Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Fischer a Dráb: Hra zcela mimo šachovnici

  15:28

Podnikateli a sponzorovi ministra financí by se hodilo vytváření státních rezerv plynu. Ministři by byli blázni, kdyby vyvíjeli iniciativu.

foto: © IsifaČeská pozice

Může Rusnokova vláda rozhodnout, že Česko zavede státní strategické rezervy plynu, a tím zajistit byznys pro sponzora současného ministra financí Jana Fischera – podnikatele Ladislava Drába? Jak připomněl server iDNES.cz, už za bývalé Fischerovy úřednické vlády podepsala jedna z firem Drábovy skupiny CE Group smlouvu se státním podnikem Diamo, která se týkala výstavby zásobníku plynu v lokalitě uranového dolu Rožná. Takže teď ještě Fischer, který už také před svým návratem do vlády pro Drába přímo pracoval, zajistí, že si tady stát bude schraňovat strategické rezervy?

Jen proces schvalování toho, že si stát plynové rezervy vytvoří, by byl nejspíš záležitostí na létaČesko se sice stále více jeví jako země neomezených nemožností, ale kdyby to měla být pravda, asi bychom se ocitli v podobné absurdní situaci, jako když Jára Cimrman při šachové partii ohlásil tah na políčko G12, čímž se však dostal zcela mimo šachovnici.

Jen proces schvalování toho, že si stát plynové rezervy vytvoří, by byl nejspíš záležitostí na léta. Ukazuje to případ nekonečných, letitých tahanic okolo otázky, zda si má stát vytvořit rezervy jaderného paliva. Nebo vlekoucí se projednávání návrhu, aby stát navýšil strategické rezervy ropy a ropných produktů – které už ale na rozdíl od plynu má.

Státními rezervami plynu se zatím nikdo vážně nezabýval, s návrhem by muselo přijít ministerstvo průmyslu a obchodu. Muselo by postupovat ve shodě s ministerstvem financí, pak by tu bylo složité jednání ve vládě, v parlamentu…

Kdo by to platil?

Mimochodem, kdo by ty strategické rezervy platil – daňoví poplatníci, jak bývá zvykem, nebo třeba plynárenské firmy, a tedy fakticky spotřebitelé v konečných cenách plynu? Bylo by zajímavé vidět politiky, kteří teď vyrážejí do boje s podobným návrhem – v době, kdy se všichni chlubí tím, jak hodlají lidem a firmám snížit ceny za energie. Návrh na zvýšení rezerv ropy ostatně narazil právě kvůli dohadům, kdo by jej vlastně měl financovat. A v energetice vůbec je tolik aktuálních témat, které zjevně dostanou před plynovými rezervami přednost.

Pokud by v tomto byla Rusnokova vláda iniciativní, museli bychom si říct, že tito ministři jsou úplně padlí na hlavuV Česku je sice složité předpovídat cokoliv, ale na jeden pravděpodobný předpoklad bychom si snad troufnout mohli – Rusnokovi ministři v této záležitosti nic zásadního udělat nemohou. Ministerstvo průmyslu a obchodu za současného šéfa Jiřího Ciencialy (teoreticky „poňoukané“ ministrem financí Fischerem) by snad maximálně mohlo udělat z celé záležitosti vážné téma. Koneckonců i to by se Ladislavu Drábovi mohlo do budoucna hodit.

Pokud by ale byla tato Rusnokova vláda při prosazování plynových rezerv iniciativní, museli bychom si říct, že ti lidé, kteří na krátkou dobu usedli na posty ministrů, jsou úplně padlí na hlavu. A to tak při všech výhradách vůči nim, které se objevily, přece jen nevypadá.

Jak prohlásil sám Jiří Rusnok, ministr financí Fischer teď bude kvůli svým sponzorským příspěvkům pod takovým drobnohledem všech, že premiér může zůstat klidný. To je logické vyjádření, i když musíme sledovat, zda se někde stranou pozornosti přece jen něco podezřelého neděje.

Vlastně je pozoruhodné, že sám Dráb o strategických rezervách plynu mluvil právě v této turbulentní době v politice, ekonomice i energetice. I když připouštíme, že se rozhodování o plynových rezervách objektivně časem může stát vážným tématem. Možná bychom Ladislavu Drábovi mohli poděkovat za upřímnost. Ale asi se nevyhneme konstatování, že záhad kolem tohoto byznysmena spíše přibývá, než ubývá.

Autor: