec!) Giesbert pak v televizní debatě prohlásil: „Nový prezident se jmenuje François Hollande.“

Jen zbožné přání

Sarkozy je však bojovník a souboj stále nevzdává. Jeho štáb spatřuje šanci i v tom, že kampaň před druhým kolem již nebude omezovat zákon, dle nějž mají všichni kandidáti dostat v médiích stejný časový prostor. Před druhým kolem oba uchazeči o prezidentskou funkci budou moci oslovovat Francouze bez jakéhokoli omezení.

I proto kandidát pravice navrhl, aby se namísto avizované jedné televizní diskuse obou finalistů uskutečnily tři. Podle francouzských komentátorů je jeho cíl zřejmý. Hollandův program navzdory hluboké dluhové krizi, v níž se Francie nachází, není příliš čitelný, a především je založen na dalším utrácení. Navíc nemá zkušenosti ani s evropskou, ani se zahraniční politikou.

„Před zraky národa ho zničím. Budu explodovat!“ prohlásil o své strategii na příští dva týdny Sarkozy. Zatím se však zdá, že jde jen o zbožné přání. Socialistický kandidát totiž prezidentův návrh tří diskusí stroze odmítl: „Je to muž historie, který zcela zklamal Francouze. Nevím, o čem bych s ním měl diskutovat, jedna diskuse naprosto stačí.“

Z uvedeného se zdá, že po šestém prezidentovi páté republiky, jímž se před pěti lety stal Nicolas Sarkozy, Francouzi za dva týdny zvolí sedmého. Dne 6. května s největší pravděpodobností symbolicky převezme klíče od Elysejského paláce socialista François Hollande.

 

Francouzským prezidentským volbám se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.