Lidovky.cz

Francie: François Fillon má stále šanci stát se prezidentem

  9:14
Prezidentský kandidát republikánů François Fillon se soustřeďuje na pravicové voliče a starší lidi, tedy 30 procent francouzské populace. Pokud většinu z nich přesvědčí hlasovat pro sebe, může se dostat do druhého kola. A v něm získat hlasy kandidátů, kteří vyzvou nehlasovat pro Marine Le Penovou.

Pravicový kandidát na prezidenta Francie Francois Fillon. foto: Reuters

François Fillon, prezidentský kandidát francouzských republikánů, je ve své předvolební kampani jako na houpačce. Na začátku cesty do Elysejského paláce měl podle průzkumů veřejného mínění v primárkách obsadit v prvním kole až čtvrté místo. V televizní debatě se s ním jednalo jako s outsiderem, když favority byli Alain Juppé a Nicolas Sarkozy. Fillon však překvapil suverénním vítězstvím v primárkách, v němž mu nezabránil ani starosta Bordeaux Juppé – malá změna napravo od současného francouzského politického kurzu.

Následně považovala francouzská média Fillona za favorita na prezidentské křeslo. Mohl se totiž spoléhat na mechanismus výměny v Elysejském paláci levicového kandidáta za pravicového a představoval i malou změnu oproti zemětřesení v důsledku případného vítězství šéfky Národní fronty Marine Le Penová. Fillon v této pozici favorita strávil Vánoce.

Fillonova cesta za jasným vítězstvím skončila 25. ledna, kdy týdeník La Canard enchainé zveřejnil, že jeho manželka Penelope si přišla v letech 1998 až 2002 a za šest měsíců v roce 2012 jako fiktivně zaměstnaná parlamentní asistentka svého muže celkově na 500 tisíc eur. Francouzské soudy pracovaly rychle a 15. března zahájily vyšetřování. Následně byl Fillon obviněn ze zpronevěry státních financí a 28. března byla předvolána jeho manželka.

Neobvykle rychlá práce soudu a velká mediální pozornost vyvolaly spekulace, že zákulisní hráči si nepřejí Fillona francouzským prezidentem. Favoritem médií je kandidát hnutí Vpřed! Emanuel Macron a Fillon by mohl ohrozit jeho postup do druhého kola voleb. K obvinění ze zpronevěry postupně přibyla další – velkolepé dary (luxusní obleky, hodinky) od hlavních francouzských lobbistů.

Zkušený politik

Politická kariéra Françoise Fillona je dlouhá. Studium práv na univerzitě v Mens dokončil v roce 1976 ve 22 letech. Ve stejném roce se stal parlamentním asistentem poslance Joëla Le Theula, levicového gaullisty a přítele rodiny Fillonových. V roce 1977 vstoupil do gaullistické strany Sdružení pro republiku, kterou založil Jacques Chirac, v níž byl Le Theul ministrem dopravy a Fillon jeho klíčovým poradcem.

Politická kariéra prezidentského kandidáta francouzských republikánů Françoise Fillona je dlouhá. Jde o zkušeného politika schopného konsensu.

V roce 1980 Le Theule zemřel a Fillon postupně přebíral jeho roli. V roce 1981 zvítězil ve volbách do parlamentu v Le Theulově volebním okrsku, v roce 1983 se stal starostou Sablé sur Sarthe a v roce 1986 obhájil poslanecký mandát. V roce 1992 se stal prezidentem Rady pro kraj Sarthe a v příštím roce ministrem školství. V roce 1995 přešel do ministerského křesla pro telekomunikace a informační technologie a v roce 1997 obhájil v prvním kole poslanecký mandát.

Za premiéra Jean-Pierra Ruffarina byl ministrem sociálních věcí a školství. V roce 2005 odmítl zůstat ve vládě v čele s Dominiquem de Villepinem a aktivně se začal podílet na přípravě prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho. Po jeho zvolení pak v letech 2007 až 2012 zastával druhý nejvyšší státní post předsedy vlády a jako jeden z mála premiérů v něm zůstal celé volební období. Fillon je zkušený politik schopný konsensu, protože kvůli bouřlivé povaze Sarkozyho jeho pozice nebyla lehká.

Po Sarkozyho neúspěchu ve volbách v roce 2012 se Fillon nechal zapsat na kandidátku ve volebním okrsku Paříž 2, bašty pravice, čímž se navzdory debaklu pravicových stran v parlamentních volbách v témže roce v politice udržel. Následně odstartoval cestu do Elysejského paláce.

Propracovaný program

François Fillon ve své prezidentské kampani vsadil na detailně propracovaný program, který je oproti tomu ostatních kandidátů podložený realistickými, nikoli populistickými návrhy. Jeho silnou stránkou je pak ekonomika, směs gaullovského a thatcherovského přístupu. Fillon obdivuje bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou (1925–2013), a proto jeho program podporuje soukromé podnikání.

François Fillon ve své prezidentské kampani vsadil na detailně propracovaný program, který je oproti tomu ostatních kandidátů podložený realistickými, nikoli populistickými návrhy

Slibuje snížit daně pro firmy a náklady na zaměstnance, v důsledku čehož by měla narůst kupní síla jednoho zaměstnance o 350 eur. Fillon chce zrušit daň pro bohaté s majetkem více než 1,3 milionu eur, aby zabránil jejich odstěhovávání z Francie. Důchodcům pak slíbil zvýšit penze – především těm, jejichž důchod nedosahuje tisíc eur –, což je důležité, protože velkou část jeho potenciálních voličů tvoří staří lidé.

Kvůli zefektivnění státní správy Fillon navrhuje zvýšit pracovní dobu státních zaměstnanců na 39 hodin týdně. Jeho cílem pro celé prezidentské období je snížit nezaměstnanost na sedm ze současných deseti procent. Fillonovi kritici však připomínají, že bývalý francouzský prezident Charles de Gaulle (1890–1970) svůj program podporující hospodářský růst založil na desetiprocentní devalvaci tehdejšího franku, což Fillon nemůže uskutečnit, protože francouzská ekonomika používá euro.

Fillon sice kritizuje Evropskou unii, ale je pro její zachování – i společné měny. Má také velké výhrady k francouzské zahraniční politice, zejména v případě Sýrie, protože vláda podporovala povstalce proti prezidentu Baššáru Asadovi, přičemž její pomoc často dostával Islámský stát. Fillon jej chce stejně jako prezident USA Donald Trump zničit, což by mělo zvýšit bezpečnost francouzských občanů – kloní se tedy spíše k Putinovu řešení konfliktu v Sýrii. Slibuje i tvrdší bezpečnostní opatření proti terorismu a islámským radikálům na francouzském území.

Aféra zaměstnávání vlastní ženy

Fillonův životopis, plný různých politických postů, vyvolává otázku: Jak je možné, že se takový ostřílený politik dopustil banální chyby, jako je zpronevěra v důsledku fiktivního zaměstnávání rodinného příslušníka? Fillon především podcenil vliv médií. Zpronevěřená částka není sice vysoka, ale obhajoba jakékoli zpronevěr je obtížná, pokud ve své volební kampani Fillon slibuje utažení opasků a jejím heslem je „Odvaha k pravdě“.

Zaměstnáváním své ženy Fillon neporušil zákon, neboť každý francouzský poslanec dostává peníze na asistenty a záleží pouze na něm, jak je použije

Zaměstnáváním své ženy Fillon neporušil zákon, neboť každý francouzský poslanec dostává peníze na asistenty a záleží pouze na něm, jak je použije. Pokud žádné nemá, částka mu zůstává, což podle francouzských médií využívá okolo 120 zákonodárců. Fillon na svou obranu přidává argument, že jeho žena je jeho rádcem a nejbližším spolupracovníkem celý život.

Rychlou práci soudu a velkou pozornost médií však lze vysvětlit i jinak. Spekuluje se o vstřícném postoji Fillona k Rusku a jeho novém kurzu zahraniční politiky, který by pravděpodobně vedl k hledání viníků za chybná rozhodnutí v Sýrii. Druhým důvodem může být Fillonův křesťanský konzervatismus – kritizuje nadměrný počet potratů a rozšiřování práv homosexuálů, zejména legalizaci náhradních matek pro homosexuální páry.

Nevyslyšené volání

Tlak na odstoupení Fillona pocházel zejména z jeho strany Unie pro lidové hnutí. Fillon toto volání nevyslyšel a rozhodl se v kandidatuře pokračovat. Pomohl mu i jeho poražený republikánský protikandidát Alain Juppé, který 27. ledna oznámil a 5. března potvrdil, že i kdyby Fillon odstoupil, nebude usilovat o jeho náhradu. Toto jeho rozhodnutí je rozumné, protože by měl malou šanci dostat se do druhého kola, čímž by skončily naděje republikánů na prezidentské křeslo.

Tlak na odstoupení Fillona pocházel zejména z jeho strany Unie pro lidové hnutí. Fillon toto volání nevyslyšel a rozhodl se v kandidatuře pokračovat.

Fillonovou reakcí na mediální tlak byla výzva jeho stoupencům, aby přišli na demonstraci na náměstí Trocadéro v Paříži. Velká účast – zhruba 200 tisíc demonstrantů – překvapila i Fillona a dodala mu odvahu dokončit svou kandidaturu. V předvolebních debatách však zatím nezářil, protože se snažil ospravedlnit své skandály a chyby v komunikaci.

Fillon se může dostat do druhého kola francouzských prezidentských voleb, což ukázalo shromáždění kandidáta Emmanuela Macrona v Marseille, ze kterého odházeli jeho příznivci na fotbal. Nezkušenému Macronovi dochází dech, přičemž na rozdíl od něho Fillon má politické zkušenosti a dobře zná své voliče. Z jeho strategie – stejné jako v primárkách – vyplývá, že se nesoustřeďuje na všechny Francouze, ale na pravicové voliče a starší lidi, kteří ho považují za seriózního zastánce tradičních hodnot.

Tito voliči představují 30 procent francouzské populace, a pokud Fillon dokáže většinu z nich přesvědčit, aby pro něho hlasovali, může se dostat do druhého kola. A v něm získat hlasy kandidátů, kteří, jak se předpokládá, vyzvou své voliče, aby hlasovali pro někoho jiného než Le Penovou. A setrváním ve francouzských prezidentských volbách si François Fillon udržuje šanci, že do tohoto křesla usedne.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.