Lidovky.cz

Francie se rozhodla odnaučit Evropany kouření

Evropa

  4:03

Socialistická ministryně volá po krabičkách se zničenými plícemi a dalších restrikcích. A to bez milosti v celé EU.

foto: © Česká pozice, UrbČeská pozice

Kuřáci pozor! Nastává další fáze boje proti kouření. A francouzská vláda ji připravuje nejen pro kuřáky své země. Ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová totiž na konci července prohlásila: „Budu se bít za nové restrikce a přísnější regulace pro výrobce cigaret v celé Evropské unii ve formě jednotného vzhledu krabičky, bez atraktivních barev a svádivého názvu.“

Nová směrnice EU o boji s „tabakismem“, jež by měla vstoupit v platnost na začátku listopadu, zatím jen hodlá odstranit cigarety z „dohledu“ zákazníků. Zanedlouho už by tedy kuřáci neměli v prodejně tabáku za zády prodavače vidět vyrovnané krabičky svých oblíbených značek. Budou totiž pod pultem. Nikoli však jako nedostatkové zboží, ale jen proto, aby neupoutávaly pozornost.

Pokud však francouzská ministryně Touraineová svůj boj vyhraje, mohlo by na kuřáky čekat další překvapení, když požádají třeba o Camelky, Marlbora nebo Petry. Prodavač jim nabídne šedivou krabičku bez jejich loga, pouze s výstražnými nápisy a fotografiemi, proč a jak je kouření nebezpečné. Budou-li se kuřáci chtít přesvědčit, že dostávají požadovanou značku cigaret, budou se muset podívat dolů na krabičku. Tam by měla být jednotným malým písmem závazným pro všechny tabákové výrobce nabízející v EU své zboží vytištěna značka cigaret.

Alarmující čísla

„Víme, že mladí lidé si kupují a kouří cigarety, poněvadž se jim líbí jejich obaly, jež jsou svou barevností i typografií příjemné na pohled,“ vysvětlila socialistická ministryně Touraineová v rádiu BFMTV důvod svého návrhu. Chce tím omezit nejen nákup cigaret mladých a začínajících kuřáků, ale i do roku 2025 snížit počet francouzských kuřáků na polovinu. Francie přitom v boji s „tabakismem“ nepatří k laxním zemím.

Tato scéna se možná bude muset z filmu Tři veteráni jednou vystřihnout. Ztratí totiž na srozumitelnosti.

Každý Francouz spatří svádivý cigaretový balíček sedm tisíckrát za rok, tedy téměř 20krát denně

Cena cigaret je v ní jedna z nejvyšších v Evropě a smějí se prodávat pouze ve specializovaných prodejnách, a nikoli jako v Česku či v Německu v samoobsluhách či u benzinových pump. Navíc od roku 2009 ve Francii platí zákon, jenž zcela zakazuje kouření ve veřejných prostorách, restauracích a v barech. Navzdory tomu 30 procent z 64 milionů Francouzů sáhne denně po cigaretě. To podle zprávy poslance Yvese Bura z pravicové strany Unie pro lidové hnutí (UMP) státu sice přinese jedenáct miliard eur ročně, ale náklady na léčení kuřáků představují 18 miliard eur. Nehledě na to, že na následky kouření zemře ročně 66 tisíc Francouzů.

„Právě tato alarmující čísla by měl ovlivnit jednotný vzhled cigaretových krabiček. Nebudou totiž lákat k nákupu cigaret stejně, jako je tomu dnes,“ prohlásila v týdeníku Le Point Karine Gallopel-Morvanová z Vysoké školy veřejného zdraví. Vládní iniciativu vítá i ředitelka Národní rady boje proti tabakismu Emmanuelle Béguinotová, dle níž tím zanikne i poslední veřejný prostor k reklamě na cigarety ve Francii, protože „luxusní či oku lahodící obaly“ je propagují. A tvrdí, že každý Francouz spatří svádivý cigaretový balíček sedm tisíckrát za rok, tedy téměř 20krát denně.

Obal nehraje roli

„Žádná seriózní studie neexistuje, ani se neví, zda takové opatření bude úspěšné,“ odpověděl na uvedené argumenty ředitel společnosti Imperial Tobacco Éric Sensi. A v jednom ohledu má pravdu. Chybí zkušenost s jednotným vzhledem cigaretových krabiček, neboť žádný stát takové radikální opatření dosud neprovedl. Jednotné cigaretové krabičky v olivové barvě a bez názvů by se měly poprvé objevit až letos v prosinci v Austrálii, což nedávno schválil její parlament. Jisté to však není. Výrobci cigaret totiž zákon zažalovali kvůli porušení intelektuálního vlastnictví.

Při rozhodování kuřáka, zda si cigarety koupí, či nekoupí, obal nehraje žádnou roli. Určující je jeho chuť kouřit!

Ve Francii však přinejmenším jedna studie o dopadu cigaretových krabiček jednotného vzhledu zveřejněna byla – loni v lékařském časopisu Bulletin épidémiologique hebdomadaire. Z výzkumu provedeného na základě jednotného vzhledu cigaretových krabiček potištěných varovnými nápisy a fotografiemi vyplynulo, že na otázku, zda jsou nepřitažlivé, odpovědělo kladně 77 procent respondentů-kuřáků. Na další otázku šeredné pak 63 procent a odpudivé byly dokonce pro 49 procent z nich.

Mluvčí společnosti Phillip Moris International Anne Edwardsová se navzdory tomu domnívá: „Při rozhodování kuřáka, zda si cigarety koupí, či nekoupí, obal nehraje žádnou roli. Určující je jeho chuť kouřit! Navíc bude snadné jednotný vzhled krabiček padělat a za mnohem nižší cenu prodávat na černém trhu.“

Nebezpečné pokrytectví

Právě ilegální nabídka tabákových výrobků je ve Francii větším problémem, pokud jde o dopad na zdraví, než jejich současný nákup v běžných prodejnách. „Ten po každém zdražení cigaret poklesne a každá vláda se tím okamžitě vychloubá jako svým úspěšným bojem s tabakismem. Vůbec však z toho nevyplývá, že kuřáci, kteří nenakupují oficiálně nabízené cigarety, přestali i kouřit,“ řekl ČESKÉ POZICI novinář z lékařského deníku Quotidien du medecin David Bilhaut.

Dle něho, přičemž vychází z údajů francouzské celní správy, každá pátá cigareta vykouřená ve Francii je nakoupená v zahraničí nebo z ilegálního prodeje. Tedy ze sousedního Španělska, kde jsou tabákové výrobky skoro o polovinu levnější než ve Francii, nebo z pašovaných padělků světových značek vyráběných v především v Alžírsku a v Maroku.

A Bilhaut dodává: „Je nebezpečným pokrytectvím bojovat za zdraví občanů zdražováním nebo odpudivým vzhledem cigaretových krabiček, protože se tím otvírají možnosti pro pružně zorganizovaný a zejména levnější černý trh, ale jehož výrobky jsou podezřelé. Oficiální tabákoví producenti totiž musejí splňovat evropské normy například v kvalitě tabáku, papíru či množství dehtu. Takové kouření sice zdraví neprospívá, ale aspoň víte, co cigarety obsahují. Kuřák se však nikdy nedozví, co je v ilegálně vyrobených a koupených cigaretách.“

Uvádějí to však policejní zprávy a laboratorní testy: 90 procent ilegálně vyrobených cigaret nesplňuje normy EU a zdraví kuřáků ohrožují víc než například originální Camelka.

Průkopník v boji s tabakismem

Po vládních prázdninách by ministryně Tourainová měla navrhnout zákon, jejž by měl nakonec schválit parlament. Nový francouzský prezident François Hollande jej určitě podepíše – nejen proto, že je nekuřák. Ve své prezidentské kampani totiž slíbil, že by chtěl prosadit „nový australský protikuřácký experiment“. Otázkou však zůstává, zda se Francouzům podaří ovlivnit ostatní členské země EU.

Je nebezpečným pokrytectvím bojovat za zdraví občanů odpudivým vzhledem cigaretových krabiček, protože se tím otvírají možnosti pro černý trhPodle deníku Le Figaro s návrhem jednotných krabiček cigaret zatím souhlasily pouze Velká Británie, Belgie a Finsko. „Toto opatření musíme ve Francii zavést co nejdřív a nečekat, až se rozhoupe zbytek Evropy. Naše země se tím stane průkopníkem v boji s tabakismem,“ prohlásil zmíněný poslanec Yves Bur. Lze tudíž předpokládat, že se Francie brzy dočká jednotného a odpudivého vzhledu cigaretových krabiček.

Pokud to však francouzští politici myslí se zdravím svých spoluobčanů upřímně, mělo by rychle následovat i podobné opatření pro láhve s alkoholem. Ten má totiž ročně na svědomí dvakrát víc úmrtí Francouzů než nikotin. V této záležitosti se však ve Francii nic nechystá.

Za zdraví se totiž nekompromisně bojuje pouze tam, kde existuje více méně konsensus společnosti a politické scény. Ostatně, je nepředstavitelné, že by při státních recepcích v Elysejském paláci servírovali burgundské bílé Chablis, červené Bordeaux Saint Émilion či armagnac z lahví s etiketou, na níž bylo zobrazeno poslední stadium cirhózy jater. Takže kuřáci, pozor! A pijani? Na zdraví!

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.