Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Fotbal bez šéfa, jenž byl loutkou dvou mocných impresáriů?

  10:48

Rezignaci Ivana Haška z postu předsedy ČMFS média interpretují jako příběh manažera, který ztratil opory.

Fotbal je z institucionálního hlediska vlastně slepenec – něco mezi showbyznysem a zájmovou organizací, kam mimo jiné proudí veřejné peníze. Kdyby to byl jen byznys, dalo by se téma odstoupení předsedy ČMFS odmávnout tím, že včera se fotbal ocitl bez CEO. Standardní manažerská rezignace - snad je smluvně a právně vyřešeno, jak se s věcí korektně vypořádat, a vlastníci si jistě budou vědět rady. Protože je však fotbal také veřejnou institucí (a když se někam postoupí, pak je považován pomalu za národní stříbro), dostává Ivan Hašek nálepku zbabělce, kterého už rozdělaná práce přestala zajímat, etc, etc., takové ty aktivistické floskule.

Haškovo rozhodnutí odejít do klubu Al Ahlí se však jeví spíše jako byznysové než ryze osobní, ačkoli prozatím není jasné, co bylo jeho hlavním důvodem a co poslední kapkou. ČESKÁ POZICE detailně případ nesleduje, vycházíme jen z komentářů, které k Haškově rezignaci publikují experti hlavních médií. A podle nich jde pravděpodobně o byznys, přinejmenším o případ manažera, který ztratil opory.

Aktuálně.cz sice zmiňuje napětí mezi centrem a regionálním fotbalem, kvůli kterému tady je ČMFS možná především, i to však souvisí s ekonomickou situací. „V Česku chybí peníze především na mládež, není z čeho platit žákovské a dorostenecké trenéry ve venkovských klubech. Jako řešení finanční nouze zvolil ČMFS vybírání členských příspěvků, což však mezi mnoha malými kluby vyvolalo nevoli. Proč by měli hráči, trenéři a funkcionáři posílat na ČMFS peníze, když je můžou nechat přímo v klubech? Jakou budeme mít kontrolu nad přerozdělováním peněz z členských příspěvků, ptali se po zveřejnění plánů ČMFS na vybírání členských příspěvků zástupci oddílů,“ píše se v komentáři.

Téma Hušák

Ve zmíněném komentáři Aktuálně se však také uvádí: „Haškovou dvouletou vládu provázely existenční problémy Sazky a z nich pramenící úbytek peněz. ,Žádné větší nové zdroje Haškovo vedení nezískalo,´ upozornil zdroj Aktuálně.“

Sazka je vůbec první na ráně. „Podstatná část sponzorského příspěvku T-Mobile je podmíněna právě startem na EURO. Ano, výnos ze STES, obchodní organizace svazu, se zvýšil. Televizní práva na ligu totiž draze koupila KPS Media, dceřiná firma Sazky. Ale tu už neřídí Haškův guru Aleš Hušák,“ připomíná iHNed.

Aktuálně: „Hašek do poslední chvíli držel ,basu´se šéfem Sazky Alešem Hušákem. Spolu s předsedou hokejového svazu Tomášem Králem se nepřidal k ostatním svazům, usilujícím o revoluci v ČSTV a ve financování českého sportu. ČSTV se v okresech kompletně stará o nákladnou fotbalovou administrativu.“

Dále komentátoři zmiňují další motivy, které lze přičíst na záporné konto Ivana Haška, vesměs manažerské a organizační. iHNed: „Máme tu nadále tři kluby s názvem Bohemians, přičemž ten s přídomkem 1905 už dva soudy označily za nelegitimního účastníka soutěží. Slavia svým příznivcům takřka zemřela před očima. Petra Doležala, co se podepsal pod megaprůšvihy Bohemians i Slavie, jmenoval Spasitel ředitelem svazové legislativy.“

Sport.cz připomíná ještě jiný motiv Haškovy rezignace - výstavbu svazového sídla v Lipencích, kde mimochodem Ivan Hašek žije, kterou ČMFS odmítl snad i přičiněním údajné mediální kampaně.

Téma Chvalovský

A konečně tu máme motiv, který připomíná šuškandu, že Hašek byl do jisté míry nejen pod vlivem Aleše Hušáka, ale také bývalého předsedy ČMFS Františka Chvalovského. Sport.cz: „Někdejší boss českého fotbalu František Chvalovský se v něm shlédl a vytáhl ho k sobě na Strahov. Udělal z Haška generálního sekretáře svazu, jezdil s ním po kongresech, představoval vlivným osobnostem a plánoval, že až on jednou vystřídá Švéda Johansona v čele evropského fotbalu, převezme vystudovaný právník a někdejší reprezentační kapitán Ivan Hašek fotbal český.“ Hašek mu později utekl za zvukem vábničky Vlastimila Košťála a stal se sparťanským trenérem, ale vztahy mezi oběma muži podle zákulisních informací zásadně neochladly.

Příběh, respektive jeho načasování, působivě komentuje iHNed: „Hašek už nikdy nikomu nevyvrátí, že byl loutkou v rukou dvou mocných impresáriů. Aleš Hušák ale už nekontroluje Sazku a její miliardy. A František Chvalovský, bývalý šéf fotbalu, si nejspíš už zítra u soudu poslechne rozsudek v kauze úvěrového podvodu. Státní zástupce pro něj chce 10 let vězení.“

Možná nás zítra čeká překvapení a také v příběhu rezignace Ivana Haška budeme kapku moudřejší.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha