Fischerovi dobrodějové: Spletité vazby na developery, firmy v daňových rájích a vítěze státních tendrů

Po návštěvách jednání o nové vládě se s příjmy roztrhl pytel a na účtu budoucího ministra financí přistálo více než pět milionů korun.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Transparentní účty mají schopnost dávat více otázek než odpovědí. Například u neúspěšného prezidentského kandidáta, expremiéra a nejnověji ministra financí ve vládě Jiřího Rusnoka Jana Fischera se příjmové položky v posledních několika měsících prakticky neobjevovaly a transparentní účet ukazoval leda dluhy za prezidentskou kampaň. Nicméně krátce poté, co Fischer začal navštěvovat jednání o nové vládě v Kramářově vile, se s příjmy roztrhl pytel a na účtu budoucího ministra financí přistálo více než pět milionů korun.

Zajímavé jsou zdroje těchto peněz.

Od Holešovic po Kypr

Rovné dva miliony korun Fischer dostal od jistého Davida Sivora, který se na videu ze 14. národního krojového plesu představuje jako člen česko- izraelské obchodní komory (jedná se o Israel - Czech Chamber of Commerce and Industry – ICCCI). Jinak ale o podnikatelských aktivitách Davida Sivora není nic známo, a není tudíž zřejmé, kde vzal volné dva miliony, aby je poskytl Fischerovi. Zajímavější jsou obchodní aktivity jeho syna Omriho Sivora, který je v Česku úspěšným byznysmenem v oblasti nemovitostí.

Omri Sivor se pohybuje v centru propletence vztahů různých firem se zaměřením na reality. Tyto firmy mají nezřídka obchodní sídlo v některém z daňových rájů, případně v Izraeli. Sivor mladší v současnosti působí jako šéf Daramis Group, úspěšné developerské skupiny, jejíž jednotlivé firmy sídlí zpravidla na Kypru. Skupina má za sebou projekty, jakými jsou Šárka Business Park na Praze 6, případně Lavender office building v pražských Holešovicích.

V minulosti se Sivor junior objevil jako generální ředitel Engel Group Czech Republic, kterou tvoří izraelské, evropské a severoamerické společnosti z oblasti výstavby bytů, infrastruktury a obchodních center.

Dalším z klíčových sponzorů je právník Daniel Paľko, který dal Fischerovi rovný milion. Paľko je předsedou představenstva společnosti BSP Lawyer Partners, která vymáhala například koncesionářské poplatky České televizi či poplatky pro ministerstvo spravedlnosti nebo Vězeňskou službu ČR za exministra Pavla Němce. Historii této společnosti se ve svém článku podrobně věnoval Jakub Kalenský.

Zdá se, že Jan Fischer už není zadlužený neúspěšný kandidát na prezidenta, ale již jen neúspěšný kandidát na prezidentaDalší peníze pocházejí od podnikatele Ladislava Drába. Podle informací ČTK jde o peníze, které podnikatel Fischerovi přislíbil již před delší dobou. Dráb obecně patří mezi nejpozoruhodnější podnikatele v Česku, přičemž pozoruhodný je zejména tím, že jeho záměrům málokdo rozumí. Primárně se to týká jeho plánů v oblasti energetiky, jimiž se ve svém článku podrobněji zabýval Jan Žižka.

Směr na D1

Poslední příjmovou položkou, která se objevila až v úterý kolem poledne, je 980 tisíc korun, které Fischerovi poslal podnikatel Stefan Havlík. Ten podle údajů obchodního rejstříku žije střídavě v Česku a v Rakousku a je autorizovaným inspektorem, který může provádět například zkrácená stavební řízení. Dále sedí Havlík v představenstvu akciové společnosti Porr, která se podílí například na modernizaci dálnice D1, jako člen konsorcia, jež uspělo ve výběrovém řízení. (Poznamenejme, že Havlík je členem orgánu až od dubna letošního roku, přičemž konsorcium vyhrálo v únoru.)

Ve výsledku se tedy zdá, že Jan Fischer už není zadlužený neúspěšný kandidát na prezidenta, ale již jen neúspěšný kandidát na prezidenta. Jakou má zázračné vyřešení finanční situace během několika dnů souvislost s tím, že usedne na jedno z nejvlivnějších křesel v této vládě, je prakticky nemožné zjistit, ale časové souvislosti jsou přinejmenším podivné a Jan Fischer by je měl vysvětlit co možná nejdříve.

Počet příspěvků: 18, poslední 13.7.2013 04:53 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.