Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fotbalovému bossovi Peltovi klička s polem nevyšla

  17:22
Měl to být geniální tah na branku. Pozemky za „pár milionů“ šéfa české fotbalové asociace Miroslava Pelty by se zhodnotily desetinásobně a mohly na nich vyrůst domky. Rozhodnutím soudu jsou z nich však jen pole. A to je jen jedna část příběhu územního plánu obce Černolice kousek za Prahou.

Šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta a pozemky v Černolicích. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta se svými obchodními partnery začal skupovat pozemky v Černolicích především od restituentů mezi lety 2009 a 2010. Celkem za 26 tisíc metrů čtverečních zaplatili zhruba 5,7 milionu korun. Pak v roce 2012 přišel „Ježíšek“. Pět dnů před Vánocemi tehdejší zastupitelstvo Černolic schválilo nový územní plán, který přeměnil zemědělskou půdu na stavební pozemky – a ty měly rázem hodnotu více než 50 milionů.

Protože však zastupitelé postupovali nápadně rychle a hlavně bez vypořádání připomínek obyvatel obce, kde žijí tři stovky lidí, dvanáct rezidentů napadlo nový územní plán u Krajského soudu v Praze. Ten ho následující rok smetl se stolu.

Obec se kasační stížností obrátila na Nejvyšší správní soud. Ten sice verdikt vrátil k novému projednání, ale v rozhodující části rozsudku se ztotožnil s krajskými soudci. V polovině letošního října pak krajský soud rozhodl znovu. A Peltovy pozemky nejsou stavebními parcelami, stojí v usnesení, které má ČESKÁ POZICE k dispozici. Tentokrát se obec, která v územním plánu počítala až se 150 novými domky na svém území, odvolávat nebude. Konkrétně na Peltových lánech mohlo vyrůst až 20 staveb.

Smíření s prohrou

„Podle našich právníků nemá smysl odvolávat se. Pokud budou vlastníci pozemků chtít, mohou novému zastupitelstvu podat žádost o změnu územního plánu,“ uvedl dosluhující místostarosta Černolic Pavel Schmidt ze sdružení Šance – SNK a TOP 09, který bude zřejmě novým starostou středočeské obce.

Šéf českého fotbalu Pelta, který dříve tvrdil, že pozemky chce využít především pro výstavbu domků pro své děti, je s prohrou podle svých slov smířený

Šéf českého fotbalu, který dříve tvrdil, že pozemky chce využít především pro výstavbu domků pro své děti, je s prohrou podle svých slov smířený. „Respektuji rozhodnutí soudu. Také chápu obavu obyvatel, kteří chtějí, aby i po zástavbě mých pozemků dál viděli na dominantu tamní krajiny, tedy Čertovy skály. Budu to řešit s vedením obce a jsem přesvědčen, že dosáhneme kompromisu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Pelta s tím, že o verdiktu soudu dosud ani neví.

Větší problémy bude mít obec zřejmě s jiným developerem – společností Altstaedter Investments, která má ještě rozsáhlejší pozemky než Pelta. Na nich mělo vyrůst až 30 domků. Firma totiž přispěla darem deseti milionů korun na výstavbu kanalizace v Černolicích a zastupitelstvo se v darovací smlouvě zavázalo její pozemky změnit na stavební. Společnost, která se v září zapsala do veřejného povědomí tím, že bez povolení zbourala vilu na pražské Ořechovce, na svém nároku trvá.

Zpochybněný závazek obce

Firma Altstaedter Investments nakoupila rozsáhlé pozemky nejen v Černolicích, ale i v okolních obcích v roce 2007 za celkem 1,4 milionu eur, podle tehdejších kurzů asi 35 milionů korun. Změna územního plánu na devíti hektarech přímo v Černolicích pak podle propočtu zhodnocovala majetek Altstaedteru na 180 milionů. Kromě domků firma plánovala vybudovat i polyfunkční objekt s byty, v němž měla být i školka nebo pohostinství.

„Soud odhalil pochybení při tvorbě územního plánu, kterých se měla dopustit obec a pořizovatel. Na obci nyní je, aby chyby opravila a územní plán dotáhla do konce,“ uvedl pro ČESKOU POZICI předseda představenstva Altstaedteru Jan Michal. A dodal: „Vůči naší společnosti zatím oficiálně za obec nikdo nedeklaroval, že by neměla dostát svým závazkům. Proto očekáváme, že jim také dostojí.“

V darovací smlouvě se obec zavázala změnit pozemky skoupené firmou na stavební. Právníci už ale v minulosti takový závazek zpochybnili.

Závazkem míní právě  darovací smlouvu, v níž se obec zavázala změnit pozemky skoupené firmou na stavební. Právníci už ale v minulosti takový závazek zpochybnili. Sama obec se případných sporů zřejmě i proto nebojí. „Obec udělala vše pro to, aby své části dohody dostála. Pokud si to společnost Altstaedter nemyslí, ať se brání. Je otázka, zda je toto ustanovení darovací smlouvy platné,“ míní dosluhující starosta ze sdružení Šance Jiří Michal, který byl zvolen i do nového zastupitelstva z třetího místa na kandidátce.

Podle Michala čeká obec referendum o novém územním plánu, a to zřejmě na jaře příštího roku. Mimochodem, odpůrci dříve schválených změn volali po referendu, to ale někdejší vedení černolické radnice zamítlo. I to byl argument, proč se lidé obrátili na soud.

Pochopitelné obavy

„Za tvorbu územního plánu a chyby v něm neslo plnou odpovědnost sdružení Šance a jeho hlavní představitelé pánové Michal a Schmidt, kteří v roli starosty a místostarosty byli odpovědnými osobami obce za tvorbu územního plánu. Stejné sdružení, respektive zástupci tohoto sdružení tyto chyby napadli před soudem a dosáhli ve sporu, v němž žalovali obec, zrušení části územního plánu. Není divu, že spor proti obci vyhráli,“ rozčiluje se Michal z Altstaedteru. „To je naprosto směšné, že bychom postupovali proti nim,“ brání se starosta Michal.

Firma Altstaedter má pro svůj projekt ještě jeden argument. „Počet domů naší společnosti je maximálně 30, což je pětina plánovaného rozvoje v Černolicích. Kdyby každý, komu umožní územní plán stavět, přispěl ekvivalentem deseti milionů korun, měla by obec na účtu pro další investice 50 milionů,“ vysvětluje šéf developera Jan Michal.

To, že se Černoličtí developerských plánů Altstaedteru obávají, je zčásti pochopitelné. Firma se totiž vydaných povolení nedrží.

Pravdou je, že obec má roční příjmy okolo čtyř milionů korun. Už to, že jí po prohraném sporu vyměřil krajský soud povinnost zaplatit náklady řízení více než 150 tisíc korun, je citelným zásahem do hospodaření. To, že se Černoličtí developerských plánů Altstaedteru obávají, je zčásti pochopitelné. Firma se totiž vydaných povolení nedrží.

V ulici Západní na Praze 6 ve čtvrti Ořechovka měla vydané povolení na úpravy rodinného domu. Do vily se ovšem zakousl bagr, a ta úplně zmizela. Podle bývalého vedení radnice se firma zaštiťovala znaleckým posudkem. Radnice zvažovala, že jí udělí alespoň pokutu, jež však může dosáhnout maximálně půl milionu korun.

Milionové parcely

  • Nejrozsáhlejší pozemky v Černolicích, které soudem zastavený územní plán měnil na stavební, drží fotbalový boss Miroslav Pelta se svými partnery, a především společnost Altstaedter Investments.
  • Ta se do povědomí veřejnosti zapsala v září tím, že strhla bez povolení vilu na pražské Ořechovce.
  • Mnohonásobné zhodnocení nákupu zemědělských parcel za několik milionů korun se tak z rozhodnutí soudu nekoná.

Mezi svými fotbalisty

Dar dala firma Černolicím v roce 2007, ve smlouvě se obec zavázala nejen změnit územní plán, ale i vydat souhlasné stanovisko k územnímu a stavebnímu rozhodnutí. Za Černolice sponzorskou smlouvu podepisoval tehdejší starosta Milan Macela ze sdružení Sportovci za Černolice. Jeho bratr Luděk je mimochodem bývalým šéfem komise fotbalových rozhodčích.

Miroslav Pelta je v Černolicích mezi svými – černolický trávník je prý svou kvalitou srovnatelný s hřišti prvoligových fotbalových klubů

A tím „fotbalovost“ Černolic rozhodně nekončí. Na Wikipedii se například dočteme, že „významnou roli v obci má fotbalový klub SK Černolice, založený v roce 1933“. V klubu si mezi mnoha dřívějšími prvoligovými fotbalisty zahráli i například Ivan Hašek, Jozef Chovanec, Petr Rada či Ladislav Vízek.

Předsedou klubu je tamní rodák, již zmíněný Luděk Macela. V nově zvoleném zastupitelstvu obce pak figuruje další z klanu Macelů – Aleš. Jeho Sportovci za Černolice obsadili tři místa. Šest míst má Schmidtovo a Michalovo sdružení Šance.

Pelta, který má trvalé bydliště v Jablonci nad Nisou, je tedy v Černolicích mezi svými. Ostatně černolický trávník je prý svou kvalitou srovnatelný s hřišti prvoligových fotbalových klubů.

Autor: