Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fotbalové Euro 2020 v Praze nebude

  12:12
Vláda chtěla fotbalový šampionát v České republice podpořit, ale nikoli finančně. Metropole nakonec couvla a ukončila naděje.

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice pro 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Aktualizace: Evropský fotbalový šampionát se v Praze hrát nebude. Osmačtyřicet hodin před vypršením lhůty na dokončení přihlášek fotbalová asociace požádala ministra školství Marcela Chládka, aby vládě nepředkládal žádost o garance pro Euro 2020. Kolaps českého snažení o eurošampionát odstartovala pražská radnice. Odmítla podepsat smlouvu mezi hlavním městem, Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy. Vedení Prahy se podle radního Lukáše Manharta z TOP 09 obávalo, že by muselo v případě problémů hradit náklady na konání akce. Ještě během víkendu se situace jevila nadějněji. Článek, který o přípravě kandidatury publikovaly v sobotu Lidové noviny, dává nahlédnout do zákulisí projektu.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) a vlastníci stadionu v Praze v Edenu v rychlém tempu připravují kandidaturu na spolupořádání fotbalového mistrovství Evropy v roce 2020. To má hostit třináct měst a přihláška musí být podána k UEFA nejpozději do 25. dubna.

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka koncem března odmítl z úsporných důvodů poskytnout třímiliardovou státní garanci na stavbu nového stadionu na Strahově, šéf asociace Miroslav Pelta nastartoval plán B. Spočívá v tom, že by se čtyři zápasy šampionátu hrály na stadionu v Edenu, který ale podle požadavků UEFA potřebuje zvýšit kapacitu ze stávajících 20 tisíc na 35 tisíc sedaček. To vyžaduje zhruba miliardovou investici.

Vládní ano, strach radních

Zda FAČR a společnost Vinet Invest, majitel stadionu v Edenu, stihnou společně splnit za tak krátký čas všechny podmínky UEFA, není jasné. Podle dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, vláda ve středu poskytne české kandidatuře požadované nepeněžní záruky. Vlastníkovi stadionu se minulý týden rovněž podařilo získat potřebné finanční garance. Slabé místo projektu je pražský magistrát. Radní s podpisem smlouvy mezi hlavním městem, UEFA a FAČR zatím otálejí.

Pražští politici se zřejmě bojí, že i když vlastník stadionu nyní předloží záruky, že potřebné finance zajistí, může se stát, že s penězi nastanou potíže. A hlavní město nakonec bude muset do projektu nalít stamiliony, aby Česká republika neutržila mezinárodní ostudu. Šéf FAČR Pelta začátkem dubna prohlásil, že jedná s vlastníky stadionu v Edenu, kteří jsou ochotni zvýšení kapacity financovat z vlastních zdrojů.

Pražští politici se zřejmě bojí, že i když vlastník stadionu nyní předloží záruky, že potřebné finance zajistí, může se stát, že s penězi nastanou potíže

Majitelem stadionu je kladenský advokát Václav Slavíček, avšak podle informací ČESKÉ POZICE firmě Vinet Invest silné finanční zázemí zajišťují struktury napojené na nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Slavíček ve čtvrtek uvedl, že kandidaturu myslí vážně, avšak podrobně se k tématu prý vyjádří až poté, co se podaří vyřešit všechny záležitosti, které jsou nezbytné k podání přihlášky.

„Kandidatura na Euro 2020 je kompletně připravena. K tomu, aby ji bylo možné podat k UEFA, musejí být přiloženy tři stěžejní skupiny dokumentů. Finanční záruka z privátního sektoru, smlouva o pořádání turnaje mezi FAČR a UEFA, smlouva o stadionu mezi UEFA, FAČR a vlastníkem stadionu a smlouva mezi Hlavním městem Praha, UEFA a FAČR. Samozřejmě že je nutné získat i organizační záruky podepsané Úřadem vlády ČR,“ sdělil v pátek ČESKÉ POZICI ředitel sekce logistiky a služeb fotbalové asociace Ivo Sekerka.

V současné době ale chybí organizační záruky vlády a smlouva s Prahou. „Tyto dva dokumenty potřebujeme mít řádně podepsány do čtvrtka 24. dubna, abychom je v pátek mohli společně s kandidaturou a ostatními dokumenty osobně doručit do sídla UEFA do švýcarského Nyonu. Věříme, že se nám podaří scházející dokumenty získat, a navážeme tak na úspěšnou spolupráci při projektu UEFA Super Cup, který významně přispěl k propagaci hlavního města Prahy a České republiky,“ připomněl Sekerka loňské utkání Bayernu s Chelsea právě v Edenu.

Finanční garance z privátního sektoru jsou již vyřešené. UEFA od svých partnerů obvykle vyžaduje nejvyšší stupeň záruk, přesto se podle informací ČESKÉ POZICE zástupcům majitele stadionu v Edenu minulý týden tuto podmínku podařilo splnit.

Áčková záruka

„Získali jsme takzvanou áčkovou garanci od významné švýcarské banky. Dokládá, že vlastník stadionu je schopen zdroje na rozšíření kapacity bez problémů zajistit. Všichni ostatní uchazeči o Euro 2020 budou mít státní peněžní garanci, jen Česká republika ne,“ řekl ČESKÉ POZICI nejmenovaný finančník. Prozradit jméno banky ale nechce.

Podle studie nizozemské společnosti The Stadium Consultancy, která se na přípravě české kandidatury (tedy i na už mrtvém plánu stadionu na Strahově) podílela, je projekt rozšíření kapacity Edenu kvalitně připraven.

Fotbalová asociace od vlády a hlavního města nepožaduje peníze, pouze schválení proklamativních garancí nefinančního charakteru

Vše dohromady to znamená, že fotbalová asociace od vlády a hlavního města nepožaduje peníze, pouze schválení proklamativních garancí nefinančního charakteru. Jde například o ochranu duševního vlastnictví, antidoping či prosazování zásady nekouření. Pro uspořádání tak velké akce jsou tyto záruky nutné. V případě vlády by zádrhel s těmito garancemi nastat neměl. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD) již připravil kompletní zprávu, která by se měla schvalovat ve středu.

Materiál, kterému premiér Bohuslav Sobotka už 16. dubna udělil výjimku z projednání v připomínkovém řízení, má ČESKÁ POZICE k dispozici. Vyplývá z něj, že ministr doporučuje vládě kandidaturu podporovat. „Spolupořádání Eura 2020 bude významnou sportovní událostí nejen pro hlavní město, ale pro celou Českou republiku. Předložený materiál nezavazuje vládu k zabezpečení investičních prostředků na odpovídající infrastrukturu, nemá žádný dopad na státní a na veřejné rozpočty,“ uvádí Chládek. Očekává se tedy, že vláda kandidaturu podpoří.

Naopak Praha v minulých dnech zastávala pozici, že s poskytnutím garancí má problémy. V pátek ČESKÁ POZICE poslala dotazy primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09), zda město podepíše požadovanou smlouvu. Pražský primátor ale dosud nereagoval.

Diktátorská UEFA?

„Některá ustanovení návrhu smlouvy, kterou jsme od FAČR obdrželi, jsou natolik vágní a široká, že jej nemůžeme schválit. Nechali jsme vypracovat i právní analýzu smlouvy a máme vážné obavy, že plnění některých závazků nakonec půjdou za Prahou,“ řekl již předminulý pátek ČESKÉ POZICI radní pro sport a tělovýchovu Lukáš Manhart (TOP 09). Podle něj se UEFA v této věci chová jako diktátor.

Manhart také tvrdí, že hlavní město zatím nezná ani stanovisko vlády. Jenže FAČR počítá s tím, že smlouvu bude rada hlavního města projednávat už dnes. A to ještě nebude jasné, jak kabinet rozhodl (to má naplánováno na středu). Funkcionáři asociace si teď kousají nehty, protože nepodepíše-li Praha smlouvu do čtvrtka, kandidaturu mohou hodit do koše. Fotbaloví funkcionáři a zástupci stadionu v Edenu budou zřejmě do poslední chvíle jednat a přesvědčovat pražské politiky, aby podepsali.

Pokud hlavní město nepřistoupí na požadavky UEFA, tak jednoduše vypadne ze hry, dalších zájemců je dost

Neústupnému postoji UEFA se ale nelze divit. O uspořádání mistrovství se pere 32 měst a evropská fotbalová unie má vybrat pouze třináct. Dá se tedy pochopit, že moc neřeší, jak bude vypadat konečný seznam.

I když zástupci české asociace tvrdí, že UEFA a její předseda Michel Platini by uvítali, aby se tři skupinové zápasy a jedno osmifinále hrály v Praze, pokud hlavní město nepřistoupí na její požadavky, tak jednoduše vypadne ze hry. Soupeřem Česka jsou Švýcarsko, Polsko, Maďarsko, Srbsko a Makedonie. Ministr Chládek ve své zprávě uvádí, že „ČR je díky své strategické poloze a výjimečnosti české metropole jedním z favoritů“.

Jde o miliony eur

Záložní varianta kandidatury na šampionát spočívá zejména ve zvýšení kapacity stadionu v Edenu, kde hraje Slavie, na 35 tisíc sedaček. Nápad navýšit počet míst k sezení o 15 tisíc však nevznikl až po nedávném odmítnutí státní finanční garance pro stadion na Strahově, ale už v polovině roku 2013. Vinet Invest už tenkrát uvažoval o tom, že by ve spolupráci s FAČR vznikl v Edenu národní fotbalový stadion. V září 2013 firma Omicron-K českého architekta Martina Kotíka vypracovala studii navýšení kapacity.

Kromě toho existuje podobný projekt již zmíněné nizozemské společnosti The Stadium Consultancy, avšak ten je dražší o několik set milionů korun a počítá, že by zvětšení kapacity Edenu vyšlo zhruba na 1,5 miliardy korun. Podle zástupců firmy Vinet Invest, která stadion vlastní, zřejmě dojde ke kompromisu a investice by neměly přesáhnout jednu miliardu.

Navíc se počítá s tím, že kdyby se zápasy Eura 2020 hrály i v Edenu, přímá inkasa by přesáhla jen pro stadion 2,5 milionu eur. Zkrátka by nepřišly ani další stadiony poblíž Edenu, kde hrají týmy Bohemians Praha a Viktoria Žižkov. Využily by se na tréninky.Podle odhadů KPMG přestavba stadionu a čtyři utkání Eura 2020 přinesou do veřejných rozpočtů zhruba 1,5 miliardy korun

Ke společenskému, kulturnímu, sociálnímu, ale hlavně ekonomickému přínosu šampionátu v Praze vypracovala rozsáhlou studii i mezinárodní poradenská firma KPMG. Materiál uvádí, že impulzy pro rozvoj českého hospodářství jsou značné.

Podle odhadů KPMG přestavba stadionu a čtyři utkání mistrovství přinesou do veřejných rozpočtů zhruba 1,5 miliardy korun. Odhady příjmů do soukromého sektoru jsou ještě vyšší. Předpokládá se, že se utrží zhruba miliarda korun za ubytování (asi 450 tisíc přenocování), 350 milionů korun za gastronomii, 800 milionů za dopravu a 100 milionů za nakoupené zboží a dary. KPMG očekává 85 procent návštěvníků z ciziny, zbytek domácích, z toho devět procent z mimopražských regionů. Podle odhadů jeden fanoušek přinese až 4400 korun do veřejných rozpočtů.

KPMG rovněž vypočítala multiplikační efekt z různých sportovních a kulturních akcí s mezinárodním přesahem konaných na stadionu v Praze v Edenu v následujících deseti letech. „V konzervativním pohledu předpokládáme, že se každým rokem na stadionu uskuteční až šest významných akcí. Takové akce navštíví podle současné zkušenosti z obdobných destinací v okolních zemích značný počet návštěvníků ze zahraničí. Tito hosté jsou svou spotřebou významným přínosem pro veřejné rozpočty,“ uvádí studie.

V průběhu jednoho roku prý navštíví ČR v souvislosti s konáním akcí v Edenu 50 až 80 tisíc zahraničních návštěvníků a každý z nich přispěje do veřejných rozpočtů zhruba 4000 korunami. Za dalších deset let provozu stadionu se zvýšenou kapacitou KPMG očekává přínos až 2,5 miliardy korun.

Související článek:

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč