Lidovky.cz

Firmy působící ve zdravotnictví občas musejí udělat protislužbu

  14:45
„Chybou bylo, že jsem rychle vyrostl. Když se začínaly dělat větší obchody a firmy měly více a více zaměstnanců, potřebovaly větší objem zakázek, a to vyžadovalo být v kontaktu s lidmi, se kterými bych asi teď už být nechtěl,“ říká Tomáš Horáček.

Tomáš Horáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Letos v lednu vyložil Tomáš Horáček (35 let) své karty na policejní stůl. Motivace stíhaného podnikatele promluvit o zakázkách ve zdravotnictví a zaplést do příběhu další lidi byla zřejmá – hrát o co nejnižší trest pro sebe samého. Kriminalisté musejí jeho svědectví prověřit.

Horáček v rozhovoru pro LN zopakoval některá svá podezření, která před půl rokem předestřel policistům. V první řadě osočil exposlance ODS Marka Šnajdra, který podle něho navíc za pomoci jeho bývalé advokátky Niny Rydlové tuneluje jeho firmy. Horáček je přesvědčený, že se mu mstí.

To Šnajdr je opačného názoru: Horáčka označuje za defraudanta, který jen kupí lži. „Krom společného akvizičního projektu v Praze, který jsme připravovali po dobu dvou let a ze kterého se pan Horáček a jeho lidé pokusili zcizit poskytnutou investici, bylo velmi zajímavé poslouchat jeho častá a expresivní vyprávění týkající se jeho vztahů s vrcholovými představiteli hnutí ANO,“ napsal Šnajdr LN v polovině června.

Na aktuální dotazy redakce do vydání rozhovoru Šnajdr nereagoval. Advokátka Rydlová napsala, že Horáček se jí bojí: „Mám pocit, že skutečnou motivací opakovaných lží a útoků na mou osobu je obava z mé detailní znalosti způsobu fungování a podnikání pana Horáčka.“

LIDOVÉ NOVINY: Půl roku jste strávil ve vazbě a mlčel jste. Pak jste se najednou přiznal a promluvil o ostatních vlivných figurách českého zdravotnictví. Co vás k tomu přimělo?

HORÁČEK: Jednak mi vadilo, že jsem byl nepravdivě označován za ústřední postavu, což není možné. Nebyl jsem kompetentní rozhodovat o věcech, které jsou součástí vyšetřování. Zároveň jsem dozrál k tomu, že je potřeba nést zodpovědnost.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik to ovlivnila obava z trestu a nakolik svědomí?

HORÁČEK: Velkou roli v tom hrálo to, že mám malého syna. Trápilo mě to hlavně kvůli němu. No a pak jsem si řekl, že se tomu musím postavit čelem.

LIDOVÉ NOVINY: Co to znamená, postavit se čelem?

HORÁČEK: Popsal jsem skutky tak, jak se opravdu staly, a za svou výpovědí si stojím. Popsal jsem reálný stav věci.

LIDOVÉ NOVINY: Co z toho, co se stalo, zpětně hodnotíte jako nejhorší a co byste už neudělal?

Firmy, které se pohybují ve zdravotnictví a chtějí být úspěšné, občas musí dělat nějakou protislužbu, nemusí to být hned finanční plnění. Byla chyba na to od samého počátku přistupovat.

HORÁČEK: Tíží mě to, že jsem neměl přistoupit na hru a na systém, který ve zdravotnictví léta funguje. Chybou bylo to, že jsem, řekněme, rychle vyrostl. A to byl zlom. Když se začínaly dělat větší obchody a firmy měly více a více zaměstnanců, tak potřebovaly větší objem zakázek, a to vyžadovalo být v kontaktu s lidmi, se kterými bych asi teď už být nechtěl. Firmy, které se pohybují ve zdravotnictví a chtějí být úspěšné, občas musí dělat nějakou protislužbu, nemusí to být hned finanční plnění. Byla chyba na to od samého počátku přistupovat.

LIDOVÉ NOVINY: Co si máme pod slovem systém představit?

HORÁČEK: O zakázkách rozhodují ředitelé nemocnic nebo zřizovatelé. Mnohdy mají osobní zájmy nebo jsou tam zájmy vlivových skupin, které na instituce nebo zřizovatele působí. Skupiny spolu spolupracují, a aby se člověk dostal mezi ně, nutně musí s nimi být zadobře.

LIDOVÉ NOVINY: To znamená co?

HORÁČEK: Je to hodně o předávání kontaktů a informací. Ne vždy je to spojené s korupcí nebo pletichami, to bych určitě neřekl. Naše společnosti se zúčastnily mnoha zakázek naprosto transparentně a občas se stalo, že se někdo objevil s nějakým požadavkem. Neříkám, že to bylo plošně, ale nebyla to úplně výjimka.

LIDOVÉ NOVINY: S jakým požadavkem například, na peníze?

HORÁČEK: Ano. Nebo na nějaké plnění, třeba na participaci na zakázce formou subdodávky.

LIDOVÉ NOVINY: Jak systém, o kterém mluvíte, vlastně fungoval?

HORÁČEK: Hybatelé jsou ředitelé nemocnic. A potažmo ti, kdo je do funkce dosadili.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte politiky?

HORÁČEK: Nikoliv, většinou to jsou zákulisní hráči.

LIDOVÉ NOVINY: Jací?

HORÁČEK: Mohl bych zmínit třeba Marka Šnajdra (exposlanec ODS a bývalý šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny – pozn. red.). O něm se dlouhá léta ví, že kdo ve zdravotnictví podniká a chce ve zdravotnictví fungovat, tak chtě nechtě na něj někde narazí. Síť společností, které skrytě ovládá, a jeho byznysu je tak rozsáhlá, že je téměř vyloučené na něj a na jeho lidi ve zdravotnictví nenarazit.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste se s ním poznal vy?

Mohl bych zmínit třeba Marka Šnajdra. O něm se dlouhá léta ví, že kdo ve zdravotnictví podniká a chce ve zdravotnictví fungovat, tak chtě nechtě na něj někde narazí.

HORÁČEK: Na podrobnosti si nevzpomínám, ale vím, že to bylo v souvislosti s tím, že jsem začal nabízet dodávky a služby svých společností v jedné nemocnici a najednou se objevil on. Byl mi představen ředitelem nemocnice, který byl na své místo patrně Šnajdrem dosazen.

LIDOVÉ NOVINY: A chtěl po vás něco za to, že jste byl vpuštěn do světa zakázek?

HORÁČEK: V této době jsou tyto informace předmětem vyšetřování, takže bych porušil mlčenlivost, kdybych se k tomu vyjadřoval.

LIDOVÉ NOVINY: O Šnajdrovi se ale v posledních letech příliš nemluvilo. Jak si tedy jeho roli představit?

HORÁČEK: Co se týče mocenské sítě ve zdravotnictví, tak jsem přesvědčen, že hlavní hybatel českého zdravotnictví je doposud Šnajdr, byť se o něm nemluví. I na případu mých aktuálních problémů v souvislosti s ataky na mé firmy je vidět, že vliv neztratil. Pracuje sice zákulisně, ale o to intenzivněji. Tak třeba: v těchto dnech pověřil svého advokáta, aby atakoval mé klienty.

LIDOVÉ NOVINY: Z materiálů k případu vyplývá, že jste disponoval bohatou informační a vztahovou sítí. Proč nesouhlasíte s tím, že jste byl centrální osobou kauzy?

