Lidovky.cz

Firma Key Investments se přisála i na ČEZ

Evropa

  16:40
Záhadná brokerská společnost Key Investments měla vždy nebezpečně blízko k vrcholným patrům české politiky. Teď se ukazuje, že jí nechal vydělat i polostátní ČEZ. ČESKÁ POZICE zjistila, že v letech 2005 až 2008 Key Investments spolupracovala s elektrárenským gigantem dvěma způsoby.
Key Investments a ČEZ.

Key Investments a ČEZ. foto: Richard Cortés, Česká pozice

ČESKÁ POZICE má k dispozici několik analýz z roku 2008. Všechny obsahují hlavičku Key Investments a týkají se investic ČEZ v Bulharsku. Rozebírají zejména pozici energetické společnosti na tamějším trhu a bulharskou legislativu. Podle informací redakce z okruhů blízkých vedení elektrárenské firmy radila Key Investments i dalším zahraničním společnostem s majetkovou účastí ČEZ. Jenom za „bulharské rady“ si měla naúčtovat několik milionů korun.

Špatná diplomová práce

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž na dotaz ČESKÉ POZICE přiznal, že Key Investments, jejíž tři bývalí manažeři dnes čelí obvinění policie, skutečně pro polostátní firmu pracovala. „ČEZ, a. s., v roce 2005 uzavřela smlouvu o poskytování poradenských služeb v oblasti financování,“ potvrdil mluvčí Kříž.

Jak se k lukrativním zakázkám firma s utajenými vlastníky dostala, nechce ČEZ prozradit. Stejně jako informaci, kolik celkem Key Investments dostala zaplaceno. „Detaily k smluvním záležitostem neposkytujeme,“ uvedl Kříž. Od spolupráce se záhadnou firmou už prý uběhla příliš dlouhá doba. „Řada pracovníků zde již není zaměstnána,“ vysvětluje mluvčí.

Že by se Key Investments, která je už přes rok v konkurzu, zabývala energetickým poradenstvím, je novinkou. ČESKÁ POZICE proto požádala o posouzení kvalifikovanosti analýz jednoho z nejznámějších energetických analytiků, Michala Šnobra ze skupiny J&T. „Ani to nemusím číst do konce. Tohle působí jako špatná diplomová práce. Můj dvanáctiletý syn by to zvládl lépe. Jde o informace zkopírované z výročních zpráv a valných hromad,“ myslí si Šnobr, který je zároveň minoritním akcionářem ČEZ. Podle něj musela mít polostátní firma všechny informace obsažené v analýzách k dispozici sama.

Najímání externí firmy se zdá být podivné i z hlediska načasování. ČEZ vstoupil na bulharský trh v roce 2005. Proč si tedy o tři roky později nechal vypracovat analýzy, z nichž jedna nese název „legislativní rámec a cenový vývoj“? „Státy jako Bulharsko v té době vstupovaly do EU a bylo nutné tyto procesy zharmonizovat v rámci požadavků nových zákonů,“ vysvětluje zakázky pro kontroverzní firmu mluvčí Kříž.

Bulharská amnézie

Vladimír Schmalz v letech 2004 až 2011 vedl úsek fúzí a akvizic ČEZ, kde stál v čele zahraniční expanze polostátního podniku. Do začátku roku 2012 zasedal v dozorčí radě ČEZ Bulgaria. Od roku 2010 je zastupitelem hlavního města Prahy za ODS.

Lepší zdůvodnění by mohl poskytnout Vladimír Schmalz, který v tehdejší době působil jako šéf zahraničních akvizic ČEZ a až do začátku roku 2012 zasedal v dozorčí radě ČEZ Bulgaria. Na žádnou spolupráci s Key Investments si však nevzpomíná. „O tom žádné informace nemám. Nikdy jsem neslyšel, že by kdokoli z té firmy v ČEZ nějakým způsobem působil,“ říká Schmalz, který dnes zasedá v zastupitelstvu hlavního města Prahy za ODS.

Tehdejší generální ředitel ČEZ Martin Roman nezvedal telefon ani neodpověděl na zaslaný dotaz.

Tím ale výčet nestandardních okolností, které obestírají zakázky ČEZ pro Key Investments, nekončí. Jak už bylo řečeno, energetický gigant podepsal s brokerskou firmou smlouvu o poskytování poradenských služeb v oblasti financování už v roce 2005. Když smlouva po roce vypršela, poskytovala Key Investments skupině ČEZ své služby i nadále.

Polostátní firma to vysvětluje tím, že šlo o téměř shodné procesy.„Šlo o oblast zefektivnění financování dceřiných firem nebo přípravu implementace společného cash poolingu v rámci skupiny ČEZ,“ vyjmenovává témata mluvčí Kříž. Kdo ale společnost Key Investments energetikům doporučil? Kdo podepsal jednotlivé smlouvy? A hlavně, kolik peněz analýzy dohromady stály? To už ČEZ odmítá zveřejnit.

Výjimečný klient

Jednu novou informaci však přece v odpovědi poskytl. Jak vyplývá z vyjádření energetické společnosti, mezi ČEZ a Key Investments existovala ještě jedna smlouva.

Týkala se obhospodařování investičních nástrojů a platila mezi lety 2005 a 2008. Key Investments spravovala v daném období majetek ČEZ v hodnotě 20 milionů korun. Jde tedy o podobnou smlouvu, jaké s brokerskou firmou uzavírali další, dnes už dobře známí klienti z veřejné sféry – radnice Prahy 6, Prahy 10, Prahy 13 a dalších měst.

Zejména první dvě jmenované se už několik let marně snaží stovky investovaných milionů získat zpět. Jejich peníze jsou ovšem utopené v bezcenných dluhopisech firem E Side Property a společnosti Via Chem Group, které jsou s Key Investments spřízněné.

To energetické firmě se v tomto směru dařilo lépe. „Po ukončení smlouvy obdržel ČEZ veškeré prostředky včetně zhodnocení,“ tvrdí Kříž s tím, že portfolio vložené do Key Investments obsahovalo pouze bankovní depozita a repo operace zajištěné dvěma veřejně obchodovanými akciemi (ČEZ opět odmítá uvést, o které akcie konkrétně šlo).

Podnik se tím řadí k dalším výjimečným klientům Key Investments, kteří na rozdíl od naprosté většiny ostatních dokázaly své prostředky získat zpět. Totéž se jakoby zázrakem podařilo Praze 13, tehdy vedené starostou za ODS Davidem Vodrážkou, nebo think tanku CEP exprezidenta Václava Klause.

Pokud však jde o důvody, které motivovaly polostátní firmu ke spolupráci s neprůhlednou brokerskou společností, jsou podobně nejasné jako v případě všech ostatních klientů Key Investments, u nichž se projevoval politický vliv.

Kde se zjevil fantom

Kauzy s účastí společnosti Key Investments

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí...

  • Půjčka pro expremiéra Grosse: V roce 2007 získal Stanislav Gross (ČSSD) od Key Investments půjčku deset milionů korun na nákup akcií Moravia Energo. Na jejich prodeji vydělal 90 milionů korun.
  • „Odklonění“ Martina Kocourka: Exministr průmyslu a obchodu Nečasova kabinetu Martin Kocourek (ODS) se nákupem akcií přes Key Investments snažil před manželkou zakrýt miliony korun v rámci rozvodového řízení. Aféra ho stála křeslo i politickou kariéru.
  • Investice pražských radnic: Přes Key Investments investovaly majetek městské části Praha 6, Praha 10, Praha 13 (spravované ODS a ČSSD) nebo město Sokolov. Za své peníze získaly nelikvidní dluhopisy. Řada klientů dodnes nedostala peníze zpět.
  • Osa Klaus–Weigl: Jedním ze šťastnějších investorů, který na obchodech přes Key Investments vydělal, byl think tank CEP Václava Klause, dnes součást jeho nově založeného institutu. Mezi lety 2002 a 2003 byl přitom ředitelem londýnské matky Key Investments Jiří Weigl, v prezidentské éře Václava Klause jeho hradní kancléř.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.