HORÁČEK: Protože je to nesmysl. Z logiky věci přece nemůže dodavatel do nemocnice nebo zprostředkovatel dodávek rozhodovat o tom, co nemocnice koupí, za kolik a za jakých podmínek. To je absurdní a také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl věci uvést na pravou míru. Není možné, aby mě někdo označoval za ústřední postavu v momentě, kdy jsem byl prostředníkem v obou zakázkách, ze kterých jsem obviněn.

LIDOVÉ NOVINY: Jste obviněn za pletichy?

Pokud jde o firmu, která má exkluzivní produkt, tak je dost možné, že ji žádný systém nestrhne. Ale v momentě, kdy jde o firmu, která má konkurenci s obdobnými produkty nebo službami a je trochu větší, tak si myslím, že se určitě, třeba ne vlastní vinou, setkala s tím, že systém veřejných zakázek, jak je v českém zdravotnictví nastaven, ji nějakým způsobem postihl.

HORÁČEK: Ano. Nebyl jsem dodavatelem ani zadavatelem. Z logiky věci jsem nemohl zakázku organizovat ani zadávat.

LIDOVÉ NOVINY: Mohl jste na ně působit. Tedy ovlivnit, aby to někdo zadal nějakým konkrétním způsobem.

HORÁČEK: Mohl jsem s nimi komunikovat, to jo, ale ne rozhodnout, jestli se zakázka vůbec vypíše.

LIDOVÉ NOVINY: Je vůbec šance pro normální firmu bez kontaktů a bez politického krytí proniknout do systému dodávek ve zdravotnictví?

HORÁČEK: Pokud jde o firmu, která má exkluzivní produkt, tak je dost možné, že ji žádný systém nestrhne. Ale v momentě, kdy jde o firmu, která má konkurenci s obdobnými produkty nebo službami a je trochu větší, tak si myslím, že se určitě, třeba ne vlastní vinou, setkala s tím, že systém veřejných zakázek, jak je v českém zdravotnictví nastaven, ji nějakým způsobem postihl.

LIDOVÉ NOVINY: Je dle vašich zkušeností české zdravotnictví prohnilé, pokud jde o zakázky?

HORÁČEK: Sám zákon nemocnicím hodně svazuje ruce. Dost často se obchází nebo porušuje ne z důvodu, že by z toho chtěl mít někdo osobní profit, ale většina problémů souvisí s tím, že zadavatelé nejsou schopni kvalifikovaně vypsat zakázku. Tak, aby měla parametry služby, kterou požadují. Nemají dostatek kvalitního personálu a odborníků pro každou oblast. U nemocnice jsou strategické dodávky léků, sanitek, softwaru či lékařských přístrojů. Zaměstnanci často nejsou schopni specifikovat mnohdy složitější techniku, aniž by se o tom radili s uchazeči o zakázku. Přitom platná novela zákona umožňuje konzultaci, kterou musí zadavatel zveřejnit, především tedy to, s kým specifikaci zakázky konzultoval – což se poslední dobou i naštěstí děje. To je posun k lepšímu.

LIDOVÉ NOVINY: Takže v čem je problém?

HORÁČEK: V tom, že řada zadavatelů si to ulehčuje. Ať už z časových důvodů, nebo kvůli tomu, že preferují určitého dodavatele, jehož produkt už mají osvědčený a není za tím nic jiného. Tím dodavateli umožňují, aby se podílel na zadávací dokumentaci. Jednak aby si zadavatel ušetřil čas, jednak protože není sám schopen zakázku specifikovat. Roli hraje i to, že když jsou zadavatelé spokojeni s nějakou službou nebo dodávkou, tak ji chtějí prostě znova. Nemohu říci, že by celé zdravotnictví bylo prohnilé.

LIDOVÉ NOVINY: Existují mocenské skupiny, které do těchto zakázek promlouvají a hájí své ekonomické zájmy?

HORÁČEK: Existují a hýbou jak nemocnicemi, tak pojišťovnami, zejména Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Ta má obrovský vliv na hospodaření nemocnic.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo dnes, podle vás, zásadně ovlivňuje fungování VZP?

Z vlastní zkušenosti vím, že VZP je stále pod velkým vlivem Marka Šnajdra. Nevím, s jakými osobami kromě ředitele VZP Zdeňka Kabátka a dnes už exnáměstka Petra Hoňka ještě komunikuje, ale jeho vliv je tam enormní.

HORÁČEK: Z vlastní zkušenosti vím, že VZP je stále pod velkým vlivem Marka Šnajdra. Nevím, s jakými osobami kromě ředitele VZP Zdeňka Kabátka a dnes už exnáměstka Petra Hoňka ještě komunikuje, ale jeho vliv je tam enormní. Nestátní zdravotnická zařízení, která znám a která historicky bojovala o smlouvu s touto pojišťovnou, dost často narazila na to, že když to nebylo projednáno s inkriminovanou skupinou osob, které v pojišťovně oficiálně nepůsobí, nebyla s nimi smlouva uzavřena.

LIDOVÉ NOVINY: Koho konkrétně myslíte onou skupinou osob?

HORÁČEK: Pana Šnajdra. Lze to nazvat tak, že se mu musí platit.

LIDOVÉ NOVINY: To vám to nepřišlo v dané době, za kterou vás nakonec policie obvinila, divné?

HORÁČEK: Přišlo, ale nepřišlo mi to neobvyklé. Člověk musí hodně balancovat, jestli ze systému úplně odejít, anebo v něm zůstat a přistoupit na něj. Udělal jsem chybu, že jsem na hru přistoupil. S odstupem času vím, že to bylo špatné rozhodnutí. Šnajdr má desítky firem, které z pozadí řídí, a kdo jim zkříží zájmy, tak musí platit penále.

LIDOVÉ NOVINY: Má Šnajdr vliv na současného ředitele VZP Kabátka?

HORÁČEK: Domnívám se, že ano. Aspoň to tak vždy prezentoval, že je to jeho člověk.

LIDOVÉ NOVINY: Exministr Svatopluk Němeček (ČSSD) je jednou z osob, o kterých jste na policii hovořil. Jak jste viděl jeho pozici ve vámi popisovaném „systému“?

HORÁČEK: Němeček je stoprocentně člověk blízký Šnajdrovi, na velmi přátelské bázi. Šnajdr často popisoval, jak si Němečka vodí a jakým způsobem dobře komunikují a jak se navštěvují ve volném čase. Takže určitě ano. Patří do okruhu blízkých přátel a spolupracovníků pana Šnajdra.

LIDOVÉ NOVINY: Radiožurnál nedávno informoval, že současný ministr Adam Vojtěch (za ANO) po vás chtěl, abyste zjistil plat Němečkovy manželky. Vnímal jste takový požadavek jako „kompro“?

Z nemocnice, kde Němečkova manželka pracovala, přišly desítky podnětů od různých docentů a dalších lékařů na naprosto nestandardní praktiky, které se týkaly platu a zejména odměn doktorky Němečkové.

HORÁČEK: Rozhodně to nebylo shánění kompromitujících materiálů, a to z jednoho prostého důvodu. Z nemocnice, kde Němečkova manželka pracovala, přišly desítky podnětů od různých docentů a dalších lékařů na naprosto nestandardní praktiky, které se týkaly platu a zejména odměn doktorky Němečkové. Pokud to potom mělo být použito pro jiné účely, to nevím. Ale důvod, proč se informace získávaly přes zákon o svobodném přístupu k informacím, byl ten, že ministerstvo na dotazy nereagovalo. Vždyť jejím manželem byl tehdejší ministr.

LIDOVÉ NOVINY: Máte strach, ať už o sebe, či o své blízké?

HORÁČEK: Obavy mám. Jednak jsem zhruba od března pod brutálním ekonomickým atakem, kdy se Šnajdr, moje bývalá advokátka Rydlová a skupina dalších osob snaží atakovat moje firmy. Některé mé firmy byly Rydlovou v mé nepřítomnosti vytunelovány, přepsány na bílé koně a podobně, z firem, které mi ukradli, útočí na další mé společnosti. Je známo, že se pan Šnajdr ničeho neštítí, že nemá problém s ničím, takže mám strach i o sebe a o rodinu. V této souvislosti se radím s advokáty i bezpečnostními poradci, jak zamezit dalším škodám na firmách, majetku, ale i jak reagovat na ohrožení bezpečnosti mé rodiny.

LIDOVÉ NOVINY: Mluvíte o důkazech, oč jde?

HORÁČEK: Dostaly se nám do ruky dokumenty, které přímo vedou ke Šnajdrovi, ukazují na lidi z jeho blízkého okolí. Už jsme je předali orgánům činným v trestním řízení. Jeho činnost považujeme za pokus o vydírání a zastrašení mé osoby v souvislosti s trestním stíháním a s kauzou nemocničních zakázek.

LIDOVÉ NOVINY: Co přesně se podle vás děje?

Máme mnoho důkazů. Podali jsme rozsáhlé trestní oznámení, kde jsme činnost Šnajdra i mé bývalé advokátky Rydlové, která se neoprávněně zmocnila mých společností v době mého vazebního stíhání, podrobně zmapovali.

HORÁČEK: Šnajdr se snaží napadat moje firmy prostřednictvím fiktivních pohledávek. Nově se pokusil atakovat i společnost První chráněná dílna, která má přes 300 zaměstnanců. Snaží se vyvolat její insolvenci. O jeho krocích jsme ale věděli předem a orgánům činným v trestním řízení jsme chystaný útok na První chráněnou dílnu oznámili již před několika týdny.

LIDOVÉ NOVINY: Takže tvrdíte, že máte důkazy, že je za tím Šnajdr, a že jste je předali policii?

HORÁČEK: Máme mnoho důkazů. Podali jsme rozsáhlé trestní oznámení, kde jsme činnost Šnajdra i mé bývalé advokátky Rydlové, která se neoprávněně zmocnila mých společností v době mého vazebního stíhání, podrobně zmapovali. Předložené materiály z mého pohledu dokazují, že jde o sofistikovanou organizovanou trestnou činnost.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se to podle vás děje?

HORÁČEK: Cíl Marka Šnajdra je vyvolat stav, kdy bude moci v budoucnu tvrdit, že je mezi námi dlouhodobý obchodní konflikt. Druhá věc je to, že udělá cokoli pro to, aby mě znedůvěryhodnil.

Horáček promluvil v nemocniční kauze

Policie před rokem spustila vyšetřování údajně zmanipulovaných zakázek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Stíhá šest právnických a 14 fyzických osob.

V polovině letošního ledna se uskutečnil důležitý výslech. Do té doby vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček (na snímku) se rozhodl promluvit, protože mu vadilo, že je považovaný za centrální postavu kauzy. Po osmi dnech od svého slyšení brány věznice opustil.

Horáček kriminalistům popsal, jak byly z jeho pohledu ovlivněny smlouvy Všeobecné zdravotní pojišťovny se zdravotnickými firmami. Do nelichotivého světla postavil šéfa pojišťovny Zdeňka Kabátka či exposlance ODS Marka Šnajdra. Ti Horáčkova slova odmítají.

Horáček se v uplynulých týdnech opřel i do své bývalé advokátky Niny Rydlové, která ho údajně zradila a začala „piklit“ proti němu. Horáček má za to, že se jeho někdejší právnička podílí na tunelování jeho firem. Rydlová to odmítá. „Takové informace vám podává člověk, který je obviněný ze závažné trestné činnosti. Za vidinu nižšího trestu je schopen obvinit kohokoliv. Zapomíná však, že vše, co tvrdí, bude muset i prokázat,“ napsala Rydlová LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.